Foto: Reuters/Scanpix/LETA, Edijs Pālens/LETA, Valsts ieņēmumu dienests, Jūrmalas “Spartaks”

Sprinta karalis Rīgā, negaidīti īssavienojumi no VID. Slepkavība kā vēstījums? Nedēļas notikumu apskats 2

“Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Cilvēks. Pavļuta cerība

Veselības ministrs Daniels Pavļuts (“Attīstībai/Par”) ministrijas valsts sekretāres amatam izraudzījis Veselības inspekcijas (VI) direktori Indru Dreiku. Lēmums par viņas apstiprināšanu amatā ir jāpieņem Ministru kabinetam.

LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Lasīt citas ziņas

Šis amats kļuva vakants pēc tam, kad ministrs slikti organizēta vakcīnu pret Covid-19 iepirkuma dēļ izteica rājienu līdzšinējai valsts sekretārei Dainai Mūrmanei-Umbraško un vienlaikus pazemināja viņu amatā, aizrotējot uz VI direktores vietnieces amatu. D. Mūrmane-Umbraško atteicās no pazeminājuma un 19. aprīlī uzrakstīja atlūgumu.

Kāpēc Pavļuts izvēlējies tieši Dreiku? Viņam esot bijis skaidrs uzstādījums, “ka nedrīkstam atstāt ministriju “piekārtā stāvoklī” uz ilgāku laiku, kamēr norit konkurss, kur rastos droši vien aizdomas, ka mēs mēģināsim iedabūt savējos”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pavļuts esot pārliecināts, ka Dreika pārzinot nozari un spēšot uzmundrināt ministrijas sabijušos un skumjos ierēdņus, kas tādi kļuvuši šajā sarežģītajā pandēmijas laikā. Vajadzīgs cilvēks, kas varot uzreiz ieviest kārtību.

Ministra izraudzītā valsts sekretāre ir juriste, viņai ir maģistra grāds sabiedrības vadībā un uzņēmējdarbībā. Dreika vadījusi Nacionālā veselības dienesta juridisko nodaļu, strādājusi arī Jūrmalas pilsētas domē, kur viņas pārzinātā joma bija nekustamie īpašumi. Kādu laiku viņas darbavieta bijusi arī Aizsardzības īpašumu valsts aģentūra un akciju sabiedrība “ERGO Latvija”.

Pavļuts kļūst pikts, kad viņam vaicā, kas tieši inspekcijas darbā ir bijis tas vērā ņemamais sasniegums, kas licis ministram pieņemt lēmumu, ka Dreikas kundze tiks galā ar pienākumiem, kas jāveic ministrijas augstākajai ierēdnei. VI nav no tām iestādēm, kas pacientu interešu aizstāvību ir nolikusi priekšplānā. Arī “Latvijas Avīze” ir saņēmusi ne vienu vien sūdzību par šīs ie­stādes darbu.

“Šis jautājums ietver pieļāvumu, ka varbūt man ir milzīgs bars ar kolosāliem vadītājiem, kas visi raujas kļūt par valsts sekretāriem. Es strādāju ar to, kas nozarē ir. Man bija divi vai trīs kandidāti, kuri varētu būt ministrijas vai nozares administratīvie vadītāji. Skatījāmies arī no ministrijas iekšienes, nevienu pārliecinošu kandidātu nevarēju ieraudzīt,” atzīst Pavļuts.

Bet ko par ministra izvēli domā tie cilvēki, kas ar inspekcijas vadītāju kopā strādājuši?

Ļoti stingra attiecībās ar kolēģiem, inspekcijā spējusi savākt savu komandu, taču pastāvot bažas, vai Dreika spēs būt pārliecinoša nozares izpilddirektore, kā nereti dēvē valsts sekretārus, jo viņai tomēr neesot tik plašas zināšanas veselības aprūpē un tik liela pieredze kā sodītajai valsts sekretārei Mūrmanei-Umbraško, kura nozares administratīvās vadītājas amatā nokļuva, mērķtiecīgi kāpjot pa karjeras kāpnēm, sākot no ministrijas referentes amata.

Bažas. Vai visi ir noķerti?

Kā negaidīti īssavienojumi viens otram sekoja divi paziņojumi no Valsts ieņēmumu dienesta par muitas darbinieku pieķeršanu aizdomīgā rīcībā uz caurās austrumu robežas.

