Reklāmraksti

Draudzīga arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām0

Publicitātes foto

Kopš 2007. gada arī Latvija piedalās ES konkursā, lai noskaidrotu Eiropas izcilākos tūrisma galamērķus (EDEN – European Destinations of Excellence), veicinot un attīstot tūrismu Eiropā saskaņā ar ilgtspējīgas attīstības pamatprincipiem. Katru gadu konkurss tiek veltīts kādai noteiktai tēmai, un 2013. gadā izcila galamērķa godu izpelnījās Liepāja. No tā brīža pagājuši jau seši gadi – kas pa šo laiku mainījies?

“Liepājas kā tūrisma galamērķa popularitāte joprojām aug. Pilsētu kā atvaļinājuma un brīvdienu vietu vai caurbraukšanas pieturas punktu izvēlas simtiem tūkstošu cilvēku ik gadu. Pieprasītākais laiks, protams, ir vasara, īpaši jūlijs un augusts, kad jūra iesilusi un saulainās, siltās dienās kā magnēts pievelk cilvēkus, kas vēlas baudīt dabu, jūru, pludmali, kvalitatīvu viesmīlības servisu, aktīvu kultūras, sporta un izklaides dzīvi.

Līdz ar koncertzāles “Lielais dzintars” atvēršanu 2015. gadā un investīcijām pilsētas sporta infrastruktūras attīstībā par kluso sezonu var runāt vairs tikai nosacīti, jo viesi Liepāju aktīvi apmeklē arī rudenī, ziemā un pavasarī. Pilsētā ir ko darīt arī nelabvēlīgos laika apstākļos – kultūras, sporta un izklaižu pasākumu kalendārā ik mēnesi atrodami vairāk nekā 140 pasākumi visdažādākajām gaumēm,” atklāj Liepājas reģiona tūrisma informācijas biroja valdes locekle Inta Šoriņa.

Sadzirdi, sasmaržo, satausti!

Publicitātes foto

Liepāja mērķtiecīgi un veiksmīgi maina savu agrāko tēlu, ko tai uzspieda padomju militāro spēku klātbūtne un tūristiem slēgtās zonas zīmogs, vēloties kļūt par aktīvu pilsētu, kurā pastiprināti domā par cilvēkiem neatkarīgi no viņu vecuma un spējām, proti, gan par cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un cilvēkiem ar invaliditāti, gan par vecāka gadagājuma iedzīvotājiem un jaunajiem vecākiem, kas atspoguļojas arī tūrisma politikā.

Neredzīgajiem un vājredzīgajiem cilvēkiem ir radīts maršruts “Sadzirdi, sasmaržo, satausti Liepāju”, kuru vada apmācīts neredzīgais gids, ietverot nozīmīgus Liepājas kultūrvēsturiskus objektus. Pilsētā izvietotas vairākas taktilās kartes, lai cilvēkiem ar redzes traucējumiem būtu vieglāk orientēties. Ietvēs tiek iestrādātas vadlīnijas, kas palīdz patstāvīgi un brīvi pārvietoties redzes invalīdiem.

Smaidošā jūra

Publicitātes foto

Pateicoties Liepājas uzņēmējiem un zinātniekiem, radīti inovatīvi vides pieejamības risinājumi, kas palīdz atpūsties pludmalē un droši pārvietoties pa ielām. Pludmalē pie Centrālās glābšanas stacijas izveidots komplekss cilvēkiem ar invaliditāti un jaunajiem vecākiem, kurā ierīkotās dušas un pārģērbšanās telpas izmantojamas ik gadu peldēšanās sezonā no 15. maija līdz 15. septembrim.

Koka laipas ved līdz pašai ūdens malai, kas ļauj cilvēkiem ratiņkrēslos un vecākiem ar bērnu ratiņiem vieglāk tikt līdz jūrai. Ūdenī ir uzstādītas audiobojas, kas ar signāla palīdzību sniedz informāciju neredzīgiem cilvēkiem, cik tālu var peldēt.

Savukārt cilvēkiem ar kustību traucējumiem pieejami īpaši peldēšanas ratiņkrēsli, ko var izmantot gan patstāvīgi, gan ar asistenta palīdzību, lai baudītu peldes jūrā.

