Foto – Shutterstock

Cīņa ar tīruma tīteni dārzā 1

“Kā iznīcināt tīteni dārzā? Nezālei ir ļoti garas saknes, tā pārņem zemenes, avenes.” JURIS

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kura no sejām jums šķiet vispievilcīgākā? Atbildē slēpjas jūsu partnera ideāls 3
Vēstures atkārtošanās ir neizbēgama! Peskovs atklāj, uz kuru Eiropas galvaspilsētu Krievija mērķēs savas raķetes 164
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosaucis 10 politiķus, kuru pieļautās kļūdas būtiski ietekmējušas Latvijas politisko un ekonomisko situāciju 160
Lasīt citas ziņas

Tīruma tītenis (Convolvulus arvensis) ir ļoti grūti apkarojama daudzgadīga nezāle ar kāpelējošu, līdz 1 m garu stublāju. Lapas ir ar smailu galu un bultveida pamatni, novietotas pamīšus. Pirmajā gadā augi veido stīgojošus stublājus, nākamajā zied (no jūnija līdz septembrim). Lapu žāklēs pa vienai izvietotas baltas vai iesārtas ziedu piltuvītes garos kātos. Augi vairojas ar saknēm (2.–3. gadā pēc sadīgšanas tās izaug vismaz 1,5 m garas), sakņu fragmentiņiem un sēklām, kas augsnē saglabā dīgtspēju aptuveni 3–4 gadus.

Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja Inita Dāniele uzskata, ka mazdārzā ķimikālijas lietot nevajag – dārza kopējam jācenšas tīruma tīteni izravēt, kamēr tas vēl nav saaudzis, sācis ziedēt un gatavināt sēklas.

CITI ŠOBRĪD LASA

Piesārņoto platību var arī noklāt ar plēvi, lai segmateriāls būtu apmēram 2 m lielākā platībā, jo no viena auga saknes izplatās vismaz 2 m rādiusā. Jāņem vērā, ka noklāto platību nevarēs izmantot pāris gadu. Veģetācijas periodā jāraugās, lai caur plēves bojājumu vietām tītenis netiktu pie gaismas, pretējā gadījumā ieliktais darbs un līdzekļi būs iztērēti veltīgi.

Lielos zemeņu un aveņu stādījumos tīteni atļauts ierobežot ar preparātu Basta (2. reģistrācijas klase). Nezāles un kultūraugu stīgas apsmidzina to aktīvas augšanas periodā pēc ražas novākšanas. Deva 4–5 l/ha.

Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra Nezāļu pētniecības grupas vadītāja Zane Mintāle iesaka tīteņa stipri piesārņotos laukos augsni atstāt papuvē, vairākkārt dažādos dziļumos apvēršot aramkārtu. Ar glifosātu saturošiem preparātiem apsmidzina papuvēšanas starplaikos, kad parādījušies tīteņa dīgsti. Var izmantot, piemēram, Raundaps Eko (deva 3–6 l/ha), Raundaps Klasiks (20 ml/l).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.