Aprīļa pirmajā dienā VID paziņoja par četru Muitas pārvaldes, Valsts policijas un Valsts robežsardzes amatpersonu aizturēšanu aizdomās par kontrabandu organizētā grupā muitas kontroles punktā “Indra”.

Pagājušās nedēļas sākumā uzzinājām, ka VID sadarbībā ar citām iestādēm izmeklēšanu noslēgusi ar 29 muitas amatpersonu aizturēšanu Terehovas muitas kontroles punktā.

Kāpēc negaidīti? Tāpēc, ka muita ik pa laikam sabiedrībai atrāda pārķertas cigarešu paciņas vai šķidrumu, kas smaržo pēc spirta, bet kontrabandas cigarešu smēķēšana tāpēc nemazinās un šņabis “točkās” joprojām dabūjams.

Lai atceramies, kā pirms 20 gadiem Terehovas robežpunkta videonovērošanas sistēmā “iespēra zibens” un tā ilgāku laiku nestrādāja. Lai atceramies, ka pirms 14 gadiem tiesībsargājošās ie­stādes par dažādiem noziegumiem aizturēja vairākus desmitus muitnieku, robežsargu, policistu un privātpersonu.

Lai atceramies, ka tieši pirms pieciem gadiem toreizējā VID priekšniece Ināra Pētersone izveidoja sarakstu ar 20 negodprātīgiem darbiniekiem, kurus nespēja pieķert, tāpēc aizrotēja. Beigu beigās pēc draudiem pati bija spiesta aiziet no amata.

Vai šomēnes atmaskotie 35 negodprātīgie robežkontrolieri tik tiešām ir pēdējie? Par to pēc neilga brīža pārliecināsimies točkās un klusajos piedāvājumos tirgos.

Pēc noziedzības tīklā atklāšanas sarosījies arī finanšu ministrs Jānis Reirs un uzdevis VID ģenerāldirektorei Ievai Jaunzemei sākt dienesta izmeklēšanu un atstādināt atbildīgās augstākās muitas amatpersonas no amata.

Muitas pārvaldes direktora, kurš ir arī VID ģenerāldirektora vietnieks muitas jomā, Raimonda Zukula atstādināšana vai atkāpšanās ir nenovēršama, pat ja viņš par to “neko nezināja”. Zukulis nepaliks, bet bažas paliek – vai pēc šīs skaļās aizturēšanas kontrabandas plūsma neatjaunosies tāpat kā pēc iepriekšējām reizēm.

Pārsteigums. Sprinta karalis Rīgā

Useins Bolts ir vieglatlētikas un pasaules sporta dzīvā leģenda. Aizvadīto nedēļu viņš pavadīja Rīgā, tiesa, bez lielas ažiotāžas.
Ekrānuzņēmums no Instagram

Aizvadītajā nedēļā Latvijas sporta ziņu un izklaides portālus pāršalca vēsts, ka Rīgā ieradies par pasaules sprinta karali dēvētais jamaikietis Useins Bolts – joprojām ātrākais vīrs uz šīs planētas, dzīva pasaules sporta leģenda.

Astoņkārtējais olimpiskais čempions un 11 reizes par pasaules čempionu kļuvušais Bolts karjeru noslēdza 2017. gadā, joprojām ir pasaules rekordists 100 un 200 metru distancēs.

Pēc vieglatlēta karjeras beigām viņš izmēģināja spēkus futbolā, bet ātri saprata, ka tur nekas labs nesanāks, tāpēc tagad bauda dzīvi, pērn sagaidīja savu pirmdzimto – meitiņu Olimpiju. Tomēr arī pēc karjeras beigām Useins ir pieprasīta persona un viņš ar sponsoru līgumiem joprojām pelna miljonus.

Tieši reklāma bija iemesls, kāpēc viņš ieradās Rīgā, jo “Dizaina fabrikas” telpās Slokas ielā piedalījās foto un video sesijā, ko veica kāds Nīderlandes uzņēmums.

Pēc neoficiālas informācijas, Rīgā tapa jaunas reklāmas sporta inventāra ražotājiem “Puma”, kas jau daudzus gadus sadarbojas ar Boltu.

Jamaikieša ierašanās Latvijā sākotnēji bija konfidenciāla, plašākai auditorijai par to uzzinot, kad Bolts sociālā tīkla “Instagram” kontā publicēja bildes no Rīgas (sk. attēlu). Vēl vakar ­Bolts bija ievietojis fotogrāfiju, kur stāv pie Vecrīgas viesnīcas “Grand Hotel Kempinski” durvīm, kā arī video, kur ar draugiem spēlē biljardu.

Interesanti, ka pēc Bol­ta karjeras beigām par nākamo sprinta lielāko zvaigzni tika saukts amerikānis Kristians Kolmens, kurš, starp citu, arī tādā pašā inkognito veidā viesojies Rīgā – gan veselības apsvērumu dēļ, jo strādāja ar bijušo soļotāju, bet tagad fizioterapeitu Aigaru Fadejevu. Kolmens gan šobrīd nevar startēt, jo izcieš sodu par dopinga noteikumu pārkāpumu.

Noslēpums. Slepkavība kā vēstījums?

Visticamāk, futbola aģenta Romāna Bezzubova noslepkavošanu Rīgas ielās, līdzīgi kā maksātnespējas administratora Mārtiņa Bunkus nošaušanu 2018. gadā, var uzskatīt par publisku nāvessodu, iespējams, vēstījumu upura pārstāvētai nozarei.

Par to liecina tas, ka šaušana ar automātisko ieroci notika gaišā dienas laikā pilsētā uz ielas, netika žēlots labs automobilis un tika riskēts. Ja iemesls būtu triviālāks (piemēram, tikai laupīšana), noziedznieki savu netīro darbu padarītu upuru mājās.

Bezzubova slepkavības (un joprojām arī Bunkus slepkavības) izmeklēšana ir pārbaudījums policijas priekšniekam Armandam Rukam un iekšlietu ministram Sandim Ģirģenam – vienam profesionāls, otram politisks. Diez vai sabiedrība un politiķi abiem piedos, ka tās netiks atklātas.

Purvciemā nošauts cilvēks

Tāpēc nav brīnums, ka trešdien, kad daudzviet uz lielceļiem, krustojumiem cilvēki redzēja stāvam policijas automašīnas ar ieslēgtām bāk­ugunīm.

“Reaģēšanā tika iesaistīti vairāki tūkstoši policijas darbinieku visā Latvijā,” “Latvijas Avīzei” atbild Valsts policijā. Neko vairāk par policijas praktisko darbību man neskaidroja, jo “informācija saistībā ar speciālo plānu izpildi nav izpaužama”.

Ko policisti trešdien visas dienas garumā darīja uz ceļiem? Gaidīja pavēles vai vēroja aizdomīgus transporta līdzekļus? Gan vienu, gan otru.

SAISTĪTIE RAKSTI

Taču automašīna “BMW X5”, ar ko brauca noziedznieki, tika sadedzināta naktī Mežaparkā, Saules dārzā. Sociālajos tīklos daži pauda uzskatu, ka tā bija ņirgāšanās par policiju, kuras centrālā mītne atrodas pāris kilometru attālumā, citi – vēl viena zīme futbolam un aģentiem, jo netālu atrodas arī futbola bāze, kur darbojas cilvēki, saistīti ar Bezzubovu.

Bet varbūt vienkārši Mežaparks bija noziedzniekiem ērtākā vieta, kur pamukt, noslēpt automobili un pēc tam to sadedzināt, lai tiktu vaļā no tajā esošā DNS? Bet tas tāpat ir pliķis sejā policijai, ja meklētā automašīna visu trešdienu bija turpat kaut kur Rīgā un vēl 16–17 stundas pēc slepkavības to varēja pārvietot.

