Foto-Shutterstock

Augļu koku vainagu veidošana rudenī – par un pret 0

“Esmu lasījusi: lai augļu koki lēnāk augtu, tos vajagot apgriezt vasaras beigās. Bet ir arī viedoklis, ka to darīt nevajag, jo koki var inficēties ar bīstamajām bakteriālajām iedegām. Kā pareizi rīkoties?” MAIRITA BAUSKĀ

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

– Dārzkopības speciālistiem ir dažādi viedokļi par augļu koku vainagu veidošanu, – secina Dārzkopības institūta pētniece Baiba Lāce. Ja apgriež vasaras beigās, augļu koks tiešām lēnāk ataug, tik traki nedzen ūdenszarus, kā tas ir pēc pamatīgākas frizēšanas pavasarī. Taču kaitīgo organismu izplatības, jo īpaši bakteriālo iedegu, dēļ Baiba Lāce savā dārzā kokiem vainagus veido tikai to miera periodā – februārī, martā. Tad likvidē visu lieko, kas sezonā saaudzis, arī ūdenszarus. Darot to katru gadu, koki pierod un tik strauji neaug.

Vasaras beigās speciāliste iesaka kokiem veikt tikai nepieciešamāko apkopi. Piemēram, noteikti nozāģēt ielūzušo zaru vai tādu, kas pamatīgi rīvējas gar otru vai kā citādi traucē. Vislabāk, ja zars ir tik tievs, ka var nolauzt, jo arī ar šķērēm var pārnest infekciju. Kad zars nozāģēts, brūci der apziest ar brūču ziedi vai līdzekli Lerāns, kuru speciāliste uzskata par īpaši labu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Sevišķi bīstami ir kokiem radīt brūces siltā un mitrā laika, kad ir tīkami apstākļi dažādu slimību ierosinātāju, arī bakteriālo iedegu, izplatībai. Koku vainagu darbietilpīgo veidošanu ieteicams atlikt uz agru pavasari, kad dārzā vēl nav citu steidzamu darbu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.