“Latvijas Avīze” jau pirms pusotra gada vērsa amatpersonu uzmanību uz problēmām ar zagļiem pierobežā.
“Latvijas Avīze” jau pirms pusotra gada vērsa amatpersonu uzmanību uz problēmām ar zagļiem pierobežā.
“Latvijas Avīze” jau pirms pusotra gada vērsa amatpersonu uzmanību uz problēmām ar zagļiem pierobežā.

Darba grupa pret traktoru zagļiem: Politiķi beidzot pamana gadiem ignorētu problēmu 11

Uzzinot, ka koalīcijas partijas šonedēļ vienojušās veidot darba grupu cīņai ar traktortehnikas zādzībām Latvijas un Lietuvas pierobežā, ne viens vien rīdzinieks sociālajos tīklos nicīgi smīkņāja – sak, nu gan politiķi atraduši ar ko nodarboties. Taču Latvijas dienvidu daļas zemnieki un “LA” lasītāji labi zina – leišu zagļu sirojumi pierobežā diemžēl ir gadiem ielaista sērga. Tādēļ drīzāk būtu jāuzdod jautājums – kādēļ politiķi šo problēmu tik ilgi izlikušies nemanām un rosīties sākuši tikai īsi pirms Saeimas vēlēšanām?

 

Ministrs ignorē palīgāsaucienus

Kopumā pagājušogad pierobežas zemniekiem nozagti 26 traktori. Šā gada pirmajās nedēļās jau trīs – viens Priekulē un divi Grobiņā. Vidēji viena jauna traktora vērtība svārstās ap 40 000 – 70 000 eiro, bet zagļi nesmādē arī citas lauku saimniecībās atrodamas vērtīgas lietas – ruļļu preses, minerālmēslu kliedētājus, hidrauliskos pacēlājus, lopbarības ietinamo materiālu un pat ķimikālijas, kuru vērtība arī mērāma tūkstošos eiro. Zemnieki spriež, ka lielākoties strādājuši profesionāļi, kuri pirms tam veikuši izlūkošanu un labi zinājuši, kuras lietas ir vērtīgākas. Viņi ir arī tehniski labi aprīkoti un spēj gan uzlauzt pret­aizdzīšanas imobilaizerus, gan noslāpēt GPS signālu. Traktori un lauksaimniecības tehnika ir viegls mērķis, jo tā netiek uzraudzīta un reģistrēta tik stingri kā automašīnas. Pēdas parasti vedot uz Lietuvu, kur laupījums tiek izjaukts pa detaļām vai arī veselā veidā nogādāts kaut kur bijušās PSRS plašajās stepēs.

Kolēģis, “LA” žurnālists Artis Drēziņš pēdējos gados apbraukājis vai visu Latvijas un Lietuvas robežu, zemnieku cīņu ar zagļiem aprakstīdams – Vecpils, Grobiņa, Auce, Gaiķi, Eleja, Sesava, Gārsene, Aknīste, Bebrene, Kalvene… Šķiet, vieglāk būtu uzskaitīt pagastus, kur šādas zādzības nav notikušas. Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (“Vienotība”) 2016. gada jūlijā “LA” žurnālistam atzina, ka lauksaimniecības tehnikas zādzības esot nopietna problēma, kuras risināšanai nepieciešama kompleksa pieeja, sadarbība ar kaimiņvalstīm un prevencijas darbs. Taču jūtami darbi nesekoja. Kad gadu vēlāk – 2107. gada vasarā – biedrība “Zemnieku saeima” vērsās pie ministra Kozlovska un zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) ar konkrētiem priekšlikumiem zādzību mazināšanai, neviens no abiem ministriem neuzskatīja par vajadzīgu pagodināt zemniekus vismaz ar atbildi. “Jā, tiešām neesam nosūtījuši. IeM atvainojas biedrībai “Zemnieku saeima” par savlaicīgi nenosūtītu atbildes vēstuli un sola to izdarīt tuvāko dienu laikā,” vakar atzina Kozlovska padomniece sabiedrisko attiecību jautājumos Daiga Holma. Vienlaikus ministrija informē, ka “Valsts policijā un Iekšlietu ministrijā ir izvērtēta situācija un tai atbilstošās aktivitātes šo noziedzīgo nodarījumu apkarošanā”.

