Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Igor Stramyk/SHUTTERSTOCK

Cūkām miljoni, sabiedrība neizpratnē. Cik nepieciešams valsts atbalsts cūkkopjiem? 18

Sandra Dieziņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
Lasīt citas ziņas

Sociālajā vietnē “Twitter” vairāki cilvēki pauduši neizpratni par lēmumu piešķirt daudzmiljonu atbalstu zemniekiem, to skaitā cūkkopjiem.

Sašutumu raisīja apstāklis, ka atbalsts cūkām piešķirts bez jelkādiem jautājumiem, tajā pašā laikā diskusijas par vienreizējo atbalstu bērniem bija garas un daži iedzīvotāji pat pretnostatīja cūkas pret cilvēkiem.

CITI ŠOBRĪD LASA
Kā tad ir patiesībā, cik nepieciešams atbalsts cūkkopjiem un citiem ražotājiem, un kādi būs noteikumi tā saņemšanai?

Cūku cenu ietekmējis atbalsts kaimiņvalstīs

Nepieciešamā atbalsta pamatojumā, ko valdība skatīja pagājušajā nedēļā, norādīts uz vairākiem apstākļiem.

Proti, samazinājies pieprasījums eksporta tirgos, notiek kavējumi izejvielu piegāžu ķēdēs, tāpat vērojamas sekas no iekšzemes pakalpojumu ierobežošanas, kā arī mainījušies patērētāju ieradumi.

Turklāt šobrīd lauksaimnieku konkurētspēju ietekmējot kaimiņvalstīs ieviestie atbalsta pasākumi pandēmijas seku mazināšanai.

Cūkkopības nozares atbalsta mērķis ir veicināt saimniecību dzīvotspējas stiprināšanu, nodrošinot nozares saglabāšanu. Cūkkopības nozarei nepieciešamais atbalsts – 14,5 miljoni eiro, un šis finansējuma apmērs noteikts, balstoties uz prognozēm, ka šogad cūkgaļas nozares izlaide varētu samazināties par 20% salīdzinājumā ar 2019. gada izlaidi.

Lielākās problēmas cūkgaļas tirgū izveidojās pagājušā gada pēdējā ceturksnī, kad cenas nokritās līdz vēsturiski zemākajam līmenim.

Ar nelieliem īslaicīgiem pieauguma periodiem vasarā E klases cūku liemeņu iepirkuma cena pērn no janvāra līdz novembrim bija samazinājusies par 43%.

Cenas lejupslīdi izraisījis Covid-19 ierobežojumu izraisītais pārsātinājums ES tirgū, tostarp Latvijā, jo pandēmijas ietekmē būtiski samazinājās pieprasījums, īpaši no ēdināšanas un tūrisma sektora.

Kā skaidro Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece, pro­blēmas radījusi vairāku ap­stākļu sakritība.

Proti, samazinājies pieprasījums pēc cūkgaļas, mazajos veikalos ir problēma ar nepieciešamās platības nodrošināšanu uz vienu cilvēku, līdz ar to cilvēki nestāv laukā salā un veikalu apmeklējums samazinājies.

Situāciju ietekmējuši arī Covid-19 ierobežojumi. Lai arī cilvēki vairāk sākuši gatavot mājās, daļai ir problēmas ar finanšu līdzekļiem.

Visā Eiropā Āfrikas cūku mēris radījis pārprodukciju, un, kā sacīja Lejniece, daļa valstu atbalsta savus cūkaudzētājus, to skaitā Beļģija, kas savu produkciju ieved Latvijā, un Austrija.

Šajā laikā barības izejvielu cena kāpusi par 30%, kas atstāj ietekmi uz gatavās produkcijas cenām.

“Uzņēmumiem sākas naudas plūsmas problēmas, ir jāmaksā algas, jāveic maksājumi bankām, jo pastāvīgās izmaksas neviens nav atcēlis. Tiem uzņēmumiem, kam ir savi tirdzniecības veikali, sokas nedaudz labāk, bet jau sākuši ienākt signāli, ka ieņēmumi samazinās.

Mazāks noiets ir arī kautuvēs. Arī lielražotāji teic, ka iedzīvotāji cūkgaļu pērk mazāk. Mums pārmet, ka nespējam savu tirgu pilnībā nodrošināt ar savu cūkgaļu, bet šajā situācijā tas ir labi, jo ar 100% nodrošinājumu nozares zaudējumi būtu daudz lielāki,” sacīja Lejniece.

Pārdod gaļu zem ­pašizmaksas

Jau pērn decembrī asociācija cēla trauksmi, ka Latvijas tirgū parādījusies cūkgaļa par dempinga cenām.

Tobrīd cena par dzīvsvara kg bija 0,73–0,84 eiro, bet cūkgaļas ražošanas pašizmaksa Latvijā svārstās no 1,10–1,20 eiro. Ķēdes reakcija skārusi arī audzējamo sivēnu nozari, kur atsevišķās saimniecībās ieņēmumi samazinājušies pat par 40% un vairāk.

Esošās situācijas pamatojumā teikts, ka pandēmijas ietekmē mainījušies iedzīvotāju paradumi, un to apstiprina tirgotāji.

Piemēram, “Maxima Latvija” veikalos 2020. gadā cūkgaļas pārdošanas apjoms audzis par 16%, salīdzinot ar 2019. gadu. Savukārt “Rimi Latvia” novērots, ka audzis pieprasījums pēc liesākas gaļas, un tas nozīmē, ka vistas gaļu pieprasa vairāk.

