Foto: SCANPIX/AP/LETA

Dzīvo karalistē – Lielbritānijā, bet atskaities VID! 7

Apvienotajai Karalistei (AK) izstājoties no Eiropas Savienības (ES) bez līguma, uzreiz stāsies spēkā izmaiņas pasta sūtījumu, pārvadājumu, naudas pārskaitījumu, nodokļu, pensiju un sociālo pabalstu jomās, kas tieši ietekmēs daudzu mūsu tautiešu dzīvi.

Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus 198
FOTO. “Esmu izlēmis nomaksāt sodu un virzīties tālāk”: KNAB Mārtiņam Staķim piemērojis sodus 500 eiro apmērā
Lasīt citas ziņas
Taču ir kāda nianse, ko lielākā daļa ārzemēs strādājošo ir palaidusi garām, par to arī maz runāts publiskajā telpā.

Droši vien daudzi atceras kādreizējo sašutumu par to, ka ārzemēs nopelnītā darba alga jādeklarē Valsts ieņēmumu dienestā (VID) un no tās jāmaksā nodokļi Latvijai.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tad nu kopā ar “cieto” breksitu atgriezīsies arī deklarāciju pildīšana AK strādājošajiem Latvijas rezidentiem, taču – uzmanību! – persona, kas strādā ārzemēs un ir deklarējusi savu dzīvesvietu ārzemēs, automātiski nekļūst par Latvijas nerezidentu.

Rezidents, nerezidents?

Latvijas pilsoņu pienākums ir deklarēt dzīvesvietu, un daudzi arī apzinīgi deklarējuši savu reālo dzīvesvietu ārzemēs, pieņemot, ka, pārvācoties uz citu valsti, automātiski kļuvuši par Latvijas nerezidentiem un uz viņiem neattiecas VID atgādinājumi par gada deklarāciju iesniegšanu. Taču patiesībā bez dzīvesvietas deklarēšanas eksistē arī nodokļu rezidence, un tas nozīmē, ka VID izpratnē persona jo­projām ir Latvijas rezidents, kas strādā īslaicīgu darbu ārzemēs.

Tiem Latvijas rezidentiem, kuri saņem darba algu ES, nav nepieciešams deklarēt darba algu, taču visus citus ienākumus, piemēram, ienākumus no saimnieciskās darbības, autoratlīdzības, dividendēm utt. nepieciešams deklarēt.

Ja Latvijas rezidents ES dalībvalstī nodokļos samaksājis mazāk, nekā ir jāmaksā Latvijā par šo ienākumu, tad var nākties samaksāt starpību Latvijai. Tiem, kuri devušies uz trešajām valstīm (piemēram, Krieviju, ASV, Kanādu), jādeklarē arī darba alga un visi citi ienākumi, taču, ja mītnes valstij ar Latviju ir noslēgta Nodokļu konvencija, tad papildus nodokļus par algota darba ienākumu maksāt nevajadzēs ar noteikumu, ka šis algota darba ienākums ir aplikts ar ienākuma nodokli attiecīgajā ārvalstī.

Saprast to, vai cilvēks šobrīd tiek uzskatīts par rezidentu vai nerezidentu, var gaužām vienkārši.

Ja persona ir deklarējusi savu dzīvesvietu ārvalstī un persona neuzturas Latvijā ilgāk par 183 dienām 12 mēnešu periodā un savulaik ir uzrakstīts īpašs iesniegums VID, ar faktiem pamatojot to, ka ar ārvalsti personai ir izveidojušās ciešākas personīgās un ekonomiskās saites nekā ar Latviju, lūdzot uzskatīt par Latvijas nerezidentu, tad viss kārtībā, gada deklarācijas nav jāsniedz.

Ja šāds iesniegums nav rakstīts, tad diezgan droši var apgalvot, ka cilvēks VID informācijas sistēmā tiek uzskatīts par Latvijas rezidentu.

Kas var būt nerezidents?

VID mājaslapā www.vid.gov.lv/lv/latvijas-rezidenti-arvalstis ir īpaša sadaļa, kur tiek skaidrots, kas ir rezidents. “Pārtulkojot” oficiālo tekstu vienkāršākā valodā – rezidenci nosaka pēc tā, kurā valstī dzīvo ģimene, kurā valstī pieder vai tiek īrēts nekustamais īpašums, kur tiek veiktas obligātās valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas un, protams, kurā valstī persona strādā.

Ir vēl vesela virkne noteikumu, taču parasti piederība vienai vai otrai valstij ir saprotama diezgan viegli.

