ASV karogi pie Kongresa ēkas Vašingtonā nolaisti pusmastā, sērojot par senatora Džona Makeina nāvi.
ASV karogi pie Kongresa ēkas Vašingtonā nolaisti pusmastā, sērojot par senatora Džona Makeina nāvi.
Foto – J David Ake/AP/LETA

Džons Makeins – neaizstājamais amerikānis 3

Aizvadītās nedēļas nogalē 81 gada vecumā, zaudējis cīņā ar smadzeņu vēzi, miris ASV senators no Republikāņu partijas Džons Makeins. Senators no Arizonas štata Makeins, kurš iestājās par stingrāku politiku pret Vladimira Putina vadīto Krieviju, bija pazīstams kā Baltijas valstu atbalstītājs un vairākkārt apmeklējis Latviju, Lietuvu un Igauniju. Makeina bēru ceremonija notiks Vašingtonas Nacionālajā katedrālē, bet viņš tiks apbedīts Jūras kara flotes akadēmijas kapsētā Anapolisā.

Reklāma
Reklāma

Godavīrs dzīvē un politikā

Kokteilis
Vai stārķi gaidījāt? 10 vārdu īpašnieki, kas drīzumā varētu sagaidīt ģimenes pieaugumu
Kokteilis
“Mūsu tētis šodien atkal precas…” Bijusī sieva pavēsta, ka komponists Jānis Lūsēns iestūrējis laulības ostā
Kokteilis
ĀTRAIS TESTS. Ko ieraudzīji pirmo – jaunu dāmu vai padzīvojušu kungu? Aplūko zīmējumu un uzzini par sevi ko jaunu!
Lasīt citas ziņas

Pērn Makeinam tika veikta operācija un viņš izgāja staru un ķīmijterapijas kursu, taču turpināja darboties Senātā, kur viņš bija Bruņoto spēku komitejas priekšsēdētājs, līdz pat pagājušā gada decembrim. Pirms dažām dienām viņa ģimene pavēstīja, ka, ņemot vērā slimības progresu, Makeins pieņēmis lēmumu neturpināt ārstēties no vēža. Senators miris savās mājās Arizonas štata Kornsvilā, un nāves brīdī kopā ar viņu bija ģimenes locekļi.

ASV prezidents Donalds Tramps, ar kuru Makeinam bija saspīlētas attiecības, tviterī ierakstīja: “Izsaku visdziļāko līdzjūtību un cieņu senatora Makeina ģimenei. Mūsu sirdis un lūgšanas ir ar jums!” Makeina bērēs atvadu vārdus teiks bijušie prezidenti Džordžs Bušs jaunākais un Baraks Obama. Kā ziņo ASV mediji, Makeinam tuvas personas pavēstījušas Baltajam namam, ka Makeins nav gribējis, lai Tramps apmeklētu viņa bēres, bet vēlas, lai Trampa vietā Balto namu bērēs pārstāvētu viceprezidents Maiks Penss. 2016. gada priekšvēlēšanu kampaņā Tramps izteicās, ka Makeins tiek uzskatīts par Vjetnamas kara varoni tikai tāpēc, ka kritis gūstā, un ka Tramps dodot priekšroku karavīriem, kas izvairījušies no saņemšanas gūstā. Pērn Tramps kritizēja Makeinu par to, ka viņš kopā ar vēl divām republikāņu senatorēm balsojis pret likumprojektu, kas paredzēja iepriekšējā prezidenta Baraka Obamas laikā ieviestās veselības aprūpes sistēmas atcelšanu, un tādēļ šis likumprojekts netika pieņemts.

CITI ŠOBRĪD LASA

2008. gadā Makeins bija ASV prezidenta vēlēšanu kandidāts no Republikāņu partijas, bet tajās uzvarēja demokrātu kandidāts Obama. Analītiķi atzīmē tā gada kampaņas civilizēto un savaldīgo norisi. Ne kampaņas laikā, ne pēc sava zaudējuma Makeins, kuram bija politiskas domstarpības ar Obamu, neatļāvās personiskus uzbrukumus demokrātu kandidātam un raksturoja viņu kā priekšzīmīgu ģimenes tēvu un ļoti inteliģentu cilvēku. Priekšvēlēšanu saietos Makeins aicināja savus atbalstītājus pārtraukt rupjas apsūdzības pret Obamu, piebilstot, ka viņš apbrīno un ciena savu demokrātu sāncensi. Laikraksts “The New York Times” vēstīja, ka Makeins nesen izteicis nožēlu par to, ka par viceprezidenta amata kandidāti bija izvēlējies populistisko toreizējo Aļaskas štata gubernatori Sāru Peilinu, nevis bijušo senatoru Džo Lībermanu. Makeins mēģināja kļūt par republikāņu prezidenta amata kandidātu arī 2000. gadā, taču priekšvēlēšanās uzvarēja Džordžs Bušs jaunākais. Savā paziņojumā pēc Makeina nāves Bušs raksturojis viņu kā “cilvēku ar dziļu pārliecību un dižu patriotu, kurš kalpoja sabiedrībai mūsu valsts labākajās tradīcijās”. Kā “neaizstājamu amerikāni” Džonu Makeinu godina laikraksts “The Washington Post”.

Dzimis kara jūrnieku ģimenē

Makeins, kura tēvs un vectēvs bija jūras kara flotes admirāļi, absolvējis ASV Jūras kara flotes akadēmiju Anapolisā. Vjetnamas kara laikā Makeins bija militārais pilots un tika notriekts 1967. gadā. Viņš pavadīja Vjetnamā kā karagūsteknis piecarpus gadus un saņēma medicīnisko aprūpi tikai tad, kad vjetnamieši uzzināja, ka viņa tēvs ir ASV flotes augsta ranga virsnieks. Makeins atteicās no iespējas tikt atbrīvotam pirms ASV karavīriem, kas bija saņemti gūstā agrāk.

1983. gadā Makeins tika ievēlēts Kongresa Pārstāvju palātā, bet kopš 1987. gada viņš bija Senāta loceklis. Kopš 2015. gada Makeins bija Senāta Bruņoto spēku komitejas priekšsēdētājs. Būdams senators, Makeins atbalstīja Baltijas valstis, Ukrainu un Gruziju, kur vairākkārt ieradās vizītēs, un mudināja īstenot stingru nostāju pret Vladimira Putina vadīto Krieviju. Jūnijā Helsinkos notikušo ASV un Krievijas prezidentu samitu Makeins nosauca par traģisku kļūdu, jo Tramps tajā “ne tikai nespēja, bet arī nevēlējās nostāties pret Putinu”.

“Mūsu valstij ļoti vajadzīgi cilvēki, kas saka patiesību, un tāpēc mums viņa ļoti pietrūks,” paziņojis Makeina kolēģis Senatā Bens Sase. Analītiķi atzīmē, ka Makeins līdz ar Sasi un senatoru Bobu Korkeru bija prezidenta Trampa ārpolitikas asākie kritiķi Senātā, kur Makeins darbojās ilgāk nekā 30 gadus.

Džons Makeins. Foto – Charles Mostoller/REUTERS/LETA

Makeins bija Baltijas valstu draugs

Latvijas prezidents Raimonds Vējonis sociālajā tīklā “Twitter” paudis “vissirsnīgākās līdzjūtības” Makeina ģimenei un norādījis, ka senators Makeins bijis “patiesais demokrātijas un brīvības aizstāvis un lielisks Latvijas draugs”. Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece sociālajā tīklā “Twitter” raksta, ka “līdz ar senatora Džona Makeina aiziešanu mūžībā Latvija ir zaudējusi uzticamu draugu un ASV – īstenu valstsvīru. Atmiņā paliks mūsu tikšanās un sarunas par aizsardzību, viņa asais prāts un dziļā baltiešu likteņa izpratne”.

Reklāma
Reklāma

Arī Lietuvas un Igaunijas amatpersonas uzsvērušas, ka mūžībā aizgājušais ASV senators Džons Makeins bijis Baltijas valstu tuvs draugs. Lietuvas prezidente Daļa Grībauskaite tviterī ierakstījusi: “Džons Makeins – patiess draugs, kuram vienmēr būs īpaša vieta mūsu sirdīs. Tas ir liels zaudējums ne tikai mūsu reģionam, bet visai pasaulei. Dusi mierīgi, senator!” Lietuvas Seima spīkers Viktors Pranckietis tviterī paudis: “Bija gods iepazīt lietuviešu patiesu draugu un stingru demokrātijas un brīvības aizstāvi visā pasaulē, kāds bija Džons Makeins. Lietuviešu sirdis sūta patiesu līdzjūtību viņa draugiem un ģimenei.” Lietuvas ārlietu ministrs Lins Linke-vičs tviterī ierakstījis: “Džons Makeins visas savas neticamās dzīves laikā iemiesoja patiesu patriotismu, drosmi, cīņu par brīvību un respektu pret cilvēka cieņu – fundamentālām vērtībām un principiem, kuru mums tik ļoti šodien pasaulē trūkst. Mēs esam zaudējuši vienu no mūsu laika dižākajiem morāles milžiem. Lai Dievs svētī viņu un Makeinu ģimeni.” Igaunijas prezidente Kersti Kaljulaida Makeina atraitnei adresētajā līdzjūtībā tviterī raksta: “Dārgā Sindij! Izsaku visdziļāko līdzjūtību jums, jūsu ģimenei un visiem senatora Džona Makeina draugiem. Dižs politiķis, brīnišķīgs cilvēks, patiess draugs un valstsvīrs ir aizgājis. Džon, jūsu pietrūks.” Līdzjūtību saistībā ar Makeina nāvi tviterī izteicis arī Igaunijas premjerministrs Jiri Ratass: “Džona Makeina aiziešana ir skumja diena visai pasaulei, jo viņš bija drosmīgs un apņēmīgs cilvēks, parādot ievērojamu izpratni par globālajiem jautājumiem. Viņa ieguldījums Baltijas valstu drošībā nekad netiks aizmirsts. Izsaku visdziļāko līdzjūtību viņa ģimenei.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.