Foto: LETA/LA.lv kolāža

Vienā rāvienā par bagātāko! LA nedēļas notikumu apskats 0

Cilvēks. Vienā rāvienā par bagātāko

Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš! 11
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Lasīt citas ziņas

Viņa un NBA komandas Dalasas “­Mavericks” piecu gadu vienošanās paredz, ka spēlētājs saņems 158 miljonus dolāru pirms nodokļu nomaksas. Viens paraksts liepājnieku pārskatāmā nākotnē ierindos Latvijas bagātāko cilvēku saraksta augšgalā, kur pašlaik ar aptuveni 172 miljonus vērtiem īpašumiem iekārtojies informāciju tehnoloģiju uzņēmuma “Mikrotīkls” līdz­īpašnieks Arnis Riekstiņš. Porziņģa gadījumā basketbola laukumos nopelnīto papildinās arī ievērojami reklāmas līgumi.

Kā par bumbas mētāšanu var maksāt prātam netveramus miljonus? Šādu jautājumu noteikti uzdevusi ne viena vien mājsaimniece, bet tēvi savas atvases steidz pieteikt bērnu basketbola sekcijā.
CITI ŠOBRĪD LASA

Kas zina, varbūt sanāks arī mums! Porziņģim tāpat kā citiem NBA laukumos skrienošajiem vīriem neviens nepārmaksā. Tas ir veiksmīgs visas līgas bizness, kurā spēlētāji ir panākuši strikti noteiktu kopējās peļņas procentu novirzīšanu savu algu fondam. Par Porziņģi un citām zvaigznēm jau ir samaksājis ierindas līdzjutējs, nopērkot spēles biļeti, fana kreklu vai iespēju redzēt savu komandu maksas TV kanālā. Mēs varam lepoties, ka latvietis ar savu talantu un smagu darbu treniņos ir kļuvis par nozīmīgu šī biznesa sastāvdaļu.

Dalasas “Mavericks” īpašnieks Marks Kjūbans latvietim galdā nolicis kluba vēsturē vērtīgāko līgumu. Tā ir kā zīme, ka Porziņģis tiek uzskatīts par teju galveno viņa biznesa plānu sastāvdaļu. Pat situācijā, kad basketbola pasaulē valda neziņa, kāds Kristaps atgriezīsies laukumā pēc krustenisko saišu savainojuma. Patīkami, ka atšķirībā no viņa iepriekš pārstāvētā Ņujorkas “­Knicks” kluba “Mavericks” organizācijā ir arī agresīvi sportiskie mērķi.

Faktiski Kjūbans sāk jau reiz pārbaudītu ceļu, kurā Eiropas basketbola superzvaigzne Dirks Novickis aizveda “Mavericks” līdz NBA čempionu titulam. Tagad šī misija uzticēta diviem citiem vecā kontinenta basketbola brīnumbērniem – slovēnim Lukam Dončičam un Porziņģim. Tiesa, viņi ir tikai ceļa sākumā un “­Mavericks” nebūt nav favorītu statusā. Tomēr ir labi priekšnoteikumi, lai Porziņģis sev izsniegtās dividendes nākotnē pārvērstu arī sportiskā rezultātā. Skaudrajā NBA biznesā, kurā jebkurā brīdī vari atrasties pavisam citā komandā un apstākļos, šī noteikti nav sliktākā vieta karjeras turpinājumam.

Foto: Ieva Makare/LETA

DARĪJUMS. Lētākie dzīvokļi Rīgā?

Kā zibens no skaidrām debesīm aizvadītajā pirmdienā izskanēja Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas lēmums, kas ļauj Zolitūdes traģēdijas vietā, Priedaines ielā 20, esošajā graustā būvēt dzīvokļus. Komiteju vada Oļegs Burovs (“Gods kalpot Rīgai”).

Tas pats Burovs, kas žurnālistiem un sabiedrībai, sitot dūri uz galda, teju ar asarām acīs, apgalvoja – neizslēdzot, ka nepieciešamības gadījumā lemšot par ēkas piespiedu nojaukšanu.