Piemēram, pie Anglijā strādājoša vīrieša ir pārcēlusies dzīvesbiedre ar bērniem, jau vairākus gadus tiek īrēta māja, darbs ir oficiāls, no tā tiek maksāti visi nodokļi. Šis kungs faktiski ir Latvijas nerezidents, to tikai atliek noformēt oficiāli.

Ja Latvijā jo­projām pieder lauku mājas, tad tas noteikti nav šķērslis atzīšanai par nerezidentu.

Taču cits kungs, kurš strādā sezonālā darbā, pavadot Lielbritānijā tikai dažus mēnešus, bet pārējo laiku Latvijā, nu nekādi nevar būt Latvijas nerezidents, jo uzturas Latvijā 183 dienas vai ilgāk gada laikā.

Kā atteikties no Latvijas rezidenta statusa?

Šeit gan jāatzīmē, ka atteikšanās no Latvijas rezidenta statusa nav obligāta. Taču, ja gadījies trāpīties valstī vai iedzīvotāju kategorijā, kam jāpilda gada ienākumu deklarācijas, un šāda veida dokumentu pildīšana rada nervu sabrukumu, tad ir vērts apdomāt atteikšanos no Latvijas rezidenta statusa.

Noteikti jāpiedeklarē sava dzīvesvieta ārvalstīs, to var izdarīt, vai nu personīgi dodoties uz PMLP, vai vietnē latvija.lv. Attiecīgās valsts nodokļu administrācijas dienestam jālūdz izsniegt dokumentu vai rezidences apliecību, kas apliecina, ka persona atzīta par rezidentu nodokļu maksāšanas nolūkos. Apvienotajā Karalistē šādu dokumentu iegūt ir salīdzinoši vienkārši, atliek tikai piezvanīt vai uzrakstīt vēstuli Viņas Majestātes nodokļu un muitas dienestam (HMRC), un palūgt atsūtīt vēstuli, kas apliecina, no kura laika attiecīgā persona ir reģistrēta kā nodokļu rezidents.

Tā kā vēstule ir angļu valodā, tad VID to drīkst iesniegt netulkotu.

Vēl jāuzraksta VID adresēts iesniegums brīvā formā, uzskaitot apstākļus, kas apliecina atbilstību nerezidenta statusam, piemēram: “Lūdzu atzīt mani par Latvijas nerezidentu, sākot no… (datums), jo kopš … (datums) strādāju un dzīvoju Apvienotajā Karalistē, šeit atrodas mana ģimene, ar ko kopā īrējam māju. No manas darba algas tiek maksāti obligātās sociālās apdrošināšanas maksājumi Lielbritānijai. Ar cieņu… (paraksts, datums)” Atzīt par nerezidentu var arī ar atpakaļejošu datumu.

Iesniegumu kopā ar ārzemju nodokļu inspekcijas vēstuli VID var iesniegt personīgi, viesojoties Latvijā, bet var nosūtīt arī pa pastu vai iesniegt EDS (elektroniskās deklarēšanās sistēma) elektroniski.

EDS sistēmā iespējams ne tikai iesniegt iesniegumus un deklarācijas, bet arī uzzināt dažādus datus par sevi, piemēram, nodokļu nomaksu.

EDS var pievienoties, izmantojot savu Latvijas bankas kontu, bet, ja tāda nav, tad lūgt VID piešķirt lietotājvārdu un paroli VID mājas lapā internetā šeit.

Pēc iesnieguma saņemšanas VID izskatīs lūgumu un dos atbildi par nerezidenta statusa piešķiršanu. Ja tā būs pozitīva, tad gada ienākumu deklarāciju iesniegt vairs nevajadzēs. Gadījumā, ja persona nolems atgriezties uz dzīvi Latvijā, tad jārēķinās, ka tiks uzskatīta par nerezidentu tikmēr, kamēr nebūs deklarēta adrese Latvijā. Tāpat, pārdodot nekustamo īpašumu, rūpīgi jāapsver, vai nerezidenta statuss neradīs liekus izdevumus.

