Rīgā pērn tika izmantoti aptuveni 1000 elektroskrejriteņu koplietošanas pakalpojumos. Attēlā: “CityBee Scooters Academy” pērnvasara rīkoja speciālu meistarklasi Rīgā, Esplanādē, kur varēja apgūt iemaņas braukšanai ar elektrisko skrejriteni.
Rīgā pērn tika izmantoti aptuveni 1000 elektroskrejriteņu koplietošanas pakalpojumos. Attēlā: “CityBee Scooters Academy” pērnvasara rīkoja speciālu meistarklasi Rīgā, Esplanādē, kur varēja apgūt iemaņas braukšanai ar elektrisko skrejriteni.
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Brauciens ar skrejriteni beidzas ar nāvi un divu gadu cietumsodu 11

Artis Drēziņš, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vakar Kurzemes rajona tiesa Saldū par sadursmi ar skrejriteņa vadītāju, kurš gāja bojā, notiesāja automašīnas šoferi Aigaru K. ar divu gadu cietumsodu nosacīti. Šoferis vainu atzina un par sodu vienojās ar prokurori Revitu Freibergu. Tiesnesei Ilzei Apsei vajadzēja to tikai apstiprināt.

Aigars 2019. gada 13. novembrī dienas vidū vadījis busiņu “Fiat Ducato” pa uzņēmuma teritoriju Saldus pagastā. Piebraucis pie ceļa Ventspils–Saldus (104. kilometrs), viņš grieza pa kreisi Saldus virzienā un nepamanīja, ka no Saldus pa galveno ceļu ar skrejriteni “FLJ New Electric Scooter” brauc Mārtiņš.

Skrejriteņa braucējs ietriecās busiņa sānos, salauza daudzas ribas un guva smagus iekšējo orgānu bojājumus, kā rezultātā nomira.

Pēc manā rīcībā esošās informācijas, skrejriteņa ātrums bijis ap vai pat virs 50 km/h, konkrētais modelis varot sa­sniegt pat 80 km/h ātrumu.

Kā mopēds vai motorollers

Satiksmes drošības speciālists Oskars Irbītis skaidro, ka pēc būtības šādam skrejritenim kā transporta līdzeklim uz ceļa nemaz nevajadzētu atrasties. Kamēr skrejriteņa statuss likuma normās nav mainīts, tikmēr gan tagad, gan toreiz pirms gada tas skaitās sporta inventārs, ar kuru nedrīkst pārvietoties ātrāk kā ar 25 km/h.

Arī Ceļu satiksmes drošības direkcija jau agrāk skaidrojusi, ka elektriskie skrejriteņi (arī skūteri u. tml. pārvietošanās līdzekļi), ja to ražotāja norādītais maksimālais braukšanas ātrums nepārsniedz 25 km/h, ir sporta un atpūtas inventārs.

Bet tie elektriskie skrejriteņi, kuru maksimālais braukšanas ātrums pārsniedz 25 km/h vai jauda ir lielāka par 0,25 kW, pēc normatīvajiem aktiem ir pielīdzināmi mopēdiem.

“Diemžēl likumdošana nespēj tikt līdzi laikam. Ja paskatās uz šādu skrejriteņu braukšanas ātrumu, tad tas atbilst motorolleram, kam ir attiecīgs tehniskais aprīkojums, nepieciešama civiltiesiskā apdrošināšana, numurs un braucējam – ķivere.

Viena no lielākajām problēmām, ka skrejritenim nav tādu tehnisku iespēju nobremzēt kā motorolleram. Tāpēc uzskatu, ka šāda tipa braucamajam maksimālo ātrumu vajadzētu ierobežot līdz 25 kilometriem stundā,” skaidro O. Irbītis.

Negadījumu skaits aug

Satiksmes ministrija likumprojekta anotācijā minējusi, ka 2018. gadā Valsts policija fiksējusi trīs ceļu satiksmes negadījumus, kuros iesaistīts elektroskrejritenis, ievainotas divas personas. Bet 2019. gada desmit mēnešos (līdz novembrim) policijā bija fiksēti jau 53 ceļu satiksmes negadījumi, kuros ievainotas 35 personas, divas personas gājušas bojā.

Valsts policijas Kurzemes reģiona pārvaldes Satiksmes uzraudzības rotas komandieris Leonīds Tarabans sarunā ar Latvijas Radio arī apliecinājis, ka statistika Latvijā šobrīd nav optimistiska: “Šogad visā Latvijā jau reģistrēti 84 negadījumi, no tiem 62 – ar cietušajiem. Pērn gājuši bojā divi – viens Vidzemē un viens Kurzemē, šogad viens Vidzemē.”

Likuma grozījumi top lēni

Kopš skrejriteņi pasaulē kļuvuši ļoti populāri, ar regulējumu radīšanu neiet viegli daudz kur. Ir valstis, kur tiem aizliegts atrasties uz brauktuvēm, tiem tiek noteikti ierobežojumi arī uz ietvēm, jo ir apdraudēti gājēji.

Arī Latvija gatavo likumisku pamatu elektroskrej­riteņu drošai dalībai ceļu satiksmē. “Elektroskrejritenis ir piemērots galvenokārt izmantošanai tikai pilsētās (uz gājēju ietvēm, velosipēdu joslām, brauktuves, parkos, skvēros u. c.), kur priekšroka būtu jādod gājējiem, sabiedriskajam transportam.

Prioritāri elektrisko skrejriteņu lietotājiem būtu jāizmanto velosipēdiem paredzētā infrastruktūra,

taču atbilstošas infrastruktūras trūkums vietās, kur plaši tiek lietoti elektroskrejriteņi, ir iemesls, kādēļ ir jāievieš regulējums, kas ietvertu tiešas prasības elektroskrej­riteņu iekļaušanai kopējā ceļu satiksmē,” pamato Satiksmes ministrija.

Taču darbs ar grozījumiem Ceļu satiksmes likumā neiet raiti – Satiksmes ministrijas jau gada sākumā sagatavotais grozījumu projekts valdībā tika izskatīts maijā, bet tagad Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija sagatavojusi alternatīvu projektu, ko pirmajā lasījumā atbalstīja 30. septembrī. Lai Ceļu satiksmes likuma grozījumi stātos spēkā, tie vēl trīs lasījumos jāpieņem Saeimai.

Grozījumos likumā paredzēts iekļaut elektroskrej­riteņa definīciju, nosakot, ka tas ir ar elektromotoru aprīkots transportlīdzeklis, kura konstrukcijā paredzētais maksimālais ātrums nepārsniedz 25 kilometrus stundā, kuram nav pedāļu un kurš paredzēts vienam cilvēkam, un aprīkots ar stūri vai roku atbalstu, kas ir mehāniski savienots ar kāju atbalsta virsmu.

Plānots noteikt, ka braukt ar skrejriteni varēs vecumā no 14 līdz 17 gadiem, ja personai būs velosipēda vai jebkuras kategorijas transportlīdzekļu vadīšanas tiesības.

Personām, kuras sasniegušas 18 gadu vecumu, elektroskrejriteņa vadīšanai transportlīdzekļu vadīšanas tiesības nebūs nepieciešamas.

Tāpat paredzēts papildināt Ceļu satiksmes likumu ar prasību, ka arī elektroskrejriteņu vadītājam alkohola koncentrācija asinīs nedrīkst pārsniegt 0,5 promiles.

Par pārkāpumiem elektroskrejriteņu vadītājiem paredzēts piemērot tādus pašus administratīvos sodus kā velosipēdistiem.

Ne ātrāk par 25 km/h

Saistītie raksti

Tā kā skrejriteņu lietotāju rīcībā šobrīd ir arī tādi braucamie, kuru maksimālais braukšanas ātrums pārsniedz 25 kilometrus stundā, tad Ceļu satiksmes likumā plānots precizēt ietverto velosipēda definīciju, papildus nosakot, ka “velosipēda, kas ir aprīkots ar elektromotoru, maksimālais braukšanas ātrums nepārsniedz 25 kilometrus stundā un jauda nevar būt lielāka par 1 kW līdzšinējo 0,25 kW vietā”.

Tāpat ietverts nosacījums, “ka elektriskajai piedziņai ir jāatslēdzas, ja vadītājs nemin pedāļus vai negriež rokturus vai ja ātrums sasniedz 25 km/h”.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
Cilvēki, kuri vakcinējušies pret gripu, vieglāk pārslimo Covid-19? Šics ievieš skaidrību 29
11 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgas Zooloģiskajā dārzā no apmeklētājiem gandrīz gadu slēpts eksotisks dzīvnieks 1
6 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
“Vienu aizveda uz reanimāciju, otru te atrada mirušu!” Tukumā nežēlīgi nogalina invalīdu
6 stundas
JL
Juris Lorencs
Ziņas
Juris Lorencs: Brīvības robežas meklējot, viņš uz ielas ar nazi nogrieza galvu vēstures skolotājam 2
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Svarīgs atgādinājums: nedēļas nogalē jāpagriež pulksteņa rādītāji
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Plāno saglabāt autoratlīdzību regulējumu līdzšinējā apmērā
8 stundas
LE
LETA
Ziņas
KNAB atklāj, kāpēc pret Kaimiņu rosina sākt kriminālprocesu 3
16 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. No nežēlīgas kažokzvēru audzētavas izglābtas lapsiņas mīlīgi spēlējas kā kaķēni 4
6 stundas
LE
LETA
Laukos
FOTO. Šogad Latvijā brangāko ķirbi izaudzēja Ingrīda no Dobeles
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
Līdz slimnīcai nepaspēja! Šorīt bērniņš piedzimis pie Dzemdību nama ieejas 6
9 stundas
MZ
Monika Zīle
Ziņas
Monika Zīle: Kamēr Viņķele spēlē” čurikus”, atklājas biedējošas lietas. Nekāda plāna laikam nemaz nav 69
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tuvu siltuma rekordiem. Sinoptiķi par laikapstākļiem tuvākajā nedēļā 2
19 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Laikā, kad strauji izplatās Covid-19, darbu pamet epidemiologi 13
20 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Latviešu balādes un Baha variācijas. Armanda Znotiņa recenzija par spilgtākajiem nedēļas mūzikas notikumiem
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Muižniece rīkojas, lai Gobzems par “aicinājumu nelietot” maskas saņem sodu 39
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Katastrofālās situācijas dēļ slēdz vienu no vecākajām Rīgas viesnīcām – “Metropoli”
17 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
“Viengadīgās” dārza puķes arī nākošgad: dārznieces meistarstiķis, kā to izdarīt!
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Beidzot tapis zināms, ko tieši princis Viljams čukstēja Keitai dievkalpojumā, kurā aiz viņiem sēdēja Harijs un Megana 6
16 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Influencere Elīna Didrihsone komentē savas vizuālās pārmaiņas: “Tur es vēl izskatos kā maza meitene!”” 6
17 stundas
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Šis nav melnais mēris, no kā cilvēki masveidā mirst,” Kreituse atgādina, ka Covid-19 ēnā paliek hronisku slimību pacienti 51
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. Itālijā piedzimis kucēns zaļā krāsā
17 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja Agnese Rakovska atzīst: uz precēšanos vīru pamudinājusi viņa 1
17 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Ārsti stāvokli vērtē kā smagu: slimnīcā nogādāts ar zālēm saindējies bērns
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 24. līdz 30.oktobrim: kādas vēlmes piepildīsies
17 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Praktiski
Padomjlaika skapis par modernu mēbeli: 3 padomi, kā to izdarīt pašam
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Liepāja uzmirdz krāsās: šādu pilsētu tu vēl nebūsi redzējis! 1
1 diena
SM
Signe Mengote
Stāsti
“Liela ģimene ir īstena latviešu ģimene.” Stiprās un sportiskās Nenišķu ģimenes stāsts 3
1 diena
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Dzīvokli it kā pārzinu, bet tāpat gadās ieskriet kādā stūrī,” Kā Vilnis zaudēja redzi un mācās dzīvot no jauna
1 diena
KA
Kristīne Akmentiņa
Kokteilis
Pacietība, paškontrole un ticība saviem spēkiem – šīs nedēļas padoms! Horoskopi no 23. oktobra līdz 4. novembrim
17 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien vissvarīgākais – tavas attiecības ar tev mīļiem cilvēkiem! Horoskopi 24.oktobrim
10 stundas
AZ
Armands Znotiņš
Ziņas
Latviešu balādes un Baha variācijas. Armanda Znotiņa recenzija par spilgtākajiem nedēļas mūzikas notikumiem
22:13
IK
ILZE KĻAVIŅA
Ziņas
“Līmlente uz stikla.” Ilzes Kļaviņas recenzija par izrādi “Monstrs” Dailes teātrī
22:12
NA
NORMUNDS AKOTS
Ziņas
“Gunāra Priedes mantojums”. Normunda Akota recenzija par Valmieras teātra izrādi “Jaunākā brāļa vasara.”
22:00