Zeltvēdera mūķenes kāpuru tīklojumi ir aptuveni dūres lielumā.
Zeltvēdera mūķenes kāpuru tīklojumi ir aptuveni dūres lielumā.
Foto: Agnis Šmits

Iznīcina kokus un kaitīgs pat cilvēkiem! Bīstamais kaitēklis zeltvēdera mūķene 4

Elīna Kondrāte, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Lasīt citas ziņas

Zeltvēdera mūķenei nepieciešams daudz gaismas un siltuma, tā atrodama saulainās vietās, piemēram, izretinātās mežaudzēs, mežmalās, alejās, augļudārzos. Mūķenes visbiežāk bojā ozolus, apses, liepas, vīksnas, vilkābeles, augļukokus (bumbieres, plūmes, ķiršus). Kā pastāstīja pētnieki, šajā reģionā kāpuri galvenokārt apskādējuši ozolus, arī ķiršus, tuvumā esošās akācijas un mežrozītes. Dažādu vecumu kāpuri novēroti arī uz ēku sienām un rāpojot pa taciņām.

Kāpuri apgrauž koka zaļās lapas. Spēcīgākie koki, iespējams, atkal sazaļos vēl šovasar, taču citi atkopsies krietni vēlāk. Ja atlapošana turpināsies vairākas sezonas, koki var aiziet bojā.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kas veicinājis savairošanos

Zemgalē zeltvēdera mūķene novērota arī iepriekš, taču šogad kaitēklis savairojies ievērojamā skaitā. Nav precīzi nosakāms, kāpēc tā noticis. To ietekmējis šiem kaitēkļiem labvēlīgu apstākļu kopums, kas vairākus gadus pēc kārtas ļāvis populācijai strauji pieaugt: silts pavasaris, garš augu veģetācijas periods, labvēlīgi laika apstākļi barošanās periodā, populācija ir izolēta.

Lai arī turpmākā kāpuru attīstība vēl nav precīzi prognozējama, pagaidām Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) riskus citām saimniecībām Latvijā nesaskata. Turklāt novērots, ka daudzi kāpuri ligzdās aizgājuši bojā, iespējams, ar kādu slimību, kas izplatījusies blīvā kāpuru daudzuma dēļ.

Jāiznīcina mehāniski

Patlaban, kad kāpuri jau ir pieauguši, pārstājuši baroties un gatavojas iekūņoties, ar augu aizsardzības līdzekļiem tos iznīdēt vairs nav iespējams, jo kāpurus pasargā to pūkainie matiņi.

Labākais laiks kāpuru iznīcināšanai ir agrs pavasaris vai rudens, taču arī tagad kokos esošos tīklojumus, kuriem iespējams piekļūt, var iznīcināt mehāniski – uzmanīgi izgriezt un sadedzināt vai ielikt spainī un apliet ar verdošu ūdeni. Atsevišķus kāpurus, kas rāpo pa taciņu vai zāli, var nospiest. Lai atbrīvotos no kāpuriem, kas apsēduši dzīvojamās ēkas, vislabāk izmantot putekļsūcēju ar ūdensfiltru, ūdenim pievienojot nedaudz ziepju.

Izgriežot kāpuru ligzdas, noteikti jālieto aizsargbrilles, respirators, cimdi un ciešs, sauss apģērbs, lai pasargātu no saskares ar ādu.

Lai toksiskie matiņi netiktu pacelti gaisā, bet pieliptu pie zemes, plānojot veikt āra vai dārza darbus sausā laikā, pirms tam ieteicama laistīšana (arī pirms likvidē tīklojumus). Taču pēc cilvēku pieredzes zināms, ka alerģija, īpaši jutīgākiem vai ar astmu slimojošiem, var izpausties, pat ievērojot piesardzības pasākumus un lietojot aizsarglīdzekļus.

Jāvēro rudenī

Foto: Agnis Šmits

Zeltvēdera mūķenei ir viena paaudze gadā, proti, jūlijā tauriņi dēj olas. Augustā vai septembra sākumā izšķiļas jaunie kāpuri, kas barojas ar koku lapām vai pumpuriem un veido tīklojumus, kuros iepin zarus un lapas. Satīklojumos var koncentrēties pat vairāki simti kāpuru, un tajos tie arī pārziemo.

Kāpuri atsāk baroties pavasarī līdz ar lapu plaukšanu. Siltā laikā tie izklīst un barojas individuāli. Ja kļūst vēsāks, atkal var atgriezties ligzdās. Jūnija vidū vai beigās kāpuri iekūņojas grupās. Pirms iekūņošanās tie var izklīst, meklējot labāko vietu. Šajā attīstības posmā tie var iemājot arī dzīvojamajās ēkās. Jūnija beigās un jūlija sākumā izlido balti tauriņi ar brūnu aizmugurēju ķermeņa daļu.

Pašlaik uz kokiem redzami pērnā gada kāpuri, taču septembrī no olām šķilsies jaunā paaudze. Tāpēc vietās, kur novērojama zeltvēdera mūķenes savairošanās, rudens sākumā rūpīgi jāapseko gan tuvējie ozoli un citi lapukoki, gan augļukoki dārzā. Tauriņi dēj olas uz lapu apakšpuses, savukārt kāpuri ligzdas veido koku vainagu augšpusē.

Augu aizsardzības līdzekļu lietošana visefektīvākā ir pavasarī, kad kāpuri vēl nav klāti ar matiņiem un sāk baroties individuāli ārpus ligzdām. Pašlaik šim kaitēklim konkrēts augu aizsardzības līdzeklis Latvijā nav reģistrēts. Lai noteiktu, kurš no reģistrētajiem augu aizsardzības līdzekļiem lapukokiem, skujkokiem vai kokaugiem būtu efektīvs šajā gadījumā, vēl jāveic izpēte, sadarbojoties ar to valstu kolēģiem, kurās šo kaitēkli jau ierobežo, izmantojot augu aizsardzības līdzekļus. Ja kāpuri turpinās savairoties lielā skaitā un būs nepieciešama miglošana, noteikti būs jālieto profesionālie augu aizsardzības līdzekļi, un par konkrētiem preparātiem jākonsultējas VAAD, pauž Anitra Lestlande.

Ziņo atbildīgi!

Lai apzinātu zeltvēdera mūķenes savairošanās apmērus, Latvijas iedzīvotāji aicināti ziņot par saviem novērojumiem, kritiski izvērtējot, vai kokā patiešām redzami šā kaitēkļa kāpuri. “Katru dienu saņemam ap simt ziņojumu par dažādu kaitēkļu tīklojumiem. Ir ļoti daudz kaitēkļu, kas vij tīklus, bet ne visi ir bīstami. Mēs aicinām ziņot tikai par zeltvēdera mūķeni. Ja iespējams, var pievienot kaut ar telefonu uzņemtu bildi,” ierosina Agnis Šmits.

Uzzinot un apsekojot vietas, kur zeltvēdera mūķene savairojusies, VAAD sadarbībā ar Valsts meža dienestu un Latvijas Valsts mežzinātnes institūtu Silava plānojuši izlikt feromonu slazdus, tā novērojot tauriņu populāciju un prognozējamo iespējamo kāpuru skaita pieaugumu. Pēc šiem novērojumiem tiks pieņemts lēmums, kā rīkoties tālāk, lai samazinātu kāpuru izplatību.

Ziņas var sniegt:

Valsts meža dienesta Meža un vides aizsardzības daļas vecākajiem ekspertiem

Oskaram Zaļkalnam – tālr. 26188968; e-pasts: [email protected],

Vasilijam Kolačam – tālr. 29441040; e-pasts: [email protected]

Latvijas Valsts mežzinātnes institūta Silava vadošajam pētniekam

Agnim Šmitam – tālr. 26543584; e-pasts: [email protected]

Zeltvēdera mūķenes kāpuru raksturīga pazīme, kas tos atšķir no citiem kaitēkļiem, ir divi oranži punktiņi uz muguras. Veselībai kaitīgi ir tikai zeltvēdera mūķenes kāpuru matiņi. Tauriņu matiņi nav toksiski. Garākie matiņi, kas redzami uz kāpura muguras, nav indīgi. Toksiskās vielas satur īsākie, kas atrodas pie kāpura ādas, – ļoti sīki (aptuveni 1/10 no 1 mm), kā piltuvītes salikti viens otrā. Tie lūst un izplatās gaisā un uz apkārtējiem priekšmetiem. Lielāko risku toksiskie matiņi izraisa no maija sākuma līdz jūlija beigām.

Bieži par šo kāpuru klātbūtni cilvēki aizdomājas, kad uz ādas parādās niezoši izsitumi. Tie nav dzīvībai bīstami, taču izraisa lielu diskomfortu.

SAISTĪTIE RAKSTI

Konsultējuši Valsts Augu Aizsardzības dienesta Augu Aizsardzības Departamenta integrētās augu aizsardzības daļas vadītāja Anitra Lestlande un Latvijas Mežu Mežzinātnes Institūta “Silava” vadošais pētnieks Agnis Šmits.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Veterinārārsts Dāvids Kleimanis: “Savā praksē neesmu redzējis nevienu labu piemēru, kad pie ķēdes turētam sunim nebūtu bijis problēmu”
Uzmanīgi ar mutes skalojamajiem līdzekļiem! Ārsti brīdina – var iedzīvoties pamatīgās nepatikšanās
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Lasīt citas ziņas
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
“Līdz kādam vecumam jāmaksā uzturlīdzekļi? Bērnam drīz 18” – jautā lasītājs 8
FOTO. Kā izvēlēties pareizās tomātu sēklas, lai tiktu pie izcilas ražas? Iesaka speciāliste
Īstais brīdis sākt domāt par sēklu iegādi – kur pirkt, cik daudz un ko tieši?
Kad nevar sagaidīt pavasari! Sniega rozes plaukst, kad gaisa temperatūra nedaudz virs nulles 5
Ko nozīmē – izkausēt ūdens peldē? 2
“Nu, nebūsim naivi. Es neesmu ar rožainām brillēm” Māris Kučinskis pārliecināts – Putina atbalstītāji Latvijā ir tūkstošos
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
FOTO, VIDEO. “Muzikālajā bankā” pārliecinoši uzvar grupa “Citi zēni”. Kuras dziesmas ierindojās otrajā un trešajā vietā?
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Krievija izšāvusi S-300 raķetes uz dzīvojamo namu rajonu Ukrainā – trīs cilvēki miruši, ievainoti 17
“Krievi grib sportot ar treneri, kurš runā viņu valodā” muzikants Sandis Kiops pametis Latviju un Spānijā sācis fitnesa trenera karjeru
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
Pavasaris vairs nav aiz kalniem? Sinoptiķi prognozē, kad Latvijā beigsies sals
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Tālsa Mōgõn” – Talsu novadā tiks izvietotas ceļazīmes lībiešu valodā 1
13:46
Dīvaina īpatnība, kas nav nejaušība… Kāpēc senajām statujām nav degunu?
13:33
Noskaidrots Eiropas Gada auto titula ieguvējs. Šī marka triumfē pirmo reizi 70 gadu vēsturē
13:33