Foto: Dainis Bušmanis

FOTO, VIDEO: Atver enciklopēdiju nācijas gudrībai 1

Līdz ar Nacionālās enciklopēdijas drukātā sējuma “Latvija” svinīgo atvēršanu vakar Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) telpās pēc četru gadu darba sākusi veiksmīgi materializēties iecere, kas atjauno Latvijā vēl 19. gadsimtā aizsāktās enciklopēdiskās tradīcijas un apliecina latviešu nācijas intelektuālo potenciālu.

Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
“Daudzi to uztver ļoti nopietni.” NBS kapteinis komentē izplatīto versiju par Krievijas iebrukumu Latvijā
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
Lasīt citas ziņas

“Šodien, Latvijas valsts simtgades priekšvakarā, mēs atdodam latviešu tautai vienu no valsts simboliem – Nacionālo enciklopēdiju. Tā apliecina, ka Latvijā ir spēcīga intelektuālā elite, zinātnieki, kas spējīgi izveidot šādu enciklopēdiju. Tā apliecina tautas intelektuālo briedumu,” Nacionālās enciklopēdijas drukātā sējuma atvēršanā uzsvēra kultūras ministre Dace Melbārde.

Nacionālā enciklopēdija ir būtisks un simbolisks Latvijas simtgades notikums ar paliekošu vērtību, savdabīgs garīgais tilts, kas, ministres Melbārdes vārdiem sakot, atjauno saikni starp intelektuālo eliti un sabiedrību.

CITI ŠOBRĪD LASA

LNB direktora Andra Vilka vēl 90. gados iecerēts, valsts budžeta finansēts Nacionālās enciklopēdijas projekts tika aizsākts no nulles 2014. gadā. Politisku atbalstu tas guva neilgi pirms tam – laikā, kad kultūras ministres pienākumus pildīja Žaneta Jaunzeme-Grende.

Enciklopēdijas drukātajā sējumā “Latvija” atrodami populārzinātniska rakstura šķirkļi par Latvijas vēsturi un valsti pēc neatkarības atjaunošanas – dabu, izglītību, kultūru, zinātni, valsts iekārtu un pārvaldi, komunikāciju, veselību, sociālo aizsardzību, grāmatniecību, poligrāfiju, reliģiju un baznīcu, sportu, tautsaimniecību, demogrāfiju. Ap 250 šķirkļu izvietoti 864 lappusēs.

Informāciju papildina vairāk nekā 1000 ilustrāciju, tajā skaitā kartes, fotouzņēmumi, gleznu reprodukcijas, grafiki, tabulas. Atšķirībā no “Latvijas padomju enciklopēdijas” (LPE), ilustrāciju ir vairāk un tās ir lielākas, protams, nemaz nerunājot par šķirkļu saturu, jo LPE gadījumā tie bija padomju ideoloģijas pilni. Nacionālās enciklopēdijas sējums “Latvija” no šodienas iegādājams LNB telpās pirmajā stāvā, kā arī Jāņa Rozes grāmatnīcās.

Drīzumā tas būs pieejams arī citās grāmatu tirgošanas vietās. Sējuma pirmā tirāža ir 3000 eksemplāru, taču, sagaidot lielu iedzīvotāju interesi, tiks nodrukāts vēl. LNB grāmatu galdā sējuma cena ir 38,50 eiro.

Enciklopēdijas šķirkļu autori ir Latvijā spožākie speciālisti savās jomās, uzsver A.Vilks. Šeit apkopotā informācija atšķirībā no, piemēram, “Vikipēdijas” ir pārbaudīta un uzticama. Piemēram, šķirkli par derīgajiem izrakteņiem sagatavojis LU Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors Ģirts Stinkulis, bet par grāmatniecību – LU profesors, grāmatzinātnieks Viesturs Zanders. Enciklopēdijas tapšanu pieskata īpaša padome, kurā ir aptuveni 30 augstskolu rektori un iestāžu vadītāji, kā arī 50 nozaru eksperti. Viņi konsultē enciklopēdijas redaktorus un atalgojumu par to nesaņem, strādājot idejas vārdā.

Viss Nacionālās enciklopēdijas saturs ir veidots pilnīgi no jauna, neizmantojot iepriekšējos Latvijas vēsturē pieredzētos enciklopēdiskos izdevumus, kas novecojuši. “Manuprāt, galvenā lieta, ko esam izdarījuši, ir sistēmas radīšana, jo sistēma ir visa pamatā. Esam radījuši veidu, kā savienot šīs divas pasaules – akadēmisko vidi un kā nodot informāciju populārzinātniskā veidā visai sabiedrībai,” atklāšanā bilda enciklopēdijas galvenais redaktors, vēstures doktors Valters Ščerbinskis.

18. decembrī tiks sperts nākamais solis un darbu internetā sāks enciklopēdijas elektroniskā versija “enciklopedija.lv”. Tā būs bezmaksas, visaptveroša un tiks regulāri papildināta. Šobrīd sagatavots apmēram pusotrs tūkstotis šķirkļu. Kā jau agrāk skaidrojis Ščerbinskis, bez šaubām, svarīgākā elektroniskās enciklopēdijas funkcija būs informācijas meklēšana. Pie atsevišķiem šķirkļiem būs arī audioieraksti.

