Laimdotas Straujumas vadītā koalīcija nespēj vienoties par bēgļu uzņemšanu, bet premjeres acīs par peramajiem zēniem vakar kļuva Iekšlietu ministrijas vadība – valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane un ministrs Rihards Kozlovskis, no kuriem tiek gaidīts piedāvājums tehnisko problēmu risināšanai – kur bēgļus izmitinās, kā nodarbinās un tamlīdzīgi.
Laimdotas Straujumas vadītā koalīcija nespēj vienoties par bēgļu uzņemšanu, bet premjeres acīs par peramajiem zēniem vakar kļuva Iekšlietu ministrijas vadība – valsts sekretāre Ilze Pētersone-Godmane un ministrs Rihards Kozlovskis, no kuriem tiek gaidīts piedāvājums tehnisko problēmu risināšanai – kur bēgļus izmitinās, kā nodarbinās un tamlīdzīgi.
Foto – Valsts Kanceleja

Eiropa mūs nesapratīs? 12

“Ja Latvija neatbalstīs patvēruma meklētāju uzņemšanu, ir sagaidāmas nopietnas politiskas, finansiālas un juridiskas sekas ilgtermiņā,” brīdina Ārlietu ministrija. Vakar valdības sēdē ministri tika iepazīstināti ar ĀM sagatavoto informatīvo ziņojumu par iespējamām sekām, ja Latvija nepiekritīs papildu bēgļu uzņemšanai.

 

Rinkēvičs atkal biedē ar izolāciju

Dokumenta autori iespējamās sekas sadalījuši trīs kategorijās – politiskās, finansiālās un juridiskās. Runājot par politiskajām sekām, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs norādīja, ka, neuzņemot bēgļus, Latvija atradīsies situācijā, kurā tai svarīgi jautājumi ES institūcijās var palikt nesadzirdēti. Tas attiecas, piemēram, uz austrumu robežas stiprināšanas projektu, cīņu pret hibrīddraudiem, sankciju pārskatīšanu pret Krieviju, kompensāciju mehānismu saistībā ar Krievijas ieviestajām sankcijām un citiem Latvijai būtiskiem jautājumiem. Tāpat Latvijas nostāja vājināšot ES kopumā un ļaušot Krievijai izmantot dalībvalstu sašķeltību. Ministrs arī brīdināja, ka Latvija, neizrādot solidaritāti problēmās uz ES dienvidu robežas, nevar gaidīt, ka Itālija, Grieķija un citas valstis vēlēsies izprast mūsu bažas par austrumu robežas drošību, hibrīddraudiem vai Krievijas propagandu. “Tāpat Latvija nevar gaidīt šo un citu ES dalībvalstu solidaritāti, ja gadījumā Latvijā ieplūdīs neparedzēti liels patvēruma meklētāju skaits, piemēram, no Ukrainas,” teikts ziņojumā. Arī NATO klātbūtnes stiprināšana Latvijā varot tikt ietekmēta. Īpaši negatīva ietekme gaidāma uz Latvijas divpusējām attiecībām ar Itāliju, Franciju, Vāciju, Austriju, Ungāriju un Zviedriju, kuras bēgļu krīze šobrīd skar visasāk.

“Piemēram, Zviedrijas sabiedrībā un politiķos Latvijas atteikums uzņemt bēgļus tiktu uztverts ar ļoti lielu neizpratni. Jau vairākos plašsaziņas līdzekļos tiek uzsvērta tieši Latvijas negatīvā attieksme. Tāpat arī Vācijā masu medijos plaši apspriež solidaritātes trūkumu starp ES partneriem, uzņemoties bēgļu slogu,” teikts dokumentā.

Rinkēvičs arī atkārtoja iepriekš teikto, ka Latvijai esot visnoraidošākā nostāja pret patvēruma meklētāju uzņemšanu un tādēļ mēs riskējot nonākt starptautiskā izolācijā. Dažas Centrālās un Austrumu Eiropas valstis tāpat kā Latvija uzstāj uz brīvprātības principu, taču tās neiebilstot pret papildu bēgļu uzņemšanu.