Aizvadītajā sēdē izskanēja arī, ka scenārijam, ar kuru saskaņā ēkas pirmajos divos stāvos tiks ierīkotas stāvvietas, bet pārējos stāvos dzīvojamās platības, piekrītot biedrība “Zolitūde 21.11.”, kurā apvienojušies traģēdijā cietušie un viņu tuvinieki. Tiesa, vēlāk biedrības vadītāja Regīna Ločmele-Luņova (“Saskaņa”) šādu apgalvojumu noliedza. Pēc dienas arī Burovs norādīja uz “komunikācijas kļūdu”, apsolot, ka jautājums par ēku Zolitūdes traģēdijas vietā Rīgas domes sēdē tiks skatīts tikai pēc biedrības akcepta saņemšanas.

Notikumu straujā attīstība liek uzdot jautājumu, kāds darījums aizkulisēs šobrīd tiek slēgts.? Vai Ločmele-Luņova ar saviem “jā” un “nē” turpina uz Zolitūdes traģēdijas vietas drupām veidot politisko kapitālu vai arī tā izpaužas nesaskaņas starp “Gods kalpot Rīgai” un “Saskaņu”?

Jāatgādina, ka grausta īpašnieku pārstāvis “Prana Property” valdes loceklis Rauls Keskūla nepiekrita par 200 tūkstošiem atteikties no ēkas, prasot vairākus miljonus eiro vērtu zemes gabalu citur. “Meklējam iespējamos kompromisus ar Rīgas domi”, toreiz sacīja grausta īpašnieku pārstāvis. Šobrīd panāktais kompromiss paredz blakus daudzstāvu namam jau nākamgad labiekārtot traģēdijas upuru piemiņas vietu, pašu namu nenojaucot.

Mācība. Kultūru sadursme

Vienas nedēļas laikā sociālajos tīklos, ziņu tekstos ātri aizsvilās un dažu dienu laikā apdzisa cīņa, kurā sadūrās “divi pasaules” 21. gadsimta variantā. Proti, sporta un kultūras kustība “Ghetto Games”, kuras dibinātājs un redzamākais pārstāvis ir Raimonds Elbakjans, Rīgā, Grīziņkalnā pie sporta spēļu laukuma bija izvietojusi dīvainus plakātus.

Uz plakātiem bija attēlotas sievietes izaicinošā apģērbā, arī vardarbīgas ainas, izmantoti saukļi angļu valodā “Some bitches are always ready for opportunities” (“Dažas kuces ir vienmēr gatavas jaunām iespējām”) un “A real women never let her man go to ghetto games hungry or horny” (“Īstas sievietes savus vīriešus nekad nepalaidīs uz “Ghetto Games” izsalkušus vai nogribējušos”). Teksts latviešu valodā bija gan rakstīts bez rupjākajiem vārdiem.

Biedrība “Centrs “Marta”” uzskatīja, ka šie plakāti ir “klajš dzimumu līdztiesības pamatprincipu pārkāpums un uzskatāmi par sieviešu un meiteņu cieņu aizskarošiem”.

Rīgas pilsētas būvvaldes pārstāvis skaidrojis, ka konkrētie plakāti nebija reklāma, bet “vairāk kā sporta spēļu vizuālais noformējums”, tāpēc ar būvvaldi tie nebija jāsaskaņo.

Viedokļu sadursmes karstumā par “inteliģento huligānu” dēvētais R. Elbakjans TV3 žurnālistei Montai Jakovelai telefonsarunā esot atbildējis: “Lai viņas no tā sava centra iet d…t!” Aģentūrai LETA Elbakjans arī paudis, ka pret “Ghetto Games” jau kādu laiku vēršoties kāds “feministu klubs”. Tomēr pēc pāris dienām “Ghetto Games” un “Martas” pārstāvji apskāvās un noslēdza pamieru, plakāti tika noņemti. “Konstruktīvā sarunā tika pārrunāts darbs dzimumu līdztiesības veicināšanai un tika rasti kopīgi saskares punkti,” rakstīja “Centrs “Marta””.

Vai tagad sagaidīsim, ka ielu hiphopa kultūras cienītāji savu izpratni par attiecībām un sievietes lomu sabiedrībā paudīs, repojot “Caur sidraba birzi gāju…”?

Skandāls. Sabiedrisko mediju izgāšanās

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) pasludinātās “Čeku loterijas” pirmajā darbības dienā Latvijas Sabiedriskie mediji (LSM) žurnālistes Aijas Kincas personā pārsteidza auditoriju ar lielisku sižetu par to, ka divdesmit no pirmajiem iesniegtajiem 90 čekiem loterijai uzrādījuši nodokļu nemaksāšanu. Sensacionāls rezultāts, kas turklāt arī apstiprina dažādu pētnieku aplēses par ēnu ekonomikas apjomu Latvijā – tā to aktīvi komentēja Rīgas Ekonomikas augstskolas profesors Arnis Sauka, kurš vienlaikus ir arī vadošais ēnu ekonomikas pētnieks Latvijā.

