Ģirts Šolis
Ģirts Šolis
Foto – Timurs Subhankulovs

Bērnības pēdu dzinējs Šolis 0

Ģirts Šolis ir daudzpusīgs mākslinieks – režisors un aktieris, objektu teātra iekustinātājs Latvijā, teātra apvienības “Umka.lv” dibinātājs, mūziķis un dīdžejs. Savulaik viņa parodiju leļļu teātris līdz asarām smīdinājis pieaugušos Latvijā un Eiropas valstīs, bet pēdējos gados viņa iestudētās izrādes bērniem un vecākiem, iespējams, uz mūsu leļļu teātri atvedušas pa kādam skatītājam, kurš ceļu uz to jau bija piemirsis. “Bērnu izrādēm nav jābūt no pasaules nošķirtām vientuļām salām, izliekoties, ka bērni jāpasargā no īstas dzīves,” ir pārliecināts Ģirts. 15. maijā Latvijas Leļļu teātrī pirmizrādi piedzīvos viņa pirmais leļļu detektīvs bērniem un jauniešiem – “Pēdu dzinējs Caps”, kura tapšanu iedvesmojusi pazīstamā animācijas filma.

APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
Lasīt citas ziņas

Ģirts izmēģinājis savu tiesu dažādu profesiju un amatu – no dīdžeja un dažādu mūzikas grupu dalībnieka līdz pat policistam, kamēr atradis savējo – teātra – “gropi”. Kā pats saka – deviņdesmito gadu bērns, no Jāņa Joņeva romānā “Jelgava 94” aprakstīto metālistu, panku un cita “andergraunda” saspraudēm caurdurto ausu un noplīsušo rūtaino krekliņu paaudzes. “Juku laikos vecāki mani, protams, redzēja drošās profesijās – kā ekonomistu vai juristu, bet es biju aizrāvies ar diskotēkām, grupām un rokenrolu.” Toreiz Jelgavas entuziastu izveidotais studentu teātris atradās aiz sienas, vietā, kur Ģirts mēdz spēlēt “disenes”. “Nereti visu dienu nācās sargāt skaņas aparatūru, bet teātra režisors bija atstājis durvis vaļā. Sākumā ielavījos tā bikli, tad jau drošāk. Toreiz teātris bija tā noslēpumainā vieta un vide, tur spēlēja Eižēnu Jonesku, absurda teātri, eksperimentālas izrādes. Kaut kā ap to visu darbojāmies, braucām uz Rīgu, gājām uz Jauno Rīgas teātri, skatījāmies izrādes zālē bez apkures. Tur sāka pārņemt tas trakums, ka vajag darīt kaut ko pašam savu, bet labu laiku tā bija mūzika, nevis teātris,” stāsta režisors.

Pēc trim gadiem policijas dienestā un kokapstrādes inženiera studijām atkrita klapes vaļā, ka vajag darīt ko citu. Ģirts nokļuva “Radio Naba” priekšteča – “Radio KNZ” ētera viļņos. “Uz raidījumu atnāca arī Kultūras akadēmijas pasniedzēja Ruta Vītiņa un reklamēja, ka tiek uzņemti aktieri. Toreiz ielēcu pēdējā vilcienā, jo nebiju vairs nekāds jaunais un konkurence manā vecuma grupā teātros jau bija liela.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Nokļūšana tieši Leļļu teātra kursā no nejaušības pārtapusi aicinājumā, tiesa – Ģirta Šoļa izpildījumā. “Protams, pirmajā kursā visi stāstīja pekstiņus, cik ļoti viņi grib strādāt Leļļu teātrī, bet, manuprāt, godīgi liekot roku uz sirds, neviens neatzītos, ka rāvies uz Leļļu teātri. Toreiz mūsu sajēga par to bija kaut kādu štampu un aizspriedumu kopums. Mums laimējās, jo pasniedzēja Dace Skadiņa centās rādīt jaunas lietas, pavērt logu uz to, kas notika aiz robežām. Paši likām bildi kopā, un kļuva skaidrs, ka šeit neviens tā īsti nezina, kas ir moderns leļļu teātris. Tikām uz festivāliem Eiropā, un tur man atausa kādreizējā Jelgavas studentu teātra noslēpuma sajūta, sapratu, ka tas ir kaut kas, ko gribu darīt. Bija arī skaidrs, ka Latvijā skolotam dramatiskajam aktierim tikt Eiropā nav viegli kaut vai valodas barjeras, bet leļļu teātrim, ja esi mērķtiecīgi gatavojies, tā nav. Te valoda ir sekundāra. Galvenais, ko tolaik sapratām – pastāv leļļu teātris pieaugušajiem. Ārkārtīgi inteliģents, interesants un daudzpusīgs. Tas lieliski uz skatuves parāda daudzu režisoru problēmu – reālistiskas ainas, piemēram, nāvi, vardarbību. Protams, ir materiāli, kuros labāk strādāt ar aktieri.”