ĀM norāda, ka Latvija viena mēneša laikā no lēmuma stāšanās spēkā var paziņot Eiropas Komisijai (EK), ka uz laiku nevar piedalīties patvēruma meklētāju pārvietošanā. Šādam paziņojumam gan jābūt labi motivētam (piemēram, ka valstī pastāv kādi ārkārtas apstākļi). Nacionālās apvienības politiķu arguments, ka Latvijā jau tagad esot lielākais trešo valstu pilsoņu skaits Eiropā, pēc ministra domām, šeit nederēs. “Tādas retorikas, kas pielīdzina nepilsoņus bezpavalstniekiem, lietošana dod papildu argumentus Krievijas izraisītajai mītu kampaņai par šo Latvijas iedzīvotāju it kā beztiesisko stāvokli. Ar šādiem nepārdomātiem apgalvojumiem mēs paši sev iešausim kājās,” brīdināja ministrs.

 

Bažījas par ES fondu “piegriešanu”

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs (NA) pēc ziņojuma uzklausīšanas atgādināja, ka arī tolaik, kad Latvija izlēma atteikties piedalīties EXPO izstādē, ĀM cēlusi paniku ar stipri līdzīgiem apgalvojumiem. Sak, tagad itāļu aviācija vairs nevēlēsies sargāt mūsu gaisa telpu. Rasnačs aicināja ārlietu ministru un citus kolēģus aktīvāk skaidrot Latvijas situāciju gan ārvalstu kolēģiem, gan vietējai sabiedrībai.

Turpretim finanšu ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) gan neslēpa savu satraukumu par ĀM prognozētajiem scenārijiem. “Kopš kura laika skaidra patiesība ir iebiedēšana? Ziņojumā ir parādītas iespējamās sekas un vēl ļoti maigi parādītas! Šī informācija būtu jāņem vērā arī tiem, kas aģitē pret bēgļu uzņemšanu. Mēs sastrīdēsimies ar visu pasauli, būsim nepopulāri, Vācijas finanšu ministrs un Austrijas iekšlietu ministrs jau paziņojuši, ka nesolidārām valstīm varētu samazināt Eiropas atbalsta maksājumus,” vaimanāja finanšu ministrs.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (“Vienotība”) pēc ĀM ziņojuma uzklausīšanas paziņoja, ka valdība Latvijas pozīciju bēgļu uzņemšanas jautājumā pieņems 29. septembra sēdē. Viņa uzsvēra, ka šis jautājums darba kārtībā tiks iekļauts neatkarīgi no tā, ko būs lēmušas partijas, jo gala lēmums tomēr ir jāpieņem valdībai. Premjere arī “izsauca uz paklāja” Iekšlietu ministrijas valsts sekretāri Ilzi Pētersoni-Godmani un ņēmās viņu strostēt par to, ka vēl nav izstrādāts skaidrs plāns par bēgļu izmitināšanu, nodarbināšanu un integrēšanu. Šeit gan jāpiebilst, ka šādus plānus grūti sagatavot, ņemot vērā, ka politiķi nav spējuši pieņemt lēmumu, vai un cik bēgļu Latvija uzņems. Ministru prezidenti šādi attaisnojumi neinteresēja. “Mums būs jāuzņem tie 700 bēgļi, gribam to vai ne. Cilvēki gaida risinājumus. Viņus neapmierina, ka mēs to nevaram vai mums ir grūti. Viņi grib zināt – ja atbrauc bēglis, kur viņš būs, kur dzīvos un kur strādās,” pukojās premjere, kas pagājušo piektdien “Latvijas Avīzes” grāmatu dienās bija spiesta no iedzīvotājiem uzklausīt ne vienu vien pārmetumu par bēgļu jautājumu.

 

Meklē bēgļu intervētājus

Tomēr pilnīgu bezdarbību ierēdņiem nevar pārmest. Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde (PMLP) jau izsludinājusi konkursu uz trim vakancēm Patvēruma lietu nodaļā. Šiem cilvēkiem būs jānodarbojas ar imigrantu intervēšanu un konsultēšanu, jāanalizē viņu izcelsmes valstu sniegtā informācija un jāgatavo administratīvo aktu projekti. Tādēļ bez augstākās izglītības un atbilstības Civildienesta likumam pretendentiem tiek prasīta arī vismaz divu svešvalodu (piemēram, angļu, franču, vācu, krievu vai arābu) zināšanas. Ņemot vērā izvirzītās prasības, atalgojums intervētājiem gan tiek piedāvāts pieticīgs – 696 eiro “uz papīra” (aptuveni 497 eiro “uz rokas”), kas īpaši nepārsniedz bēgļiem maksājamo pabalstu.

 

Prezidents uzklausījis

Kamēr ministri valdībā diskutēja par ĀM ziņojumu, tikmēr deputāti turpināja konsultācijas pie Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa. Vakar uz Melngalvju namu devās NA, Latvijas Reģionu apvienības un “No sirds Latvijai” pārstāvji.

NA līderis Raivis Dzintars pēc tikšanās ar prezidentu uzsvēra, ka Latvija nav vienīgā valsts ar noraidošu pozīciju par tā saukto Junkera plānu. “Neredzam nekādus argumentus, kāpēc mums vajadzētu būt pirmrindniekiem, piekrītot un uzņemot brīvprātīgi papildu patvēruma meklētājus. Vēl jo vairāk tādēļ, ka tas nenovērstu iespēju, ka nākotnē tiek ieviesta obligāta kārtība,” teica Dzintars. Viņš arī atkārtoja, ka Latvijas integrācijas slodze un spējas ir krietni atšķirīgākas pat no bēgļu krīzes skartajām valstīm. Turklāt esot jāņem vērā fakts, ka Krievija pastāvīgi izmanto kaimiņvalstu mazākumtautības savu ģeopolitisko mērķu sasniegšanai.

LRA pārstāvji pēc sarunas ar prezidentu pauda uzskatu, ka koalīcija ir nonākusi strupceļā. Tādēļ bēgļu uzņemšanas jautājuma atrisināšanai sarunu lokā jāiesaista arī opozīcijas partijas. Šeit gan jāpiebilst, ka arī opozīcija nebūt nav vienota. LRA uzskata, ka bēgļu uzņemšana ir neizbēgama, bet “NSL” arī pēc sarunas pie Vējoņa palika pie viedokļa, ka pašlaik būtu bezatbildīgi piekrist EK aicinājumam uzņemt papildu bēgļus. Tā būtu īstemiņa imitācija un nerisinātu problēmas cēloņus. Partijas līdere Inguna Sudraba uzsvēra, ka ES nav nedz skaidra plāna, nedz rīcības bēgļu problēmas cēloņu novēršanai. “NSL” uzskata, ka Latvijas pozīcijā ir jāparedz prasība EK izstrādāt un īstenot konkrētus pasākumus ES ārējo robežu nostiprināšanai, bēgļu izvietošanai drošās valstīs blakus karadarbības skartajiem reģioniem, bēgļu izceļošanas cēloņu novēršanai un nesaudzīgai cīņai ar cilvēku kontrabandu. Šādu pasākumu īstenošanu Latvija varētu atbalstīt gan finansiāli, gan ar tehniku un cilvēkresursiem.

Valsts prezidents savus secinājumus pēc tikšanās ar partijām un redzējumu bēgļu problēmas risinājumam varētu paust šodien pēc tikšanās ar premjeri.

 

