LTV1 debates “Partija fokusā” ir labākais šāgada priekšvēlēšanu jaunums, jo LTV Ziņu dienestā bijusi drosme pieņemt lēmumu krasi izmainīt zīmējumu sarunai ar politiķiem.
LTV1 debates “Partija fokusā” ir labākais šāgada priekšvēlēšanu jaunums, jo LTV Ziņu dienestā bijusi drosme pieņemt lēmumu krasi izmainīt zīmējumu sarunai ar politiķiem.
Ekrānuzņēmums no ltv/lsm.lv

Es tev politiski iepatikšos! Anda Rožukalne vērtē politisko debašu raidījumus 0

Strauji tuvojoties 13. Saeimas vēlēšanām, šoreiz uzmanības fokusā – priekšvēlēšanu debašu kvalitāte medijos.

Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu 1
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Lasīt citas ziņas

Gada teicienu un gada muldoņu topi ir pilni jau septembrī, visi joku rekordi arī politikā, tāpat kā vasaras siltumā nu pārspēti. Esam tikuši pie tik daudziem spārnotiem vārdiem un zīmīgiem citātiem, izsprukušiem no politiķu mutes, ka skaidrs – priekšvēlēšanu debates apnikušas. Iespējams, mums nepietrūks “kotlešu un iedzērāju” (“KPV LV” versija) identitāšu virpināšana vai arī prātošana, ko nozīmē definīcija, ka “ģimene ir laulības un vīrieša savienojums” (“No sirds Latvijai” kandidāta pārteikšanās). Bet varētu pietrūkt tās apņēmības, enerģijas un profesionālisma, kādu ļoti intensīvi demonstrē mediji.

Šoreiz nav iemesla sūdzībām, ka trūkst iespēju iepazīt kandidātus. Varu pierādīt, ka pirmvēlēšanu periodā ir divi svarīgi un labi jaunumi: sen zināmās debates ir pamatīgi uzlabotas, un – domāšanai par kandidātiem ir pietiekami daudz laba mediju satura.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai dzīvo jaunās debates!

Labākais jaunums ir jaunās debates gan LTV1, gan “Delfos” un “TvNet”. Agrāk adaptētie formāti, kas centās nokopēt pasaules lielāko televīziju vēsturiskos standartus, nomainīti ar jēdzīgām sarunām. Atcerieties tos varenos lokus, kādos nostādīja partiju kandidātus, lai pagūtu katram no apmēram 10 uzdot dažus jautājumus. Diskusijas slīka vienveidībā. Kamēr sagaidījām, kad katrs pateiks savu sakrālo teikumu, sākums bija piemirsies un atbilde vairs nebija svarīga. Nogurdinoši un bezjēdzīgi!

Vērtīgā ideja par līdzvērtīgām tiesībām uzrunāt vēlētājus un piespiest noklausīties visu spēlētāju piedāvājumu lielākoties baroja nevis vēlētājus, bet mediju treniņu biznesu. Labi sagatavotie runātāji nevis raidīja tautā domas, bet cīnījās ar nepieciešamību pievērst uzmanību. Ja ir vairāk par pieciem runātājiem, tādos apstākļos debates atgādina ko līdzīgu slavenajām gruzīnu kalniešu dejām – visi dejotāji ir veikli, bet katram ir vismaz viena iespēja parādīt savu prasmi pietupienā virpuļot un mētāt kājas. Šāds formāts gan vēl bija diasporas debatēs Straumēnos, ko veidoja LTV1, bet tur sarunu vadīšanas prasmes kopumā attaisnoja klasiskās debates formas noderīgumu.

LTV1 debates “Partija fokusā”, manuprāt, ir labākais šāgada priekšvēlēšanu jaunums.

