Oncim gada jubileja.
Oncim gada jubileja.
Foto no personiskā arhīva

Eksotiskais mājdzīvnieks – pundurcūka. Ļoti gudrs un uzticīgs mīlulis 0

Ģirts Spēlmanis, kurš ikdienā veido foto un video materiālus, Rīgā kopā ar sievu Ingu rūpējas par savu privātmāju “Miera osta” un tās apkārtni. Viņu mīluļiem, suņiem Rembo un Zorro, runcim Leo un eksotiskajai pundurcūkai Onufrijam (Oncim), dzīve brīvā dabā ir kā saldais ēdiens. Amizanti, ka Oncis kā pundursivēns sākotnēji bijis plaukstas lielumā, taču tagad, kad tuvojas trīs gadu jubileja, ir izaudzis jau līdz 50 kg.

Reklāma
Reklāma
Veselam
5 populāri pārtikas produkti izraisa atmiņas zudumu – to iedarbība novērota jau īstermiņā 30
TV24
“Ukraiņi atraduši alternatīvu ATACMS raķetēm,” atklāj NBS majors Slaidiņš
“Ceru, ka nepiečurāja jums mašīnu!” Cilvēki “sadodas rokās”, sniedzot palīdzību ceļmalā gulošam vīram, taču mediķi ir jāgaida pārāk ilgi 80
Lasīt citas ziņas

Dekoratīvās pundurcūkas radītas eksperimentu un selekcionēšanas rezultātā, sākot ar 20. gs. 50. gadiem. Neliela izmēra cūkām ir vairāk nekā 14 šķirņu. Onufrijs pēc ķermeņa ārējās uzbūves un proporcijām vairāk līdzinās Juliana šķirnei. Parasti vienā metienā dzimst četri līdz 12 sivēni, un arī Oncis nācis no lielas ģimenes – ar septiņiem brāļiem un māsām.

“Apkopojot internetā pieejamo informāciju, uzzināju, ka pundurcūciņa ir vienīgais cūku dzimtas dzīvnieks, ko var turēt kā mājdzīvnieku. Iegādāties šādu eksotisku draugu zināmā mērā bija sievas iniciatīva, ko pēc rūpīgām pārdomām atbalstīju. Skatoties racionāli, mērķis bija arī saimniecisks – dārzā esošo augu masu (nezāles un sienu, dārzeņu atlikumus un augu mizas) izmantot kā barību ruksim,” skaidro Ģirts. Tāpēc 2016. gada 15. augustā pāris devās ceļā pēc jaunā drauga uz Jelgavu, kur tika tirgoti minisivēni. Izvēloties no trim puišiem, priekšroka tika dota tam, kurš, paņemot rokās, kvieca vismazāk. Ruksis tika pie reta personvārda, kas sastopams Latgalē – Onufrijs.

CITI ŠOBRĪD LASA

Protams, daļai cilvēku ir liela vilšanās, kad cūciņa no plaukstas lieluma mīluļa izaug par lielkalibra zvēru, tāpēc pirms iegādes būtu vērtīgi saprast, ka pundurcūka aug līdz četru gadu vecumam, un reizēm, ja par daudz baro, sasniedz pat 70 kg. Cūka ir visēdājs, der gan zāle un augļi, gan dārzeņi un graudaugi, dažādas putras. Pārbarot gan nevajadzētu, jo cūkas ļoti ātri uzņem lieko svaru. Oncim ir divas ēdienreizes dienā ar uzkodām pa vidu; īpaši garšo āboli – tikko kāds nokrīt no koka, tā skrien meklēt un apēd. Ņemot vērā, ka viņa asinīs rit arī kaut kas no Vjetnamas zālēdājcūkas, Oncis darbojas kā zāles pļāvējs – ēdot pagalma zāli.

Ģirts stāsta, ka Onufrijam ir sava atsevišķa siltināta māja, lai nesaaukstētos: “Tā ir ar centrālo apkuri un silto grīdu, kā arī panorāmas logu – tā, lai Oncis, guļot mājā, var redzēt, kas notiek pagalmā. Ja ziemā viņu pasauc, tad sākumā pienāk pie loga, paskatās un tikai tad iet ārā. Bet vasarā pa dienu atkarībā no laika apstākļiem viņam patīk pagalmā izkustēties un kārtīgi nosnausties saulītē vai pavēnī; ceļas līdz ar gaismu un dodas gulēt līdz ar tumsu. Viskarstākajās dienās no svelmes glābjas dubļu vannās un paša izraktās bedrēs.”

Protams, rukša mājvieta regulāri ir jākopj, piemēram, pagalma stūri, kuru Oncis nolēmis izmantot kā tualeti. Tāpat arī guļvieta, jo, klājot migu, Oncis nereti saplēš driskās viņam atdotās segas un drēbes. Rukša ziņkārības dēļ dārzu nācies norobežot ar elektrisko ganu. Oncis ātri vien sapratis, ka stieplei labāk netuvoties.

Runājot par veselību, cūkām viena no biežākajām problēmām ir liekais svars. Ar pārējiem mājdzīvniekiem Oncis satiek labi, dzīvnieki ir izpratuši robežas, ko kurš var atļauties. “Pret svešiem cilvēkiem un dzīvniekiem gan viņš ir samērā atturīgs, bet savējos un biežākos viesus vienmēr priecājas satikt, viņam pat ir tāds zīmīgs apsveicināšanās rukšķiens,” tā Ģirts. Cūkas ir ļoti gudras un pieķeras saviem saimniekiem, alkst pēc komunikācijas. Vasarā pundurcūkām mainās kažoks. Vienlaikus cītīgi jāskatās līdzi ādas, ausu, acu un nagu stāvoklim, jo, ja mazkustīguma dēļ nagi nepietiekami nodilst, tie noteikti jāapgriež.

Pundurcūkas ir draudzīgas, rotaļīgas, ar augstu intelektu, padodas dresūrai, ar ļoti labu ožu

Svars – no 20 līdz 70 kg

Vidējais dzīves ilgums: 10 – 15 gadi

Ķermenis – drukns, apaļīgs, ar lielu galvu; kājas – īsas; biezo ādu klāj raupji, asi sari

Baltas, melnas, pelēkas, rūsganas, sudrabainas, brūnganas; vienkrāsainas, svītrainas, ar plankumiem

Vidējais dzīves ilgums: 10 – 15 gadi

Mīl cilvēkus un labi satiek ar citiem mājdzīvniekiem

Latvijā cenas dažādas, ārzemēs – no 700 dolāriem

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.