Foto: Paula Čurkste/LETA/ Ekrānuzņēmums no Riharda Kola tviterkonta, Ekrānuzņēmums no K. Gorkša tviterkonta. Kolāža: LA.LV

Viltvārdis apmāna LTV “Panorāmu”, neveiksmīgi tulkotā vakcinēšanās reklāma un Vitenberga “staigāšana”. Nedēļas nospiedumi 1

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

 

Cilvēks. Ministrs sajutis latvisko dzīvesziņu

Ekonomikas ministra Jāņa Vitenberga pāriešana no “KPV LV” uz Nacionālo apvienību, protams, neatbilst koalīcijas līgumam. Tomēr arī tas grupējums (vai vairāki grupējumi), kas šobrīd darbojas zem burtu savienojuma “KPV LV”, neatbilst tam, kas šo līgumu savulaik parakstīja 2019. gada janvārī, – tur vairs nav ne partijas “tēva” Artusa Kaimiņa, ne viņa tuvāko līdzgaitnieku, kas piedalījās koalīcijas veidošanas sarunās – Alda Gobzema un Didža Šmita.

LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 21
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 40
4 stundas
Lasīt citas ziņas

Visi izklīduši pa malu malām, un arī atlikušie sāk pamazām raudzīties pēc jauna patvēruma, protams, ja vien ir vēlme turpināt darboties politikā. Latvijā tas nav nekas jauns, jo savulaik šādu procesu izgāja, piemēram, Zatlera Reformu partija, kuras ministri eleganti pārslīdēja uz “Vienotības” sarakstu.

Par spīti tam, ka Jāņa Vitenberga kompetence ekonomikas ministra amatā sākotnēji tika apšaubīta viņa izglītības un darba pieredzes dēļ, turpinājumā kritika tomēr nav bijusi tik asa. Un arī tagad no uzņēmēju puses neskan paziņojumi, ka Vitenbergam vajadzētu atkāpties. Piemēram, Latvijas Kok­rūpniecības federācijas izpilddirektors Kristaps Klauss tviterī raksta: “Nav saprātīgi šobrīd mainīt iestrādājušos un uz valdības fona pat ļoti sekmīgi strādājošu ekonomikas ministru.”

CITI ŠOBRĪD LASA

Jānis Vitenbergs ieguvis izglītību Latvijas Kultūras koledžā kā tūrisma gids, viņam ir arī bakalaura grāds tūrisma vadībā, kas iegūts Liepājas Pedagoģijas akadēmijā. Darba pieredze: SIA “LIETAS MD” pārdošanas vadītājs – uzņēmums nodarbojas ar augļu tirdzniecību.

Ministra amatā viņš nokļuva pagājušā gada aprīlī, jo no amata nācās atkāpties Ralfam Nemiro, kurš zaudēja pielaidi valsts noslēpumam, bet Vitenbergs jau bija iestrādājies Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas vadītāja amatā, tāpēc varēja viegli “ielēkt” tēmā. Covid-19 krīzes laikā viņš ir centies būt uzņēmēju interešu pārstāvis, nepārtraukti mēģinot panākt valdības noteikto ierobežojumu mīkstināšanu.

Vienlaikus ministra amatā iegūtā atpazīstamība jau ir pietiekami vērtīgs resurss, lai piedāvātu sevi politiskajā tirgū. Aizkulisēs runā, ka interese par viņu bijusi ne tikai nacionāļiem, bet arī “Jaunajai Vienotībai”. Argumentācija, kāpēc izvēlēta tieši Nacionālā apvienība, protams, ietērpta skaistos vārdos: “Nacionālā apvienība, manā skatījumā, ir kas vairāk nekā politiska organizācija, jo redzu, ka šīs organizācijas vērtības sakņojas cilvēkos, kuri ar lielu degsmi aizstāv Latviju kā nacionālu valsti, sākot no lielpilsētām un beidzot ar maziem ciematiem, no kāda esmu nācis arī es pats. Man ļoti tuvas ir Nacionālās apvienības ģimeniskās vērtības, jo mūsu ģimenē aug trīs meitas, kurām vēlamies ieaudzināt latvisko dzīvesziņu.”

