Viens no Krievijas modernākajiem elektroniskās karadarbības ieročiem – sistēma “Borisogļebsk-2”, kurai ir gan izlūkošanas, gan sakaru slāpēšanas spējas.
Viens no Krievijas modernākajiem elektroniskās karadarbības ieročiem – sistēma “Borisogļebsk-2”, kurai ir gan izlūkošanas, gan sakaru slāpēšanas spējas.
Foto – Sputnik

Elektroniskais karš – vai esam gatavi? “Zapad-2017” mācības 10

Krievijas un Baltkrievijas mācību “Zapad-2017” laikā Kurzemē bija traucēti sakari, kas varētu būt saistīts ar kaimiņvalstu izmēģinātajām elektroniskās karadarbības metodēm. Notikušais aktualizējis jautājumu, cik Latvija gatava aizstāvēties pret šādiem uzbrukumiem?

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs uzsver, ka jau kopš 2015. gada NATO rīcībā ir stratēģija cīņai ar hibrīdkaradarbības elementiem. Politiskā līmenī viņš apņēmies par Krievijas elektroniskās karadarbības metodēm runāt ar NATO valstu ārlietu ministriem nākamā gada alianses sammitā. “Notikušo varam uztvert kā Krievijas pašu spēju pārbaudi, tur nebija mēģinājuma izprovocēt atbildes reakciju no NATO puses. Pirms “Zapad-2017″ publiski brīdinājām sabiedrotos, ka būs militārie manevri un ka būs mēģinājums pārbaudīt elektroniskās karadarbības metodes, bet mēs neredzam tiešu militāru apdraudējumu. Notikušais bija simbolisks politiskais žests, vēršoties pret Baltijas valstīm, kas parādīja, ka Krievija dara visu, lai iebiedētu NATO, bet tai nav izdevies izprovocēt atbildi,” piebilda ministrs. Viņš norāda, ka “Zapad-2017” laikā notikušais incidents nav vērtējama kā NATO līguma piektā panta situācija. Bet no notikušā var izdarīt secinājumus nākotnei.

“Teorētiski piektā panta situācija būtu, ja elektroniskā uzbrukuma dēļ būtu traucētas sakaru sistēmas un tādēļ nogāztos vairākas lidmašīnas, būtu bojāgājušie. Vai arī traucēta elektroapgāde slimnīcās, un tādēļ ietu bojā cilvēki. Tad būtu jautājums, kā piemērot piekto pantu,” piebilda ārlietu ministrs.

Tā pati loģika kā ar “zaļajiem cilvēciņiem”

Pēdējos gados Krievija sevišķu uzsvaru likusi uz elektronisko karadarbību – vienkāršākais tās paveids izpaužas kā dažādu sakaru tīklu traucējumu veidošana, lai apgrūtinātu pretiniekam operacionālo vidi. Dažādas radioelektroniskās iekārtas iespējams izvietot uz kuģiem, lidmašīnām un zemes. Mūsdienās katras Krievijas armijas brigādes sastāvā ir elektroniskās karadarbības vienība. Attīstītākā Krievijas elektroniskās karadarbības sistēma ir “Borisogļebsk 2”, kas ir radīta, lai traucētu un bloķētu sakaru sistēmas, tostarp GPS signālus, ko izmanto dažādās ieroču sistēmās.

Pirmā Krievijas īstenotā elektroniskās karadarbības operācija sniedzas vēl Krievijas–Japānas kara laikā 1904. gadā, kad Krievijas impērijas spēki radīja pretiniekam traucējumus telegrammu izsūtīšanā artilērijas apšaudes laikā. Mūsdienās Krievijas armija sevišķi izkopusi šīs spējas, jo tās var kompensēt trūkumus citās jomās, kur Krievijas armija atpaliek no NATO. Lielbritānijas pētniecības institūta RUSI vadošais pētnieks Igors Sutjagins norāda, ka, visticamāk, “Zapad-2017” laikā izvērstie elektroniskās karadarbības elementi nav bijuši tieši mērķēti pret Latviju. “Ticamākais, ka slāpēšanas signālu izmēģināja manevru teritorijā, taču ar nelielu nobīdi – tā, lai nejauši skartu kaimiņvalsti. Un tad jau mācību rīkotāji var teikt – piedodiet, puiši, nebija domāts pret jums, bet signāls par spēcīgu – pārforsējām,” vērtē I. Sutjagins. Šo rīcību viņš sauc par robežu pārbaudi no Krievijas puses un lieto terminu “zemsliekšņa darbība”. Praktiski tas nozīmē, ka tiek veikta diversija, kur nekvalificējas NATO līguma piektā panta situācijai un kas kopumā raksturojama kā zemā riska hibrīdkarš. “Tā ir rīcība, lai izvairītos no soda. Loģika ir kā ar “zaļajiem cilvēciņiem” Ukrainā – aizsūtīsim bez pazīšanās zīmēm un noliegsim, ka tie ir mūsu. Šīs ir līdzīgas darbības, par kurām faktiski nav jāuzņemas atbildība,” komentē I. Sutjagins. Viņaprāt, nepieciešams turpināt rietumvalstu sankcijas pret Krieviju, liedzot piegādāt noteiktas tehnoloģijas, lai Krievija neturpinātu attīstīt šīs spējas.

