Priesteru semināra audzēkņi Vārānasī pilsētā.
Priesteru semināra audzēkņi Vārānasī pilsētā.
Foto: Juris Lorencs

Cilvēki no citas pasaules. Kā Latvijā jūtas indieši? 0

Viņi katru gadu ļoti gaida Latvijas pavasari un vasaru. Un ne jau tikai tādēļ, ka kļūst siltāk. Vēl viens labums – “girls off”, proti, “meitenes izģērbjas”. Tas nozīmē, ka var iet pa ielu un vērot piegulošos šortos apspīlētos sieviešu dibenus. Vai aizbraukt uz pludmali un ieraudzīt vēl ko vairāk. Indijā nav tik interesanti, tur dāmas peldas ar visām drēbēm.

LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 73
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
14 stundas

Diemžēl mūsu vasarai ir arī savas problēmas – vēlie vakari un agrie rīti. Kā lai aizmieg, ja aiz loga vēl diena! Jau četros rītā augšā! Cilvēkam, kurš pieradis pie divpadsmit stundu ritma, kuram saule lec sešos no rītā un noriet sešos vakarā, mūsu īsās vasaras naktis (un attiecīgi ziemas tumsa) ir nopietns pārbaudījums. Tieši tā Latvijā jūtas indieši. Cilvēki no citas pasaules.

 

Izolētā zeme

Ar aizturētu elpu pasaule bažīgi vēro Ķīnas drakona pamošanos, bieži nepamanot, ka turpat blakus ceļas vēl viens Āzijas gigants – Indija. Tomēr tās ir divas pilnīgi dažādas zemes, atšķirīgas civilizācijas.

Indija atgādina hermētiski noslēgtu trauku, šai zemei patiesībā vienalga, ko par viņu domā apkārtējā pasaule.

Indijas ielās vai ik uz soļa redzami ugunskrusti un kāškrusti. Vienlaikus 99,999% indiešu pat nenojauš, ka šīm zīmēm būtu kāda saistība ar nacismu. Paradoksāli, bet šī izolētība visos laikos gājusi roku rokā ar globālu garīgo ietekmi jeb, kā šodien teiktu, ar “maigo varu”.

Lielā Indijas apjūsmotāja Mirdza Ķempe tā arī nekad neieraudzīja savu sapņu zemi. PSRS Valsts prēmijas laureātei, Ļeņina un Staļina slavinātājai tā nebūtu bijusi liela problēma. Bet viņai pilnīgi pietika ar grāmatu gudrībām un saraksti ar Indijas kultūras darbiniekiem, arī ar premjerministri Indiru Gandiju.

Indija – tā ir izolēta pasaule ne tikai garīgi, bet arī ekonomiski. Šī valsts pati ražo pilnīgi visu, no adatas līdz atombumbai. Jūs varat izstaigāt milzīgu Indijas lielveikalu un konstatēt, ka vienīgais importa produkts tajā ir olīveļļa.

Nesen Indijas militāristi pārsteidza pasauli, iznīcinot savu laiku nokalpojušu mākslīgo Zemes pavadoni.

Indijai ir plaša kosmosa programma, jau tagad ir skaidrs, ka nākamā valsts, kas pati saviem spēkiem nosūtīs kosmosā cilvēku, būs Indija – pēc Padomju Savienības, ASV un Ķīnas.

 

Rīgas “mazā Indija”

Mūsu veikali ir pilni ar Ķīnas precēm, bet pašus ķīniešus Rīgas ielās redz reti, ja neskaita dažas organizēto tūristu grupas. Ar Indiju ir otrādi – šī valsts eksportē nevis preces (vienīgie Indijas ražojumi, ko esmu manījis pie mums, ir rīsi, garšvielas, zobu pastas, medikamenti un uztura bagātinātāji), bet gan cilvēkus. Latvijas gadījumā gan precīzāk būtu teikt – “aizdod”, jo šeit iebraukušie indieši vismaz pagaidām neplāno palikt Latvijā.

Es dzīvoju Rīgas “mazajā Indijā” – tā varētu saukt rajonu blakus “Barona centram” Ģertrūdes un Barona ielu krustojumā. Tepat atrodas arī “Hare Krišnas” centrs. Šai reliģiskajai kustībai ar pašu Indiju gan maz sakara, vien tas, ka to savulaik izgudroja veikls indietis kā rietumniekiem piemērotu hinduisma novirzienu, reizē pārvēršot savu projektu par ienesīgu naudas mašīnu.

