No Čehijas izraidītie Krievijas vēstniecības darbinieki un viņu bagāža 19. aprīlī Prāgas lidostā pirms izlidošanas uz Maskavu.
No Čehijas izraidītie Krievijas vēstniecības darbinieki un viņu bagāža 19. aprīlī Prāgas lidostā pirms izlidošanas uz Maskavu.
Foto: Martin Divisek/EPA/SCANPIX/LETA

Atklājums, ka sprādziens munīcijas noliktavā bijusi Krievijas slepenā operācija, saniknojis Čehijas sabiedrību 12

Viesturs Sprūde, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
Lasīt citas ziņas

 

Andreja Babiša vadītajā Čehijas valdībā un tāpat Čehijas parlamentā turpinās diskusijas, cik tālu čehiem vajadzētu iet pēdējo dienu laikā strauji uzliesmojušajā diplomātiskajā konfliktā ar Krieviju.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pagājušās sestdienas vakarā premjers Babišs preses konferencē paziņoja par Krievijas izlūkdienestu saistību ar 2014. gada oktobrī notikušo sprādzienu munīcijas noliktavā Vrbeticē Morāvijā, kur dzīvību zaudēja divi darbinieki, Čehijas pilsoņi.

Sekoja vēsts, ka no valsts tiek izraidīti 18 Krievijas diplomāti, kas identificēti kā Krievijas izlūkdienestu aģenti.

Krievija sākumā apgalvoja, ka Prāga apsūdzības izdomājusi, taču jau nākamajā dienā kļuva zināms, ka Maskava atbildējusi ar 20 Čehijas vēstniecības darbinieku, ieskaitot vēstnieka vietnieku, izraidīšanu – tātad par diviem vairāk, neievērojot šādiem gadījumiem tradicionālo paritāti.

Turklāt čehi krievu diplomātiem – aģentiem – deva 48 stundu laiku pamest valsti, toties krievi čehiem – tikai 24 stundas, kas arī ir nekorekta prakse.

 

Apmaiņa “laipnībām”

Čehijas iekšlietu ministrs un ārlietu ministra pienākumu pildītājs Jans Hamāčeks atzinis, ka Krievijas reakcija uz spiegu izsūtīšanu bijusi negaidīti asa. Vēstniecības darbība Maskavā šobrīd faktiski ir paralizēta.

Atklāts paliek jautājums, vai čehiem būtu jāizsūta vēl vismaz divi Krievijas vēstniecības darbinieki. Čehijas vēstniecībai Maskavā ir 60 posteņi, kamēr Krievijas vēstniecībā Prāgā – 135 posteņi. Tik liels skaits ir mantojums vēl no PSRS laikiem.

Tagad Čehijā aizrāda, ka tā bijusi kļūda vēl 20. gadsimta 90. gados nepieprasīt pārspīlēti lielā krievu diplomātu daudzuma samazināšanu.

Čehu mediji ziņo, ka valdības aprindās apsvērta Krievijas vēstnieka izraidīšana, taču tas nozīmētu vēstniecības slēgšanu, rēķinoties, ka Maskava darīs to pašu.

Bet pilnībā saraut diplomātiskās attiecības ar Krieviju Čehija nav gatava. Pirmdien Čehijas valdība izslēdza Krievijas valsts kodolenerģētikas korporāciju “Rosatom” no konkursa par Dukovanu atomelektrostacijas (AES) paplašināšanu.

Tāpat atzīts, ka diskusija par Covid-19 vakcīnas “Sputņik V” iepirkšanu no Krievijas vairs nav aktuāla. Savukārt Krievijas Ārlietu ministrija pavēstīja, ka, līdzīgi kā jau noticis ar ASV, arī Čehijas vēstniecībai Maskavā turpmāk aizliegs darbā kā personālu pieņemt Krievijas pilsoņus.

Čehijas valdība plāno pieprasīt no Krievijas ap miljardu Čehijas kronu (ap 38 miljoni eiro) kompensāciju par 2014. gada eksplozijas nodarītajiem zaudējumiem, ieskaitot seku novēršanu.

