Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls.
Foto: Sintija Zandersone/LETA

Datubāze par teju 2 miljoniem eiro: vai mēģinājums “aizbāzt” caurumus e-veselībā? 12

Ministru kabinets otrdien piešķīra vairāk nekā 1,85 miljonus eiro no valsts budžeta līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem. Nauda ir paredzēta veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes izveidei un uzturēšanai. Datubāzē tiks iekļauti visi, kas maksā sociālās apdrošināšanas iemaksas, kā arī 21 personu grupa, kura atbrīvota no sociālās apdrošināšanas iemaksām un ikgadējā brīvprātīgā maksājuma. Respektīvi, šajā datubāzē tad būtu redzams, kam pienākas un kam nepienākas valsts apmaksātie veselības aprūpes pakalpojumi.

Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Lasīt citas ziņas

Par tik milzīgas naudas summas prasīšanu, kas vajadzīga tikai datubāzes veidošanai, sašutumu pauduši gan iedzīvotāji, gan arī vairākas partijas. “Tā kā Nacionālajā veselības dienestā (NVD) nav tādu cilvēku resursu, lai varētu veikt sagatavošanas darbus, kā šīs dažādos laika periodos izveidotās datubāzes var salikt kopā jeb kāda būs to arhitektūra, tika veikts ārpakalpojums, kas izmaksāja 50 tūkstošus eiro. Eksperti tad arī aprēķināja, cik liela naudas summa būs nepieciešama, lai varētu izveidot veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzi,” skaidroja veselības ministres Andas Čakšas (ZZS) padomnieks komunikācijas jautājumos Sergejs Ancupovs.

Gandrīz divi miljoni eiro, rīkojot iepirkumu konkursus, būs jāapgūst līdz šā gada beigām, tāpēc, kā, paudusi veselības ministre, “mēs esam diezgan lielā stresā”.

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienotā sistēmā tikšot saslēgtas 19 jau valstī izveidotās datu bāzes, kuras atrodas Veselības ministrijas (VM), Labklājības ministrijas, Iekšlietu ministrijas un Izglītības un zinātnes ministrijas paspārnē. Pirms datu nodošanas veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzei ministriju informācijas sistēmas tiks pilnveidotas, piešķirot katrai no nosauktajām ministrijām daļu no vairāk nekā 1,85 miljoniem. Vislielākā summa – 1,6 miljoni ir piešķirta NVD.

Kāpēc šī apjomīgā naudas summa jāprasa no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, ja aizvadītā gada nogalē, kad tika pieņemts Veselības aprūpes finansēšanas likums, bija zināms, ka būs nepieciešama nauda datubāzei? Ministre skaidroja, ka tikai janvārī esot bijusi precīza informācija, kurām iedzīvotāju grupām būs tiesības saņemt veselības aprūpes pakalpojumus, nemaksājot sociālās apdrošināšanas iemaksas.

Saeimas Sabiedrības veselības apakškomisijas vadītājs Romualds Ražuks (“Vienotība”) atgādināja, ka VM iesniegtais likumprojekts bijis vāji sagatavots, ka tas tika uzlabots parlamenta komisiju sēdēs. Darbs pie likumprojekta esot ievilcies, tāpēc ministrija laikus nav paspējusi izstrādāt arī Veselības aprūpes pakalpojumu saņēmēju datubāzes noteikumus. Ministru kabinets tos pieņēma otrdien, jo bez tiem nevarētu saņemt pieminētos miljonus datubāzes izveidei.

