Foto no žurnāla “Medības” arhīva

Medniekam zināšanai. Ballistika – kur lido lode 0

Vītņstobra ieroča lodes lidojumu ietekmē daudzi faktori, taču bieži vien mednieks aizmirst, ka tēmēšanas līnija ir taisna, bet lodes lidojuma trajektorija – izliekta. Kam nav gadījies aizšaut garām bebram vai lapsai, kas atradusies turpat vai degungalā? Medību kolēģi smīn ūsās, pašam dūša papēžos – nu kā tas iespējams, nopūdelēt medījumu, kas bijis turpat – piecu līdz desmit metru attālumā! Bet, ja loģiski padomā un izanalizē situāciju, viss top skaidrs. Ja vītņstobra ierocis ir piešauts 100 vai 150 metros, jāsaprot, ka 10 metru distancē lode lidos pavisam citur – parasti dažus centimetrus zemāk.

LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim
12 stundas
Lasīt citas ziņas

Trajektorija
Lodi, kad tā izlido no stobra, ietekmē Zemes pievilkšanas spēks, lidojumā tā zaudē sākotnējo enerģiju un veido liektu trajektoriju, kuras pirmās divas trešdaļas ir augšup, bet pēdējā lidojuma daļa – lejup. Tēmēšanas līnija ir taisna un atšķiras no lodes lidojuma trajektorijas. Lodes lidojuma trajektoriju un attālumu ietekmē dažādi faktori – lodes svars, kalibrs, forma, arī ārējie faktori – vējš, lietus, temperatūra. Tas nozīmē, ka divas vienāda svara lodes, izšautas vienādā leņķī, bet ar atšķirīgiem lidojuma ātrumiem, mērķī trāpīs dažāda augstuma vietās.

Pēc būtības lodes lidojuma trajektorija ir lodes ceļš attiecībā pret kādu fiksētu punktu. Lodes lidojums ir atkarīgs no gāzu spiediena stobrā aiz lodes, bet, tiklīdz lode izlido no stobra, to sāk ietekmēt vēl divi spēki – gaisa pretestība un Zemes pievilkšanas spēks. Neatkarīgi no šāviena leņķa un lodes ātruma stobra galā lode zaudēs savu ātrumu un augstumu abu šo faktoru ietekmē. Rodas trajektorijas parabolas forma.

Ar karabīni dažādās distancēs

Lai piešautu ieroci, ir jābūt izpratnei par lodes trajektoriju. Veikalā iegādājoties patronas, uz kastītes ir norādītas tabulas, kas raksturo lodes lidojumu dažādos attālumos. Protams, šie cipari ir orientējoši, un tādēļ pēc patronas piešaušanas 100 metros vajadzētu pārbaudīt, kā lode lido citās distancēs.

Piemēram, .243 Win kalibra ierocis, kas paredzēts stirnu un bebru medībām, šaujot ar Hornady Superformance 3,8 gramu (58 greinu) lodīti, piešauts 100 metros – tas nozīmē, ka 100 metros lodei jātrāpa desmitnieka centrā. Piecdesmit metros trāpījums ir gandrīz turpat līdzās šāvienam, kas veikts 100 metros.

Savukārt 20 metros lode jau lido teju par pieciem centimetriem zemāk, salīdzinot ar piešaušanas punktu. Ja jātrāpa bebram vai lapsai, šiem centimetriem var būt izšķiroša nozīme. Tātad jāielāgo: šaujot nelielā mērķī, kas atrodas tuvāk par 20 metriem, jāveic korekcija – jātēmē mazliet augstāk nekā uz mērķi, kas atrodas 50 vai 100 metros. Taču korekcijas lielums ir atkarīgs no lodes un no ieroča, tādēļ vislabākā vieta ir šautuve, kur saprast – kā dažādās distancēs lido konkrētā lode.

Ārējo faktoru ietekme

Ballistiskais koeficients
Ja runā par ārējo faktoru ietekmi uz lodes lidojumu, tālšāvēji noteikti vērā ņems ne tikai vēju, bet arī gaisa mitrumu un temperatūru, kam ir iespaids uz lodes ballistisko koeficientu un sākotnējo ātrumu. Piemēram, 4,4 gramus (68 greini) smagas 6 mm lodes ballistiskais koeficients ir .265. Šo koeficientu vismaz ASV aprēķina, ņemot vērā standartus, kas paredz, ka atmosfēras spiediens ir 75 cm, temperatūra 15 oC, bet gaisa mitrums – 78 procenti. Ja kāds no šiem rādītājiem mainās, mainīsies arī lodes lidojums. Ņemot vērā šos rādītājus, var arī pārrēķināt lodes ballistisko koeficientu. Piemēram, lode, kuras koeficients ir .265, varētu sasniegt labākus rādītājus, ja būtu attiecīgi atmosfēras apstākļi. Tas nozīmē, ka konkrētos apstākļos lodes lidojuma trajektorija kļūtu taisnāka un to mazāk ietekmētu vējš.

Kad temperatūra kļūst augstāka (virs 15 grādiem), bet pārējie rādītāji ir nemainīgi, samazinās arī gaisa blīvums. Pretēji pieņemtajam viedoklim, palielinoties mitruma līmenim gaisā, patiesībā samazinās gaisa blīvums. Mitrs, lipīgs gaiss nemaz nav smags, tas tādēļ, ka sausa gaisa molekulārā masa ir lielāka nekā ūdenim. Piemēram, 35 oC grādos, kad gaisa mitrums nepārsniedz 20%, lode, kuras ballistiskais koeficients ir .265, uzrādīs rezultātu, kas līdzvērtīgs lodei ar koeficientu .301. Tādēļ ir ļoti būtiski savu ieroci piešaut dažādos gadalaikos dažādām sezonām, piemēram, pirms ziemas sezonas, kad šauj aukstā laikā, un vasarā, kad grādi ir plusā. Dažādās temperatūrās lode lidos atšķirīgi.

Ārējie faktori, kas ietekmē lodes trajektoriju, ir vējš, augstums virs jūras līmeņa, temperatūra, gaisa mitrums, kā arī gaisa spiediens. Tomēr vēja ietekme var būt ļoti liela. Tā kā lode lido cauri gaisam, arī gaiss kustina lodi. Lode vienmēr novirzās tajā virzienā, kurā pūš vējš. Ja vējš ir no kreisās puses, lode novirzīsies uz labo pusi. Jo mazāks ir vēja leņķis pret lodes trajektoriju, jo mazāka būs lodes novirzīšanās no trajektorijas. Tādēļ, it īpaši šaujot tālās distancēs, kur precizitātei ir liela nozīme (jau 300 metros), jāņem vērā vēja ietekme uz lodi. Lai šautu precīzi, šāvējam ir jāzina vēja ātrums, vēja virziens, kā arī iespējamā novirze distancē, kādā tiek šauts. To visu var aprēķināt pats, bet tālšaušanā uzdevumu atvieglo dažādas lietotnes, piemēram, Strelok, kur, savadot iekšā daudz un dažādus parametrus, šāvējs iegūs informāciju par to, cik liela vēja korekcija būtu jāveic.

Mazliet teorijas

Izlidojot no stobra kanāla, pulvera gāzes, kam ātrums mazās masas dēļ ir augsts (1700 m/s), apsteidz lodi, izdarot nevēlamu sānisku rotējošās lodes samešanu. Tādēļ ražo lodes, kuru aizmugure ir koniska.

Lodes izlidošanas brīdī no stobra atskan skaļš šāviena troksnis, kas rodas no lodes pieres gaisa pretestības viļņa, pulvera gāzu straujās izlaušanās no stobra un atdzišanas.

Lodes maksimālais lidojuma ātrums
ir tieši stobra galā.

Svarīga ir lodes enerģija, kas nosaka, ko lode var izdarīt. Lidojošas lodes enerģijas rādītāji ir atkarīgi no tās svara un kustības ātruma – jo lielāka ķermeņa masa un kustības ātrums, jo lielāka šī ķermeņa kinētiskā enerģija.

Gaisa pretestība
ir ārkārtīgi liela, lielu daļu savas enerģijas lode patērē gaisa daļiņu pašķiršanai.

Lodes garenā smailā ķermeņa forma veidota tādēļ, lai samazinātu nevēlamo lodes pieres gaisa pretestību, ko panāk, ja lodei ir mazāks diametrs un lielāks svars.

Lai lodes lidojumu stabilizētu, tās ķermenim liek rotēt ap savu asi. To panāk ar stobra vītni.

Dažādu kalibru un svara lodēm nepieciešama dažāda garuma vītne. Maza kalibra ātrajām lodēm vītnes solis ir īsāks – to apgriezienu skaits ir lielāks nekā liela kalibra lēzenās vītnes salīdzinoši lēnākām lodēm. Piemēram, .223 Rem lode rotē ar 4000 – 4500 apgriezieniem sekundē, 7.62×51 kalibra lode – ar 3000 – 4000, toties .22 LR mazkalibra lodīte vien ar 800 – 850.

Lodes vistālākais lidojums
atkarīgs no tās svara, formas un kalibra, dažādām lodēm atšķirsies maksimālā lidojuma distance, proti, .22 LR patronai tā ir 1,5 km, bet .308 Win lodei – 4,5 km.

Lodes īpašības raksturo tās ballistiskais koeficients – spēja pretoties gaisa pretestībai. Ballistisko koeficientu 1881. gadā definēja vācu metālrūpnieks un munīcijas ražotājs Krups. Lode ar augstāku ballistisko koeficientu lidos tālāk nekā tā, kurai tas zemāks, jo to mazāk ietekmē gaisa pretestība un tā vairāk saglabā sākotnējo ātrumu.