Prāgas dome aicinājusi valdību apsvērt Krievijas vēstniecības teritorijas samazināšanu par pushektāru, atdodot galvaspilsētas iedzīvotājiem daļu Stromovkas parka teritorijas, kas tika nodota PSRS vēstniecības rīcībā pēc 1968. gada “Prāgas pavasara” apspiešanas. Prāgas pašvaldībai tāpat ir padomā samazināt Krievijas vēstniecībai rezervēto autostāvvietu skaitu.

Čehijas premjers Babišs valdības sēdē paudis, ka Krievijas specdienestu 2014. gada operācija Vrbetices noliktavā ir kas nepieņemams, taču tā nav arī uzlūkojama gluži par “valsts terorismu”, jo mērķis bijis bulgāru ieroču tirgotāja Emiljana Gebreva īpašums.

Uzskata, ka Gebrevs tirgojis ieročus Ukrainai, Gruzijai un Sīrijai. Jādomā, plāns bijis uzspridzināt bruņojumu transportēšanas laikā ārpus Čehijas, taču kaut kāda iemesla dēļ sprādziens noticis priekšlaikus.

Čehijas pret­izlūkošanas dienesta BIS ziņojums šajā lietā pilnībā nav publiskots. Pats ­Gebrevs nomira 2015. gadā, saindēts ar “Novičok” grupas nervu sistēmu paralizējošu vielu. Visdrīzāk arī tas bija Krievijas specdienestu roku darbs.

 

Bīstamie nezināmie

Atklājums, ka 2014. gada sprādziens munīcijas noliktavā bijusi Krievijas slepenā operācija, šokējis un reizē saniknojis Čehijas sabiedrību.

Naktī uz otrdienu nezināmi aktīvisti lieliem burtiem projicēja uz Prāgas pils, kas ir valsts prezidenta rezidence, vārdu “VELEZRADA” (“valsts nodevība”). Tā bija nepārprotama norāde uz prezidentu Milošu Zemanu, kura draudzīgā attieksme pret Maskavu ir plaši zināma.

Pats Zemans šajās dienās ietur pauzi un ar publiskiem paziņojumiem neuzstājas. Vietējie mediji ir pilni komentāru un minējumu, kādēļ gan Krievijai bija nepieciešams tā riskēt, ņemot vērā, ka Čehija ir arī ES un NATO teritorija.

Tiek konstatēts, ka šis statuss tomēr pilnībā negarantē neaizskaramību, ja atceras bijušā Krievijas izlūkdienesta virsnieka Sergeja Skripaļa indēšanu Lielbritānijas pilsētā Solsberijā 2018. gadā un to, ka munīcijas noliktavas spridzināšanā varētu būt vainojami tie paši bēdīgi slavenie Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) aģenti “Aleksandrs Petrovs” un “Ruslans Boširovs” (īstajos vārdos Aleksandrs Miškins un Anatolijs Čepiga).

Abi “izgaismojās” Solsberijas gadījumā, bet Čehijā darbojās ar pavisam citu identitāti kā Moldovas un Tadžikistānas pilsoņi.

Daudziem čehiem radies jautājums: kas vispār notiek valstī, ja Krievija varēja atļauties ko tādu?

“Krievi kļūst arvien naidīgāki. Ja palūkojaties uz faktu, ka NATO viņi uzskata par savu lielāko ienaidnieku, tad nav pārsteigums, ka viņi mēģināja graut ­NATO. Viņi īpaši baidās no amerikāņiem. Un amerikāņiem ir vislielākā loma NATO, kā jūs zināt.

Tā kā krievi baidās no NATO un uzskata to par savu lielāko ienaidnieku, viņi mēģina graut ­NATO vienotību.

Un viņi izvēlas valstis, kuras neuzskata par stabiliem NATO un ES balstiem. Valstis, kurās viņiem ir draugi, valstis, kurās sūdzas par NATO un ES un kur ir cilvēki, kas viņiem palīdzēs.

Čehija un Slovākija ir labi mērķi viņu naidīgajām operācijām, lai kaitētu NATO vienotībai. Neiespējami iedomāties, ka krievi ko tādu darītu Dānijā vai Nīderlandē,” munīcijas noliktavas lietu intervijā “Prāgas radio” šonedēļ komentēja bijušais Čehijas militārā izlūkdienesta šefs Andors Šandors.

