Latvijas dāmu basketbola izlases leģenda Gunta Baško.

Latvijas sieviešu basketbola izlase piektdien cieta zaudējumu pārbaudes spēlē, kurā savu karjeru noslēdza ilggadējā valstsvienības spēlētāja Gunta Baško.

“To bezjēdzīgo brīvdienu 1. maijā sen bija laiks izbeigt.” Sociālo tīklu lietotāju viedokļi par 1.maiju kā oficiālu brīvdienu
Kāpēc ar gadiem pieaug svars? Kaloriju skaitīšana nepalīdzēs, lūk, kas tev jādara
“Kad sāku rādīt slaidus par Ukrainu, redzēju, ka vairāki skolēni novērsa skatienu…” Pieredzes stāsts par krievvalodīgajiem jauniešiem 7

Latvietes tradicionālajā “Rozā lentītes” spēlē, kurā tiek vākti līdzekļi cīņā pret krūts vēzi, savā laukumā ar rezultātu 47:62 (16:17, 12:20, 17:16, 2:9) piekāpās Turcijai.

Baško savā atvadu mačā laukumā bija tikai pirmajā ceturtdaļā, nepilnās astoņās minūtēs gūstot septiņus punktus, kas tobrīd bija labākais rezultāts komandā.

Latvijas dāmu izlases vienu no spilgtākajām pārstāvēm Baško, kura spēlēja vien pirmajā ceturtdaļā, simboliski nomainīja 16 gadus vecā Elizabete Bulāne. Pēc pirmās ceturtdaļas Baško sveica pirmā trenere Inita Kresa-Katkovska, treneris sporta skolā un pirmais treneris valstsvienībā Aivars Vīnbergs, bijušais valstsvienības treneris Armands Krauliņš, ilggadējais sieviešu valstsvienības atbalstītājs “Roche Latvija” vadītājs Rauls Vēliņš, kā arī Latvijas Basketbola savienības (LBS) prezidents Valdis Voins.

“23 sezonas un 195 spēles, septiņi Eiropas čempionātu finālturnīri, olimpiskās spēles un Pasaules kausa izcīņa – Guntas Baško sasniegtie Latvijas rekordi vēl ilgi būs orientieris jaunajiem basketbolistiem.

Skaitļi pasaka daudz, bet nepasaka visu. Aiz tiem ir emocijas – neaizmirstamas uzvaras un sāpīgi zaudējumi, spoži nospēlētas epizodes un arī kļūdas – viss basketbola skaistums. Paldies Guntai, kura basketbolu izbaudīja pati un palīdzēja to izbaudīt visiem – komandas biedrenēm un treneriem, līdzjutējiem un atbalstītājiem.

Un galvenais, ka viņa neaiziet no basketbola, bet turpinās palīdzēt Latvijas valstsvienībai jau ģenerālmenedžeres statusā,” teica Voins.

LBS prezidents Baško pasniedza “Goda zīmi”, ko Latvijas Basketbola savienība kopš 2007.gada piešķir spēlētājiem, kuri devuši nozīmīgu ieguldījumu basketbola valstsvienību sportiskajos sasniegumos, kā arī sekmējuši Latvijas basketbola reputācijas nostiprināšanu ar savu rīcību, stāju un sociālajām aktivitātēm. Baško saņēma “Goda zīmi” ar 22. numuru.

Latvijas sieviešu basketbola izlase Guntas Baško atvadu spēlē tiekas ar Turciju

Baško valstsvienībā debitēja 1996. gada 1.maijā. Viņa pārstāvējusi Latviju 2008.gada olimpiskajās spēlēs, 2018.gada Pasaules kausa izcīņā, kā arī 1999., 2005., 2007., 2009., 2011., 2015. un 2017.gada Eiropas čempionātos. Baško izlasē aizvadījusi 195 spēles, kas ir rekords, un guvusi 1800 punktus.

Slikts sākums un beigas

Latvijas izlasē rezultatīvākā ar 13 punktiem bija Kate Krēsliņa, bet astoņus punktus guva un sešas bumbas zem groziem izcīnīja Aija Brumermane.

Latvijas izlase pirmajās četrās minūtēs nespēja iekarot pretinieču grozu, kā rezultātā nonāca iedzinējos ar 0:8. Turpinājumā latvietes pakāpeniski atspēlējās, Baško ceturtdaļas pēdējās divās minūtēs gūstot septiņus punktus un vienubrīd pārņemot vadību (16:14), kuru gan drīz atkal zaudēja.

Otrās ceturtdaļas sākumā turcietes guva sešus bezatbildes punktus, bet salīdzinoši mazrezultatīva desmitminūte neļāva laukuma saimniecēm atspēlēties un pirmais puslaiks tika zaudēts ar deviņiem punktiem (28:37).

Spēles otrajā puslaikā latvietēm ar veiksmīgiem uzbrukumiem izdevās nedaudz sadzēst pretinieču pārsvaru (35:39), taču ceturtdaļas turpinājumā turcietes savu pārsvaru palielināja uz pusi (45:53). Tāpat kā spēles pirmajās minūtēs, arī ceturtajā ceturtdaļā Latvija saskārās ar pretinieču presingu, kā rezultātā punkti tika gūti tikai 50 sekundes pirms mača beigām, kad no groza apakšas precīza bija Zenta Meļņika. Atskanot mača finālsvilpei, Latvija cieta zaudējumu ar 47:62.

Turcijas izlase pēdējos gados bijusi viena no labākajām un stabilākajām komandām Eiropā. Divreiz izcīnītas medaļas Eiropas čempionātos (2011.gadā – sudrabs, 2013.gadā – bronza), spēlēts Londonas un Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs, kā arī 2014. un 2018.gada Pasaules kausa izcīņā. Pirms diviem gadiem cīņā par piekto vietu Eiropas čempionātā Latvija zaudēja Turcijai ar 63:72, tomēr oficiālās savstarpējās spēlēs latvietēm uzvaru pagaidām bijis vairāk (3-2).

Vēl ceturtdien kļuva skaidrs, ka amerikāņu saspēles vadītajai Šejai Pedijai netiks piešķirta Latvijas pilsonība, tāpēc viņa svītrota no kandidāšu saraksta. Komandas ģenerālmenedžere Baško gan pauda cerību, ka basketboliste tomēr tiks pie pavalstniecības.