Savukārt Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas pārstāvis Andrejs Klementjevs (“Saskaņa”) uzskata, ka pieprasītie 1,85 miljoni eiro no Veselības ministrijas esot vislielākā bezkaunība, ko tā atļaujas. Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts gatavots pieņemšanai pusgadu, un tajā laikā jau bijis skaidrs, ka būs nepieciešama papildu nauda un uzlabojumi datubāzēs. “Kad veicam grozījumus pensiju likumā, jau laikus dodam signālu Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA), kas būs jāmaina datubāzēs,” sacīja Klementjevs. Deputāts uzskata, ka gan VSAA, gan Valsts ieņēmumu dienestam, gan citām institūcijām ir jau sen izveidotas datubāzes un nav nekas jāveido no jauna, tāpēc nav saprotams, kāpēc tiek piešķirta tik liela naudas summa. Klementjevs uzskata, ka tas ir mēģinājums aizbāzt caurumus e-veselībā, kā arī tiesiskā nihilisma paraugs, par kuru vajadzētu prasīt atbildību.

Domstarpības par pieprasīto naudu radās arī valdības ministru vidū. Labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”): “Divus miljonus tikai datu pārraidīšanai piešķir nedēļas laikā, kamēr visas sistēmas izveidei jau iztērēti desmit miljoni eiro.” Veselības ministre gan centās oponēt, ka nevarot salīdzināt e-veselības plānoto tīklu ar to laiku, kad šī nauda tika iztērēta, un šodienu.

Izglītības un zinātnes ministrs Kārlis Šadurskis (“Vienotība”) neslēpa, ka viņš, būdams matemātiķis, pēc vairākkārtējiem valdības sēdē sniegtajiem Veselības ministrijas un Finanšu ministrijas ierēdņu paskaidrojumiem neko nesaprotot. “Datubāzei būs jātiek galā ar 2000 pieprasījumiem minūtē, tā strādās astoņas stundas, tātad tajā laikā saņems tuvu diviem miljoniem pieprasījumu. Vai tā kapacitāte būs uz 100 miljoniem iedzīvotāju?” Šadurskis bija pārsteigts.

Premjerministrs Māris Kučinskis (ZZS) uzsvēra, ka savienojumu izveidošana ar citām valsts informācijas sistēmām ir viens no galvenajiem risinājumiem, lai varētu īstenot veselības aprūpes reformu.

Veselības ministri uz tikšanos uzaicinājusi Saeimas “Vienotības” frakcija, jo deputāti uzskatot, ka obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana noritot neapmierinoši. “Obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanas process šobrīd ir zem katras kritikas – Veselības ministrija vēl tikai apzina, cik daudz cilvēkiem nebūs obligātās veselības apdrošināšanas seguma, sniedz kļūdainus skaidrojumus par veselības apdrošināšanas maksājumiem, un pāri tam visam šodienas “dāvana” valdībā – lēmumprojekts par gandrīz 1,9 miljonu eiro piešķiršanu no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem apdrošināto personu datubāzes izveidei! Mēs vēlamies no veselības ministres Andas Čakšas uzzināt, kādi vēl pārsteigumi būs gaidāmi no Veselības ministrijas, un skaidru vēstījumu, ka obligātās veselības apdrošināšanas ieviešana nebūs “e-veselība nr. 2″.

SAISTĪTIE RAKSTI

Tāpat mēs no ministres sagaidām skaidru atbildi par to, vai no 2019. gada 1. janvāra obligātā veselības apdrošināšanas sistēma sāks strādāt,” pauž Hosams Abu Meri, “Vienotības” frakcijas priekšsēdētājs.

Savukārt apvienības “Attīstībai/Par” valde uzskata, ka VM lūgums valdībai piešķirt vairāk nekā 1,85 miljonus eiro, lai tikai tagad nodrošinātu Veselības aprūpes finansēšanas likumā minētās pakalpojumu saņēmēju datubāzes izveidi un uzturēšanu, liecina, ka VM absolūti nav gatava jaunās sistēmas ieviešanai. Neesot arī skaidrs, kas ietilps tā sauktajā veselības apdrošināšanas pakalpojumu grozā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
Inese Vaidere par vīra aiziešanu un dzīvi pēc tās: “Līdz pašam pēdējam brīdim ticēju, ka Arturs būs atkal vesels…” 19
Lasīt citas ziņas
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
Kas būs nākamais Eiropas centrs? “Beidzies Francijas un Vācijas motora laiks” 60
Par Čehijas prezidentu kļuvis bijušais NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs, ģenerālis Petrs Pavels 15
Bija Ļeņins, tad Staļins, tagad ir Putins – kāds skatītājs atklājis interesantu sakritību 2
09:49
Pieci grādi dievkalpojuma laikā, segas, silti mēteļi – baznīcas nespēj samaksāt rēķinus par siltumu
09:14
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
22:10
Noskaidrotas trīs vietas Latvijā, kur pērn uzbūvēts visvairāk jaunu mājokļu 17
Live TEKSTA TIEŠRAIDE. Analītiķiem baisas prognozes – Krievija gatavojas pastiprinātiem uzbrukumiem Ukrainā
FOTO. Keita Midltone žilbina klātesošos ar savu izskatu: ar to arī “atbild” uz Meganas Mārklas repliku
VIDEO. “Ja ķeras klāt aļņiem, tas nozīmē, ka viņu ir daudz”: vilki nāk no Latvijas austrumiem – uzbrukumi aizvien biežāki un nežēlīgāki 13
VUGD plūdu laikā lūdza nebraukt uz Jēkabpili ekskursijā. Vai sabiedrība klausījās un izprata situāciju? 10
4 iemesli, kāpēc vajadzētu kaļķot koku stumbrus: to vislabāk darīt, kad gaisa temperatūra ir ap 0 grādu
VIDEO. Grūtniece Purvciemā izraisa smagu autoavāriju – taranē skolnieku mikroautobusu un pati nokļūst slimnīcā 7
Cik daudz patiesībā cilvēkam ir vajadzīgs C vitamīns?
Uzmini nu! Sastopama gan Āfrikā, gan Latvijā, dzied naktīs. Uzskatāma par ukraiņu iemīļotu simbolu
Sinoptiķu prognozes svētdienai – ne pārāk iepriecinošas
VIDEO. Ziemeļkoreja, Irāna vai Kuba? Propagandas TV raidījumā eksperti prāto – kuras valsts modelis Krievijai tagad būtu vispiemērotākais? 57
Pēc neveiksmes vēlēšanās partija “Saskaņa” cer uz “reanimēšanos” ar Nilu Ušakovu vadībā
“Saskaņas” politiķis Jānis Urbanovičs atzīst – partija vēlēšanās zaudēja, jo viņš atļāvās “agresoru nosaukt par agresoru” 50
Mīts vai patiesība: kaķim patiešām nedrīkst dot pienu?
Brīnumainā izglābšanās Krievijā: 66 gadus vecs pensionārs apmaldījies un četras dienas mīnuss 40 grādos ar slēpēm klīdis pa apkārtni 11
Garāks mācību gads – labāka izglītība?
Šodien tu spēsi aptvert visu nezināmo un sasniegt teju vai neiespējamo! Horoskopi 29.janvārim
FOTO, VIDEO. “Ļaunuma izpostītās cilvēku dzīves…. mēs nevarējām palikt vienaldzīgi!” – grupa “Sudden Lights” nāk klajā ar jaunumiem
Bankrotējusi Lielbritānijas zemo cenu aviokompānija “flybe” 2
Zemkopības ministrs: “Pārtikas cenas kritīsies. Tirgotāji reizēm nelaiž cenas lejā, tad, kad tās būtu jālaiž”
Šajā nedēļas nogalē nebūs pieejams portāls Latvija.lv
Neiepriecinoša tendence – degvielas cenas atkal kāpj
“Konflikts sākās ar lielo vīru sastrīdēšanos.” Partijā “Konservatīvie” ir sākusies drupināšana
Kāpēc tieši Vācijas 12 “Leopard” tanki ir tik svarīgi Ukrainai? Politologs min trīs iemeslus 56