SAISTĪTIE RAKSTI

Viņš arī nepiekrita premjera Babiša publiskajam paziņojumam, ka pēc 18 spiegošanā apsūdzēto Krievijas vēstniecības darbinieku izraidīšanas Krievijas spiegu tīkls Čehijā būtu likvidēts: “Manuprāt, bīstamāki ir cilvēki, par kuriem mēs nezinām, ka viņi pieder Krievijas drošības vai izlūkošanas tīkliem.

Mēs runājam par krieviem, kuri šeit strādā slepenībā kā žurnālisti, zinātnieki, uzņēmēji. Šos cilvēkus neuzrauga tik stingri kā tos, par kuriem zināms, ka viņi ir spiegi jau kopš pirmās dienas vēstniecībā.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
“Tādus jautājumus, su…, uzdod!” Policists kukuļa izspiedējs aizmirst izslēgt mikrofonu un aizkadrā pasaka, ko domā par prokuroru 1
Amatpersona: Ukrainas triecienā “Vagner” štābam Popasnā nogalināti vairāk nekā 100 krievu algotņu 6
VIDEO. “Viņam nav īsti bail no NATO, drauds ir cits”: Jānis Kažociņš atklāj, kas ir Putina nāvējošais apdraudējums 126
FOTO. Kā izskatās nacistu slepenās pilsētas Antarktīdā?
Amerikāņu astronauts Edgars Mitčels nosūtītā vēstulē Obamam atklājis, ka citplanētieši nepieļaus kodolkarus uz Zemes 133
Lasīt citas ziņas

Finanšu partneris - LANDE

Sadarbības projekts
Uzņēmējiem vairs nebūšot jāapmaksā OIK. Reirs sola nodokļos iekasēto naudu laist atpakaļ iedzīvotājiem
Būvnieki joprojām grēko ar būvdarbu kvalitāti: konstatēti pārkāpumi 30% no visiem apsekotajiem objektiem
Daļa skolas esot nogaidošas, kamēr citas beztermiņa streikā cīnīsies par pedagogu tiesībām uz cienīgu atalgojumu 4
“Mēs nevēlamies, ka krievi izbauda mūsu radītās vērtības.” Pakrojas muižas īpašnieki atsakās apkalpot Krievijas tūristus
VIDEO. Pēc kaujas Doņeckā ar ukraiņu armiju atrasti krievu algotņu ķermeņi
18:47
TIEŠRAIDE. Aktuālākais par karu Ukrainā ar Jāni Slaidiņu
18:45
VIDEO. Odesas pludmalē atpūtnieku tuvumā eksplodējusi mīna
18:42
FOTO. Izsmalcināta publika un stāvovācijas: Ikšķiles estrādē izskanējis prestižais Operetes festivāls 6
FOTO. “Mums bija pašiem savs vasaras festivāls Ventspilī!”: “Prāta Vētra” Reņķa dārzā nospēlē krāšņu koncertu
Ražas novākšanas laikā autobraucējien jārēķinās ar lielāku lielgabarīta tehnikas klātbūtni, kas mēdz kavēt satiksmi
Izskan ideja apsvērt atteikties no skolēnu rudens brīvlaika 19
Svelme turpināsies. Laika prognoze otrdienai
Hermanis mākslinieciskajos plānos rēķinoties, ka JRT rekonstruēto ēku varēs sākt ekspluatēt no 2023. gada aprīļa
Porziņģis beidzot atklājis savu pozīciju, ka ir pret Krievijas agresiju Ukrainā 12
Kauguru svētkus šogad kuplinās Busulis, Vaikule un “Musiqq”
Latvijai piegādātas pirmās vakcīnas pret pērtiķu bakām. Vai būs jāpotējas visiem? 12
“Tas jāizdara pietiekami cieņpilni un bez lieka šova,” Staķis komentē baumas, ka pieminekli Pārdaugavā sāks demontēt 23. augustā 131
VIDEO. Ķirbju audzētājs izaudzējis milzu ogu, kas ik dienu turpina pieņemties svarā par 18 kilogramiem
Šā gada 7 mēnešos kravu apgrozījums Rīgas ostā audzis par 13,1%
FOTO. Spānijas karaliene Letīcija pastaigā dodas ģērbusies “Zara” kleitiņā: vēlāk viņu par to nesaudzīgi nokritizē
Trīs dienās reģistrēti 2611 jauni Covid-19 inficēšanās gadījumi
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs