Anželika Matileviča programmā “Jauniešu garantijas” apguva restorānu pakalpojumu speciālista profesiju.
Anželika Matileviča programmā “Jauniešu garantijas” apguva restorānu pakalpojumu speciālista profesiju.
Publicitātes foto

Piedāvājumā 32 profesijas. Pēdējais iesaukums 1

Vēl līdz 31. augustam 22 profesionālās izglītības iestādēs visā Latvijā turpinās uzņemšana Eiropas Savienības (ES) finansētajā programmā “Jauniešu garantijas”. Tajā jauniešiem īsā laikā ir iespēja iegūt profesiju, turklāt, saņemot stipendiju un, ja nepieciešams, arī finansējumu ceļa un uzturēšanās izdevumiem.

 

Mācījās nākamajā darbavietā

LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 81
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
Lasīt citas ziņas

Profesiju šīs programmas ietvaros ieguvuši jau vairāk nekā 7323 jaunieši. Viena no viņiem ir Anželika Matileviča. Viņa Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā 2016. gada nogalē ieguva restorānu pakalpojumu speciālista profesiju. Programmā “Jauniešu garantijas” meitene iesaistījās uzreiz pēc vidusskolas pabeigšanas, jo saprata, ka pirms studijām augstskolā vēlas gūt profesiju, kas ļautu būt finansiāli neatkarīgai. Tāpat Anželika vēlējās iegūt dzīves pieredzi, lai labāk saprastu, ko vērts studēt. Turklāt viņu interesēja darbs tūrisma un viesu uzņemšanas nozarē. Anželika uzskata, ka iespēja piedalīties programmā bija lieliska: gan finansiālā atbalsta dēļ, gan tāpēc, ka izvēlētajā profesionālās izglītības programmā varēja uz savas ādas izmēģināt, kāda tad ir modernā profesiju apguves metode: darba vidē balstītā izglītība. Anželika tikai trīs dienas nedēļā pavadīja tehnikumā, bet divas dienas nedēļā viņa mācījās nākamo amatu viesnīcā “Radisson Blu Latvija”. Meitene uzskata: tieši praksē amatu var iemācīties vislabāk, turklāt šāda veida izglītošanās ļauj tikt arī pie tik nepieciešamā ieraksta CV par to, ka ir darba pieredze. Anželika arī tagad strādā viesnīcas “Radisson Blu” tīklā, tikai nu jau viesnīcā “Rīdzene”, kur viņa ir brokastu viesmīle. Meitene atzīst, ka no rītiem agri nav viegli piecelties, toties ir prieks par to, ka viesi brokastu laikā iegūst pozitīvu lādiņu visai dienai.

 

Piedāvājumā 32 profesijas

Pieteikties mācībām programmā “Jauniešu garantija” aicināti jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri šobrīd nestrādā. Potenciālie programmas dalībnieki var būt vakarskolēni, iegūt vidējo izglītību tālmācībā vai studēt nepilna laika studiju programmās augstskolā. Jaunieši var būt reģistrējušies arī Nodarbinātības valsts aģentūrā kā darba meklētāji vai bezdarbnieki un mācību laikā saņemt bezdarbnieka pabalstu. Taču programmai nevar pieteikties tie, kuri ir akadēmiskajā vai bērna kopšanas atvaļinājumā, kā arī pilna laika studenti.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai pieteiktos mācībām, nepieciešama pamatizglītība, vidējā izglītība vai vidējā profesionālā izglītība, taču var būt iegūta arī augstākā izglītība.

Mācību laikā jaunieši saņem stipendiju līdz pat 115 eiro mēnesī, ja vien ir sekmīgi un čakli apmeklē nodarbības. Programmas dalībniekiem nodrošina nepieciešamos mācību līdzekļus un bezmaksas vietu dienesta viesnīcā. Svarīga mācību sastāvdaļa ir kvalifikācijas prakse. Tās laikā, ja nepieciešams, programma apmaksā ceļa izdevumus un naktsmītni. Kompensējamie izdevumi gan nevar būt lielāki par 71 eiro mēnesī.