Ģirta un domubiedru veidotais nelielais skečs par vienkāršu mugursomu “Detective Bag” izpelnījās 1. vietu festivālā “Setkani Encounters” 2004. gadā Čehijā. “No tās piedzima apvienības “Umka.lv” izrāde “Stāsts par Danielu Reju”, kas apceļoja visu Eiropu. Redzējām, cik daudz leļļu teātrī tiek ieguldīts Francijā, kur tas ir vesela biznesa joma, vai Vācijā, kur tas ir vairāk tehnoloģisks, sirreāls. Reizē tur parādījāmies mēs ar savu sajaukto izpratni par leļļu teātri, un laikam tāpēc viņiem bijām interesanti. Laidām visu kopā – savu dramatiskā teātra skolu un Eiropā saskatīto avangardu. Piedevām – pašu melnais humors un ambīcijas. Bijām tādi nenormāli rūķi.”

Ģirta un domubiedru izveidotā pieaugušo objektu teātra mājvieta šobrīd kļuvusi par bāzes vietu neatkarīgajam teātrim “Dirty Deal Teatro”, bet tikmēr viņš pats iemēģināja roku arī citos teātra spēles laukos. “Dirty Deal Teatro” skatāmas viņa iestudētā melnā komēdija ar cilvēkiem un lellēm – “Dienas varonis”, par kuru režisors nominēts “Spēlmaņu nakts 2014″ balvai kategorijā “Gada sasniegums oriģināldramaturģijā”, bet laiku pa laikam skatāma arī Ģirta diplomdarba izrāde “Dzejniece. Mirdzas Ķempes mīlestība”, kas sākotnēji kā Ģirta Šoļa diplomdarbs pirmizrādi piedzīvoja Latvijas Nacionālajā teātrī. Mazos skatītājus ceļojumā Imanta Ziedoņa pasaulē ved izrāde “Blēņas un pasakas” – par izrādes varoņiem aktieru rokās kļūs pogas, zobu birstes, uzpirksteņi un vēl daudzi citi priekšmeti. “Laikam jau labi, jo izrādes turas, no repertuāriem nepazūd,” pasmīn režisors.

Ģirta Šoļa debija Latvijas Leļļu teātrī – Ērika Kestnera “Divas Lotiņas” teātra plānā vispirms parādījusies kā eksperimentāla izrāde. “Varbūt toreiz nodomāja – diez ko tas trakais Šolis uztaisīs, attieksme bija nogaidoša,” smejas Ģirts. “”Divas Lotiņas” nebija starp maniem iecienītākajiem Kestnera darbiem, taču tajā mirklī uzrunāja kaut kā personiski, jo pats tikko biju šķīries ar savas meitas mammu. Visi mani darbi ir daļa no manis – ja tā nav, darbs nāk ar grūtībām un piespiešanos. Man ir svarīgi, lai darbs ir mans viedoklis, nevis vienkārši forši uztaisīta izrāde. Bez pašizpausmes gandarījuma nevar. Svarīgi, protams, lai tas, ko gribu pateikt, ir nolasāms bērnam, bet reizē arī pieaugušajam ir sava pārtika, ko uzņemt.” “Lotiņām” Leļļu teātrī sekoja “Emīls un Berlīnes zēni”, joprojām viena no pieprasītākajām teātra izrādēm ar Kārļa Kazāka dziesmām. To par aizvadītā gada labāko izrādi bērniem atzina “Spēlmaņu nakts” bērnu žūrija.

“Ir nācies pabūt neskaitāmos it kā bērniem domātos pasākumos, spēļu stūrīšos, bet labākais, ko var pēc tam pārrunāt ar bērnu, tādos gadījumos ir “patika” vai “nepatika” līmenī. Pavisam citādi, ja darbam – arī tai pašai jēdzīgajai multenei – ir kāda pievienotā vērtība. Ja pēc tam ir kaut kas jautājams un veidojas saruna starp bērnu un pieaugušo. Tā ir ārkārtīgi svarīga lieta, ko man gribētos ielikt arī savos darbos.”

Ģirta pārliecība – ar bērnu teātrī jārunā kā ar līdzvērtīgu sarunu biedru. “Man šķiet, bērni nav jāizolē no pasaules, bet viņiem saprotamā valodā jārunā par notiekošo. Bērns ir līdzvērtīgs cilvēks, tikai mazāka auguma un ar mazāku pieredzi.”

