Vēsturisko dakstiņu jumta likšana Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Ostas noliktavā.
Vēsturisko dakstiņu jumta likšana Latvijas Etnogrāfiskā brīvdabas muzeja Ostas noliktavā.
Foto – Andris Ozoliņš

Dakstiņi – tradicionālo jumtu karalis. Dakstiņu veidi, kopšana, plusi un mīnusi 0

Vēsturiski iegājies, ka respektablu namu jumtu klāj māla dakstiņi – gan muižnieku un bagātāko saimnieku mājām lauku apvidū, gan pilsētas ēkām. Ieraugot tālumā sarkanīgos dakstiņu jumtus, pārņem stabila miera izjūta, jo ne velti šis ir viens no pasaulē senāk zināmajiem jumta segumiem.

LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 73
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 108
23 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 61
16 stundas
Lasīt citas ziņas

Māla dakstiņu izmantošana intensīvi turpinās arī mūsdienās, piemēram, Vācijā 80% jauno ēku klāj māla dakstiņu jumts, jo reti kurš segums spēj konkurēt labā skata un ilgtspējas ziņā. Dakstiņam ir 50 gadu ražotāja garantija un 100 – 150 gadu un pat ilgāks ekspluatācijas laiks. Speciālisti uzskata, ka dakstiņiem ir arī citas tehniskas pozitīvās īpašības, jo telpas zem šāda jumta karstā laikā tik ļoti neuzkarst un arī lietus laikā jumts ir kluss, jo masīvie dakstiņi slāpē pilienu radīto troksni. Turklāt dakstiņu mazais formāts ļauj ieklāt arī sarežģītas konstrukcijas jumtu un to ir viegli remontēt – nepieciešams tikai izņemt un apmainīt bojāto dakstiņu.

Latvijas tirgū spēcīgas pozīcijas ir “Monier” oficiālajam pārstāvim, “Eternit Baltija” cita starpā piedāvā arī elegantos māla dakstiņus “Creaton”, bet “Jumti.lv” – “Erlus” un “Nelskamp” dakstiņus. Tirdzniecības vietās, kur pērk dakstiņus, vajag iegādāties arī visu pārējo, kas nepieciešams dakstiņu jumta izveidošanai – papilddakstiņus, aprīkojumu, stiprinājumus, jumta seguma apakšklājus un lentes.

Dakstiņu klājums

CITI ŠOBRĪD LASA

Dakstiņi balstās uz koka latojuma, kas piestiprināts pie jumta konstrukcijas. Tie ir savstarpēji pieāķēti un notur viens otru virzienā no apakšas uz augšu. Lai palielinātu izturību pret sliktiem laikapstākļiem, dakstiņus pie latojuma fiksē ar naglām un skrūvēm. Distances latojums atrodas uz zemseguma un kopā ar horizontālo latojumu abi kopā veido spraugu, kas ļauj gaisam brīvi cirkulēt zem dakstiņiem un izvada mitrumu.

Lai aizsargātu bēniņu telpu un jumta konstrukcijas no ārējā mitruma iekļūšanas zem dakstiņu klājuma, uz jumta konstrukcijām klāj zemsegumu. Neelpojošais zemsegums tikai novada ūdeni no ārējās virsmas. To klāj zem jumtiem, kas sedz aukstus mansardus, vai izolējošiem jumtiem ar papildu gaisa slāni starp izolāciju un zemsegumu. Taču mitrumu rada ne tikai ārējā vide. Daļu dzīvojamās telpās uzkrātā mitruma izvada ventilācija, daļa mitruma nonāk bēniņos, kur to izvada ārā jaunās paaudzes elpojošais zemsegums. Piemēram, jaunās paaudzes četrslāņu polipropilēna augstas difūzijas zemsegumam apakšmalā ir līmes josla slokšņu savienošanai. Armatūras siets un neslīdoša virsma atvieglo uzstādīšanu, jo pamatnes segums neslīd mitrā laikā un neplīst, nejauši uzkāpjot uz tā. Pateicoties līmes joslai, tas ir īpaši viegli un vienkārši uzstādāms, turklāt lieliski kalpo arī aizsardzībai pret vēju. Pārdošanā ir zemsegumi, kam ir arī paaugstinātas skaņu izolējošas īpašības.