 

Zemnieki gatavi sargāties paši

“Cerams, ka tā nav tikai priekšvēlēšanu izrāde un lietas beidzot sakustēsies,” spriež Viesītes novada Saukas pagasta zemniece Diāna Broka, kurai pirms diviem gadiem nozagto tehniku izdevās atrast Lietuvā, pateicoties uzstādītajai GPS iekārtai. Pagājušā gada vasarā viņas saimniecībā “Lejas Palsēni” ļaudis dzīvojuši bezmaz karadarbības režīmā – pa nakti uz maiņām dežurējuši, lai uzraudzītu vērtīgo tehniku. “Pateicoties tam, izdevās novērst vairākus mēģinājumus. Piemēram, reiz naktī pamanījām vairākus cilvēkus nākam uz māju pāri laukam, nevis pa ceļu. Izgājām viņiem pretī, un šie metās bēgt. Mašīnas ar lietuviešu numuriem te regulāri patrulē un uzrauga, vai esam pa māju, vai uz lauka,” stāsta Brokas kundze. Turpat kaimiņos Neretas novadā zemnieki apvienojušies grupās un naktīs patrulējuši savā novadā, līdzīgas patruļas pēc šogad piedzīvotajām zādzībām plāno rīkot arī Gaviezes zemnieki. “Mēs varam paši sevi nosargāt, bet, ja cauru nakti patrulēsim, tad pa dienu vairs nebūsim strādātāji. Galu galā – mēs taču maksājam nodokļus, lai policija mūs apsargātu,” teica D. Broka.

Zemnieku saeimas vadītājs Juris Lazdiņš atzina, ka lēmums par darba grupas izveidi viņu priecējot. “Arī mēs nāksim ar saviem priekšlikumiem un situācijas aprakstu,” viņš teica. Zemnieku saeimas priekšlikumi (tie paši, kurus iekšlietu ministrs atstāja bez atbildes) paredz stiprināt Latvijas un Lietuvas iekšlietu dienestu sadarbību, ieviest papildu reidus gar Latvijas–Lietuvas robežu, aicināt Lietuvas drošībsargus pastiprināti kontrolēt traktortehnikas izvešanu uz citām valstīm un citi. “Tāpat noteikti būtu jāstrādā pie preventīviem pasākumiem. Mēs jau tagad vēršam zemnieku uzmanību uz drošības pasākumiem, tehnikas aprīkošanu ar pretaizdzīšanas iekārtām un GPS raidītājiem,” teica Zemnieku saeimas vadītājs.

 

MK noteikumi bremzē policiju

Valsts policijas Kriminālizmeklēšanas pārvaldes priekšnieks Jānis Lazdiņš gan norāda uz pozitīvām tendencēm: “Ar katru gadu samazinās nozagto un palielinās atgūto traktoru skaits. 2015. gadā nozaga 30 vienības un atguvām deviņas, 2016. gadā nozagti 26 traktori, no kuriem 11 ir atgūti. No tiem pieci tika atrasti Lietuvā. Aizdomās turamā statuss piemērots astoņiem cilvēkiem, no kuriem pieci ir Lietuvas pilsoņi, bet pārējie trīs – vietējie.” Viņš arī atzina, ka vismaz daļā zādzību var saskatīt organizētās noziedzības pazīmes. Latvijas policijai jau šobrīd esot cieša sadarbība ar lietuviešu kolēģiem gan izmeklēšanas darbā, gan kopīgos prevencijas pasākumos.

Zemnieki sūdzas, ka policija uz zvaniem par zādzībām reaģējot kūtri, notikuma vietā ierodas tikai pēc vairākām stundām. “Es saprotu, ka cietušie vēlas, lai ierodamies acumirklī. Taču reaģēšanas kārtību nosaka Ministru kabineta noteikumi. Iespējams, traktora zādzība, kas jau ir noticis fakts, nav augstu prioritāšu kārtībā. Tādēļ reaģēšanas laiks var būt pāris stundas. Ja kādam liekas, ka policija ieradusies novēloti, tad var vērsties pie VP vadības, un mēs izvērtēsim notikušo,” paskaidroja Kārtības policijas priekšnieks.

