Praktiski
Manas tiesības

Esmu parādnieks, bet saņēmu mantojumu: tālākā rīcība?0


Ilustratīvs foto
Ilustratīvs foto
Foto: Fotolia

Esmu parādā vairākām kredītfirmām (kopā gandrīz 10 000 eiro), bet strādāju tikai gadījuma darbus, tāpēc nav nekādu cerību šos kredītus savas dzīves laikā nomaksāt. Taču man vēl ir dzīva mamma, kurai ir neliels zemes pleķītis un neliela privātmāja. Ja pēc mātes nāves pieteikšos uz mantojumu, tad skaidrs, ka mani kreditori tūlīt būs klāt un visu atņems. Vai pēc mammas nāves uz mantojumu vismaz var pieteikties mazbērni, ja es kā vienīgais dēls atteikšos? Vai arī uz maniem bērniem un mazbērniem kādreiz attieksies mani parādi? Jautā AIGARS no Rīgas.

Ikvienam mantiniekam ir tiesības mantojumu gan pieņemt, gan no tā atteikties jeb atraidīt. Ja mantinieks mantojumu atraida, tad viņam pienākošos daļu manto tas, kurš pēc likuma aicināts mantot kā mantojuma atstājēja tuvākais mantinieks.

Latvijas Zvērinātu notāru padomes priekšsēdētājs Jānis Skrastiņš precizē: “Ja pirmajā šķirā mantojumu ir atraidījis tuvākās, t.i., pirmās pakāpes mantinieks (šajā gadījumā – dēls) un viņš ir vienīgais savas mātes bērns, tad uz mantojumu ir tiesīgi pieteikties nākamās – otrās pakāpes lejupējie, t.i., mantojuma atstājējas mazbērni. Taču, ja mātei ir bijuši vēl citi bērni, bet, piemēram, miruši un viņiem palikuši bērni, arī šie mazbērni būs mantinieki kopā ar saviem brālēniem vai māsīcām – Aigara bērniem. Tādā gadījumā mazbērni savā starpā sadalīs sava vecāka daļu.”

Saistītie raksti

Ja par mantiniekiem, kā šajā gadījumā iecerēts, tiks apstiprināti mantojuma atstājējas mazbērni, viņi mantotu savas vecmāmiņas parādus, ja tādi būtu. Tēva parādi (kurš, kā tiek pieļauts šajā situācijā, no savas mātes atstātā mantojuma būs atteicies) uz viņa mātes mantiniekiem (mazbērniem) neattieksies. Taču, ja tēvs savas dzīves laikā parādus nebūs atmaksājis un pēc viņa nāves bērni pieņems kaut kādu mantojumu no viņa, tad visi viņa parādi kļūs par bērnu saistībām.

SVARĪGI

Ja tēvs pēc savas nāves neko nebūs atstājis mantojumā, bērni neko nemantos, un arī viņa parādi uz bērniem tad neattieksies.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

VB
Vija Beinerte
Latvijā
“Patlaban durts tiek cilvēcības sirdī.” Vija Beinerte sarunājas ar Juri Rudevski par valodu, dzimumu, mākslu un cenzūru 5
Intervija 5 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
81 gadu vecā Dzidra Smiltenē spiesta mazgāties šķūnī ledaini aukstā akas ūdenī 1
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
Krievijas tiesa iesaldē Navaļnija kontus
2 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Ūdens kafijas krāsā!” Skolas renovētāji piesārņo parka dīķi, iedzīvotāji uztraukušies 1
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
“Atņemot brīvpusdienas skolēniem, Latvijas sabiedrībā nav cieņas Saeimai!” Gobzems kolēģiem velta stingrus pārmetumus 1
7 stundas