Dažādu marku dakstiņiem ir dažāds zemākais jumta leņķis, no kura tos var sākt klāt. Īpašiem dakstiņiem zemākais slīpums ir septiņi grādi, parasto dakstiņu jumtu var likt, sākot no 14 grādiem. Dakstiņu jumtam darbojas princips: jo tas stāvāks, jo vizuāli izskatīgāks un drošāks. Stāvākam jumtam visi nokrišņi labāk notek pa jumta slīpni uz leju. Stāvi jumti ļauj veidot romantiskus mansardus, jo modernie jumta logi ar visu apsaiti var lieliski iekļauties jumta plaknē.

Speciālie dakstiņi nepieciešami jumta korei un dzegām, ir arī speciālie dakstiņi jumta izvadiem, savukārt dzegas dakstiņi klāj dzegu, aizstājot koka vējdēli. Padomāts arī par cilvēkiem, kam jāstrādā uz jumta, piemēram, par skursteņslauķiem, TV antenu uzstādītājiem, kuriem paredzētais drošības aprīkojums – drošības āķi, sniega aiztures, pakāpieni, tiltiņi, kāpnes un citi drošības elementi – jāiekļauj jumta risinājumā, kas noteikts būvnormatīvos.

Dakstiņu veidi

“Vēsturiskajām ēkām agrāk ir izmantots S veida māla dakstiņu jumta segums. Šo dakstiņu forma un augstā kvalitāte ir palikusi nemainīga vairāk nekā 300 gadus, un tie joprojām tiek ražoti, izmantojot nemainīgus principus. Piemēram, “Monier” produktu klāstā ir divi tradicionālie modeļi, kas ir precīzas seno dakstiņu kopijas,” atzīmē Renars Vucāns, “Monier” pārstāvniecības vadītājs Latvijā. “Inovācijas ir ļāvušas iegūt tehniski arī uzlabotus māla dakstiņus, kas saglabā ēku jumtiem vēsturisko izskatu, ir vienkārši klājami un piemēroti Baltijas klimatam. Vienmērīgi noapaļots izliekums un precīzais vilnis piešķir jumtam tradicionālu izskatu. Inovācija ir īpaši konstruēts dakstiņu sānu valcējums, atklāta grope labākai ūdens novadīšanai un sliede, kas ļauj ātri izveidot precīzas rindas. Jauno daktiņu veidojot, rūpīgi izstrādātas vissīkākās detaļas. Piemēram, pamatne, kas samazina skrāpējumus transportējot, rūpnieciski sagatavotas vietas vertikālai montāžai un vienkāršai jumta drošības aprīkojuma montēšanai. Pārdomāta ir arī loģistika. Dakstiņus piegādā uz paliktņiem, sapakotus pa pieciem dakstiņiem pakā, kas ļauj viegli darboties, tos transportējot, paceļot uz jumta un klājot. Ar dakstiņiem ir viegli strādāt gan profesionāļiem lielos objektos, gan neprofesionāļiem, mainot jumta segumu savās mājās.”

“Dakstiņa pievilcība slēpjas arī tajā apstāklī, ka tā krāsa nemainās visu ekspluatācijas laiku. Dakstiņa virsmu var neapstrādāt un neglancēt. Ja dakstiņu pirms apdedzināšanas pārklāj ar māla masu, kam piejaukti minerāli vai metāla oksīdi, veidojas angoba. Šādi apstrādāts dakstiņš kļūst noturīgāks pret skrāpējumiem un nokrišņiem. Māla masai pirms apdedzināšanas piejaucot stiklu veidojošas sastāvdaļas, rodas padziļināta angoba, un dakstiņa virsma pēc apdedzināšanas izskatās kā glazēta. Dakstiņus var arī glazēt ar glazūru, kas sastāv no samaltas, sasmalcinātas stikla masas ar speciāliem piejaukumiem, kas nodrošina glazūras krāsu. Pēc apdedzināšanas uz virsmas izveidojas stiklveida slānis. Turklāt glazūra iesūcas māla dakstiņā un izveido starpslāni, kas glazūru neatdalāmi piestiprina pie dakstiņa,” skaidro jumtu eksperts Armands Liede.