Arī vi­stā­m jāpiemaksā

Cita aina vērojama produkcijas eksportā, kur pērn deviņos mēnešos mājputnu gaļas eksports sarucis par 46%, dzīvo mājputnu eksports – par 44%, bet mājputnu olu eksports – par 46%.

Eksporta samazinājums reizē ar cenu samazināšanos un izejvielu cenu kāpumu samazina nozares ieņēmumus un apdraud uzņēmumu maksātspēju, tāpēc nozarei esot nepieciešams atbalsts. ZM aplēses liecina – nepieciešamais finansējums mājputnu nozarei ir 11 miljoni eiro.

Tas noteikts, ņemot vērā pro­gnozes, ka šogad mājputnu nozares izlaide varētu samazināties par 10% salīdzinājumā ar 2019. gadu.

Mazāki ieņēmumi

Gan cūkkopības, gan mājputnu nozarē kā viens no atbalsta saņemšanas nosacījumiem ir 5% ieņēmumu samazinājums salīdzinājumā ar vidējiem ieņēmumiem iepriekšējos gados.

Provizoriski par vienu cūku varētu izmaksāt 5,60 eiro, nepārsniedzot 33,60 eiro, bet par sivēnu – 1,92 eiro, nepārsniedzot 11,51 eiro.

Prognozētais atbalsta saņēmēju skaits par kautuvēs realizētām cūkām ir 105 pretendenti, bet par realizējamiem sivēniem – 615. Cūkkopībā atbalstu plānots dalīt divos periodos – no pērnā gada novembra līdz šā gada aprīlim un no maija līdz oktobrim.

Valdības piešķirto atbalstu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem plānots izmaksāt līdz gada beigām. Tiesa, lai to izdarītu, vēl jāizstrādā attiecīgie MK noteikumi un jāsagaida Eiropas Komisijas piekrišana.

SAISTĪTIE RAKSTI

Jāatgādina – jau pagājušā gada aprīlī lauksaimniekiem un pārtikas ražotājiem tika rezervēti 45,5 miljoni eiro Covid-19 izraisītās pandēmijas negatīvo seku mazināšanai. No šīs summas pieejamais atbalsts piena, liellopu un cūkkopības saimniecībām bija 27,74 miljoni eiro.

Savukārt pērn decembrī valdība lēma par papildu divu miljonu eiro atbalsta piešķiršanu cūkkopībai laikaposmā no 2020. gada jūlija līdz oktobrim, piešķirot atbalstu par kaušanai realizētām nobarojamām cūkām un ganāmpulkos reģistrētām sivēnmātēm.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
Priežu dzīvžogs: principi, to veidojot
PATA speciālisti: Trīs soļi terases izbūvei
Mizgrauža bojājumu ierobežošanai egļu mežaudzēs no aprīļa būs ārkārtējā situācija 230 pagastos
Vai ir taisnība, ka ar vienu raķeti Krievija var “noslaucīt” vairākas valstis? Slaidiņš par krievu kodolarsenāla jaudu
“Vairāk guļu un sēžu, ārā netieku…” Izcilā Latvijas basketboliste Uļjana Semjonova nesūdzas par savām likstām, tomēr balsī jaušams izmisums
Vai mūsu laikos Ķīnas robeža varētu būt pie Zilupes? “Ķīnas lienošā okupācija ir sākusies, pie tā ir arī vainīgas sievietes!”
VIDEO. Smieties vai lamāties? Karavāna, kas ved krievu kaujas tehniku uz Ukrainu, pārsteidz garāmbraucējus
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
Lasīt citas ziņas
FOTO. Zosis, stārķi, dzērves – Latvijā pamazām atgriežas gājputni
Sākusies ērču sezona – paraugus var nodot bezkontakta punktos visā Latvijā
FOTO. Pirmie pavasara ziedi baltos un violetos toņos iekrāso romantisko Ķemeru vēsturisko parku
Bites sāk sezonu – jāiet steigšus skatīties, kas notiek dravā. Kā pavasari sagaida bites?
Sakopjam krūmmellenes – tām ir dažas kaprīzes, kas noteikti jāievēro
Zemnieki aicina bruņotos spēkus barot ar vietējo lauksaimnieku produkciju
Nenokārtojot obligāto valsts valodas prasmes pārbaudi, Krievijas pilsoņus varēs arī piespiedu kārtā nogādāt uz robežu
Iluta Gaile: Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir arī gadi..
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
140 stundu darba un vēl 50 000 eiro – tik vērtas ir 10 olas. Kāpēc tiesnesis piesprieda tik bargu sodu vīrietim, kurš it kā tikai supoja?
FOTO. “Grīdas lupata uz galvas!” Elīna Didrihsone tiek pie “sirmiem matiem”, vīrs un fani pamatīgi izbrīnīti
FOTO, VIDEO. Izskatīgā latviešu aktrise Lelde Dreimane pastāsta, kāpēc izlēma piedalīties erotiskā fotosesijā vīriešu žurnālā
Austrālija tik ļoti mīl savus ķengurus, ka ikgadējā kvota to izšaušanai ir – miljoni
FOTO. Jaunais “Škoda Vagonka” elektrovilciens kritis grafiti zīmētāju nežēlastībā
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
Iluta Gaile: Darbspējīgās vides “normālais” stereotips – vecums. Kvalifikācija ir, pieredze ir un ir arī gadi..
18:10
Māris Antonevičs: Psiholoģiskie ieroči strādā, bet ir blefs. Putina vājprāts ar gatavību sarīkot trešo pasaules karu ir uzspēlēts
18:02
Ašeradens: Ar esošajiem nodokļiem nepietiek visām vajadzībām; pārvērtēsism visus 14 nodokļus
17:52