Solveiga Sīmane starp meitām Sanitu Cimdiņu (no kreisās) un Gitu Grasi.
Solveiga Sīmane starp meitām Sanitu Cimdiņu (no kreisās) un Gitu Grasi.
Foto – Timurs Subhankulovs

Solveiga nenojauta, ka lemts aizsākties kuplai dejotāju dinastijai…. 0

Kad tālajos 20. gadsimta 60. gados Solveiga Ingrīda Sīmane, tobrīd Šulce, tikko iestājusies Priekuļu tehnikumā, pievienojās arī tā deju kolektīvam, viņa nenojauta, ka liktenis jau sakārtojis savas ceļa zīmes noteiktos krustojumos un ar viņu lemts aizsākties kuplai dejotāju dinastijai.

Solveiga Sīmane stāsta, ka viņas vecāki nav bijuši dejotāji, tomēr Cēsu tautas deju ansamblī “Raitais solis” viņa nokļuvusi, tieši pateicoties mammai, kura tolaik strādāja bibliotēkā. “Ar viņu kopā strādāja vēlākais baleta kritiķis Ēriks Tivums, kurš jau dejojis “Raitajā solī”,” atceras Solveiga. Par abiem ar mammu kautrīgo Solveigu pierunājuši aiziet uz mēģinājumu. Dejojot viņa iepazinās ar nākamo vīru Jāni Sīmani (arī Jāņa māsa Astrīda tolaik dejoja TDA “Raitais solis”), drīz viena pēc otras pasaulē nāca meitas Gita un Sanita, kuras aizdejoja vecāku pēdās, un nu jau dejas solī griežas trešā paaudze. Tiesa gan, “Raitajā solī” šobrīd neviens Sīmaņu-Grašu-Cimdiņu dzimtu nepārstāv. Solveiga pārgājusi uz dāmu deju kopu “Gaujmalietes”, ar kuru kopā tiek apceļota Latvija, meitas kādu laiku dejojušas vidējā vecuma deju kolektīvā “Saulgrieži”, bet šobrīd tam neatliek laika. Sanitas Cimdiņas vecākā meita Monta dejo ansamblī “Balga” – kaut arī mēģinājumi notiek Rīgā, kolektīvs “pierakstīts” Vecpiebalgas kultūras namā un piedalās novadam nozīmīgos sarīkojumos. Sanita stāsta, ka “Balga” ir tīrs novada jauniešu patriotisma apliecinājums: paši izlēmuši, ka tādu vajag, paši meklējuši un atraduši mēģinājumu telpas, paši noorganizējuši kolektīva vadītāju. Vidējā, Marta, dejojusi visu skolas laiku, patlaban no šīs nodarbes atteikusies veselības dēļ. Jaunākais, Mikus, dejo Vecpiebalgas skolas deju kolektīvā – tiesa, esot brīdinājis māti, ka dara to vēl tikai šogad, jo kļūstot grūti savienot ar sporta treniņiem. Toties tieši Mikus ar mammas palīdzību skolas projektam izpētījis dzimtas bagāto dejošanas vēsturi, kurā ietilpst arī dalība vairākos Dziesmu un deju svētkos. Par šo pieredzi Solveiga, Gita un Sanita stāsta aizrautīgi, pieminot arī klasisko faktu, ka Deju svētku koncerta mēģinājumos un vismaz vienā koncertā obligāti līst lietus, jo “vajag jau villaines samērcēt”. Bet Gitas jaunākais dēls Edvards gluži nejauši, sev un ģimenei nezinot, nokļuvis pat 2008. gada Dziesmu un deju svētku kalendāra novembra fotogrāfijā – tobrīd, vēl skolnieks būdams, paņemts līdzi uz svētkiem par novada karognesēju.

Gitas dēli arī apliecina, ka nekur ilgi un tālu no dejošanas aiziet laikam jau nav iespējams. Vecākais, Rihards, kļuvis par pazīstamā horeogrāfa Jāņa Purviņa vadītā Rīgas kultūras un tautas mākslas centra “Mazā ģilde” Tautas deju ansambļa “Līgo” viceprezidentu, kopā ar to koncertējot izbraukājis puspasaules. Edvards šobrīd ietur pauzi, toties turpina iepriekšējā paaudzē izlaisto tradīciju otro pusīti sastapt deju kolektīvā – ar sieviņu Lindu sadejojušies “Raitajā solī” un nu audzina Solveigas pirmo mazmazbērnu. Tāpat abi Gitas dēli rūpējas par to, lai mamma un vecmamma redzētu skaistākos deju uzvedumus, arī tagad jau atvilktnē noliktas biļetes uz koncertu.