“Greznākie no ekskluzīvo māla dakstiņu klāsta ir vācu “Creaton” ražotie bebrastes dakstiņi, kas savu nosaukumu ieguvuši, pateicoties apaļajai gala formai. Plakanajiem dakstiņiem ir ap 30 dažādu toņu pārklājums, sākot no dziļi melna līdz spoži baltam. No šī dizaina koncepta dakstiņiem uz jumta var veidot dažādas faktūras, piemēram, raibo “piparu un sāls” vai “sabuļasti” – vienādas krāsas dakstiņus ar regulāri iestarpinātiem kontrastējošas krāsas dakstiņiem,” kārdina Elviss Siliņš, “Eternit Baltic” tirdzniecības pārstāvis Latvijā. “Tāpat uz jumta plaknes var izlikt zīmējumu – latvisku ornamentu vai krāsainas joslas. Tā kā šis pārklājums ir ļoti grezns, jumtam jābūt stāvākam nekā parasti, vēlams virs 45 grādu leņķa, lai klājumu varētu labāk aplūkot. Atliek vien ar savu ideju un jumta izmēriem atnākt uz firmu vai atsūtīt skici pa e-pastu. Speciālisti pateiks, vai konkrētais zīmējums ir iespējams, tālāk jau seko tīra matemātika. Tiek veikts vajadzīgo dakstiņu sortimenta pasūtījums un sašķirotu dakstiņu piegāde. Daudzmaz pieredzējis jumiķis pēc darba zīmējuma var tos viegli uzlikt uz jumta.”

Dakstiņu kopšana

Mājas jumtam ir jāiztur visdažādākie laika apstākļi un jābūt vizuāli pievilcīgam ļoti ilgu laiku. Laicīga un pareiza jumta apkope spēj paildzināt tā kalpošanas mūžu. Ir izstrādāti efektīvi produkti jumtu tīrīšanai, ja uz jumta ir parādījušās sūnas vai aļģes. Tīrīšanas līdzekļi lietojami ne tikai dakstiņu, bet arī tērauda un šķiedrcementa jumtiem un pat bruģakmens apkopei. Piemēram, “Monier” izplatītais “Clean Roof” vienkārši jāizsmidzina uz jumta. Noskalošana nav nepieciešama. Jāpārliecinās, ka jumta apstrādājamā virsma ir sausa. Lapas, biezas sūnas, zari mehāniski jānotīra ar birsti vai lapu pūtēju. Vieglākais veids, kā vienmērīgi uzklāt šķidrumu uz jumta, ir izmantot zema spiediena smidzinātāju. Jumts būs tīrs no sūnām jau tuvākajās nedēļās un saglabāsies aizsargāts no apaugšanas pat vairākus gadus. Toties “Power Wash” paredzēts gan visas jumta plaknes tīrīšanai, gan vietām ar stipru apsūnojumu vai taukiem, piemēram, virtuves ventilācijas izvadu vietās vai ar sodrējiem noklātos skursteņa pieslēgumos.

Jumta pārbaude

Profesionāli jumiķi iesaka dakstiņu jumtu vispārējo stāvokli pārbaudīt vismaz reizi gadā. Jāuzkāpj bēniņos un no bēniņu puses vizuāli jāpārbauda arī jumta apakšklāja stāvoklis. Ja tur būs bojājumi, cauri spīdēs gaisma. Jāpārbauda, vai jumta materiāls nav bojāts, vai kores un vēja malu elementi atrodas savās vietās, vai skursteņa un jumta salaiduma vietas ir cieši noblīvētas, vai kores blīvējums nav bojāts. Tāpat skatās, vai uz jumta nav parādījusies sūna un sakrājušās lapas, vai sateknes ir brīvas no gružiem un teknes stiprinājumi veseli. Jāpārbauda, vai notekcaurules ir brīvas no lapām vai visas to savienojumu vietas ir cieši savienotas, vai nav redzami bojājumi. Jumta pārbaudei var izsaukt profesionālu jumiķi speciālistu. Tas būtu ieteicams pēc ilgāka jumta ekspluatācijas laika.