Tikai viena nelaime – ziņa ir izrādījusies preses pīle jeb, modernāk izsakoties, televīzijas radīta viltus ziņa.

Turpmāko dažu dienu laikā noskaidrojās, ka nekas no minētā patiesībai neatbilst un VID projekta “Čeku loterija” vadītāja Anna Šapovala teic, ka šī sižeta veidotāja kaut ko sajaukusi.

“Kā jau pēdējās dienās vairākkārt esam norādījuši, neviena VID amatpersona, to skaitā VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme, nav publiski neko teikusi par “20 no 90 čekiem, par kuriem nav nomaksāti nodokļi”,” skaidroja VID pārstāve. “Pirmajā izlozes dienā, pārbaudot pirmos 90 reģistrētos čekus, atklājām, ka no tiem 20% neizgāja validāciju jeb pārbaudi. Tas liecina, ka čeku loterijas vietnē ievadītā informācija, iespējams, bija nepareiza vai neprecīza.”

Visiem gadās kļūdas, un žurnālisti nav nekāds izņēmums. Tomēr nedēļu pēc sižeta pārraidīšanas un vismaz piecas dienas pēc tam, kad kļuvis pilnīgi skaidrs, ka tajā apgalvotais neatbilst patiesībai, sižets un rakstītā ziņa joprojām atrodami Latvijas Sabiedrisko mediju portālā un nekāda kļūdas labojuma vai atsaukuma blakus nav. Tā jau ir vairāk nekā vienkārša kļūda, tā ir nevēlēšanās to atzīt un labot.

LSM lozungs ilgu laiku bija “Uzticamas ziņas”. Vai tā ir joprojām?

Pārsteigums. Progresīvā scēna

Cēsīs ik gadu notiekošo sarunu festivālu “Lampa” pieņemts uzskatīt par ļoti progresīvu un liberālu pasākumu, tāpēc sevi par tādiem uzskatošiem ļaudīm to izlaist nav labais stils. Protams, var braukt arī citādi domājošie, bet jārēķinās, ka viņi tur būs minoritāte. Tomēr, izrādās, ka atšķirīga ideoloģiskā pārliecība nemaz nav nepieciešama, lai uzrīkotu seriālu cienīgu scēnu.

Nākamajā rītā pēc “Lampas” partijas “Progresīvie” līderis Roberts Putnis (attēlā) (viņš gan pēc Eiropas Parlamenta vēlēšanām paziņoja, ka atkāpjas no amata, tomēr pagaidām jauna partijas vadība nav ievēlēta) satricināja interneta soctīklus ar paziņojumu, ka vērsīsies policijā (!) par kādu festivāla ietvaros notikušu uzstāšanos. Viņu esot aizskārusi režisores un kādreizējās partijas biedres Unas Rozenbaumas uzstāšanās, kur par Putni kā partijas vadītāju runātas visādas nepatīkamas lietas.

Jāpiebilst, ka uzstāšanās notikusi žanrā, kas angļu valodā pazīstams kā “stand up” – tā ietvaros komiķis (vai cilvēks, kurš sevi par tādu iedomājas) cenšas sasmīdināt publiku ar iedomātiem stāstiņiem.

Grūti vērtēt, cik asprātīga bijusi konkrētā Rozenbaumas uzstāšanās, tomēr Putnis un viņa atbalstītāji tajā saskatījuši politiskus mērķus – šādi tiekot grauta viņa un arī partijas reputācija.

Aplinkus tiek norādīts arī, kā interesēs tas darīts – apvienības “Attīstībai/Par”, kas cierē uz to pašu vēlētāju loku kā “Progresīvie”. Tādas liberālo zirnekļu cīņas burkā, tikai diez vai policija te varēs ko līdzēt.

