Praktiski
Dārzs

Cirpts bukšu dzīvžodziņš: kā to kopt0

Foto: Sandra Ruska

“Kā kopt un apgriezt bukšu dzīvžogu?” KATRĪNA Mārupes novadā

Mūžzaļo buksi visbiežāk izmanto zemiem (30–50 cm), cirptiem dzīvžogiem ap rožu dobēm. Nereti stāda arī kapos, jo var augt noēnojumā. Bukša dzinumi labi pacieš regulāru apgriešanu, un no auga iespējams veidot dažādas ģeometriskas figūras.

Ja dzīvžogu intensīvi kopj, mēslo, laista un tam ir spēcīgi jaunie pieaugumi, sezonā krūmus ieteicams apgriezt 2–3 reizes: pirmoreiz aprīlī, vēlāk atkārtoti līdz jūlijam, lai dzīvžogam neveidotos garas astes.

Augus nedrīkst apgriezt karstā un sausā laikā. Vislabāk to darīt apmākušās dienās vai vakarpusē. Bukšu dzīvžogu nepieciešams kārtīgi mēslot, jo barības vielu trūkuma dēļ augs intensīvi neattīstīsies. Mēslo aprīļa beigās un jūnija beigās ar slāpekli saturošu mēslojumu.

Bukši bieži cieš no saules apdegumiem martā, bet bargākās ziemās krūmi mēdz apsalt. Latvijas austrumu rajonos šos mūžzaļos augus audzēt ir sarežģīti, tāpēc kokaudzētavā tos vairs nepavairo. Bukšu vietā dzīvžogiem var izvēlēties izturīgākus kok­augus, piemēram, klinšrozītes vai Rietumu tūjas ‘Danica’, ‘Micky’, kas veido kompaktu, blīvu vainagu.

Lai bukši agri pavasarī neapdegtu, tos ieteicams noēnot ar agrotīklu. Ik rudeni vēlams atjaunot mulčas slāni. Apsalušus pavasarī var atsēdināt, stipri apgriežot. Pirmajā gadā pēc apcirpšanas tie nebūs tik glīti, taču, vēlāk ataugot, atkal būs pietiekami izskatīgi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
900 km par 300 miljoniem: beidzot publisko karti ar ceļu posmiem, ko plāno saremontēt. Kurš un kā pieņēma gala lēmumu?
6 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Par īri nemaksā, pa pagalmu skraida pliknes, skan šāvieni: īrnieks miljonu vērtu īpašumu Jūrmalā pārvērš par “bomžu” māju
4 stundas
LE
LETA
Pasaulē
FOTO. Baltkrievijā turpinās vērienīgi protesti: Minskas ielās izgājuši tūkstošiem cilvēku
3 stundas
AO
Andris Ozoliņš
Dabā
“Vilks kļūtu zaļš aiz skaudības.” Krišjānis Lielupes krastā uzbūvējis salmu māju tikai no vietējiem materiāliem 1
13 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
VIDEO. Jēkabpilī notikusi smaga divu traktoru sadursme 1
7 stundas