Dronu izmantošanas iespējas mežu apsaimniekošanā “LVM” sāka meklēt 2014. gadā. Attīstoties tehnoloģijām, ik gadu palielinājās arī dronu pielietojums. Lielai daļai “LVM” darbinieku droni kļuvuši par neatsveramu darba instrumentu, kas ļauj īsā laikā pievarēt garas distances, nokļūt nepieejamās vietās un ātri iegūt darbam nozīmīgu informāciju.
Dronu izmantošanas iespējas mežu apsaimniekošanā “LVM” sāka meklēt 2014. gadā. Attīstoties tehnoloģijām, ik gadu palielinājās arī dronu pielietojums. Lielai daļai “LVM” darbinieku droni kļuvuši par neatsveramu darba instrumentu, kas ļauj īsā laikā pievarēt garas distances, nokļūt nepieejamās vietās un ātri iegūt darbam nozīmīgu informāciju.
Publicitātes foto

Drons – no ekstravagances par palīgu meža apsaimniekošanas darbos 2

Ingrīda Mičāne, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
Lasīt citas ziņas

 

Meža apsaimniekošana bez jaunākajām tehnoloģijām šodien vairs nav iedomājama, tās tiek izmantotas pilnīgi visos procesos. Tie ir gan satelītattēli, gan īpašas pro­grammatūras, datu analīze un vesela virkne citu tā dēvēto ģeotelpisko tehnoloģiju (GEO).

CITI ŠOBRĪD LASA

 

Viens no pēdējo gadu populārākajiem jauninājumiem ir bezpilota gaisa kuģi jeb droni, kas no ekskluzīvas un ekstravagantas ierīces nu kļuvusi par neaizstājamu palīgu mežsaimniekam. Valsts mežos dronus lielākoties pielieto meliorācijas sistēmu un potenciāli bojātu audžu apsekošanā, mežiz­strādes kvalitātes noteikšanā, augsnes sagatavošanā, kā arī latvāņu izplatības novērošanā.

 

Noder visur

“Šiem darbiem tiek izmantoti automātiskie lidojumi – drons lido pa iepriekš sagatavotu lidojuma maršrutu, kura laikā tiek fotografēta konkrētā teritorija. Apstrādājot šos datus, tiek iegūta konkrētās teritorijas ortofotokarte, kuru pētot iespējams iegūt nepieciešamo informāciju,” stāsta AS “Latvijas valsts meži” (“LVM”) Bezpilota gaisa kuģu ekspluatācijas daļas vadītājs Kārlis Linde, piebilstot, ka dronus izmanto arī ugunsgrēku seku apsekošanā. Droni ir aprīkoti ar tajos iebūvētām termokamerām, kuru izmantošana ideāli ļauj noteikt vietas, kur pēc ugunsgrēka nodzēšanas vēl notiek gruzdēšana zemsedzē. Šādas vietas vizuāli ar neapbruņotu aci ir teju nepamanāmas, tāpēc ar termokameru aprīkots drons ir ideāls palīgs to konstatēšanai.

Kopumā “LVM” rīcībā šobrīd ir jau 77 droni (galvenokārt izmanto kompānijas “DJI” ražotos “Mavic 2” modeļus) un šogad plānots iegādāties vēl vairākus. Attiecīgi pieaugs arī dronu vadītāju jeb pilotu skaits. Patlaban uzņēmumā tālvadības pilota apliecību ir ieguvuši jau vairāk nekā 280 darbinieki. “Apmācības var apgūt “LMT” vai Transporta un sakaru institūtā, tās ir par maksu. Civilās aviācijas aģentūra ir izveidojusi portālu, kurā apmācības pieejamas bez maksas. A1/A3 kategorija ir pamats, kas jāapgūst visiem, kas vēlas nodarboties ar drona izmantošanu,” teic Kārlis Linde.

Jāpiebilst, ka arī privāto mežu īpašnieki iegādājas dronus savām vajadzībām, jo tie vairs nemaksā dārgi – dronu iespējams nopirkt, sākot no 500 eiro. Bet, ja nav vēlme pašam ar to nodarboties, ir iespējams paņemt ārpakalpojumu – Latvijā ir vairāki uzņēmumi, kas piedāvā veikt lidojumus ar dronu dažādām vajadzībām.

 

Gan profesionāļiem, gan saimniekam

Līdzās droniem “LVM” izmanto virkni citu ģeotelpisko tehnoloģiju. Piemēram, ar mobilo lietotni “LVM GEO” tiek gan skatīti dati no uzņēmumu datu-bāzēm, gan sūtīti darba uzdevumi ar telpiskiem datiem, gan ievākti dati par mežā redzamo.

“Ģeotelpiskās tehnoloģijas izmanto visu darbu plānošanā, izpildē un kontrolē neatkarīgi no tā, vai esi mežā ar mobilo telefonu vai atrodies birojā pie datora,” tā “LVM” struktūrvienības “Biznesa sistēmu risinājumi” direktors Māris Kuzmins. Jautāts, vai šādas tehnoloģijas paredzētas arī meža īpašniekam bez specifiskām zināšanām, viņš atzīst, ka lielākie un sarežģītākie risinājumi tiek izstrādāti profesionāļiem, tomēr ļoti daudz cilvēku strādā arī publiski bez maksas pieejamiem risinājumiem.