Labākais, jo LTV Ziņu dienestā bijusi drosme pieņemt lēmumu krasi izmainīt zīmējumu sarunai ar politiķiem, otrkārt, iecerētās pārmaiņas ir pārvērtušās augstvērtīgā saturā. Tā izskatās laba iepazīšanās, kad ir iespēja parunāt par svarīgo ar katras partijas pārstāvjiem. Uzklausīšana nav pasīva, nedomājoša. Pēc maniem vērojumiem, tieši LTV1 debatēs ir vislabākā iespēja uzzināt politiķu piedāvāto saturu. Pārējās diskusijas tomēr krietni rotē ap jau zināmajiem jautājumiem. Kamēr visi izsakās par sarkanajām līnijām, pensiju indeksāciju, nodokļu procentiem, lielās idejas nav iespējams apspriest.

Gunta Bojāra un Jāņa Gestes vadīto debašu satura vērtējumus uzreiz pēc raidījuma izsaka ieinteresēti vērotāji. Ja vēl ir laiks apskatīties, cik katrs pārspīlējis, mānījies vai sajaucis, tad ļoti noder “Melu detektora” politiķu kļūdu meklētāju darbs, kas lasāms “lsm.lv”. Tas arī ir svarīgs un moderns jaunums – kopš politikā meli un patoloģisku meļu panākumi kļuvuši par svarīgu resursu (piemēram, Tramps un britu breksita virzītāji), faktu pārbaudītāji veido nopietnu profesiju, jo dara svarīgu darbu.

Kurš tiks galā ar bļāvējiem?

Vēlēšanās konkurē ne vien politiķi, bet arī debašu vadītāji. Galvenais viņu vērtēšanas kritērijs ir prasme ne vien uzdot labus jautājumus, bet saņemt arī atbildes. Šogad atkal tas nozīmē profesionālās iemaņas tikt galā ar visiem kliedzējiem, nesavaldīgiem apvainotājiem un smieklīgiem narcisiem.

Politiķus parasti draudzīgi brīdina, ka iznākšana publikas priekšā var būt krietni nepatīkamāka par pastaigu zem labi paēdušu kaiju bara. Bet tikai redakciju iekšpusē zināms, cik sarežģīti debašu laikā ir apvienot profesionālos pienākumus ar savaldību, cik ļoti mediju darbiniekiem var traucēt vienkārša inteliģence un laba audzināšana ģimenē. Par to vērts cienīt katru žurnālistu, kas vada partiju debates un organizē to norisi.

Es nepiekrītu, ka tikai Domburs māk tikt galā ar politiskās komunikācijas vides piesārņotājiem un mēslu visiem virsū mētātājiem. Domburam ir interesantas un vērtīgas debates “Delfu” formātā “Domā, spried un sver!”, tomēr Bojārs un Geste arī ir meistarīgi tajā mākslā, kas ļauj skatītājiem vērtēt, kā dominējošie partiju tēli izskatās, palikuši gozēties savā bļāvēju pasaules pašu iedomātajā varenībā. Nav nemaz slikti, ja vēlētājam, kas arī visiem vēlas sadot un priecājas, ka pie vārda tiek tikai politiskie favorīti, kāds atgādina par žurnālistu lomu un darbu, kā to darīja Bojārs. Tad varbūt kāds aizdomāsies, ka partija, kuras runājošā galva visus sūta pie zobārsta, visticamāk, pati savu zobārstu labprāt turētu rokudzelžos.

Vēl viens labs jaunums un pozitīvs atklājums ir Armanda Pučes vadītās debates “Rīga TV24” raidījumā “Kārtības rullis”. Tas ir īsts debašu maratons, kas sastāv no trīs pusstundu gariem raundiem. Katrā raidījumā piedalās trīs partiju pārstāvji, kāds politikas eksperts un kāds it kā parastais vēlētājs. Šīs sarunas ir vērtīgas, jo Puče labi tiek galā ar to, ka visiem ir jāievēro viņa noteikumi. Daiļmuldētājiem, lēnajiem reaģētājiem, savas kārtības citiem uzspiedējiem tajās nav ko darīt vai arī nāksies klusēt un aizvainoti elsot.