Būtiski, ka šī ir pēdējā iespēja iegūt profesiju programmas ietvaros, jo projekts beidzas nākamā gada septembrī, tāpēc uzņemšanas vairāk nebūs. Visas šajā uzņemšanā piedāvātās profesijas var apgūt viena gada laikā.

 

Ņem vērā darba devēju vajadzības

“”Jauniešu garantija” Latvijā norit jau ceturto gadu ciešā sadarbībā ar darba devējiem. Profesiju klāsts pirms katras uzņemšanas ir saskaņots ar uzņēmējiem, un mācību laikā jaunieši dodas kvalifikācijas praksē. Tādējādi darba tirgum nepieciešamie speciālisti tiek sagatavoti pēc iespējas ātrāk,” stāsta VIAA Profesionālās izglītības projektu departamenta direktore Elīna Purmale-Baumane.

Latvijas Tirgotāju asociācija gan nesen izteikusi pārmetumus par to, ka trūkst pārdevēju, bet “Jauniešu garantiju” programmā netiekot apmācīti šīs profesijas pārstāvji. VIAA šos pārmetumus noraida, jo tieši šobrīd jaunieši var pieteikties arī pārdevēja profesijas apguvei: Daugavpils Tirdzniecības profesionālajā vidusskolā iecerēts apmācīt 25 jaunos pārdevējus.

VIAA pārstāve Kristīne Keiča skaidro, ka apgūstamo profesiju piedāvājumu “Jauniešu garantijas” ietvaros apstiprina pirms katras uzņemšanas. Tas tiek veidots, ņemot vērā izglītības iestāžu iespējamo piedāvājumu, un saskaņots ar dažādu tautsaimniecības nozaru ekspertu padomēm. Apgūstamo profesiju piedāvājumu apstiprina Profesionālās izglītības un nodarbinātības trīspusējās sadarbības apakšpadome. Turklāt Latvijas Tirgotāju asociācijas pārstāvji Iveta Liniņa un Henriks Danusēvičs ir Uzņēmējdarbības, finanšu, grāmatvedības un administrēšanas (vairumtirdzniecība, mazumtirdzniecība un komerczinības) nozaru ekspertu padomes sastāvā, tātad nevar teikt, ka profesiju piedāvājums ar tirgotājiem nav saskaņots.

Aģentūrā secināts, ka programmā iegūtās prasmes ir konkurētspējīgas. VIAA veiktās absolventu aptaujas liecina, ka iegūtā izglītība palīdz mazināt jauniešu bezdarbu – pusgadu pēc izlaiduma 72 procenti jauniešu strādā, turklāt puse no viņiem – projektā iegūtajā profesijā. Turklāt vairāki “Jauniešu garantijas” programmā skolotie sevi izcili parādījuši gan nacionālajos, gan starptautiskajos profesionālās meistarības konkursos “SkillsLatvia” un “WorldSkills”. Piemēram, Elīna Skrindževska, kura Jelgavas Amatu vidusskolā apguvusi apģērbu modelēšanu un konstruēšanu, pērn ieguva 1. vietu savā profesijā nacionālajā jauno profesionāļu meistarības konkursā “SkillsLatvia”. Elīna piedalījās starptautiskajā “WorldSkills” konkursā Abū Dabī, kur bija tikai viena punkta attālumā no Izcilības medaļas. Šā gada septembrī jauniete piedalīsies Eiropas līmeņa konkursā “EuroSkills 2018” Budapeštā.

Arī šā gada “SkillsLatvia” konkursā panākumus guva vairāki “Jauniešu garantijas” absolventi – Silvija Jaunušāne no Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikuma ieguva 1. vietu tērpu izgatavošanā, Jekaterina Kaupuža no Jelgavas Amatu vidusskolas izcīnīja 2. vietu restorānu servisa prasmju konkursā, bet Natālija Kirilova no Daugavpils Tirdzniecības profesionālās vidusskolas ieguva 1. vietu viesu uzņemšanas prasmju konkursā.

E. Purmale-Baumane uzsver, ka Latvijā īstenotās “Jauniešu garantijas” atzītas par vienu no sekmīgākajiem projektiem ES. Tas šogad iekļuvis Eiropas Komisijas konkursa “Regio Stars 2018” finālā, kurā apbalvo veiksmīgākos, inovatīvākos un iedvesmojošākos ar ES fondu līdzfinansējumu īstenotos projektus.

 

Viedokļi

Līga Meņģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas prezidente: “Pozitīvi vērtēju Valsts izglītības attīstības aģentūras īstenoto projektu “Jauniešu garantijas”, jo tādējādi jaunieši, saņemot finansiālu atbalstu, varēja apgūt profesiju un veiksmīgāk iekļauties darba tirgū. Savukārt darba devējiem tā bija iespēja samērā īsā laikā iegūt kvalificētu darbinieku. Turklāt piedāvāto programmu sarakstu ir vērtējuši 12 tautsaimniecībā būtisku nozaru ekspertu padomju pārstāvji. Šādas “īsās programmas” profesionālā izglītībā būtu jānodrošina par valsts finansējumu līdzīgi kā trīsgadīgās un četrgadīgās profesionālās izglītības programmas.”

 

Eduards Savickis, programmas “Jauniešu garantijas” dalībnieks: “Mācījos Rīgas Tūrisma un radošās industrijas tehnikumā, kur apguvu viesu uzņemšanas dienesta speciālista profesiju. Jau mācību laikā atradu darbu viesnīcā “Opera Hotel & SPA”, bet tagad strādāju “Konventa sētā”. Esmu recepcijas darbinieks. Darbs joprojām patīk, ir ļoti interesants. Man šķiet, ka “Jauniešu garantijas” ir ļoti vērtīga programma, jo īsā laikā var iegūt profesiju, kas tiešām vajadzīga darba tirgū.”

 

UZZIŅA

Projekts “Jauniešu garantija”

Pieteikties mācībām aicināti jaunieši vecumā no 17 līdz 29 gadiem, kuri šobrīd nestrādā.

Mācības bez maksas pieejamas 32 darba devēju pieprasītās profesijās: lietvedis, šuvējs, apdares darbu strādnieks, kokapstrādes iekārtu operators, manikīra un pedikīra speciālists, frizieris, vizāžists, elektromontieris, lokmetinātājs, atslēdznieks, virpotājs, zobārsta asistents, māsas palīgs, dārzkopis, fotogrāfs, kā arī pavāra palīgs, konditora palīgs u. c.

Mācību laikā jaunieši saņem stipendiju līdz pat 115 eiro mēnesī, programma apmaksā arī ceļa izdevumus un naktsmītni.

Ar projektu var iepazīties tā īstenotāja Valsts izglītības attīstības aģentūras (VIAA) mājaslapā: www.viaa.gov.lv/jauniesugarantija.