Piemēram, mūzikas instrumentu skaņu un svešvalodu, putnu un dzīvnieku balsu atveidojumi. Būs arī “ieteicamā literatūra” ar saitēm uz Latvijas Nacionālās bibliotēkas krājumu. Plānots, ka elektroniskās enciklopēdijas sākuma lappuse vienmēr sniegs informāciju par aktuālākajiem, no jauna pievienotajiem šķirkļiem, jaunāko ilustratīvo materiālu, videosižetiem un informāciju paredzēts atjaunot ik nedēļu vai ik pēc pāris nedēļām.

Lasītājs, ja vēlēsies, varēs visus jaunumus saņemt savā e-pastā. Tāpat sagatavota elektroniskā versija viedtelefonam. Nacionālās enciklopēdijas vadītājs vairākkārt uzsvēris, ka ar enciklopēdiju nav iespējams nopelnīt un tas arī nav mērķis – mērķis ir panākt, lai Latvijas sabiedrība izmantotu šo resursu pēc iespējas vairāk un “kļūtu gudrāka”. Atklāts ir jautājums, vai “Latvijas” sējumam drukātā formā reiz sekos arī citi. Kā izteicies LNB direktors A.Vilks, Nacionālā enciklopēdija ir projekts, kas nekad nebūs pabeigts.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
“Daudzi to uztver ļoti nopietni.” NBS kapteinis komentē izplatīto versiju par Krievijas iebrukumu Latvijā
Lika izģērbties līdz apakšbiksēm, mani filmēja un visiem veica daktiloskopiju! Jaroslavs atklāti par bēgšanu no Ukrainas
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Krievijas miljardieris: “Vai Krievijas interesēs ir iznīcināt Ukrainu? Protams, nē, tā būtu milzīga kļūda”
Lasīt citas ziņas
Darba devēji izķer pat pirmo kursu studentus. Kura profesija šobrīd ir viena no pieprasītākajām darba tirgū?
Olafs Zvejnieks: Krievijai – defolts. Kādas būs sekas?
Valstī spēkā brīdinājums par negaisa risku. Laika prognoze trešdienai
Krievija turpina raķešu teroru pret Ukrainas iedzīvotājiem: Mikolajivā raķete trāpījusi daudzdzīvokļu ēkai
Pasauli gaida jauns skandāls: princis Harijs un Megana Mārkla atkārtoti tikušies ar TV šovu zvaigzni Opru Vinfriju
10:35
Kāpēc Ukraina nedod prettriecienu Krievijas cūcībai?
10:27
VIDEO. “Kaut kas tāds, ko nevar vārdos izstāstīt”: latviešu aktrise Lelde Vikmane atklāj, kā iemīlējusies un pārcēlusies uz dzīvi Parīzē
10:21
VIDEO. “Kaut kas tāds, ko nevar vārdos izstāstīt”: latviešu aktrise Lelde Vikmane atklāj, kā iemīlējusies un pārcēlusies uz dzīvi Parīzē
Muļķība tik drīz nav gāžama, tomēr visi sauc, cik spēka – palīdziet, glābiet Ivetu. Egila Līcīša feļetons
Pasauli gaida jauns skandāls: princis Harijs un Megana Mārkla atkārtoti tikušies ar TV šovu zvaigzni Opru Vinfriju
FOTO. Latvijas talantīgā tenisiste Ostapenko izvēlētā apģērba dēļ Vimbldonas čempionātā iekūlusies nepatikšanās
“Dziedāt man nozīmē dzīvot.” Saruna ar Kijivas Nacionālās operas solisti Olhu Matušenko
Kolorado vaboles dodas uzbrukumā: audzētāji šogad ziņo par sevišķi plašu kartupeļu lapgraužu izplatību
VIDEO. “Sākumā domāju, ka tas ir bojā gājis lapsēns, bet nē, tas ir bijis kāda cilvēka…”: latviete pie lapsu alas atrod nomedīto “pārtiku”
Krievijas okupētajā Severodoneckā beidzas pārtika. Pilsētā joprojām atrodas vairāki tūkstoši civiliedzīvotāju
Turcija atbalsta Zviedrijas un Somijas pievienošanos NATO. Turcija “dabūjusi visu, ko tā vēlējās”
Lēdurgā sadursmē ar kravas auto gājis bojā vieglās automašīnas vadītājs
“Vislielākā nelaime ir ar uztura bagātinātājiem.” Ārste par to, kādu postu var nodarīt “brīnumlīdzekļi”
Krievija vēl arvien nav saukta pie atbildības. Zelenskis rosina apturēt tās dalību ANO Ģenerālajā asamblejā
Daudziņš: “Ukrainā līst asinis un mirst cilvēki, bet mēs te gaidām, kad atnesīs pusdienas”
Romas pāvesta izteikumi par Ukrainu rada neizpratni: “Iespējams, karš kaut kādā veidā tika izprovocēts…”
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs