Viena no Eiropas valstīm, kur sabiedriskajā transportā arī pašlaik obligāti tiek prasīts lietot sejas maskas, ir Itālija.
Viena no Eiropas valstīm, kur sabiedriskajā transportā arī pašlaik obligāti tiek prasīts lietot sejas maskas, ir Itālija.
Foto: Boumen Japet/SHUTTERSTOCK

Brīvā Eiropas vasara provocē kovidu: kamēr dažas valstis vēl nav atcēlušas iepriekšējos ierobežojumus, citas domā par jauniem 38

Ilze Kalve, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 29
Kokteilis
“Es nekad nebiju plānojusi būt par prezidenta sievu!” Zelenska skumji atklāj, kādas attiecības viņai tagad ir ar vīru 142
VIDEO. Krimā notriektas raķetes atlūzas nogalinājušas piecus cilvēkus, vairāk nekā 100 ievainoto
Lasīt citas ziņas

Laikā, kad Latvijas kovida skaitļi spītīgi palielinās un Stradiņa slimnīca apsver iespēju Covid-19 dēļ atkal ierobežot pacientu apmeklētāju plūsmu, mēs, protams, savās problēmās neesam vieni. Lielāki vai mazāki kovida uzliesmojumi vērojami daudzviet Eiropā.

“Worldometers” statistika liecina, ka pēdējās dienās jaunu saslimšanas gadījumu skaita ziņā pēc absolūtiem skaitļiem līderos Eiropā ir Vācija, tūdaļ aiz tās – Francija, tad Itālija un Apvienotā Karaliste.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pēdējās kovida statistikas ziņā pat izskatās visai mēreni, tomēr arī briti jau runā par jaunu kovida vilni un bažījas, ka šī slimība varētu tomēr nekad nekļūt par “parastu” sezonālu saslimšanu.

Ceļojums pa Eiropu – ar vai bez maskas?

Kā zināms, saslimšanas gadījumu skaits ir pieaudzis visā Eiropā, vairākām valstīm izšķiroties ierobežojumus atkal ieviest.

Vietnē “ww.reopen.europa.eu”, kas pieejama gan datora versijā, gan kā mobilā telefona lietotne, apkopoti vienuviet visi ierobežojumi un noteikumi, informācija pieejama par 33 valstīm 14 valodās, arī latviski – kopā ar brīdinājumu, ka tas ir mašīntulkojums. Būtiski, ka uzrādīti arī pēdējie informācijas atjaunošanas datumi.

Izvēlnē mainot valstis, var ātri pārliecināties par ceļošanas un tranzīta noteikumiem, iegūt informāciju par masku valkāšanu un Covid-19 sertifikātiem. Piemēram, izvēloties Itāliju, var izlasīt, ka līdz pat 30. septembrim nepieciešams valkāt FFO2 sejas maskas sabiedriskajā transportā, kā arī slimnīcās, tāpat to ieteicams darīt slēgtās telpās.

Taču Igaunijā sejas maskas sabiedriskajā transportā nav obligātas, tikai ieteicamas. Latvijas sadaļā sākumā pie “National health measures” rakstīts, ka sejas maskas sabiedriskajā transportā ir tikai ieteicamas, taču turpat pāris rindiņu zemāk pie “Use of facemasks”, ka obligātas.

Nākas secināt, ka acīmredzot ne visa saitē atrodamā informācija ir 100% precīza, gadās arī pa kādai kļūdai.

Tiem, kuri ieceļo no citas ES valsts, ar ierobežojumiem jārēķinās tikai Francijā un Maltā, tiesa, Malta 25. jūlijā solās atcelt visus Covid-19 ierobežojumus ieceļošanai.

Nedaudz citāda aina paveras sadaļā par ieceļošanu no trešajām valstīm, kur aizliegumu un ierobežojumu ir vairāk. Britu mediji nupat ziņoja par Spānijas lēmumu pieprasīt vai nu vakcinācijas pierādījumu, negatīvu Covid-19 testa rezultātu, vai dokumentu par izveseļošanos no vīrusa.

Reklāma
Reklāma

Turpinās ar vakcīnām

Tikmēr Lielbritānijā, par spīti izdevumos “British Medicine Journal” un “Health Service Journal” publicētajam aicinājumam atgriezties pie maskām un ierobežojumiem, veselības ministrs Stīvs Barklijs uzskata, ka balstvakcīnas ir daudz efektīvākas par ierobežojumiem, atgādinot, ka septembrī tiks uzsākta rudens vakcinācija.

“Tāpat kā vakcīnas palīdzēja mums atgūt brīvību, tāpat tās palīdzēs mums to saglabāt,” uzskata Barklijs, piebilstot, ka tagad varam sevi pasargāt ar zinātnes palīdzību, nevis aizliegumiem.

Jaunus kovida uzliesmojumus valstī briti prognozē gan rudenī, gan arī ap Ziemassvētkiem. Lai mazinātu ziemas saslimšanu, iedzīvotājiem vecumā no 50 tiks piedāvāta gan Covid-19 balstvakcīna, gan gripas vakcīna. Tiem, kuriem ir pāri 78, rudens balstvakcīna būs jau piektā pēc kārtas, taču iedzīvotājiem ar novājinātu imūnsistēmu pat sestā.

Pašlaik tiek plānots izmantot “Moderna” un “Pfizer” vakcīnas. Iespējams, ka šī balstvakcīnu programma nebūs pēdējā, bet turpināsies nākotnē, jo zināms, ka imunitāte ar laiku mazinās.

Sākotnēji eksperti cerēja, ka kovids kļūs par sezonālu vīrusu saslimšanu, tāpat kā gripa un citi augšējo elpošanas ceļu vīrusi, kas ir ļoti aktīvi ziemā, bet pārējā laikā par tiem var gandrīz aizmirst.

Nu, izskatās, ka cerības bijušas veltas, jo nupat Covid-19 saslimšanas gadījumu skaits Lielbritānijā palielinājies līdz 800 000 vienas nedēļas laikā, un dažās valsts daļās tuvojoties šī pavasara rekordiem.

Lai arī Anglijā Covid-19 pacientu hospitalizācija, kas pašlaik ir 1911, tūlīt varētu kļūt par augstāko pēdējo 18 mēnešu laikā, pārsniedzot 2100, tomēr tikai trešdaļai pamatslimība ir Covid-19. 64% pacientu slimnīcā nokļūst cita iemesla dēļ, tātad kopumā populācijā saslimšanas gadījumu varētu būt daudz, taču, par laimi, vieglā formā.

Vairākās Anglijas slimnīcās jau ieviesta prasība lietot sejas maskas. Medicīnas profesors Pauls Hunters no Austrumanglijas universitātes apgalvo, ka sliktākais jau ir pāri: “Viena lieta, uz ko jāskatās ļoti uzmanīgi, ir tas, kā jūs interpretējat inficēšanās skaitļus, jo izskatās, ka ir daudz vairāk hospitalizācijas un nāves gadījumu nekā pirms tam. Bet patiesībā tas notiek tādēļ, ka vieglie saslimšanas gadījumi vairs netiek reģistrēti.”

Profesors atbalsta sejas aizsegu valkāšanu slimnīcās, taču neuzskata, ka tas būtu nepieciešams citviet.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.