Avots: VIAA

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Valstij ir nospļauties! Dēls, pērkot ģimenes māju, neiesniedza vienu “papīru” un, samaksā četras reizes lielāku nodevu!” Lasītāja sašutusi par likumdošanu 81
19 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
5 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
7 stundas
Lasīt citas ziņas
LE
LETA
Ziņas
Nosauc novadus, kuri vairs neatbilst “drošās skolas” principam
38 minūtes
IR
Ilmārs Randers
Ziņas
Gatavojamies nākotnes profesijām! Līdz 2025. gadam pusei no visiem šā brīža strādājošajiem vajadzēs pārkvalificēties 5
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kļūs krietni aukstāks un snigs. Laika prognoze ceturtdienai
1 stunda
LA
LA.LV
Ziņas
Sauka: “Kad būs pavisam sūd*gi, Latvija saņemsies un būs Covid-19 veiksmes stāsts. Atceraties 2008. gadu?” 13
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Krāpnieki zvana uzņēmumu darbiniekiem, kas atbildīgi par pārskaitījumiem. Kuras bankas klientiem jābūt īpaši piesardzīgiem?
17:22
GN
Gints Narogs
Ziņas
Sports pamazām mostas no “daļēja komas stāvokļa”, jo Covid-19 otrais vilnis ļoti smagi skāris nozari
17:03
LL
Lilija Limane
Stāsti
Plāni par spēka stacijas būvi pie Amatas ietekas Gaujā – akcionāriem sola bezmaksas gaisma uz visiem laikiem
16:58
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Necilvēki tiesas zālē likuši apcietināt slimu, traumētu cilvēku un izmežģītai pēdai nav uzlikuši ne kompresi! Egila Līcīša feļetons 14
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Pirmo reizi vēsturē karaliene Elizabete II un viņas vīrs princis Filips tiks “izšķirti”
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dabu ir grūti prognozēt.” Pļaviņu pasargāšanai no plūdiem apsver ledus spridzināšanu
1 stunda
LE
LETA
Veselam
Otrdien Latvijā reģistrēti 919 jauni Covid-19 gadījumi. Viens no 16 mirušajiem bijis vecumā no 30 līdz 39 gadiem 9
4 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Goda vārds, tagad teātrī neviens tā nedara!”: Lauris Dzelzītis raidījumā taisnojas par aktieru bohēmisko dzīvesveidu
5 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Trauksmes poga nenostrādāja!” Drosmīga pārdevēja Mažeiķos tiek galā ar bruņotu laupītāju 6
7 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Lielbritānijā jau gatavojas ceturtajam Covid-19 vilnim!” Skudra min, vai Latvijā varētu veidoties Krievijas vakcīnas melnais tirgus 32
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. Dziedātāja Anna Sedokova ar asarām acīs pamet Maksima Galkina TV šovu, jo redzētais aizvainojot viņas vīru, Jāni Timmu 2
4 stundas
KD
Krista Draveniece
Veselam
„Pārmērīgi dzenoties pēc ideālas dzīves, laimes vietā saņemam veģetatīvo distoniju!” Psihoterapeits Ivars Bauls par 21. gadsimta populārākajiem traucējumiem
4 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Datus no manavakcina.lv neesam saņēmuši, visus apzvanām paši,” ģimenes ārsts atklāj, kā patiesībā notiek vakcinēšana 24
7 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Zeltainas vistas kotletītes ar Parmezāna sieru un zaļumiem: izcep uzreiz vairāk!
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Andris Bačkurs: Mūs uzskata par zagļiem, dzērājiem un cilvēkiem, kas nemācēs pareizi izmantot 500 eiro. Cik tuvu bezdibenim ir valdības kuģis? 14
5 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Kad un kam ir jāiesniedz ienākumu deklarācija? 1
3 stundas
LE
LETA
Laukos
Koka paletēs no Ķīnas atklāts bīstams augu karantīnas kaitēklis
3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Latviešu valodā dziedošajam japānim Masaki Nakagava notikusi nelaime 27
1 diena
LE
LETA
Kokteilis
Eiropa ir saņēmusi atbildi! “Eirovīzijas” organizatori paziņo, kā šogad norisināsies dziesmu konkurss 13
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
Kas notiek, ja tiek ignorētas VID vēstules? Stāsta VID Nodokļu pārvaldes direktora vietniece Ilze Borance 18
10 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Tālis, Tālavs un Marts
7 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO, FOTO. “Tas, ko jūs pateicāt, ir šokējoši!”: publicētie kadri no prinča Harija un Meganas Mārklas intervijas Opras Vinfrijas TV šova 10
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Lāsmiņa ir riktīga pa******”: par savu varoni “Limuzīnā Jāņu nakts krāsā” saka Diāna Zande 9
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
“Ir divi varianti – izcila vai blonda!” Šuplinska atklāj, ko plāno darīt pēc ministra krēsla atstāšanas 30
1 diena
IB
Indulis Burka
Praktiski
5 lietas, kas jāzina katram par sulu tecināšanu: kad un kā?
1 diena
AJ
Atis Jansons
Ziņas
Jauns auto par 10 000 eiro? Neticami, bet ir mūsdienās arī šādi auto – bez kruzuļiem un bez mājas televizoru cienīgiem ekrāniem 24
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Kad jāsēj skābenītes? 1
1 diena