Foto: Ieva Leiniša/LETA

Sagatavojuši: Māris Siliņš, Māris Antonevičs, Gundega Skagale, Olafs Zvejnieks

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
TV24
Vai būs globālā konflikta sākums? Slaidiņš izklāsta četrus iespējamos scenārijus turpmākajai kara gaitai Ukrainā
Lasīt citas ziņas
VIDEO. Plūdu draudi Daugavā Pļaviņu – Jēkabpils posmā! Tuvākajās stundās izsludinās sarkano brīdinājumu
Piedņestras separātisti pieprasa Krievijas “aizsardzību no pieaugošā Moldovas spiediena”. Kampaņa histērijas radīšanai?
TV24
Tieslietu ministre: Skolotājus var sodīt, ja tie nerunā latviski. Tā ir vienīgā valoda, kas ir jālieto
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
Tevi sagaida interesanta un notikumiem bagāta diena! Horoskopi 29. februārim
16:48
Kriminālprocesā par Krievijā ražotu saplākšņu eksportu izmeklēšanas darbības veiktas LTRK Valmieras nodaļas telpās
16:41
TV24
Kurš vispār sklandrausi pieteica kā labāko Latvijas ēdienu?! Eksperts smejas, ka ne bukstiņputru, ne zirņus ar speķi nedrīkst nekur “sūtīt!”
16:12
Krimināls
FOTO. Vai mērķtiecīgi plānots uzbrukums? Naktī Okupācijas muzeja telpā iemests degmaisījums
VIDEO. Noskaties! Cik bieži tu piestāj ceļmalā, kad kādam citam auto gadījusies ķibele?
TV24
“Prāmju satiksmē viss ir slikti.” Nozares eksperts dzirdējis, ko kuluāros par prāmju nākotni Latvijā runā ierēdņi
Kokteilis
VIDEO. Kas labāk izgaismos zāli – olīveļļa vai sviests uz Dona galvas? Eirovīzijas priekšnesuma “mēģinājums” turpinās
TV24
VIDEO. Krievu ārsts par Navaļnija nāvi: Neviena cita termina kā vien slepkavība te neeksistē!
Putins ir sācis gatavoties militārai agresijai pret NATO. Analītiķi norāda uz pazīmēm, kas par to liecina
“Nāciet laicīgi…” Paziņo, kur un kad notiks Alekseja Navaļnija bēres Krievijā
Kokteilis
TESTS. Izvēlies tīkamāko arku un uzzini, kāds būs tavs dzīves ceļš!
Kokteilis
FOTO. Sēras karaliskajās aprindās – pāragri devies mūžībā “mīļotais vīrs, dēls un brālis”
Kokteilis
VIDEO. Uģis Kuģis bijis Samantas Tīnas vēdiskās ticības skolotājs, taču ne visus krišnaitu noteikumus viņa ir gatava pieņemt
TV24
Slaidiņš: Ukraiņi “izkniebuši Šoigu vienu olu”; te pat nepalīdzēja Putins ar savu ikonu
TV24
VARAM ministre: Mēram nav uzreiz jāatkāpjas, kad KNAB ierodas pašvaldībā
Mārupes mērs Ence izturējis uzticības balsojumu
Naktī daudzviet piesals. Kāds laiks būs februāra pēdējā dienā?
Lauksaimnieki kopā ar mežstrādniekiem pošas uz protestu nākošnedēļ Rīgā
Problēma nav tikai Rīgā! Tiesībsargs aptaujās iedzīvotājus par izklaides trokšņa ietekmi uz naktsmieru
Slēpošanas kūrortos Alpos apturēti pacēlāji! Daudzviet Eiropas kalnos katastrofāli trūkst sniega
TV24
Piedalies labdarības izsolē Ukrainas atbalstam: iespēja iegūt 3D aviācijas bumbu!
Var lūgt pievienoties Krievijai: vai Piedņestra varētu būt nākamais “karstais punkts”? Skaidro Slaidiņš
Daugavā pie Pļaviņām un Zeļķu tilta applūst plašākas teritorijas; šorīt Jēkabpils novada domē sasaukta sēde
Receptes
Harčo latviešu gaumē – pikanta, sātīga un nedaudz tumīga zupa
Dārzs
FOTO. Vislabākais pavasara skats! Pirmie, trauslie un tik ļoti skaistie sniegpulkstenīši spraucas cauri zemei
Jānis Uzulēns par atbildības sadalījumu būvobjektā: “Būvnieks ir pasūtītāja pieļauto kļūdu spogulis”
Kokteilis
Izsolē cer pārdot leģendārā “The Beatles” mūziķa Džona Lenona slepkavas ieroča lodi