Ja nevari pateikt skaidri, uzreiz un īsi, tu nekvalificējies Pučes politiķu turnīrā.

Kad “Kārtības rullī” pie vārda tikuši partiju vārdu un darbu vērtētāji, ir iespēja pārdomāt politiķu domugraudus, pievēršoties politikas kvalitātei.

Kad būs iespēja domāt?

Gandrīz visām šeit minētajām un neminētajām debatēm ir pievienota analītiskā daļa. Tā ir lieliska iespēja arī vēlētājiem piebremzēt emociju uzplaiksnījumus, padomājot par politiskā piedāvājuma saturu. Sociālo mediju teksti nav vienīgā iespēja prognozēt nezināmo – vēlētāju domāšanas un lēmumu pieņemšanas vietējās īpatnības. To dēļ politiķi plosās kā mācēdami, vai ne? “Kārtības rullis” dod iespēju satikt pa vienam vēlētājam, “Tautas Panorāma” rāda vēlētāju portretu galeriju katru dienu, zinošu ekspertu panelis palīdz par politiku domāt blakus Dombura debašu laukumam.

Vēl viens svarīgs formāts, kas izveidots tieši šajā priekšvēlēšanu laikā, ir “RE:TV” “Vēlēšanu aizkulisēs”. Raidījumu vada vēsturnieks un Vidzemes Augstskolas rektors Gatis Krūmiņš. Raidījums ir paredzēts tikai un vienīgi vēlētāju domāšanas veicināšanai, viņu izglītošanai. Krūmiņš studijā aicina augstskolu pasniedzējus, bet sarunai līdzās ir ieraksti ar vēlētāju pārdomām un ārvalstu ekspertu domas. Dažādie skatījumi padara sarunu par aktuālo politiku daudzslāņainu, zinātkāram vēlētājam noderīgu. Tas ir vienīgais priekšvēlēšanu raidījums, kurā zināšanas, pētījumu atziņas, dziļa izpratne pārspēj apkārt sanošo “es tev politiski iepatikšos visos veidos!” kakofoniju.

Sarunas “Vēlēšanu aizkulisēs” nav steidzīgas, tās prasa pacietību un līdzi domāšanu.
SAISTĪTIE RAKSTI

Katram sevi cienošam vēlētājam ir iespēja 45 minūtes baudīt dažādu zināšanu esenci. Tās palīdz atvērt acis plašāk, ieraudzīt politikas priekšplāna un neredzamās puses mijiedarbību.

Vēl nav bijušas debates, kas skaidri pateiks, vai tiešām simtgades laikā nav nozīmīgu un jaunu valsts attīstības ideju. Politikas saturu vēl laiks meklēt un vētīt. Tāpat nav bijušas debates, kurās apspriestu, kāpēc kā neatkarīgi eksperti vienā vai otrā formātā ierodas tie cilvēki, kuri paši darījuši melnus un baltus darbus esošo politiķu šarma uzturēšanai. Piemēram, kāda būs Bendika loma LR2 “Vēlēšanu grābeklī”? Arī to laiks vērtēt priekšvēlēšanu formātu daudzveidībā!

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Šodien saprāta balss apklusinās tavu sirdsbalsi! Horoskopi 5. decembrim
TV24
“Man uz konta stāv – 402 000. Visa nauda, kas ienāk, aiziet valstij. Darbs apstājies” – uzņēmējs VID uzlikto sodu uzskata par nepamatotu
Lasīt citas ziņas
TV24
Ja no Kaļiņingradas tiktu izšauta raķete, vai Latvija paspētu uz to reaģēt? Skaidro Rajevs
Viedoklis
Armands Puče: Kalvītis ar bārdu. Bārdu rakstām ar lielo burtu
Otrdien daudzviet uzspīdēs saule, vietām – snigs
Kokteilis
FOTO. “Mans mīļākais radio ir…” Ar plašu vērienu un daudzu zvaigžņu piedalīšanos nosvinēta Radio SKONTO 30 gadu jubileja
Otrdien daudzviet uzspīdēs saule, vietām – snigs
07:31
Receptes
Pita ar sieru. Garšīgas brokastis 15 minūtēs
07:27
Kokteilis
FOTO. “Mans mīļākais radio ir…” Ar plašu vērienu un daudzu zvaigžņu piedalīšanos nosvinēta Radio SKONTO 30 gadu jubileja
07:14
Sešgadnieks sašauj skolotāju. Kādu sodu par to ASV piespriež vainīgā bērna mammai?
Receptes
Pita ar sieru. Garšīgas brokastis 15 minūtēs
Krievu karavīrs Hohlovs nošāvis savu komandieri, kurš ņirgājies par viņa uzvārdu
Šodien saprāta balss apklusinās tavu sirdsbalsi! Horoskopi 5. decembrim
Cilvēkstāsts
VIDEO. Žurnāliste Inese Supe atklāti par savu nopietno slimību: “Es neesmu gatava mirt, man vēl daudziem cilvēkiem ir jāpalīdz”
Par atteikumu mazgāt automašīnu ar Ukrainas numurzīmi, automazgātavas īpašniekiem noteikts 1000 eiro sods
TV24
Artis Pabriks: “Baltijas jūrā Krievija nav tā valsts, kas jebkādi varētu dominēt”
Koalīcija paudusi savu nostāju jautājumā par par Kariņa speciālo avioreisu izmantošanu
Uzbrukums RAKUS ārstei pacienta radiniecei varētu izmaksāt ļoti dārgi. Tiek pieprasīta kompensācija 8000 eiro apmērā
Kokteilis
VIDEO. “Oi, mīkstas lūpiņas, garšīgas!” Šovu zvaigznei Magonei uzradusies jauna simpātija
TV24
Ja autovadītājs brauc ar “puteņa biļeti”, ko darīt pārējiem ģimenes locekļiem?
Izsmeļoši: viņa seksuālā atkarība. 12 uzvedības modeļi, kas to nodod. Ko tā patiesībā nozīmē?
Latvijā parādījies jaunais Covid-19 paveids “Pirola”, liecina notekūdeņu monitoringa dati
Veselam
“Pirms 40 gadiem, kad pirmo reizi parādījās infekcija HIV, tas bija kā nāves spriedums” – infektoloģe par medicīnas straujo attīstību
Kokteilis
FOTO. Brīdis starp to, kas jau bija, un to, kas vēl būs. Ar krāšņiem koncertiem atzīmē leģendārās “Mikrofona aptaujas” 55 gadu jubileju
Veselīgās un dziedinošās dzērvenes. Cik daudz dzērveņu ieteicams apēst dienas laikā?
TV24
Kāpēc vislielākā Ukrainas armijas vienību koncentrācija ir Kupjanskā? Skaidro Rajevs
FOTO. Liepājā tramvajs pārtapis par rūķi, bet puķu dobēs sarindoti Ziemsvētku rotājumi – pilsēta iemirdzas svētkiem
Mājas
Dažas idejas, kā var glīti un gaumīgi iesaiņot dāvanu. Noderēs arī jubilejās
TV24
Krievi lielās, ka kāds ukraiņu pilots nodevis viņiem savu lidmašīnu. Rajevs skaidro, vai tā ir patiesība
“Mēs viņam “WhatsApp” rakstām, cik ļoti viņu mīlam, pievienojam arī balss ziņojumus, apzinoties, ka atbildi nesaņemsim,” vecāki nespēj samierināties ar dēla nāvi
Kokteilis
VIDEO. Zināms, kuri šova “X faktors” dalībnieki cīnīsies par galveno balvu
Trīs dienās savāc parakstus pret tiesību atņemšanu par braukšanas ātruma pārsniegšanu par vairāk nekā 30 km/h
TV24
SPECIĀLIZLAIDUMS. Aktuālais par karadarbību Ukrainā