Dabā

Noteikta Latvijas gada lielākā zivs. Var sākties jauna dižcope!3

Aivars Rāviņš ar Daugavas zandartu.

Izveidot žilbinošu karjeru, vinnēt automašīnu, sastapt gudru un skaistu sievieti, izvilkt lielu zivi – tie ir tikai daži no īstu veču mērķiem, un jāsaka, ka bieži vien tie arī īstenojas. Domāju, ka tas lielā mērā attiecināms arī uz a/s “Lauku Avīze” rīkoto konkursu “Latvijas gada lielākā zivs 2014”. Konkurss noslēdzies, balvas sadalītas, un copes vīri dodas pretī jauniem varoņdarbiem un rekordiem.

LEJUPIELĀDĒT DALĪBAS ANKETU KONKURSAM “LATVIJAS GADA LIELĀKĀ ZIVS 2015”

LATVIJAS ZIVJU  REKORDU TABULA

Tā jau dzīvē notiek, tu, cilvēk, neesi paspējis savā sapņu upē kārtīgi ieskrieties makšķerēšanas maratonam, kad gads jau pagājis. Līdz ar gadu miju noslēdzies “Latvijas Avīzes” rīkotais konkurss “Latvijas gada lielākā zivs”. Priecē fakts, ka šogad konkursam tika pieteiktas sešas Latvijas ūdeņos izmakšķerētās zivis. Pie vērtīgām balvām, kuras sarūpēja SIA “Salmo”, tika visi seši konkursa dalībnieki.

Konkursa uzvarētāji ar “Salmo” dāvanu kartēm: Aigars Bērtulis (no labās), Igors Dzilna, Aivars Rāviņš un konkursa organizētājs Aldis Sāvičs.
Foto – Karīna Miezāja

Forele pie bebru dambja

Jūlija otrajā sestdienā uz savu sapņu foreļupi Kurzemē devās Ivars Birziņš no Rīgas. Liels bija vīra pārsteigums, ieraugot gandrīz sauso upes gultni, savas korekcijas bija ieviesis lielais karstums. Tad Ivars atcerējās par bebru dambi. Pēc krietnas spraukšanās caur krūmiem, vīrs sasniedza kāroto vietu, bet, ak vai, arī šeit makšķerēšana bija iespējama divās nelielās bedrēs. Tālākās bedres vidū makšķernieks pamanīja kustību, tur garām peldošu kukaini grāba pamatīga forele. Klusām piezadzies cerīgajai vietai, Ivars raidīja bedrē mazu sudrabainu voblerīti ar rozā vēderiņu.

Forele pieteicās jau pirmajā metienā. Kad cīņa bija galā, makšķernieks spēcīgo pretinieci uzmanīgi nosvēra, nobildēja un atlaida atpakaļ dzimtajā stihijā. Vīrs visu izdarīja atbilstoši noteikumiem, forele bija krietni virs 40 centimetriem, bet lomā paturēt drīkst foreli, kuras garums ir no 30 līdz 40 centimetriem. Skaistā, spēcīgā 1400 gramus smagā zivs makšķerniekam atnesa sesto vietu konkursā.

Karpa vecā karjerā

Netālu no Rīgas esošajā, pa pusei aizaugušajā, vecajā kolhoza karjerā siltā augusta pievakarē līņu resnuļus ganīja rīdzinieks Edgars Krūze. Copmaņa garastāvoklis bija pacilāts, un kā nu ne, zivju uzglabājamajā tīkliņā jau šļakstinājās četri trekni līņuki. Nākamā cope gan bija stipri citāda nekā iepriekšējās, pludiņš nozuda dzelmē zibenīgi un makšķeri jau kāds rāva prom.

Cīņa izvērtās diezgan smaga, sevišķi grūti bija izvadīt zivi starp krasta sērē augošajiem ūdens augiem. Atalgojums bija brangs, Edgara loms – gandrīz astoņus kilogramus smaga karpa un piektā vieta konkursā.

Līdaka no privātdīķa

Līdaka, kuru Ziemassvētku priekšvakarā no kāda privātdīķa izcēla tukumnieks Normunds Pērkums, bija tikai piecdesmit gramus smagāka par Edgara pieveikto karpu, bet ar to pietika, lai Normunds ierindotos konkursa ceturtajā vietā. Prāvā ļuncene par savu svētku maltīti bija izvēlējusies sprīdi garu asarīti. Zaļajai rīmai šī kļuva par pēdējo ēdienreizi, bet Normunds tika pie karaliskām svētku kotletēm un balvas par ceturto vietu konkursā.

Zandarts Zebrus ezerā

Sava radinieka, Zebrus ezera zandartu karaļa Ivana Ariko iedvesmots, jaunais makšķernieks Aigars Bērtulis par savu mērķa zivi izvēlējies zandartu. Pagājusī vasara viņam izvērtusies par īstu piedzīvojumu, palīdzējis brālēnam izmakarēt no ezera dzīlēm krietni krampīgu zandartu svarā virs diviem kilogramiem, kas bija iekārojis vīķēm paredzēto ēsmu uz ziemas makšķerītes, cīnījies ar prāvām līdakām, līdz beidzot sagaidījis prāva zandarta pieteikšanos.