“Piemēram, “LVM GEO mobile” lietotne vai https://lvmgeo.lvm.lv interneta vietne, kurā arī ir vienuviet pieejams ļoti plašs datu klāsts, visu veidu telpiskā informācija no dažādām organizācijām un arī no “LVM”. Jebkuram iedzīvotājam, kas dodas dabā, būtu ļoti svarīgi izmantot mobilo lietotni, lai ērti orientētos, noteiktu atrašanās vietu un apskatītu telpisko informāciju, kas apraksta apkārt redzamo.

Publiski pieejamie risinājumi ir bezmaksas. Tomēr tie ģeotelpiskie risinājumi, kurus izstrādājam saviem klientiem, var izmaksāt arī daudzus desmitus tūkstošus eiro, viss ir atkarīgs no tā, kas ir nepieciešams. Jo plašākas ir vajadzības un sarežģītākas izstrādes jāveic, jo dārgāk tas izmaksās. Jāņem vērā, ka šobrīd jebkādas informācijas tehnoloģiju izstrādes ir ļoti dārgas, tāpēc ir jāmeklē veidi, kā strādāt ar brīvpieejas bezmaksas risinājumiem. Arī ģeotelpisko tehnoloģiju jomā ir pieejama dažāda programmatūra, kā arī ģeotelpiskie dati, atliek tikai iemācīties ar šiem resursiem strādāt,” tā Māris Kuzmins.

Bet, jautāts par ģeotelpisko tehnoloģiju potenciālu, viņš atzīst – tas ir milzīgs. Nepieciešamas tikai zināšanas, iztēle un vēlme šajā virzienā strādāt, un, protams, veids, kā šo tehnoloģiju attīstību finansēt. “Attīstoties gan tāl­izpētes virzienam, piemēram, satelītattēlu kvalitātei, to pieejamībai un veidiem, kā tos iespējams apstrādāt, gan bezpilota gaisa kuģu iespējām un ar tiem ievākto datu veidiem vai attīstoties atvērtā pirmkoda programmatūrai, ar katru gadu rodas arvien plašākas iespējas radīt arvien jaunus ģeotelpiskās informācijas risinājumus.”

 

 

Publikācija tapusi sadarbībā ar Meža attīstības fondu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Liek Latvijas vārdam skanēt pasaulē! Latvieši veiksmīgi startē Pasaules arāju čempionātā
Sākas viens no lauksaimniecības nozares svarīgākajiem notikumiem – ikgadējā izstāde “Lauksaimniecības un meža tehnika 2022”
LOSP: Krīzes apstākļos zemkopības ministra amatu jāieņem pieredzējušam un nozares darbu pārzinošam politiķim
“Tomāti ir garšīgi, jo audzēti ar mīlestību!” Evita un Edgars Gūtmaņi atklāj savu “panākumu atslēgu” 2
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
FOTO. Keita Midltone iziet sabiedrībā ģērbusies kleitā, ko tagad vēlas iegādāties teju visas Lielbritānijas sievietes
VIDEO. Krievijas propagandists tiešajā ēterā izplūst asarās un nolād no mobilizācijas bēgošos krievus
“Apkārt notiekošais ir suņa murgi. Visi iebaidīti.” Maskavietis Gena stāsta, kāda ir mobilizācijas gaisotne Krievijā 2
Lato Lapsa par Šlesera atgriešanos politikā: “Tā bija lieliska daudzpakāpju sazvērestība” 60
Lasīt citas ziņas
Lazdiņš: Nedrīkstam samazināt ražošanu, nedrīkstam saviem zemniekiem uzlikt lielākas prasības nekā citviet Eiropā 2
Zivju kvotas nākamajam gadam – finiša taisnē. Par brētliņu Latvija vēl cīnīsies 16
Mežu masīvu ekonomiskā “asinsrite” – attīstīts meža ceļu tīkls 5
Grūtības skar arī stādu audzētājus – stādu sortiments varētu sarukt 4
Godina labākos zivsaimniekus 4
AS “Latvijas valsts meži” un Latvijas Kokrūpniecības federācija vienojas par ciešāku sadarbību meža nozares izaicinājumu risināšanā 7
Apcietina Carnikavas pamatskolas skolotāju, kuru tur aizdomās par dzimumnoziegumu pret bērniem
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu
Partijas “Stabilitātei!” deputāte melojusi par savu amatu – uzdevusies par padomnieci, bet patiesībā bijusi palīgstrādniece
“Izmeklēšana nozieguma vietā stiprinājusi aizdomas.” Zviedrija par atklāto “Nord Stream” noplūžu vietās
Ap Līvāniem klaiņo trīs bezbailīgi sumbri. Brīdina netuvoties dzīvniekiem!
AS un NA sabloķējas pret “Progresīvo” ņemšanu koalīcijā 48
„Mēs visi esam kā rezervisti”. Saruna ar Dailes teātra aktrisi Ilzi Ķuzuli-Skrastiņu
VIDEO. Krievi paceļ balto karogu! Nofilmēts, kā okupanti padodas ukraiņiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs
“Latvijas milzis” Anglijā kļuvis ļoti populārs. Ko avīzes rakstīja pirms 100 gadiem
22:07
Bruņoti un “ārkārtīgi bīstami”. Krievijas savervētie noziedznieki aizbēguši no frontes un devušies sirojumos uz Krimu
22:00
“Raxtu Raxti” šogad svin 10 gadu jubileju, un par godu šim notikumam mūziķi dosies plašā jubilejas koncertturnejā
21:41