ASV prezidents Džo Baidens (no kreisās) vakar bija ieradies iepriekš neizziņotā vizītē Kijivā pirmo reizi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pirms gada, apliecinot solidaritāti ar ukraiņu tautu.
ASV prezidents Džo Baidens (no kreisās) vakar bija ieradies iepriekš neizziņotā vizītē Kijivā pirmo reizi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pirms gada, apliecinot solidaritāti ar ukraiņu tautu.
Foto: IMAGO/SCANPIX

Baidena vizītes mērķis Kijivā ir saglabāt sabiedroto vienotību Ukrainas atbalstam 9

Valdis Bērziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Sievietes spēks un iedvesma: 10 ietekmīgas dāmas līderes, kas veidojušas Latvijas vēsturi 29
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 137
Kokteilis
Viņi dzīvo, lai piedzīvotu! 10 vārdu īpašnieki, kuros mīt nepiesātināms ceļotāja gars 12
Lasīt citas ziņas

ASV prezidents Džo Baidens vakar ieradās iepriekš neizziņotā vizītē Kijivā pirmo reizi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pirms gada, apliecinot solidaritāti ar ukraiņu tautu.

“Jūsu vizīte ir ārkārtīgi svarīga atbalsta zīme visiem ukraiņiem,” paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, sveicot Baidenu Kijivā. Savā atbildes vēstījumā Baidens atkārtoti apliecināja ASV nelokāmo apņēmību aizstāvēt Ukrainas demokrātiju, suverenitāti un teritoriālo vienotību.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Ir pagājis gads, bet Kijiva turas, Ukraina turas, demokrātija turas,” teica ASV prezidents, atgādinot par Krievijas spēku nesekmīgo mēģinājumu ātri ieņemt Ukrainas galvaspilsētu pagājušā gada februārī. “Amerikāņi ir kopā ar jums, un pasaule ir kopā ar jums,” teica Baidens. “Manuprāt, ir ļoti svarīgi, lai nebūtu nekādu šaubu, pilnīgi nekādu, par ASV atbalstu Ukrainai šajā karā,” uzsvēra ASV prezidents. Šodien ASV prezidents Džo Baidens ierodas Polijā, kur tiksies ar Polijas amatpersonām un apspriedīs ASV spēku papildkontingenta izvietošanu Polijā.

Jāsaglabā sabiedroto vienotība

Abiem prezidentiem iz­ejot no Svētā Mihaila katedrāles Mihailivska laukumā Kijivas centrā, atskanēja gaisa trauksmes sirēnas, atgādinot par karastāvokļa situāciju. Prezidenti saglabāja nosvērtību, nolika vainagus un ieturēja klusuma brīdi pie Atmiņas sienas, godinot Ukrainas karavīrus, kas krituši kopš Krievijas sākotnējā iebrukuma 2014. gadā.

Lai gan rietumvalstu piegādātais bruņojums ir pastiprinājis Ukrainas pretgaisa aizsardzību, ASV prezidenta vizīte Kijivā bija viena no retajām karadarbības zonām, kur ASV vai tās sabiedrotajiem nav kontroles pār gaisa telpu. Kļuvis zināms, ka ASV puse bija iepriekš informējusi Maskavu par Baidena braucienu, lai izvairītos no varbūtējas kļūmes, kas varētu izraisīt tiešu konfliktu starp divām kodolvalstīm, atzīmē aģentūra “AP”. Baidenam uzturoties Ukrainā, ASV izlūklidmašīnas pārraudzīja situāciju Kijivā no Polijas gaisa telpas.

Tīmekļa vietne “rezident_ua” atzīmē, ka Kijivā apspriedušies Ukrainas prezidenta administrācijas vadītājs Andrijs Jermaks un ASV nacionālās drošības padomnieks Džeiks Salivens. Daži analītiķi uzskata, ka ASV varētu mēģināt vairot spiedienu uz prezidenta Zelenska administrāciju, lai pamudinātu Kijivu piekrist tā dēvētajam kompromisa mieram jeb Salivena formulai.

Putina agresīvais karš cieš neveiksmi

Analītiķi atzīmē, ka ASV prezidenta vizīte tika sagatavota ļoti īsā laikā, ņemot vērā sarežģītos apstākļus, karojošajām pusēm gatavojoties pavasara ofensīvām. Baidena vizītes mērķis ir saglabāt sabiedroto vienotību Ukrainas atbalstam. Zelenskis mudina sabiedrotos paātrināt bruņojuma piegādes. Par tanku piegādi ir vienošanās, bet par iznīcinātāju piegādi ir atrunas. Kijivas apmeklējuma laikā Baidens paziņoja par papildu militāro palīdzību 500 miljonu dolāru apmērā, kas ietver haubiču lādiņus, prettanku raķetes, pretgaisa sistēmu radarus un citu bruņojumu.

Baidens teica, ka kopā ar sabiedrotajiem “mēs esam apņēmušies piegādāt gandrīz 700 tanku, tūkstošiem bruņutransportieru, 1000 artilērijas sistēmu, vairāk nekā divus miljonus kārtu artilērijas munīcijas, vairāk nekā 50 modernu raķešu palaišanas iekārtu, pretkuģu un pretgaisa aizsardzības sistēmas, lai aizstāvētu Ukrainu”. Viņš arī solīja, ka ASV sniegs finansiālo palīdzību miljardiem dolāru vērtībā, kas domāta Ukrainas valsts budžeta izdevumu finansēšanai. Zelenskis pēc sarunas ar Baidenu izteicās, ka tikusi apspriesta “tāldarbības ieroču un cita bruņojuma nosūtīšana Ukrainai, kas agrāk nav ticis piegādāts”, taču viņš neminēja detaļas.

Reklāma
Reklāma

Baidens brīdināja, ka Krievijas izraisītais brutālais un netaisnīgais karš vēl ne tuvu nav uzvarēts, un atzina, ka priekšā vēl ir ļoti smagas dienas, nedēļas un gadi. “Taču Krievijas mērķis izdzēst Ukrainu no kartes nav sasniegts, un Putina agresīvais karš cieš neveik­smi,” teica ASV prezidents.

“Viņš (Putins) uzskatīja, ka mēs nesaglabāsim vienotību, taču viņš smagi kļūdījās.” Uzturoties Kijivā, Baidenam bija iespēja savām acīm redzēt Krievijas barbariskā iebrukuma nodarīto postu. Tūkstošiem Ukrainas karavīru un civiliedzīvotāju ir nogalināti, miljoniem cilvēku zaudējuši pajumti un bijuši spiesti doties bēgļu gaitās, valsts ekonomikai nodarīti daudzmiljardu zaudējumi. Baidens apliecināja ilgtermiņa atbalstu Ukrainai, apsolot būt ar Ukrainu tik ilgi, cik vajadzēs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.