 

Izgāšanās. Viltvārdis apmāna LTV “Panorāmu”

Īstais Leonīds Volkovs (pa kreisi) un cilvēks, kas piedalījās attālinātajā Saeimas Ārlietu komisijas sēdē.
Ekrānuzņēmums no Riharda Kola tviterkonta

“Mums izdevās ekskluzīvi sazināties ar vienu no tiešām tuvākajiem Navaļnija līdzgaitniekiem Leonīdu Volkovu, un viņš mums paziņoja informāciju, kas nav nevienā citā pasaules medijā, tikai Latvijas Televīzijā,” trešdienas vakarā pacilātā balsī raidījumā “Panorāma” stāstīja žurnāliste Ina Strazdiņa.

Pavēstītā sensācija par jauno Krievijas opozīcijas līderi, kas aizvietos cietumā esošo Navaļniju, gan izrādījās viltus ziņa, bet cilvēks, kas to paziņojis, – viltvārdis, kas tikai izliekas par Volkovu. Tas kļuva zināms pēc tam, kad LTV šo ziņu ievietoja sociālajos tīklos un tur īstais Navaļnija līdzgaitnieks apjautājās, ar ko tad Latvijas žurnālisti īsti runājuši, jo viņš gan tas neesot.

“Panorāma” jau atvainojusies par kļūdu, izvērsti izstāstot, kas tad notika. Izrādās, viltvārža kontaktus sabiedriskais medijs ieguvis no Saeimas, kur viltus Volkovs jau bija kārtīgi padarbojies, piedaloties attālinātā Ārlietu komisijas sēdē.

Tiesa, tur viņš neko sensacionālu vai aizdomīgu neesot stāstījis, turklāt, kā apgalvo komisijas vadītājs Rihards Kols, ekrānā redzamais cilvēks tiešām bijis ļoti līdzīgs Volkovam. Tas liek uzdot jautājumu – vai izmantotas kādas īpašas datortehnoloģijas (tā sauktais “deep fake”) vai arī piesaistīts kāds vizuāli līdzīgs cilvēks. Tāpat viņš sazinājies arī ar Lietuvas, Igaunijas, Ukrainas un vēl citu valstu parlamentāriešiem.

Pats Volkovs uzskata, ka aiz tā visa stāv cilvēki, kas sevi dēvē par “prankeriem” (no angļu vārda “prank” — “palaidnība, nerātnība”) un izmanto segvārdus “Vovans” un “Leksus”. Viņi ar mēģinājumiem apmuļķot politiķus un dažādas slavenības nodarbojas jau gadiem. Dažreiz tas izdodas, dažreiz ne, taču zīmīgi, ka par šiem “varoņdarbiem” ar lielu gandarījumu ziņo Krievijas valsts televīzijas kanāli.

No Latvijas politiķiem un amatpersonām viņi iepriekš zvanījuši Nacionālās apvienības deputātam Jānim Dombravam un Latvijas Okupācijas izpētes biedrības valdes priekšsēdētājai Rutai Pazderei, bet bijušā aizsardzības ministra Raimonda Bergmaņa vārdā zvanīts Spānijas aizsardzības ministrei, lai mēģinātu piemānīt, ka Krievija Katalonijā gatavojot “Ukrainas scenāriju”.

Kas attiecas uz LTV, tad viltvāržu plāns būtu izgāzies, ja žurnālistiem rastos aizdomas – kāpēc gan šis sensacionālais jaunums par jauno opozīcijas līderi nav pat mājienu līmenī parādījies Krievijas avotos, jo opozīcija ir ļoti aktīva dažādās interneta platformās, vai arī pavēstīts kādā starptautiskā medijā, bet vispirms to nez kāpēc nolemts izstāstīt latviešiem. Šoreiz instinkts ņēma virsroku pār saprātu un labo praksi pārbaudīt informāciju, taču vienlaikus ir arī laba mācība nākotnei.

 

Mācība. Pazuduši valodā

Kļūdaini tulkotais teikums, kas lasītājiem lika domāt, ka Gorkšs vēlas aizsaulē satikt vecvecākus.
Ekrānuzņēmums no reklāmas

Reklāmas materiāls ar izlaboto tulkojumu.
Ekrānuzņēmums no K. Gorkša tviterkonta

Tiem, kas gādā par vakcinācijas pret Covid-19 informatīvo kampaņu, pagājšnedēļ “aizķērās kāja” aiz valodas problēmas. Vieni nodemonstrēja sliktas zināšanas krievu valodā, citi uztraucās par latviešu valodas nepratējiem.