“Krievijā lielākoties šajās iekārtās tiek izmantoti Rietumu komponenti vai to kopijas. Kad Putins vēsta, ka Krievijai sankciju dēļ draud tehnoloģiskā atpalicība, viņš vēsta, ka viņam trūkst jaunāko mikroshēmu ieročiem. Jo Krievijā inovāciju īsti nav. Vai Krievijā ir “Apple” vai cits ārzemju tehnoloģiju kompāniju analogs, kurš būtu radījis Krievijas “aifonu”? Nē. Tas vien pierāda, ka Krievijā nav civilās tehnoloģiju industrijas, ko var pielāgot militārajam izpildījumam,” saka I. Sutjagins.

Viņš arī uzsver, ka NATO jāatceras savs spēks un tās valstu rīcībā esošās elektroniskās karadarbības sistēmas, piemēram, ka tās ir uz ASV kuģiem, pretgaisa aizsardzības sistēmās, bumbvedējam “B-52” un arī NATO partnervalsts Zviedrijas ražotā iznīcinātāja “JAS Grippen”, kas spēj bloķēt pretgaisa aizsardzības sistēmas, un tādu piemēru vēl ir daudz.

“NATO nesnauž, mēs attīstām savas spējas arī šajā jomā. Kā jau demokrātijā lietas apspriežam kritiski, taču neesam nekādi nevarīgi vai mazspējīgi zaķīši zem eglītes,” atgādina E. Rinkēvičs.

 

NATO pagaidām atpaliek

Par Baltijas valstu spējām gūt pārliecinošu virsroku elektroniskās karadarbības apstākļos skeptisks ir Baltijas Aizsardzības koledžas (“BaltDefCol”) pasniedzējs, atvaļinātais NBS pulkvežleitnants Uģis Romanovs. Tieši elektroniskās karadarbības sistēmu ziņā Krievija esot priekšā NATO par vairākiem gadu desmitiem, un izrāviens šajā jomā nav absurda Krievijas “militārā radošuma dievināšana”, bet gan realitāte. “Kādreiz NATO spēki slāpēja talibu sakaru sistēmu signālus, bet tas ir bija pavisam cits līmenis. Krievija jau no Čečenijas kara aktīvi šīs sistēmas attīstīja. Protams, lielajām NATO valstīm kā ASV ir labas elektroniskās karadarbības sistēmas, bet jautājums ir, ko darīt Baltijas valstīm, ja notiek Krievijas uzbrukums? Baltijā esam bezpalīdzīgi, un ASV spēkiem līdz mums nepieciešams nokļūt,” saka U. Romanovs.