Rihards ar Edvardu turpinājuši vēl kādu tradīciju. Proti, kaut arī Solveigai nekad nekas nav bijis iebilstams pret to, ka meitas dejo, uz jauniešu tautas deju ansambli “Raitais solis” Gita aizgājusi slepus. “Man toreiz bija tikai trīspadsmit gadi. Draudzene ļoti vēlējās dejot, bet vienai šķita bailīgi, paaicināja arī mani līdzi. Abas aizgājām, abas uzņēma pamatsastāvā,” atceras Gita Grase. Bet Solveiga Sīmane teic – viņai tobrīd šķitis, ka meita vēl pārāk jauna, lai dejotu jauniešu kolektīvā: “Mūsu laikā “Raitajā solī” dejoja pārsvarā divdesmitgadnieki, biju viena no jaunākajām. Taču, kad uz “Raito soli” aizgāja Gita, tad jau viņi bija sākuši uzņemt skolēnus, pusaudžus.” Arī Rihards ar Edvardu pieteikties “Raitajā solī” aizgājuši, māti par to informējot jau pēc tam.

Lapojot Solveigas, Gitas un Sanitas albumus, var redzēt ne tikai to, kā attīstījusies foto­grāfija, bet arī to, kā mainījusies koncertu programma. Pašās senākajās, 60. gadu fotogrāfijās, “Raitā soļa” dejotāji redzami dažādu tautu tērpos, jo tolaik bija ierasts pusi pro­grammas iestudēt no tā dēvēto brālīgo republiku repertuāra, un tikai pusē varēja dejot latviešu tautas dejas. Solveiga starp savām mīļākajām dejām min “Audēju deju”, “Gatves deju”, vairākas citas, taču starp visām vismīļākā esot deja “Pie Daugavas”. Bet Gita piebilst, ka šī deja, kādu laiku piemirsta, nu atkal pelnīti nonākusi daudzu tautas deju ansambļu repertuārā pēc tam, kad bija iekļauta par godu Deju svētku 60 gadiem sarīkotajā koncertā.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
VIDEO. Tāda vētra sen nebija piedzīvota! Soctīklotāji dalās ar uzfilmētajiem negaisa video
Bergmanis par jaunajiem NATO plāniem: “Izskatās, ka mēs ar šo konceptu nonākam aukstajā karā”
Baidīsies no katra trokšņa! Medvedevs pēc TV24 raidījuma “Preses klubs” draud bijušajam Latvijas iekšlietu ministram
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
“Daudzi to uztver ļoti nopietni.” NBS kapteinis komentē izplatīto versiju par Krievijas iebrukumu Latvijā
Lasīt citas ziņas
Pirmais gads jaunajos novados: “Labu sistēmu sagrāva, bet jaunā top gausi”
Dimants: “Citas valstis jau strādā pie atbalsta mehānismiem, bet Latvija tikmēr maina ministrus!”
Kas jāmaina nodokļu politikā, lai mums būtu tikpat lielas algas kā kaimiņvalstīs?
Intervija ar Vairu Vīķi-Freibergu: Krievija ir pieradusi iet uz priekšu, kamēr to aptur
TV24 video. Ikviena bezpajumtnieka atgriešanās normālā dzīvē, būtu uzvara, spriež K. Kalniņš
10:40
Vītolu fonds saņēmis 1,3 miljonu eiro anonīmu ziedojumu
10:18
FM: Mazumtirdzniecības izaugsmi ierobežos apkures sezonas sākums rudenī
10:11
Krievija cenšas panākt situācijas eskalāciju ar teroristiskām metodēm, uzskata Bergmanis
Zemessardzē turpinās iesāktais, gatavošanās “cīņai ar pilnas jaudas pretinieku savā teritorijā”
Mežs: Demogrāfiskā situācija Latvijā ir ļoti slikta, bet ne galīgi katastrofāla
FM: Mazumtirdzniecības izaugsmi ierobežos apkures sezonas sākums rudenī
Vītolu fonds saņēmis 1,3 miljonu eiro anonīmu ziedojumu
Nākamnedēļ Latvijā atgriezīsies mērena gaisa temperatūra
Stalbe: “Varējām kā deviņdesmitajos, saliet degvielu kannās un mucās, būtu lētāk, bet…”
Karstums apdraud veselību – ārstniecības iestādēs nonāk desmitiem pārkarsušu cilvēku
Par ko uztraukties amerikāņiem? Kāpēc viņiem ir svarīgi atbalstīt Ukrainu?
Parīzes teroraktu īstenotājam piespriests mūža ieslodzījums
MĒS JAUTĀJAM: Kā vērtējat jauno novadu pašvaldību pirmo darba gadu?
Pabriks: “Kritiskos apstākļos nav vajadzīgas kazarmas, lai karotu”
Kontrabandu noslēpt grūtāk: sistēma pati nosūta uz papildus pārbaudēm
Leonīds Kalniņš: Ar brigādi primārai Latvijas aizsardzībai vajadzētu pietikt
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs