Latvijā
Rīga

Egļu parāde0


Rīgas egle 11. novembra krastmalā (autors Visvaldis Asaris).
Rīgas egle 11. novembra krastmalā (autors Visvaldis Asaris).
Rīgas egle 11. novembra krastmalā (autors Visvaldis Asaris).

Šonedēļ līdz pat 12. janvārim Rīgā vēl var izstaigāt Ziemassvētku egļu ceļu. Tā saucas vides objektu festivāls, kas jau kļuvis par tradīciju, jo notiek ceturto gadu. Daudzas no šīm eglēm ir asprātīgi un eleganti dizaina objekti, kas piesaista uzmanību gan dienā, gan mijkrēslī, gan nakts melnumā.

Savdabīgie dizaina un vides objekti ir tieši galvaspilsētai veidoti mākslinieku autordarbi. Ikgadējā Ziemassvētku egļu ceļa īstenošana iekļauta arī Latvijas Mākslas akadēmijas Dizaina nodaļas mācību procesā, un ik gadu notiek ideju metu konkurss. Katrai eglei ir savs stāsts. Lai to darītu zināmu, līdzās novietota plāksnīte ar skaidrojošu tekstu.

Viena no Kronvalda parkā izvietojām diemžēl saistās ar Zolitūdes traģēdiju – iebrūkot lielveikala “Maxima” jumtam, gāja bojā arī Vēja egles autore, 23 gadus vecā, talantīgā māksliniece Daina Skadmane un viņas tēvs. Vēja egle no dažādiem skatu punktiem izskatās atšķirīgi: apejot tai apkārt, var notvert mirkli, kad sakarinātās sudrabainās bumbas veido egles siluetu. Atziņa: pasaule ir netverama un daudzveidīga, viss atkarīgs no tā, no kuras puses raugāmies!

Kanālmalas apstādījumos pie Raiņa bulvāra diža un balta slejas Koka egle. Tās konstrukcijas asociējas ar tautiskiem rakstiem. Tuvāk galotnei baltie zaru režģi pilni oranžām pīlādž-
ogām un drukniem sarkankrūtīšiem, kas 
atlidojuši ar tām pamieloties.

Kupls egļu pulciņš apmeties Bastejkalnā un tā apkaimē. Terasē pie kanāla dižojas Gaismas fraktālis (tā sauc ģeometrisku figūru, kas sastāv no daudzām daļām, un katra no tām ir līdzīga figūrai kopumā). Šī spoži baltā egle vakaros spoguļojas neaizsalušā kanāla tumšajos ūdeņos, atgādinot, ka dabā viss ir vienkārši un reizē sarežģīti.

Gluži kā gaismas pils Bastejkalna virsotnē mirdz Egle – strūklaka, bet tā pakājē var vērot ēnu spēles Gaismas eglē, ko veido cits aiz cita nostājušies vairāku egļu silueti. Lejup pa nogāzi košas un vingras traucas Sportiskās egles uz slēpēm, bet eglē Ziemas noslēpums 
patvērumu rod zaķis, stirniņa, putni, taureņi, spāres, dažādi dzīvnieki un pasaku tēli, vien jāmāk tos saskatīt!

Pie Nacionālās operas uzstājas egles balerīnas kompozīcijā Balets, savukārt skvērā aiz Operas ēkas laistās skaisti izgaismotā Sudraba egle. Arī to īsti novērtēt spēj kustīgs skatītājs, jo formas uztvere mainās, raugoties no dažādiem skatu punktiem.

Eleganti dizainētā Optiskā egle sev atradusi ļoti piemērotu vietu pie Pēterbaznīcas. Paraugies no attāluma – eglē atspoguļojas Vecrīga! Pieej klāt un ieraugi pats sevi, savu pārveidoto, samulsušo vai smaidošo seju. Skatoties no attāluma, šķiet, ka pasaule sagriezusies kājām gaisā, bet, pienākot tuvāk, tā pārsteidz ar savu gigantiskumu.

Šos Ziemassvētkus sagaidījām nevis ar sniegu, bet gan ar lietu. Kā izsmalcināta dāma Jēkaba laukumā blakus Saeimas namam izskatās Ziemassvētku egle pastaigā. Lai nesabojātu skaisto rotu, tā devusies ārā ar lietussargu…

Un kā tad ar meža eglēm? Vai šajos Ziemassvētkos iztikts bez zaļsvārcēm? Kur nu bez tām! Protams, pati galvenā Rīgas egle nākusi no meža un atrodas 11. novembra krastmalā. Tās svētku rotai izmantota baltā, zilā, sarkanā un zelta krāsa, bet goda vietā galotnē lepojas viens no Rīgas simboliem – zelta gailis.

Doma laukumā novietotajai meža skaistulei dots nosaukums Dāvanu prieks. Tās zaros ņirb dažādas dāvanas – bundziņas svētku prieka ierībināšanai, piparkūkas, konfektes un raibi zirdziņi, Zirga gada vēstneši.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
SK
Skaties.lv
Latvijā
VIDEO. Zaudē samaņu un iebrauc priekšā esošā automašīnā
15 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Viņi dzer, viņi nepārtraukti dzer.” Reibumā kurinot krāsni, aizdedzina savu dzīvokli
15 stundas
LE
LETA
Latvijā
Viņķele izdod rīkojumu, nosakot prasības rīcībai ar Covid-19 inficēto personu mirstīgajām atliekām 3
17 stundas

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā konstatēti 23 jauni Covid-19 saslimšanas gadījumi
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vāc parakstus par atalgojuma samazināšanu publiskajā sektorā strādājošajiem
59 minūtes
LE
LETA
Dabā
Lieldienās laikapstākļus noteiks ciklons. Zināms, kad atkal kļūs siltāks
3 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Vienojas par 500 miljardu eiro plānu Covid-19 skartās ekonomikas stimulēšanai
3 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Lieldienās tirdzniecības centri būs slēgti
2 stundas