Sagatavojuši: Māra Libeka, Gints Narogs Ivars Bušmanis, Artis Drēziņš

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
“Mēs savā ziņā skrienamies ar laiku.” Kariņš atklāj, vai valdība plāno ieviest jaunus Covid-19 ierobežojumus 16
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Brīvas dzīvošanas prognozes vasarai nebūs labas.” Dumpis par to, kas notiks, ja nepieņems mērus 29
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs vēl siltāks. Laikapstākļu prognoze otrdienai 2
6 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvijā atgriezīsies gaisa masa, kas mums lika salt maija sākumā!” Bricis par laiku šonedēļ 9
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Visvecākie cilvēki ir ar visaugstāko risku saslimt smagi.” Premjers mudina turpināt uzrunāt seniorus par vakcinēšanās iespēju
22:15
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Vai Latvijā iespējams izveidot ideālus bruņotos spēkus, ideālu armiju un ideālu Zemessardzi?
22:08
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
20:29
LE
LETA
Ziņas
“Nesagaidot pēdējo mirkli, kad ir patiešām slikti!” Pavļuts par gatavību “D+ konceptam” un stingrākiem ierobežojumiem 110
9 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Absurdi un nepieļaujami,” Bērnu slimnīcas virsārste par dziesmu un deju svētku rīkošanu 35
8 stundas
PA
Pēteris Apinis
Veselam
“Lielāks haoss Latvijā nav redzēts kopš kolhozu dibināšanas laikiem!” Apinis par vakcināciju, nelīdzestību un nocebo 107
14 stundas
Inita Šteinberga
Ziņas
“Cīņa ar invazīvajām sugām ir labs veids, kā izgāzt kovidlaikā sakrātās dusmas.” Uz radikālu rīcību mudina DAP ģenerāldirektors 2
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Apcietina Olaines aptiekas aplaupīšanā aizdomās turēto NMPD darbinieku 3
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Saules ultravioletais starojums sasniedz augstu līmeni. Nosauc stundas, kurās neiesaka sauļoties 5
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Kāpēc krievu tautības cilvēki, dzīvojot Latvijā, tā arī nav iemācījušies runāt latviski? Skaidro Miroslavs Mitrofanovs 165
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Šobrīd izskatās, ka valsts vara kā tāds gādīgs saimnieks papliķē sargsunim pa muguru un saka “labs suns!” Kasparāns par ordeņa piešķiršanu žurnālistiem 16
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
FOTO, VIDEO: Unikāli kadri! Skujenes apkaimē atklāts vilku midzenis 26
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Saskaņa”: “Uzvaras svētkos” nepamatoti ierobežotas pilsoniskās brīvības un pārkāptas cilvēktiesības uz cieņu 51
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Man jau bija grūti līdz veikalam aiziet… Un nav jau 80 gadi”: mūziķis Andris Brīnums atklāj, kā viņam ar sievu izdevies notievēt 3
10 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: “Manu vectēvu, mežsargu, apolitisku un ticīgu cilvēku, jau karam beidzoties kartupeļu stādīšanas laikā sašāva kā sietu… “ 63
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Ir vecāki, kuri samaksā ārstam naudu, lai vakcīnu dur spilvenā, ne bērnam rokā,” Ēķis par tiem, kuri visam saka “nē” 51
13 stundas
ĀR
Ārija Rudlapa
Praktiski
Kas darāms dārzā no 10. līdz 17.maijam: stāda puķes un sēj graudaugus, ravē un pļauj zālienu
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Vienas fotogrāfijas dēļ pamatīgs skandāls britu karaliskajā ģimenē: princis Čārlzs esot apzināti “izgriezis” Meganu Mārklu no attēla 24
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Praktiski
Blogere Inga Kalniņa: par kulinārijas skolu Francijā, par cīņu ar anoreksiju, par to, ka Instragams ir kā paralēlā pasaule – pieņemts rādīt tikai galējības 3
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Liepājas puses mežā videokameras fiksē izmēros iespaidīgu lāci 16
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Elita Veidemane par Triju Zvaigžņu ordeni: “Saber spainī nozīmītes un katram izdala… Ordenis lielā mērā ir zaudējis savu vērtību” 89
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magone Šutoviene nonākusi pārdomās par savu dzīvi: “Kaut kā dīvaini sanāk, kas tā par s***** karmu man tāda?” 19
1 diena
EK
Elīna Kondrāte
Veselam
Kāpēc mutē rūgta garša? Gastroenterologs brīdina par nopietnu slimību 9
2 dienas
PA
Pēteris Apinis
Ziņas
Pēteris Apinis: Trīs krāsas devītā maija karogā – pelmeņi, vodka un Okudžava 71
1 diena
IP
Ilze Pētersone
Stāsti
“No kovida aiziet nevaram, nu tad mainām savu redzējumu un darbības!” Diāna Zande par dzīvi pandēmijā, būšanu mammai un vecmammai 15
Intervija 1 diena
ZE
Zane Eniņa
Ziņas
Kā tas ir, kad jau no 10 gadu vecuma zini, ka reiz būsi karaliene? Elizabete II jau 68 gadus valda Lielbritānijā
1 diena
LA
Latvijas Avīze
Kokteilis
Piemērots laiks, lai mainītu visu uz labo pusi! Horoskopi no 10. līdz 16. maijam
11 stundas