Laukos
Mežsaimniecība

CSP: Apaļkoku vidējā iepirkumu cena otrajā pusgadā būtiski samazinājās0

Foto: Kletr/Shutterstock

Apaļkoku vidējā iepirkumu cena pagājušā gada otrajā pusgadā salīdzinājumā ar pirmo pusgadu būtiski samazinājās, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati.

Tostarp lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 centimetru (cm) diametrā, bet mazākais – apses zāģbaļķiem 18-24 cm diametrā.

2019.gada otrajā pusgadā, salīdzinot ar pirmo pusgadu, no skujkoku zāģbaļķiem lielākais cenu kritums bija priedes un egles apaļkokiem līdz 14 cm diametrā – vidēji par 19% jeb 11 eiro kubikmetrā, kā arī priedes apaļkokiem 14-18 cm diametrā – vidēji par 18% jeb 13 eiro kubikmetrā.

Savukārt mazāks cenu samazinājums bija priedes zāģbaļķiem 18-26 cm diametrā un egles zāģbaļķiem virs 26 cm diametrā – vidēji par 14% jeb 11-12 eiro kubikmetrā, kā arī priedes apaļkokiem virs 26 cm diametrā – par 13% jeb 10 eiro kubikmetrā. Vismazāk cenas samazinājās egles zāģbaļķiem 14-18 cm un 18-26 cm diametrā – vidēji par deviņiem eiro kubikmetrā.

“Pēc 2019.gada pirmā pusgada, kad Eiropas kokmateriālu tirgū bija netipiski augstas cenas un, neskatoties uz to, ka siltās un mitrās ziemas ietekmē bija daudz grūtāka un dārgāka mežizstrāde, 2019.gada otrajā pusgadā ir notikusi apaļkoku iepirkumu cenu lejupslīde. Cenu kritums skaidrojams ar to, ka produkcijas piegādātāji bija spiesti konkurēt ar kaitēkļu bojātas koksnes pieplūdi un lētākām izejvielām Zviedrijā, Vācijā un Čehijā, kas radīja arī pārprodukciju vairāku preču segmentos,” skaidroja statistikas pārvaldē.

Pērn otrajā pusgadā salīdzinājumā ar pirmo pusgadu no lapu koku apaļkokiem lielākais cenu kritums bija melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 cm diametrā – par 30% jeb 11 eiro kubikmetrā.

Mazāks cenu samazinājums bija B kategorijas bērza finierklučiem (vidēji par 12% jeb deviņiem eiro kubikmetrā), melnalkšņa zāģbaļķiem virs 24 cm diametrā (vidēji par 10% jeb pieciem eiro kubikmetrā), taras klučiem (vidēji par 10% jeb četriem eiro kubikmetrā), A kategorijas finierklučiem (par 6% jeb vidēji sešiem eiro kubikmetrā), apses zāģbaļķiem virs 24 cm diametrā (par 4% jeb diviem eiro kubikmetrā) un apses zāģbaļķiem 18-24 cm diametrā (par 3% jeb vienu eiro kubikmetrā).

Iepirkumu cenas nedaudz palielinājušās bērza zāģbaļķiem 18-24 cm diametrā – vidēji par 1% jeb 0,4 eiro kubikmetrā, kā arī bērza zāģbaļķiem virs 24 cm diametrā – par 3% jeb diviem eiro kubikmetrā.

Statistikas pārvaldē arī norādīja, ka Latvijā kopš 2009.gada pirmā pusgada no skujkokiem visvairāk cenas pieaugušas egles zāģbaļķiem līdz 14 cm diametrā – vidēji par 91% jeb 23 eiro kubikmetrā, kā arī priedes zāģbaļķiem līdz 14 cm diametrā – par 81% jeb 22 eiro kubikmetrā.

Pārējiem priedes zāģbaļķiem iepirkumu cenas palielinājušās robežās no 60% līdz 66%, savukārt egles zāģbaļķiem iepirkumu cenas – no 61% līdz 69%. No skujkoku apaļkokiem cenas vismazāk palielinājušās priedes zāģbaļķiem līdz 14 cm diametrā – vidēji par 60% jeb 24 eiro kubikmetrā.

Šajā periodā lapu koku iepirkumu cenas visvairāk augušas A kategorijas finierklučiem – divas reizes jeb par 49 eiro kubikmetrā, savukārt B kategorijas finierklučiem – par 68% jeb 27 eiro kubikmetrā.

Iepirkumu cenas pieaugušas arī bērza apaļkokiem diametrā virs 24 cm – par 77% jeb vidēji 29 eiro kubikmetrā, kā arī lapu koku taras klučiem – par vidēji 74% jeb 16 eiro kubikmetrā.

Apses zāģbaļķiem iepirkumu cenas ir palielinājušās robežās no 66% līdz 67%.

Vismazākais cenu pieaugums bijis melnalkšņa zāģbaļķiem virs 24 cm diametrā – vidēji par 15% jeb sešiem eiro kubikmetrā.

Saistītie raksti

Savukārt vidējās iepirkumu cenas samazinājies tikai melnalkšņa zāģbaļķiem 18-24 cm diametrā – par 22% jeb vidēji septiņiem eiro kubikmetrā.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
Eiropas tiesas spriedums nav pārsūdzams. Ko liksim vietā? 3
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Darbaspēka trūkuma dēļ liela daļa ogu ražas Latvijā var sapūt uz lauka 4
3 dienas
LE
LETA
Laukos
Svarīgs nosacījums platības maksājumu saņemšanai: zāle jānopļauj un jānovāc, nevis jāsasmalcina
3 dienas

Lasītākie

IR
Ilmārs Randers
Ekonomika
Autoceļiem plāni diži, bet skaidrības, kur dabūs naudu, nav
10 stundas
LE
LETA
Veselam
Šonedēļ Covid-19 sērga konstatēta vēl vienā slimnīcā
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Starta šāviens NAP2027
9 stundas
LE
LETA
Veselam
Mediķiem Covid-19 piemaksas tomēr būs
7 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
APTAUJA. Nekā nedarīšana dažiem ir dzīvesveids. Kādiem būtu jābūt minimālajiem cilvēku ienākumiem? 3
6 stundas