Valsts finansētajā kampaņā “2 miljoni iemeslu vakcinēties” pazīstamas personas reklāmās stāsta, kādēļ viņi vakcinēšoties. Misēklis iznāca ar bijušā futbolista Kaspara Gorkša vēstījumu. Viņa sacītais teikums “Es vakcinēšos, jo gribu satikt savus vecvecākus” krievu valodā tika izplatīts ar tekstu “Es vakcinēšos, jo gribu satikties ar vecvecmāmiņu un vecvectētiņu”, kas krieviski saprotams arī citā nozīmē, proti, ar vecvecāku satikšanu aizsaulē…

Reklāmas aģentūra “Nord DDB Riga” dedzīgi visiem atvainojās un plakātus esot izlabojuši un nomainījuši. Pats Gorkšs daudz nav ņēmis ļaunā, vien piebildis: “Man ir svarīgi, lai visā šajā jezgā nepazūd kampaņas virsmērķis – aicinājums vakcinēties katram Latvijas iedzīvotājam pareizā, viņam tuvā un saprotamā valodā.”

Jezga ap valodu pagājšnedēļ turpinājās arī saistībā ar vakcinācijas avīzi. Šis informatīvais materiāls nonāks visās iedzīvotāju past­kastītēs, bet tas būs tikai latviešu valodā. Valsts valodas centrs (VVC) atgādināja, ka tā izplatīšana svešvalodā būtu pretrunā ar Valsts valodas likumu.

“Ja valsts iestāde vēlas informatīvo materiālu izdot krievu valodā, to var darīt, bet to nedrīkst mest pilnīgi visiem pastkastē apmēram pēc principa – šis cilvēks varētu būt krievs,” sacījis VVC direktors Māris Baltiņš. Daļa politiķu un tvitersabiedrības ļoti uztraucās – kā krievi Latvijā uzzināšot par vakcināciju.

SAISTĪTIE RAKSTI

Uz to citi aizrādīja, ka ir arī citādi iegūstama informācija krievu valodā, vai – ka 30 gadu laikā, kopš Latvija atguvusi neatkarību, tās iedzīvotājiem jau nu vajadzēja iemācīties valsts valodu.

Un citstarp tviterlietotāja Elīna Kursīte raksta: “Bet kuri ir tie cilvēki, kuri vēl joprojām nesaprot latviski? Es nekur tādus neesmu satikusi (pat visdziļākajās pierobežās, kur skatās tikai “Batķu tv”). Ir daudzi, kas nerunā, bet saprot visi.” Bet Kristīne, apšaubot izdevuma satura lietderību, piebilda: “Kāda gan starpība, kādā valodā to avīzi nelasa?”

 