Eksperts piebilst, ka sakari militāra konflikta gadījumā ir kritisks jautājums, jo, tos bloķējot, iespējams ietekmēt pretinieka lēmumu pieņemšanas ātrumu. Viņš uzsver, ka Latvijā pietiek radīt traucējumus telekomunikāciju sistēmās un izsist no ierindas globālās pozicionēšanas sistēmu. Kāds risinājums? “Patīk tas vai nepatīk – mūsu karavīriem vairāk jāizmanto drukātas kartes un, cik iespējams, zemes sakaru līnijas,” saka U. Romanovs.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Viens no jaunākajiem Covid-19 upuriem – 40. vidusskolas skolotājs 13
10 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
“Atsūtīja ziņu, lai gatavojos, ka nošaus.” Viņķele sūdzas par internetā saņemtiem draudiem 6
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai jāskaita arī zārka nesēji un izvadītājs? Jaunie pulcēšanās ierobežojumi rada neskaidrību bēru organizēšanā 1
8 stundas
LA
LA.LV
Laukos
Klauss: Covid-19 izplatību Latvijā var efektīvi mazināt, nodrošinot darbnespējas lapu apmaksu pilnā apmērā 5
12 stundas
LE
LETA/AFP
Ziņas
Turciju satricinājusi spēcīga zemestrīce, kas bija jūtama no Atēnām līdz Stambulai
12 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Aiz “Nulles depozīta” vīd Andris Šķēle? 12
16 stundas
KS
Kārlis Streips
Ziņas
Kārlis Streips: Pandēmijas beigas? Jārunā par Trampa fanu un atbalstītāju apzināto vai neapzināto stulbumu 6
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Sagrūstot kādas ēkas sienai, Rīgas centrā zem ķieģeļiem aprakta automašīna 1
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 pandēmijas laikā arvien vairāk tautiešu vēlas atgriezties uz dzīvi Latvijā 8
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Dvēseļu puteni” demonstrēs ASV televīzijas kanāls “HBO” 1
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Rīgas Modes nedēļā par spīti visam uzmirdz krāšņākās bērnu un pieaugušo modes kolekcijas
19 stundas
LE
LETA
Ziņas
Kaimiņam izvirzītā apsūdzība mainīta uz maigāku pantu
19 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Karaliskās ģimenes biogrāfe: brāļi, prinči Harijs un Viljams, varētu izlīgt tikai vienā gadījumā 7
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Bricis asi kritizē mūsu jauno, gandrīz pusmiljonu vērto meteodienesta mājaslapu 26
21 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Aktieris Gundars Āboliņš: “Nepatīk man tā dūrīšu sasišana vai bakstīšanās ar elkoņiem!” 2
19 stundas
LL
Lilija Limane
Stāsti
pirms 100 gadiem grāfa Pālena dēls ar baronu Bēru pils pagrabā izraka 100 vīna pudeles
15 stundas
VS
Viesturs Sprūde
Stāsti
Lielākais skandāls Nacionālajā operā: Vētra brutālā kārtā no muguras operas telpās uzbruka kritiķim
1 diena
GN
Gints Narogs
Ziņas
Modernā pieccīņa no 2024.gada olimpiskajās spēlēs būs jaunā veidolā
15 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
Ķepainis par dzīvību cīnījās pēdējiem spēkiem! Ogrē, pateicoties drošsirdīgam garāmgājējam, izglābj slīkstošu suni 7
1 diena
LA
LA.LV
Ziņas
SIA “Rīgas ūdens” plāno nomainīt mehāniskos skaitītājus, nodrošinot precīzu sniegto pakalpojumu uzskaiti
14 stundas
KD
Krista Draveniece
Stāsti
“Kad veda uz slimnīcu, bērniem šoks, suns gaudo, tas bija sirreāli!” Kristaps atklāti par cīņu ar Covid-19 25
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Tradicionālie britu karaliskās ģimenes Ziemassvētki apdraudēti: darbinieki uzsākuši boikotu pret karalieni 4
1 diena
KD
Krista Draveniece
Ziņas
„Mums jārestartē domāšana!” AS „Olainfarm” priekšsēdētājs Jerūns Veitess par Covid-19, narkotiku baumām un kaitīgo cukuru
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Dziedātāja ANNEMARIA: “Šī dziesma savu dzimšanas dienu gaida jau kādu laiciņu!”
18 stundas
SK
Skaties.lv
Veselam
“Viņiem ir bail.” Daļa veselības aprūpes darbinieku plāno atteikties strādāt ar Covid-19 pacientiem 26
2 dienas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieces – Nadīna, Ulla un Adīna
18 stundas
SK
Skaties.lv
Ziņas
Rīgā pa nakti vairākiem auto nozagti lukturi – zagli interesējis tikai vienas markas auto 5
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Maģiskās eņģeļu stundas no 31.oktobra līdz 6.novembrim: kādas vēlmes piepildīsies
18 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Kāpēc nedarījām visu, lai maskas ražotu Latvijā? Muižniece par ASV izbrāķētajiem respiratoriem miljonu vērtībā 16
1 diena
VB
Vija Beinerte
Stāsti
Vija Beinerte: Kad melns tiek pasludināts par baltu 19
1 diena
LA
LA.LV
Kokteilis
Šodien tu vari uzticēties tikai pats sev! Horoskopi 31.oktobrim 1
13 stundas
MS
MAIJA SVARINSKA
Ziņas
Par cilvēka dabu. Recenzija par izrādi “Notikums Višī pilsētā” Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātrī
07:15
LE
LETA
Ziņas
ASV jauns vienā diena reģistrēto Covid-19 gadījumu skaita rekords – 94 125
07:00
LE
LETA/AFP
Ziņas
Dānijas ultralabējā partija sāk kampaņu pravieša Muhameda karikatūru pārpublicēšanai
23:16