Vairāk lasiet žurnāla “Medības” īpašajā pielikumā “Ieroči”·

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Asaris aug lēnām un atšķirībā no citām zivīm prot “stučīt” 2
Nedēļa
Kate Šterna
Medības
“Pieķertais vandalis nolēma uzbrukt, izmantojot cirvi.” Olaines novadā notverts medību infrastruktūras postītājs 51
19. decembris, 2020
AS
Aldis Sāvičs
Medības
Zikmaņu ģimene copes garšu bauda Zviedrijā. Vai tur ķeras labāk? 9
8. janvāris, 2021
ME
Medības
Ziņas
Par trokšņu slāpētājiem. Podkāsta “Šauj garām!” 54. epizode
16. decembris, 2020
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šī diena sagādās tev ļoti daudz un dažādu pārsteigumu! Horoskopi 18.janvārim
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Nekad mūžā nespēju iedomāties, ka kādreiz to teikšu!”. Producents Juris Millers atklāj, ka pašmāju sabiedriskā TV uzdevumu šobrīd veic Krievijas galvenais TV kanāls 44
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 28
19 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Laukos
Āfrikas cūku mēra ierobežošanu varētu turpināt līdz Latvija iegūs no tā oficiāli brīvas valsts statusu 5
10. decembris, 2020
ME
Medības
Medības
VIDEO: Traģiskās medības Viļakā. Reportāža no notikuma vietas, analīze, ekspertu viedoklis 13
8. decembris, 2020
LE
LETA
Ziņas
Dēls nošāvis tēvu. Izskan versija par sestdien notikušajām medībām Viļakas novadā 31
7. decembris, 2020
AD
Artis Drēziņš
Ziņas
Trīs gadi nosacīti. Spēkā stājies spriedums par biedra nošaušanu medībās 3
7. decembris, 2020
LD
Linda Dombrovska
Laukos
Linda Dombrovska: Ja Valsts kontrole ticētu tam, ko uzrakstījusi, tas būtu tas pats, kas ticēt, ka Zeme ir plakana 9
31. augusts, 2020
LE
LETA
Laukos
Alojas novadā decembrī aizliegta spiningošana un mušiņmakšķerēšana ar mākslīgo ēsmu Salacā
1. decembris, 2020
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 12
10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
10 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Paziņo, kur Latvijā ir lielākais pēdējās divās nedēļās Covid-19 saslimušo kopskaits
11 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Saņemto dīkstāves pabalstu, manuprāt, ļoti negodīgi VID izkrāpa atpakaļ.” Igo skarbi par valsts rīcību 28
19 stundas
Ieva Ēvalde
Ziņas
Kas aizstās patentmaksas? Daudzi ir izvēles priekšā – turpināt darbību kādā citā nodokļu režīmā vai “bodīti” slēgt 8
11 stundas
MZ
Māris Zanders
Ziņas
Māris Zanders: “Vai tāpēc mēs stāvējām uz barikādēm?!” Trīsdesmit gadi pēc janvāra notikumiem 88
16 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
“Nekad vēl tā nav bijis, ka nodod preci veikalam un tūlīt vajag vēl.” Audzis pieprasījums pēc zāļu tējām 8
17 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pēc Covid-19 vakcīnas saņemšanas Norvēģijā miruši 23 cilvēki 65
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Gada necilvēks un vēl daži zvēri 72
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Cilvēki masveidā pamet lietotni “WhatsApp”: uzņēmums nāk klajā ar paziņojumu 40
1 diena
SK
Skaties.lv
Stāsti
”Piezvanīja, ka ir mirusi, bet izrādījās, ka vēl ir dzīva!” Atklāti par prestižā pansionātā notiekošo 28
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
“Daktera vārds tiek izķengāts pa visu valsti!” Ecmanis parāda Jakovina Covid-19 testus un noliedz, ka viņš ārstējis, būdams inficējies 79
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Uzņēmējs Māris Gailis atklāj, ar ko “patiesībā” darba laikā nodarbojas valsts ierēdņi 32
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tenis un Dravis
20 stundas
AK
Aija Kaukule
Ziņas
“Vakarā pirms aiziešanas mūžībā viņa teikusi māsiņai, lai telefonu vairs nelādē.” Kolēģi sēro par Astrīdas Kairišas nāvi 8
3 dienas
LA
LA.LV
Stāsti
Policijas šefs skaidro, vai var sodīt par to, ka divi cilvēki dzīvo kopā, bet nav deklarēti vienā dzīvesvietā 104
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
Navaļnijs pēc atgriešanās Krievijā uzreiz aizturēts 12
20:25
LA
LA.LV
Ziņas
Ziemīgu ainavu burvība un ziemas prieki Gaiziņkalnā
20:24
SK
Skaties.lv
Ziņas
Jauns skandāls? Pūces stāvvietu atļaujas lietā atklājušies jauni apstākļi 9
20:21