SAISTĪTIE RAKSTI

UZZIŅA

VID sabiedrisko attiecību daļa aicina neskaidrību gadījumā ārzemēs dzīvojošajiem tautiešiem sazināties ar Valsts ieņēmumu dienestu, zvanot pa speciāli šim nolūkam izveidotu diasporas konsultatīvo tālruni +371 67122443.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Putins dod Šoigu laiku līdz 1. oktobrim, lai apstādinātu ukraiņus
FOTO. “Esmu izlēmis nomaksāt sodu un virzīties tālāk”: KNAB Mārtiņam Staķim piemērojis sodus 500 eiro apmērā
Kokteilis
FOTO. Kā saposušies un kādās kompānijās cilvēki ieradās uz Nacionālā teātra izrādes “Terors” pirmizrādi?
Kokteilis
FOTO. “Ketrīna izmanto kādu mazu triku…” – eksperte spriež par to, kā Keitai Midltonei vienmēr izdodas izskatīties tik nevainojami
Lasīt citas ziņas
Pabriks: Nedomāju, ka Krievijas spēkos ir panākt Armēnijā līdzīgu scenāriju kā Baltkrievijā
Erdogans: Turcija atbalstīs Zviedrijas dalību NATO, ja ASV tai pārdos reaktīvos iznīcinātājus F-16
Unikālā Gūtmaņa ala Siguldā iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā
Kokteilis
FOTO. Kā saposušies un kādās kompānijās cilvēki ieradās uz Nacionālā teātra izrādes “Terors” pirmizrādi?
Unikālā Gūtmaņa ala Siguldā iekļauta Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā
23:02
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
22:37
Krimināls
FOTO. Bauskas novadā lūdz dzīvnieku ķērāju palīdzību, lai no degošās ēkas izglābtu saimnieku
Čakša paliks savā vietā. Saeima noraidījusi opozīcijas pieprasīto izglītības ministres demisiju
Veselam
Mūžīgas laimes atslēga jeb 5 īstas mīlestības pazīmes
Receptes
Vistas fileja rīsu vīna un sezama mērcītē
Kokteilis
FOTO. “Ketrīna izmanto kādu mazu triku…” – eksperte spriež par to, kā Keitai Midltonei vienmēr izdodas izskatīties tik nevainojami
Rajevs par likvidētajām patvertnēm un aizsardzības sistēmu: “Brīnumu nebūs! Tas nav ne divu, ne triju gadu jautājums!”
Potenciālā varas maiņa Čečenijā: kā tas ietekmēs karu Ukrainā?
Streičs: 5. kolonna šeit ir pilnīgā gatavībā, jūs to saprotat?! Dzīve mums rit visīstāko kara draudu režīmā
Veselam
Indra Štelmane par diabēta pacientiem: 80% no ārstēšanas rezultāta ir atkarīgi no paša pacienta
Viedoklis
Pēteris Apinis: Hosams Abu Meri ir uzklausījis kolēģus un pat apņēmies samazināt zāļu cenas, tiesa – lāga nepasakot kā?
Kokteilis
Tevi šodien pamatīgi apbēdinās kāds draugs… Horoskopi 27.septembrim
Bija jāierodas tiesā, bet…Pazudis krimināllietā apsūdzētais bijušais Rīgas domnieks Pankratovs
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā
Dārzs
Pagaidām vasaras puķu dzīvē nekas nemainās, bet drīz jāsāk domāt par fuksiju un pelargoniju pārziemināšanu
Trešdien gaidāma septembrim neierasta gaisa temperatūra
Kokteilis
FOTO. “Sūtu katram no jums gabaliņu savas sirds mīlestības!” – politiķe Ramona Petraviča veltī sirsnīgus vārdus sabiedrībai
2001. gada 11. septembra terorakts ASV, 3000 bojāgājušo. Apsūdzētais netiks tiesāts – viņš esot ārprātīgs
Latvijai palīgā dodas jau otrā Lietuvas robežsargu grupa, lai sargātu Latvijas un Baltkrievijas robežu
Andris Skride: Nepietiekama fiziskā aktivitāte dārgi izmaksā valsts budžetam un iedragā ekonomiku
Kokteilis
FOTO. Žurnāls: šikais dzīvesveids – tikai skaistas bildes soctīklos? Bokserim Kristapam Zutim un influencerei Elīnai Pakalnei esot milzu parāds par māju Pierīgā
FOTO. “Esmu izlēmis nomaksāt sodu un virzīties tālāk”: KNAB Mārtiņam Staķim piemērojis sodus 500 eiro apmērā
Vēsturnieks: Mums ir jāparāda, ka tas ir recidīvs. Krievijas domāšanas veids ir iestrēdzis gadu simtiem
Receptes
Sēņu dieviņš apžēlojās… Izcila apšu un priežu beku marināde
“Varbūt tagad mums būs mazāk balkrievu cigaretes?” Zaržeckis prāto, kāds labums būs no Silenes robežpunkta slēgšanas