“Ieguldījumu visiem pieejama tūrisma attīstīšanai apliecina arī Liepājai piešķirtais apbalvojums – starptautiskajā konkursā “Eiropas izcilākais tūrisma galamērķis” Liepāja atzīta kā izcili pieejams tūrisma galamērķis cilvēkiem ar īpašām vajadzībām,” lepni saka I. Šoriņa. “Liepāja ir vienīgā pilsēta ārpus Rīgas un Rīgas reģiona, kur ir vairākas piecu un četru zvaigžņu līmeņa viesnīcas, vairāki simti apartamentu. Naktsmītnēs pieejamas arī plašas istabas, līdz kurām var nokļūt ar liftu, un atbilstoši situācijai talkā nāks atsaucīgie viesnīcas darbinieki. Liepājā darbojas 23 restorāni un vairāk nekā 40 kafejnīcas, bāri, ēdnīcas, bistro, kas atbilstoši būvnormatīvu prasībām ir pielāgoti, lai tajos ērti varētu iekļūt cilvēki ar ratiņkrēsliem vai bērnu ratiņiem. Gada tumšajā laikā īpaši iecienīti ir restorāni pilsētas centrā, Juliannas pagalmā un Romas dārzā, bet visu gadu daži uzņēmumi darbojas arī pludmalē.”

Ērti arī ikdienā

Publicitātes foto

Jauna būvniecība Liepājā nav iedomājama bez vides pieejamības risinājumiem. Atjaunojot ielas un īstenojot citus projektus, tiek piemēroti universālā dizaina jeb “pieejams visiem” principi. Tas nozīmē, ka tiek nodrošināta pieejama vide, infrastruktūra, pakalpojumi visiem cilvēkiem neatkarīgi no vecuma, veselības stāvokļa, redzes un kustību iespējām. Piemēram, ietvju ar brauktuvi savienojošās vietas veido bez augstajām apmalēm un ietvju bruģī iestrādā vadlīnijas.

“Liepājas vajadzībām ir saražoti un iegādāti 43 zemās grīdas autobusi, kam visas durvis atrodas vienā līmenī. Iekāpšana notiek bez pakāpieniem un arī pasažieru salonā nav pakāpienu ejās starp durvīm, kas atvieglo iekļūšanu autobusā un pārvietošanos gan māmiņām ar bērnu ratiņiem, gan cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Pie vidējām durvīm autobusos ir uzstādīts speciāls aprīkojums invalīdu ratiņu iebraukšanai autobusā. Papildus salona skaļruņiem vēl pie iekāpšanas durvīm izvietoti skaļruņi, kas, durvīm atveroties, nosauc autobusa maršrutu un tā numuru. Maršrutam un pieturvietām var sekot līdzi arī autobusā izvietotajā monitorā. Autobusi aprīkoti ar elektroniskajām LED maršruta zīmēm, kuras labi nolasāmas gan diennakts gaišajā, gan tumšajā laikā,” labos darbus uzskaita I. Šoriņa.

Cilvēku ar īpašām vajadzībām labā Liepājā paveikts daudz, un šīs ērtības noteikti novērtēs arī citi ceļotāji, tomēr infrastruktūras pilnveide turpinās. Notiek rekonstrukcijas darbi tramvaja līnijas modernizēšanā, pilnībā nomainot visu sliežu ceļu, kas šobrīd gan rada zināmas neērtības ielu šķērsošanā, taču drīzumā sola vēl patīkamāku un ērtāku pārvietošanos zemās grīdas tramvaju vagonos.

Raksts tapis sadarbībā ar Latvijas Investīciju attīstības aģentūru, vairāk informācijas www.latvia.travel/lv/eden

LA.lv
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
Dāvana vīrietim – kā izvēlēties labāko
14. februāris, 2020
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
„Pafbet” rīkotā preses konference
13. februāris, 2020
RE
REKLĀMA
Reklāmraksti
Pafbet atzīts par atbildīgāko azartspēļu uzņēmumu pasaulē
11. februāris, 2020

Lasītākie raksti

SM
Signe Mengote
Latvijā
Mobings skolas laikā traumējis, nevis norūdījis. Stāsti par sekām, ko izjūt joprojām 2
15 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
KARTE. Novados reģistrē elektrotīkla bojājumus
9 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Indulis Zālīte: Kam bija izdevīga “čekas maisu” publicēšana? 2
9 stundas
LE
LETA
Latvijā
Glābējiem ziņo par vēja nolauztiem kokiem un bojātiem jumtiem
14 stundas
LE
LETA/LA.LV
Sports
Štelmahers pirms Bulgārijas sastāvu nemaina
10 stundas