Viedoklis

Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes Āzijas studiju nodaļas profesors Leons Taivans par PMLP plāniem nolīgt patvēruma meklētāju intervētājus: “Austrumu valodu un kultūras speciālistam šāds atalgojums būtu, maigi sakot, neadekvāti mazs. Valsts institūcijas bieži vien spiestas samierināties ar vājākiem kadriem ne tikai tādēļ, ka maksā mazāku algu, bet tādēļ, ka ilgi tūļājas ar atbildes sniegšanu un tikmēr labākos jau nosmeļ privātais sektors. Pašlaik Latvijā arābu valodas speciālistus var saskaitīt uz roku pirkstiem un viņi lielākoties jau strādā savā specialitātē. Kadru trūkums saistāms ar to, ka arābu valodas pasniegšana universitātē pirms pieciem gadiem tika apturēta par labu Tālo Austrumu valodām. Tikai tagad ar lielām pūlēm esam to atjaunojuši. Lai sagatavotu jaunus speciālistus, fakultātei vajadzēs vismaz divus trīs gadus. Turklāt būtu nepieciešams papildu finansējums, jo pašlaik pasniedzēja atalgojums ir tikai apmēram četri eiro par nodarbību, tādēļ viņi vairāk strādā entuziasma vārdā un ar šādu motivāciju grūti ilgi noturēt cilvēkus darbā. Esmu dzirdējis ideju, ka par tulkiem intervēšanā varētu izmantot latviešu valodu apguvušos arābus. Šeit gan jāņem vērā kultūras specifika. Kristietībā pastāv universālā ētika, piemēram, nedrīkst melot nevienam, bet islāmā ētika ir ekskluzīva un tās normas jāievēro tikai pret savējiem – nedrīkst melot ticības brālim. Un musulmaņa konfliktā ar rietumnieku cits musulmanis nenostāsies rietumnieka pusē. Es negribu teikt, ka visi arābu tulki būs neuzticami un sagrozīs savu tautiešu teikto viņiem par labu. Viņu vidū pazīstu uzticamus un lojālus cilvēkus. Taču šāds risks pastāv.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 1
2 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 15
7 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
26 minūtes
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
1 stunda
IE
Ināra Egle
Ziņas
Kā Covid-19 laikā strādā lielākā daļa ministriju?
3 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Šobrīd skolas vecuma bērni ar koronavīrusu inficējoties biežāk nekā Latvijas iedzīvotāji vidēji 2
3 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Ienīda ne tikai Maskavā. Kāpēc tika gāzts politisko intrigu upuris – ģenerālis Radziņš
2 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Gudrais luksofors” identificē auto vadītājus, kuri brauc pie sarkanās gaismas
3 stundas
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 5
5 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. SPKC direktore atklāj, kur saslimstība ar Covid-19 ir vislielākā
9 stundas
AK
Aija Kaukule
Kokteilis
Aktrise Rēzija Kalniņa: “Man šķiet, šobrīd ar mums vienkārši spēlējas…” 5
Intervija 10 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 2
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vidzemē desmit pusaudži nozog automašīnu un bēg no policijas 2
7 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Bundža, Černobiļa, Deficīts. Kādus vārdus Latvijā liek kaķiem un, kurš ir vispopulārākais? 2
12 stundas
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
6 stundas
AJ
Anita Jaunbelzere
Laukos
“Latvijas valsts meži”: Gaidāmas lielas izmaiņas uzņēmuma attīstībā 5
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 2
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Ballēšanās krāšņajā “Rīgas ballē” ierobežojumu laikā var nepalikt nesodīta 4
9 stundas
VK
Vita Krauja
Stāsti
“Kā staigājot pa naža asmeni.” Saruna ar “Lielā dzintara” valdes priekšsēdētāju Timuru Tomsonu
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Nicā pie baznīcas noticis uzbrukums: noslepkavoti trīs cilvēki, vairāki ievainoti 2
10 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 25
1 diena
MA
Māris Antonevičs
Ziņas
Māris Antonevičs: Latvijas veiksmes formula izputējusi? Pašlaik Kariņa balsī skan tāds kā izmisums 16
1 diena
LE
LETA
Veselam
Viņķele: Ja skaitļi iet uz augšu, uzreiz viens no pirmajiem risinājumiem ir aizvērt bārus un krogus 29
1 diena
LA
LA.LV
Veselam
Ģimenē ar Covid-19 inficējies bērns. Mamma Elīna pastāsta, kā izdevies nesaslimt pārējiem 3
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Mūziķis Ralfs Eilands saviem faniem sagādājis patīkamu pārsteigumu
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kamēr maksās algas, viņi klusēs. Ainars Mielavs par sašķeltību Latvijā 9
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Kā vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Laimonis, Laimis, Elvijs, Elvis un Elva
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Vai beidzot būsim pelnījuši baltus Ziemassvētkus? Nākamo mēnešu laika prognoze 1
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā notikusi īpaša modes skate: kolekcija tapusi sadarbībā ar bērniem
9 stundas
ML
Māra Libeka
Ziņas
Pabalsti Latvijā mudina vai attur no ģimenes veidošanas? Sola vērienīgas pārmaiņas 15
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari būt ļoti trausls un viegli ievainojams! Horoskopi 30.oktobrim
3 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Talsu pusē viens pēc otra pazūd vietējie veikali. Ciema iedzīvotāji paliek bez iespējas nopirkt pārtiku
22:20
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni
21:41
LE
LETA
Ziņas
Pēc mēneša par mutes un deguna aizsega nelietošanu varēs piemērot līdz 50 eiro sodu 1
21:04