Saceltās ažiotāžas dēļ 2020.gada pavasarī pircējiem nedēļas nogalē izdevās īslaicīgi iztukšot veikalu plauktus.
Saceltās ažiotāžas dēļ 2020.gada pavasarī pircējiem nedēļas nogalē izdevās īslaicīgi iztukšot veikalu plauktus.
Foto: Dainis Bušmanis

Latvijā atgriežas preču deficīts un “blata” sistēma. Krievijas dezinformācijas apskats 18

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
“Tas ir beigu sākums! Melni mākoņi dosies tur, kur lec saule!” Nostradama prognoze 2025. gadam 20
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
“Jūs aizbraucāt, bet kaut ko šeit uz ēdamgalda aizmirsāt!” – kempingā paviesojušies “sivēni”? 78
Lasīt citas ziņas

Šī gada pirmās nedēļas Krievijas propagandas un dezinformācijas vietnēs bijušas diezgan rosīgas. Visdažādākie “blogeri” un Kremlim tuvi ziņu nesēji kāri tver un vispārina jebkuru ārvalstu medijos aprakstītu individuālu atgadījumu, ja šobrīd Eiropā izmantotajām Covid-19 vakcīnām gadās kādi blakus efekti.

Tas tiek darīts, lai izceltu Krievijas izmantoto vakcīnu “Sputņik V”, par kuras blakusefektiem, protams, ziņu trūkst. Netiek arī aizmirsts atgādināt, ka “koronavīruss nospiedis Baltiju uz ceļiem”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Covid-19 tematika ir ļoti plaši interpretējama un pateicīga dezinformācijas vajadzībām. Piemēram, “rubaltic.ru” atnesusi vēsti, ka Latvijā atgriežoties PSRS laiku preču deficīts! Pamats tādam apgalvojumam ir tirdzniecības ierobežojumi, kas līdz 25. janvārim spēkā saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu.

Latvijas iedzīvotāji esot pa galvu, pa kaklu metušies šturmēt veikalus “noslaukot no plauktiem visu”, apgalvo portāls “Newsfront”.
Ekrānuzņēmums no newsfront.ru

Uzzinot par gaidāmajiem ierobežojumiem, Latvijas iedzīvotāji esot pa galvu, pa kaklu metušies šturmēt veikalus “noslaukot no plauktiem visu – gan vajadzīgo, gan nevajadzīgo”.

Vietne “Newsfront.ru” šajā sakarā reportē: “Nodrošināt iedzīvotājus ar antiseptiķiem un radīt papildu slimnīcu gultas poliklīnikās (tā tekstā. – Red.) – tas ir augstāk par viņu [Latvijas valdības] iespējām.

Maksimums, uz ko tā ir spējīga, ir izņemt no pārdošanas cepšanas foliju un maisus atkritumiem. Tukšo plauktu politika, tas ir tīri padomisks Baltijas politiķu reflekss, izmisumā cerot, ka viņu valsts pārvaldes totālo neefektivitāti varēs kompensēt, administratīvi regulējot ekonomiku ar “blatu un deficītu” pieprasījuma un piedāvājuma vietā.”

Ironiski, ka tie paši propagandisti, kas citkārt apgalvo, ka Latviju pārvaldot “Vašingtona” vai vieni vienīgi “pretpadomju trimdinieki”, mītiskā “deficīta atgriešanās” gadījumā atklāj pilnīgi pretējo – ka Latvijā pie varas esot “no kompartijas nākušie, komjaunieši un VDK aģentūra”, kurai deficīta radīšana tātad sirdij tuva!

“Sajūža snaiperi” atgriežas

Krievijas propagandisti, vismaz līdz šim, lāgā nav ievērojuši 1991. gada janvāra barikāžu gadskārtu Latvijā, ko nevar sacīt par 1991. gada 13. janvāra asiņainajiem notikumiem pie Viļņas telecentra.

Reklāma
Reklāma

Piemēram, propagandas vietne “rubaltic.ru”, kas nez kāpēc sauc sevi par “analītisku”, bet izceļas ar prasmi teicami sajaukt faktus ar izdomājumiem, 13. janvāri “atzīmēja” ar vairākām publikācijām, kurās uzstājīgi apgalvots, ka toreiz uz cilvēkiem provokatīvos nolūkos esot šāvuši “Sajūdis” snaiperi, nevis padomju militārpersonas.

Šī ideja gan nav nekas jauns, un Lietuvā par tādu pēc būtības cinisku zaimu publisku izplatīšanu tagad pienākas sods, ko “rubaltic.ru” un tai līdzīgas vietnes interpretē kā “cilvēktiesību pārkāpumu”, mēģinājumus “apslēpt patiesību”.

Un tās vienā mierā raksta: “Liecību par to, ka par neatkarīgu Lietuvu pret padomju karavīriem izgājušajiem Viļņas teletorņa aizstāvjiem mugurā šāva viņu pašu vadoņi no kustības “Sajūdis”, ir tik daudz, ka noslēpt tās visas ir praktiski neiespējami…”

Šķiet, vēl daži gadi un tiks apgalvots, ka arī tankus toreiz stūrēja “Sajūdis” “kaujinieki”.

“Vašingtona jums vairs nepalīdzēs”

Krievijas propagandisti jau priecājas, ka Baltija esot “nolemta izdzīvošanai bez ASV”, jo visa amerikāņu uzmanība nu koncentrēšoties uz iekšējām jukām.
Ekrānuzņēmums no newinfo.ru

Savs vārds Baltijas virzienā Krievijas propagandai sakāms arī par notikumiem Vašingtonas Kapitolijā. Ir vesela virkne vietņu, kas klāsta, ka Baltija tagad “nolemta izdzīvošanai bez ASV”, jo visa amerikāņu uzmanība nu koncentrēšoties uz Donalda Trampa piekritēju izraisītajām iekšējām jukām un ne Eiropai, ne jo īpaši Baltijai Vašingtonai laika nebūšot.

Piemēram, kāds “newinform.com” raksta: “Vēl grūtāk klāsies tā saucamajām jaunajām valstīm, kuras radās līdz ar PSRS izjukšanu un principā nepazīst nevienu citu pasauli kā tikai vienpolāro. Baltijas valstīm, kuru viedokli par galvenajiem starptautiskajiem jautājumiem nosaka faksi no [ASV] Valsts departamenta, tas nozīmē kā palikt bez galvas.

Ja agrāk Baltija varēja cik uziet provocēt Krieviju un justies drošībā, tad “brīnišķīgajā nākotnes pasaulē” tai nāksies atbildēt par saviem soļiem un domāt par sekām. Jo palīgā neviens nenāks. Un nebūs kam pažēloties.”

Šāds domugājiens izriet no Krievijā populārā un nemitīgi atkārtotā apgalvojuma, ka tādas zemes kā Polija un Baltija tiek pārvaldītas “rokas vadības režīmā” no Vašingtonas un bez “zvana no Valsts departamenta” nekādi lēmumi netiek pieņemti.

Bet aizkadrā iepriekšminētajiem vēstījumiem vairāk vai mazāk atklāti dzird roku berzēšanu, ka tagad Krievija tiem “rusofobiem” rādīs!

Tiesa, Krievijas mediju plašumos var atrast arī krietni reālistiskākus viedokļus, ka ASV politika postpadomju telpā demokrāta Džo Baidena prezidentūras laikā var izrādīties daudz aktīvāka un Kremlim netīkamāka, nekā bija ierasts haotiskajā Trampa periodā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.