Sagatavojuši: Māris Antonevičs, Linda Rasa

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 21
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 55
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 40
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķu prognozes neiepriecina – Latvijai tuvojas aukstums. Cik ļoti jau sestdien atdzisīs gaiss? 9
1 diena
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
1 diena
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
Kaspars Upaciers: Jebkuras nodokļu izmaiņas šobrīd nav prāta darbs! 9
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Ārste Liene Čupāne: septembrī Latvijā pret Covid-19 varētu sākt vakcinēt bērnus, kas ir jaunāki par 12 gadiem 102
7 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
VIDEO. “Sibīrijā mēs bijām tik ilgi, kamēr gandrīz tur nomirām no bada”: latviešu profesore, ārste Renāte Ligere atceras pirms 80 gadiem piedzīvoto deportāciju 37
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Sestdien netālu no Limbažiem meža videokameras fiksē augumā milzīgu brūno lāci 21
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
G7 līderi apsolījuši ziedot nabadzīgajām pasaules valstīm miljardu Covid-19 vakcīnu devu
16:40
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Baltijas premjeri vienādi nopietni par Krievijas radītajiem draudiem
16:40
RO
Regīna Olševska
Veselam
Vēders var pūsties no stresa. Kas palīdzēs cīņa ar gremošanas traucējumiem?
15:57
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Samanta Tīna pukojas, ka suns Skarabejs izmaksā tik dārgi. Arī jāmazgā un jākopj pašai, jo suņu frizierim četrkājainis “nograuztu rokas” 40
4 stundas
AB
AINĀRS BAMBALS
Stāsti
“Atvērtajās durvīs svešs vīrietis ar ieroci rokās!” Pirms 80 gadiem tautu izkāva ar brutālu teroru
8 stundas
ER
Elvita Ruka
Stāsti
Bērzes dzirnavu atdzimšana: te filmēts arī seriāla sākums, Anglijas skati. Bijis grūts ceļš noiets, lai kaut stūris izskatītos pēc estētiski sapucētās Anglijas – tagad grūti noticēt!
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Sinoptiķi pārsteidz ar pirmajām prognozēm Līgo vakaram un Jāņu dienai 2
5 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Domāju, ka arī šis vīruss ir cilvēka paša radīts izaicinājums!” Saruna ar aktieri Rihardu Rudāku 20
Intervija 8 stundas
AL
Anda Līce
Ziņas
Anda Līce: Ja vīruss izplatās arī gaisā, tad ar skubu jāķeras pie ventilācijas nodrošināšanas skolās un bērnudārzos, kur cirvi var pakārt 3
22 stundas
SS
Santa Sergejeva
Stāsti
“Redzi, man ir cita sāpe, kas šobrīd ir aktuāla.” Dziesminieks Sīmanis intervijā atklāj, kāpēc pensijā saņem tikai 95 eiro
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO. “Izpurgātās” ielas Rīgas centrā pēc “velojoslu revolūcijas”: ātrā palīdzība spiesta braukt pa ietvi, lai piekļūtu durvīm 97
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latviešu aktieris Mārtiņš Egliens atklāti pastāsta par pārdzīvotajām veselības problēmām: “Es nevarēju paiet…” 55
1 diena
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Dānijas izlases futbolists Kristians Eriksens spēles laikā zaudē samaņu: spēle tiek apturēta 5
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Politiķis Vjačeslavs Dombrovskis: “1.septembrī mēs atsākam mācības klātienē. Punkts!” 89
1 diena
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Katru dienu ir sajūtas, ka lecu no klints, un ceru, ka izdosies,” latviešu uzņēmēja Airida par dzīvi starp Latviju un Dāniju
21 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
FOTO. Latviešu ģimene saimnieko Engures novadā un kafejnīcas ēdienkartē piedāvā tikai to, kas dabūjams mežā, pļavā vai ezerā 19
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Influencere Katrīne Sauliete gatavojas Turcijas braucienam: iepirkusi peldkostīmus par 460 eiro un uzskata, ka ir labi ietaupījusi 87
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Netālu no Valmieras meža kameras nofilmē vilku ar kaklasiksnu: speciālisti ir vienisprātis – tas ir plēsējs, nevis suns. Vai pieradināts? 20
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Šadurskis: Vislielākā diskriminācija ir tas, ka darba vietās prasa izglītību 108
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
Būs šoks un neapmierinātība, kad cilvēks saņems 500 eiro rēķinu. Eksperte par jauno nodokļu sistēmu 100
3 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Zigfrīds, Ainārs un Uva
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Noticis pārpratums! Aktrise Dārta Daneviča tomēr nebūs Eglīša preses sekretāre 37
1 diena
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Piecu tablešu vietā nākotnē dzersim vienu, bet maksāsim par to vairāk!” Pēteris Apinis par to, kas notiek pasaules un Latvijas farmācijā 40
2 dienas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Gulašs! Otrā dienā – vēl labāks 4
3 dienas
LA
LA.LV
Ziņas
“Kariņš labi dzīvo, tāpēc nesaprot, ka 80% Latvijas iedzīvotājiem kovida laiks bija neizturams!” Šuplinska par kretīnisku rīcību valdībā 234
4 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Maz prieka no puķēm, ja tās nesmaržo: kuriem vasaras ziediem piemīt izcila smarža? 5
3 dienas
LK
Linda Krāģe
Kokteilis
Šonedēļ nav ieteicams ņemt kredītus, aizņemties vai aizdot naudu! Horoskopi no 14. līdz 20. jūnijam
3 stundas