Plusi un mīnusi

Dakstiņu jumts ir smagāks nekā liela daļa jumtu materiālu. Tomēr reizē tā ir arī priekšrocība, jo pietiekams svars labi nospriego jumta konstrukciju, līdz ar to tā ir stabilāka vējā un sakrājoties sniegam. Piedevām jebkurš jumts ir konstruēts, paredzot daudz lielākas smaguma slodzes par jumta materiāla svaru. Jumtam jānes 60% sniega slodze, 11% konstrukcijas svars, ap 17% tiek ierēķināta vēja slodze un tikai 13% veido dakstiņu svars. Tātad dakstiņu svars jumta konstrukciju noslogojumā nav izšķirošais. Tāpat svarīgi, ka skarbajos ziemeļu platumos māla dakstiņu jumts kalpos 100 – 150 gadu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
PR
Praktiski.lv
Praktiski
FOTO. 5 praktiski padomi, kā mājās uzburt Ziemassvētku sajūtu 2
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
Uz veikalu pēc sniega lāpstas: ar kādu kātu, cik dārgu un no kāda materiāla pirkt?
1 diena
SR
Sandra Ruska
Praktiski
Acālijai čokurojas un kalst lapas: kas augam nepatīk un kā to izglābt? 2
2 dienas
LE
LETA
Ziņas
No ārvalstīm saņemta “karsta informācija” par kādas Latvijas politiski nozīmīgas personas iespējamiem pārkāpumiem 72
20 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
23 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
16 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
Vai tiešām katoļu priesteriem ir aizliegts precēties? Atbild prāvests Ilmārs Tolstovs 32
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
Lasīt citas ziņas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Izcili garšīgas vistas gaļas kotletes: kā pagatavot? 9
2 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Ārzemēs miris tuvinieks. Kas sedz repatriācijas izmaksas?
2 dienas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi? 2
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
3 dienas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 32
3 dienas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Divu sastāvdaļu šķīdums, ko var pagatavot mājās: kā rūpēties par orhidejām?
4 dienas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Obligāts bērna kopšanas atvaļinājums tētiem? Vismaz divus mēnešus bērnu būs jāpieskata tēviem 40
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Kad pret Covid-19 sāks vakcinēt bērnus 5-11 gadu vecumā? Atbild Dace Zavadska 55
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Galvaspilsētā turpinās intensīva snigšana: ziņo par sabiedriskā transporta kavēšanos 3
2 stundas
AT
Andris Tiļļa
Ziņas
Vieta, kur kaimiņš sargā kaimiņu. Ciemos pie enerģiskajiem bieriņiešiem, lai iepazītu šīs Rīgas daļas leģendārās vietas
4 stundas
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Manuprāt, piedzīvojam ļoti izšķirīgu laiku, kaut kāda laikmeta beigas.” Intervija ar aktrisi Rēziju Kalniņu 15
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Policijā sākta pārbaude par Covid-19 ierobežojumu ievērošanu Rītiņa pasākumā 8
2 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Brāļi Auzāni atceras gadījumu, kad abi piedzīvojuši kaut ko pārdabisku un neizskaidrojamu 2
2 stundas
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Nomainīju vasaras riepas. Par 10 eiro dārgāk nekā pirms gada. Vai nav par skarbu?
5 stundas
LA
LA
Ziņas
VIDEO. Pasažieri stumj trolejbusu, vilcieni kavējas, lidojumi atcelti! Ekstremālā snigšana izraisa satiksmes kolapsu 60
16 stundas
IK
Ilze Kalve
Ziņas
“Kovids jau nesākas ar iesnām, bet joka pēc uztaisīju testu – pozitīvs!” Ilze dalās pieredzē par iegūto “suvenīru” pēc “Prāta vētras” koncerta 107
23 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Atlūgumus iesniedz arī gados jauni un arī vakcinēti pedagogi!” LIZDA priekšsēdētāja Vanaga skaidro situāciju 131
1 diena
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
FOTO. Radzevičs rāda piemēru un aicina iedzīvotājus pašiem tīrīt sabiedriskā transporta pieturvietas 63
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Man būtu ļoti smagi pamest Latviju tik grūtā brīdī.” Šimkus par sabiedrības sašķeltību, valdības lēmumiem un vakcināciju 166
22 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Neticama izglābšanās! Fermeris izglābj aitas, izrokot tās no dziļas sniega segas 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Labāk izslimot nekā potēties pret to, kas nelīp!”: dziedātāja Jolanta Gulbe-Paškeviča uzskata, ka Covid-19 nav draudīga slimība 187
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Siltie pupiņu salāti: ēdiens, kas piestāv ziemai 2
1 diena
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Vakcinācijas avīzes” nelaišana laukā no maisa bija liktenīga kļūda. Egila Līcīša feļetons 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Vai rīdzinieki jau izjūt Ziemassvētku noskaņu?
14:40
SD
Sandra Dieziņa
Ziņas
Pandēmijas skādi daļēji kompensēs: uzņēmēji var pieteikties atbalstam algu subsīdijām
14:01
LE
LETA
Ziņas
Ugunsdzēsēji izglābuši dīķī iebraukušu traktora vadītāju
13:46