Koalīcijas padome pirmdien pēc Saeimas deputāta Edgara Putras (ZZS) priekšlikuma vienojās izveidot darba grupu, lai cīnītos ar zādzībām no pierobežas zemnieku saimniecībām. Tajā darbosies Iekšlietu, Satiksmes un Zemkopības ministriju, kā arī Saeimas un zemnieku organizāciju pārstāvji. Vakar internetā izplatījās runas, ka darba grupa izveidojusies tāpēc, ka deputāta Putras paša zemnieku saimniecība Durbes pusē esot cietusi no zagļiem, bet viņš to noliedza. Vienlaikus gan deputāts nevarēja paskaidrot, kādēļ šāda grupa izveidota tikai tagad, ja reiz zagļu sirojumi ilgst jau vairākus gadus.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Veselam
Latvijā atkārtots ar Covid-19 inficēto skaita antirekords 3
2 stundas
LA
LA.LV
Stāsti
“Sauca par trakiem suņiem, sita pa ugunsgrēka trauksmes pogu un pretojās,” “Depo” stāsta par agresīvo pircēju 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mūsu ministrs tviterī paziņo, ka bijis saskarsmē ar Covid-19 inficēto 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Laikapstākļi pasliktināsies. Prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Tiek laupīta emocionālā inteliģence! Dekāns Bērziņš par attālināto mācību trūkumiem 7
5 stundas
LE
LETA
Laukos
“Pēc ilgas un smagas cīņas esam sasnieguši pagrieziena punktu!” ES dalībvalstis vienojas par reformām
5 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
Ziņās pirms 100 gadiem: Krievijas gūsteknis, palkavnieka dēls Sergejs Glagoļevs izbēdzis
1 stunda
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
21 minūtes
AO
Andris Ozoliņš
Ziņas
Valmieriešus tagad silda meža izstrādes pārpalikumi. Kā tas ietekmēs siltumenerģijas tarifu? 1
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mākslinieki ir saklausīti! Autoratlīdzību regulējums tiks uzlabots
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Mēs taču nedzīvojam kapos!” Keris par Covid-19 pārspīlējumu un mūsu veselības patiesajiem datiem 36
19 stundas
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
“Izravēts” tikai pirmās reģistrācijas nodoklis, bet kā ar pārējām aplamībām? 6
9 stundas
IE
Ināra Egle
Laukos
Pesticīdu izmantošanu lauksaimniecībā: Zaļo un zemnieku savienība ir šķelšanās priekšvakarā 10
9 stundas
SK
Skaties.lv
Kokteilis
VIDEO. Andrejs atjauno senatnīgus uzrakstus uz Rīgas ēku sienām. Kas šajos namos kādreiz atradies?
2 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Pirms 110 gadiem Rīgā atklāja divas unikālas būves
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Aktrise Dita Lūriņa par stabilajām attiecībām ar vīru: “Iespējams, tas ir slinkums kaut ko mainīt…” 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Pārsteigums! Dziedātājs Markus Riva satuvinājies ar Samantu Tīnu 1
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Prinča Viljama un Keitas apģērbā pēdējos mēnešos dominējusi viena krāsa: lūk, kāpēc! 2
4 stundas
AK
Aiva Kalve
Veselam
Ēd našķi un notievē? Tumšās šokolādes veselīgie noslēpumi
7 stundas
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Laba ģenētika, nav augstprātīga, patīk eksperimentēt! Kā Samanta trešo reizi visiem izgriež pogas
8 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Cepuri “Es mīlu Trampu” nēsāju visu laiku! Latvieši par priekšvēlēšanu dzīvi ASV 21
20 stundas
RE
Reklāmraksts
Reklāmraksti
Zinātniski apstiprināts D3 vitamīna līderis Latvijā
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Urzula un Severīns
4 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kautiņš “Rīgas satiksmes” autobusā! Pasažieris ar suni uzbrūk šoferim
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nekontrolējamais Covid-19: varētu ierobežot alkohola tirdzniecību un likt nēsāt maskas arī darba vietās 10
22 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Magones vīrs Žanis nonāk konfliktā ar ierēdņiem: ” Jums ir nauda? Iedosiet man naudu?” 11
1 diena
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Sātīgs ēdiens nesteidzīgām ēdienreizēm: putra ar burkānu krēmu
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Olga Rajecka: “Bērns ir vislielākā laime, kas sievietei vien var būt!” 6
1 diena
Inita Šteinberga
Praktiski
Begonijas ledusskapī? Jā, līdz pavasarim!
3 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
Aptauja: Vai pareizi nolemt nerīkot 11. un 18. novembra parādes?
19 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
Iepauzē, atpūties, padzer siltu tēju un paskaties kādu filmu! Horoskopi 21.oktobrim
23 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vesko: Radošie cilvēki jau jūtas kā palikuši bez darba
16:18
LE
LETA
Ziņas
Bezmaksas piedāvā apdullinošas maskas un apzog. Policija skaidro, vai tā ir taisnība
16:01
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 konstatēts autobusa šoferim. Nosauc, kādos maršrutos viņš braucis
15:43