Arī Ģirta jaunākā izrāde Leļļu teātrī vēstīs par mūsdienu notikumiem – detektīvs bērniem un jauniešiem “Pēdu dzinējs Caps” tapusi, iedvesmojoties no A. Skaiļa un A. Brenča 80. gadu animācijas filmu sērijas. Leģendārais inspektors Caps šoreiz sastop liktenīgo sievieti un satiekas ar īstu kriminālo pasauli. “Šis būs 21. gadsimta Caps, un, cerams, izrāde raisīs diskusijas starp vecākiem un bērniem.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
VIDEO. “Labākā priekšvēlēšanu reklāma, kāda redzēta!” Tiktokeri parodē partiju solījumus 1
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
14.Saeimas “krēslu” iespējamais sadalījums, ja vēlēšanas būtu notikušas septembrī 113
Atis Klimovičs: Mēs esam aculiecinieki genocīdam. Ko tādu pat tādi krievu pasaules pazinēji kā mēs nespējām iedomāties 82
Lasīt citas ziņas
Ukraina iesniegusi pieteikumu paātrinātai uzņemšanai NATO 32
ASV paziņo par “smagām” jaunām sankcijām pret Krieviju 29
Putins okupēto Ukrainas reģionu iedzīvotājus pasludina par Krievijas pilsoņiem 40
FOTO. Pasakaini skati! Rudens izgreznojis atjaunoto Ķemeru vēsturisko parku Jūrmalā
Tev šodien var nākties sastapties ar izvēles problēmu! Horoskopi 1.oktobrim
19:05
TIEŠRAIDE. Jaunākais par karu Ukrainā
18:59
Eksprezidents Bērziņš par Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu: Nepārdomāts un esošajai situācija neatbilstošs
18:05
FOTO. Atklāts oficiālais Lielbritānijas karalienes Elizabetes II nāves iemesls
VIDEO. Ukrainas kritušo karavīru ģimenes, neslēpjot emocijas, no prezidenta saņem ordeņus 12
Eksprezidents Bērziņš par Valsts aizsardzības dienesta likumprojektu: Nepārdomāts un esošajai situācija neatbilstošs
VIDEO. Sirdi plosošs skats: suns vārdā Krima gaida savus saimniekus, kas aprakti mājas gruvešos
FOTO. Īstas rudens skaistules! Nacionālajā dabas muzejā “uzmirdz” visdažādākās sēnes 1
arī ir palicis noslēpums, vai tā bija nejaušība vai slēpta ziņa… Vai karalis Čārlzs mainīs britu un eiropiešu attiecības?
Uz vēlēšanām ar vai bez lietussarga? Laika prognoze sestdienai
Māris Antonevičs: Bieži spriests, ka Latvijā cilvēki vēlēšanās balso par “mazāko ļaunumu”
Laikraksts: Jaunzeme nav ļāvusi atstādināt vai rotēt fiktīvu krimināllietu sākušos VID darbiniekus
Tiesa patur apcietinājumā Bunkus slepkavības lietā aizturētos Uļmanu un Babenko
Natalka Homenko-Pozņaka: Putins nolēmis iet uz visu banku
Sēnes, kas vajadzīgas labai koku augšanai: kas tās tādas un kā pie tādām tikt?
Nodibinājums ceļ trauksmi par mēģinājumiem ietekmēt Mārtiņa Bunkus slepkavības izmeklēšanu 11
VIDEO. Latvijā dzīvojošais brazīlietis Felipe Gabriels laidis klajā jaunu dziesmu latviešu valodā 4
VIDEO. “Tu tā kā mani tagad bildini?”: Kambalu ģimenē gaidāmas lielas pārmaiņas 7
Vecāsmātes Hertas recepte – citrona kēkss
Būs jācīnās par izdzīvošanu. Vai “Nord Stream” skuju taka?
APTAUJA. Kurām partijām novēlat tikt 14. Saeimā, un kurām vajadzētu veidot valdību?
Atis Klimovičs: Priekšā nopietnu pārbaudījumu ziema
Sārts: Nevaru Latvijai solīt mierīgu un paredzamu nākotni
Policija sākusi resorisko pārbaudi par deputāta Kiršteina rīcību, apvainojot LTV žurnālisti
Vai nākamnedēļ gaidāmas krasas laikapstākļu pārmaiņas?
Pēteris Apinis: Latvijas ārstu biedrības divsimtgade 4
“Ak, cik burvīga iniciatīva! Žetons cēsiniekiem!” Soctīklotāji apbrīno “referendumu” bērniem 2