Pirmās nopietnās pārmaiņas savā apkārtnē es pamanīju pirms gadiem trijiem. Uzradās vairākas indiešu ēstuves, aizvien biežāk ielās varēja manīt pašus indiešus.

Cik dzirdēts, šajā rajonā indiešu studenti īrējot dzīvokļus, citi atraduši vienkāršus darbus austrumnieciskās ēstuvēs.

Rets ir tas moments, kad skatiena attālumā šajā rajonā nebūtu manāms kāds indietis. Un nav jau nekāds brīnums – Latvijas augstskolās patlaban mācās ap 1200 studentu no Indijas. Daudzi no viņiem studē medicīnu.

 

Nākotni nesaista ar Latviju

Uz jautājumu, kas viņiem patīk Latvijā, var saņemt visai neparastas atbildes. Piemēram, tas, ka te tik maz cilvēku un nav drūzmas. Viņiem patīk Latvijas eiro monēta ar govi. Ka viss ir tīrs, sakopts un gaisā nav smoga. Ka apkārt ir daudz puķu. Milzīgs pārsteigums ir mūsu mežs, kas indiešiem šķiet pavisam mežonīgs. Neparastie, lielie koki – priedes, egles, ozoli. Patiesībā tā saucamie Indijas džungļi mūsu izpratnē ir izkaltis, dzeltenīgs krūmājs. Lieliska paslēptuve tīģeriem.

Kas viņiem nepatīk? Latvijas ziema un zemās algas. Tas ir viens no iemesliem, kāpēc viņi savu nākotni nesaista ar Latviju, bet gan raugās tālāk uz Eiropas rietumiem vai ASV.

Vai arī plāno atgriezties Indijā. Dažu politiķu apgalvojumi, ka “šie studenti brauc uz Latviju ne jau studēt, bet strādāt kebabnīcās”, neatbilst patiesībai. Pirmkārt, vairums indiešu studentu nāk no vidusšķiras ģimenēm. Otrkārt, kebabnīca nepavisam nav viņu dzīves aicinājums. Viņiem nemaz nav jādodas uz Rietumiem, pat atgriezušies Indijā un strādājot privātā klīnikā, viņi pelnīs vairāk nekā mūsu Saeimas deputāti. Tad kāpēc viņi šeit strādā?

Atbilde meklējama indiešu mentalitātē – ja man ir brīvais laiks un iespēja piepelnīties, tad būtu grēks neizmantot šādu iespēju. Indiešu angļu valodā to dēvē par “additional income”, tātad “papildu ienākumi”. Aizdomas par to, ka daži mēģina apprecēties ar latvieti, lai paliktu Eiropā, arī nav visai pamatotas.

Jo daudziem līgavas ir “sarunātas”, šo lietu jau sen izkārtojuši tēvs un māte. Apprecēties svešā zemē bez vecāku ziņas – tas ir nedzirdēts skandāls.

 

Problēma – visuresošā gaļas klātbūtne

Rīgas indieši ir lielāki Eiropas Savienības fani nekā daudzi eiropieši. Un ne jau tikai Šengenas vīzas dēļ. Indieši ļoti labi izprot gan PSRS sabrukuma iemeslus, gan vienotās Eiropas ideju. 1949. gadā, sadaloties Britu Indijai, dzima divas valstis – hinduistu Indija un musulmaņu Pakistāna.

Šodien Indija ir federāla valsts, 29 štatu savienība, ko kopā satur “Indijas ideja” un lielākā reliģija – hinduisms. Savukārt Pakistānas (kas tulkojumā no urdu valodas nozīmē “šķīsto cilvēku zeme”) identitāte pilnībā balstās islāmā. Tiesa, Eiropā šodien palikusi vien “Eiropas ideja”, bez vienojošā kristietības cementa. Varbūt kāds būs pamanījis, ka Rīgas ielās redzamie indieši savā starpā bieži sarunājas angliski. Hindi valodā runājošie ziemeļu štatu iedzīvotāji nesaprot valsts dienvidos runātās dravīdu cilmes valodas, tāpēc starpnacionālajā saziņā tiek izmantota angļu valoda.