Draugi tā bija aizrāvušies ar sarunām par copi, ka nemaz tā uzreiz nepamanīja, ka pazudis viens no pludiņiem. Aigars ņēmis rokās kātu, braši piecirtis, bet zandarts nogūlies uz grunts un uz augšu ne un ne. Aukla strinkšķējusi kā stīga, un tā ar varu jau arī nevar vilkt, bet pēc pāris minūtēm zandarts sācis pagurt un tuvoties laivai. Vēl dažas minūtes un skaistulis jau bijis uztveramajā tīkliņā. Laivu bāzes svari rādīja 6,460 kg. Deviņdesmit vienu centimetru garais zandarts atnesa Aigaram godpilno trešo vietu.

Asaris Alūksnes ezerā

Kurš Alūksnes puses copmanis nepazīst Igoru Dzilnu? Domāju, ka tādu nebūs daudz. Vasarā gan šis vīrs savās brīvdienās nozūd upju un upīšu virzienā, kur jau trīsdesmit gadus nodarbojas ar makšķerēšanas sportu, kas viņa sirdij liek pukstēt daudz straujāk, – foreļu ķeršanu. Bet ziemā, kad daudzie foreļu kāti prātīgi ieziemoti, gaida jaunu cēlienu iziešanai uz dabas skatuves, Igors ar degsmi un milzu aizrautību Alūksnes ezerā tvarsta asarus.

Februāra otrā sestdiena atnesa Igoram 1250 gramus smagu asari un otro vietu mūsu konkursā. Igors dabūjis krietni vien nopūlēties, kamēr no septiņu metru dziļuma ar tievo aukliņu izdabūjis kup­raini uz ledus. Lielajam asarim sakārojies nogaršot sendviču – uz mormiškas āķa bijuši motiļi un baltie.

Uzvarētājs – Daugavas zandarts

2. marta rītā atpūtināt galvu un izvingrināt augumu uz Daugavas krastu devās jēkabpilietis Ai­vars Rāviņš. Viņam līdzi uzticamais ceļabiedrs un draugs – spinings. Nonācis pie ūdens, makšķernieks aprīkoja auklu ar “Rapalas” vobleri un sāka mētāt. Kādā no metieniem Aivars sajuta asu copi un zibenīgi piecirta. Kāts līkumā, galā kaut kas liels. Šī cīņa ar zivi izvērtās par vienu no sīvākajām Ai­vara makšķernieka gaitās. Zivs pretojās vareni, visu laiku cenzdamās nolīst upes dziļumos. Tā taisīja rāvienus, reizēm nāca uz krastu, lai ar jaunu sparu mestos atpakaļ dzelmē. Lai milzeni nokausētu, bija nepieciešamas gandrīz četrdesmit minūtes. Kad Aivars vēl ar trīcošām rokām lika Daugavas zandartu uz svariem, bultiņa apstājās pie 10,130 kg atzīmes. Aivara noķertā zivs ar lielisku 0,8585 koeficientu kļuva par konkursa uzvarētāju.

Balvas sadalītas

Konkurss noslēdzies, balvas sadalītas, par tām makšķerniekiem īpašs prieks, jo, kā teica Igors Dzilna, dāvanu kartes no “Salmo” noder vienmēr, jo inventārs nolietojas un bieži jāatjauno.

Paldies visiem, kuri piedalījās “Latvijas Avīzes” rīkotajā konkursā, ķēra, mērīja, svēra un bildēja, lai iepriecinātu sevi, līdzjutējus un kuplo makšķernieku saimi! Nekautrējieties, droši sūtiet savus pieteikumus konkursam! Tiekoties ar copmaņiem, nācās dzirdēt par diviem līņiem, kuru svars esot bijis virs pieciem kilogramiem un kuri aizauļojušā Zirga gadā izmānīti no mūsu mīļās zemītes ūdeņiem. Te vietā atgādināt, ka līdz šim “Latvijas Avīzes” zivju rekordtabulā reģistrētais lielākais līnis svēris 3,2 kilogramus. Nereģistrēts garām paslīdējis superrekords. Ja pieveicat zivi, sveriet, bildējiet, mēriet, bet tabulas meklējiet pēc tam. Varbūt tieši jūs nākamgad tiksiet pie jauna inventāra un rekordista goda.

Ne asakas!

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LA
LA.LV
Veselam
“Jā, Covid-19 ir bīstams, bet tas ir pārspīlēts,” uzskata Apinis 33
8 stundas
IF
Imants Frederiks Ozols
Pasaulē
“Tas ir rets notikums!” Otrdien Latvijā ieradīsies Francijas prezidents Makrons kopā ar kundzi Brižitu
2 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
“Uhaņā saražotais draņķis ir izrādījies no aplam izturīga materiāla taisīts.” Egila Līcīša feļetons 2
1 stunda
LA
LA.LV
Pasaulē
Nepamodās no narkozes: zobārsta krēslā nomirst deviņus gadus veca meitenīte 2
5 stundas
LE
LETA
Veselam
No jaunatklātajiem Covid-19 inficēšanās gadījumiem lielākā daļa reģistrēti vienā pilsētā
7 stundas