Viņi ir priecīgi, ja kāds vietējais viņus uzrunā un pajautā, no kura štata nāk vai kādā valodā runā.

Vienlaikus mūsu viesi ir atturīgi, pat mazliet neuzticīgi. Jo daudzi ir brīdināti par rasismu Eiropā un sevišķi Krievijā – “džungļu telegrāfs” strādā.

Padzīvojuši pāris mēnešus Latvijā, šie indieši pārsteigumā konstatē, ka patiesībā viņiem nekas nedraud. Ka vēlā vakarā, pat naktī var droši iziet uz ielas vienatnē. Tad jau lielāka problēma ir Latvijas tradicionālā virtuve, visuresošā gaļas klātbūtne. Ir interesanti vērot, kā pildās indiešu iepirkumu grozi “Barona centra” pārtikas lielveikalā. Dārzeņi, rīsi, zirņi, lēcas, pudele kolas. Produkti, kas atrodas noslēgtos iepakojumos – konservētas pupiņas, svaigie sieri, biezpiens, mērces, piens, augu eļļa. Cik uzmanīgi tiek lasītas etiķetes!

Daudzi iebraucēji ir pilnīgi veģetārieši, kas neēd pat olas.

Un nekad jūs viņus neredzēsiet pie salātu stenda. Jo blakus vinegretam, rīvētiem burkāniem un kāpostiem, kurus it kā varētu ēst, stāv arī gaļas salāti.

Ar to pilnīgi pietiek, lai “īstie veģetārieši”, kuri gaļu neēd nevis veselības, bet gan reliģisku apsvērumu dēļ, šai vitrīnai pat netuvotos. Nekad jau nevar zināt, vai traukā ar vitamīnu salātiem vakar nav atradies rasols!

Latvijas augstskolas diploms viņiem vajadzīgs ne tikai labo (un ne pārāk dārgo!) zināšanu, bet arī zīmola, faktiski reklāmas dēļ. Šo rindu autoram reiz gadījās nokļūt privātā musulmaņiem piederošā klīnikā Keralas štata galvaspilsētā Trivandrumā. Klīniku sauca “Al Arif” (kas arābu valodā nozīmē “Gudrā” vai “Zinošā”), un tajā bija ievērots absolūts politkorektums – spriežot pēc uzvārdiem, ārsti pārstāvēja visas vietējās reliģijas – hinduistus, kristiešus un musulmaņus. Piecu minūšu vizīte pie terapeita maksāja ap desmit eiro. Reģistrācijas telpas sienas bija noklātas ar Anglijas, Vācijas un ASV universitāšu diplomiem, kam vajadzēja liecināt par ārstu augsto kvalifikāciju. Esmu pārliecināts, ka tagad daudzās Indijas klīnikās var ieraudzīt Latvijas augstskolu diplomus.

 

Astoņdesmit miljoni jaunu tualešu

Bet neparastai zemei ir arī neparastas problēmas. Maija nogalē Indijā beidzās mēnesi ilgs parlamenta vēlēšanu maratons, kurā pārliecinoši uzvarēja premjera Narendras Modi vadītā hindu nacionālistu partija “Bharatiya Janata”, kas tulkojumā no hindi valodas nozīmē “Indijas Tautas partija”.

Saistītie raksti

Kā viens no lielākajiem Modi valdības panākumiem tiek minēts fakts, ka kopš 2014. gada Indijā esot uzcelti 80 miljoni jaunu tualešu. Lēš, ka no Indijas 1400 miljoniem iedzīvotāju ap 400 miljoni “lielās darīšanas” joprojām kārto brīvā dabā – krūmos ciema nomalē, ganībās, blakus dzelzceļa sliedēm. Vai arī tup Indijas okeāna krastā un vēro, kā no netālā Trivandrumas kosmodroma debesīs paceļas raķete. Nav brīnums, ka eiropiešiem indieši dažkārt atgādina lielus bērnus. Bet kas ir interesanti – tieši to pašu viņi domā par mums…

Cilvēki no citas pasaules
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Ziņas
Ielās patrulēs karavīri, par ierobežojumu neievērošanu – kriminālatbildība. Jauni plāni Covid-19 apturēšanai? 73
23 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Šobrīd tā ir vienīgā koronavīrusa neskartā pašvaldība Latvijā. Kā tur izdevies izvairīties no vīrusa izplatības? 4
11 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Esi šodien ļoti, ļoti uzmanīgs! Horoskopi 2.decembrim
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 46
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 25
16 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Ārkārtējās situācijas laikā ārsti tiekas kongresā – mikrofons ceļo no rokas rokā, starpbrīdis bez diviem metriem un sejas maskām
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Ārkārtējo situāciju pagarina līdz 11.janvārim. Kādi ierobežojumi mūs sagaida? 7
9 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās
12 minūtes
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Reorganizēs mikrouzņēmuma nodokļa režīmu. Kas drīkstēs to izmantot? 1
2 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
FOTO. VIDEO. Viena bilde svarīgāka par veselību? Ogrēnieti satrauc iedzīvotāju bezatbildīgā drūzmēšanās
08:44
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
07:47
LE
LETA
Ziņas
ASV zinātnieki izstrādā deguna aerosolu pret Covid-19
07:38
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Draugi, nav labi ar valdību. Tātad – ko pateica premjers?
1 stunda
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Viens trieciens pēc otra: princis Harijs zaudējis tuvu cilvēku 1
2 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: “Drosminieku” tiesības inficēt citus pie Brīvības pieminekļa 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešdien Latvijā būs sauss laiks: Austrumos iestājusies meteoroloģiskā ziema
1 stunda
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Jaunas tehnoloģijas no atkritumiem? Startējis atkritumu pārstrādes hakatons
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Trīs meitu tētis, talantīgais sportists Mārtiņš Pļaviņš TV šovā paziņo: nedomājot mainītu zelta medaļu pret dēlu
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nedēļas nogalēs būs aizliegta alkohola tirdzniecība 6
8 stundas
LB
Latvijas Bizness
Ziņas
Latvijas spēļu izstrādātājs izveidojis mobilo spēli sadarbībā ar MMA zvaigzni Makgregoru
2 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tramps neatzīst zaudējumu un turpina tiesāšanos
2 stundas
LE
LETA
Veselam
Vakcīna pret Covid-19 iedzīvotājiem tiks nodrošināta bez maksas 8
8 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
“Latvijas valsts meži” iegādāsies 14 nekustamos īpašumus
2 stundas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jāpriecājas arī par šo mazumiņu? Atņem naudu, bet atjauno “deputātu kvotas”
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Sākta pārbaude saistībā ar premjera Kariņa nopludinātajiem attēliem no videonovērošanas ierakstiem 46
13 stundas
IM
Ingrīda Mičāne
Laukos
Mežsaimniekiem sadalīs 23 miljonus eiro
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Krišjānis Kariņš komentē fotogrāfijas, kurās viņš “pieķerts”, iepērkoties lielveikalā bez maskas 14
20 stundas
LE
LETA
Ziņas
Deputātu stāvvietu karšu “epopeja” turpinās: Krauze un Gobzems vēršas KNAB
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas ir ar vienu konkrētu mērķi.” Jaunups norāda, kam bija izdevīgi gāzt Juri Pūci 25
16 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
Pēteris Apinis: Vakcīnas pret Covid-19. Ko mēs zinām par šo vakcīnu drošību? 38
1 diena
ML
Māra Libeka
Stāsti
Ja statistiku par mirušo skaitu sāktu detalizēti analizēt, aina nebūtu tik dramatiska? Saruna ar infektoloģi Ludmilu Vīksnu 26
22 stundas
MB
Madara Briede
Ziņas
Valmierā no PET pudelēm un zvejas tīkliem top ekoloģiski peldkostīmi 7
1 diena
OZ
Olafs Zvejnieks
Ziņas
Paziņo, cik liela ir vidējā pensija Latvijā un, cik vidēji saņem pensionārs ES 46
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Piecgadīgā princese Šarlote nebeidz pārsteigt ar savu uzstājību: pati izlēmusi aprunāties ar karalieni Elizabeti II 7
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. Uzlidot debesīs ar mirdzošu gaisa balonu! Kā Liepāja gatavojas Ziemassvētkiem 1
18 stundas
LE
LETA
Ziņas
Neskaidrā izglītības nākotne: Gobzems aicina streikot, Dombrovskis pārmet izvairību skolu likvidācijas jautājumā 3
16 stundas