Pasākuma vadītājs Valdis Melderis un “Andalūzijas Suns” tagadējais saimnieks Māris Kreilis.
Pasākuma vadītājs Valdis Melderis un “Andalūzijas Suns” tagadējais saimnieks Māris Kreilis.
Publicitātes foto

FOTO: leģendārais “Andalūzijas Suns” nosvin 25 gadu jubileju 0

25 gadu jubileju nosvinējusi leģendārā kafejnīca “Andalūzijas Suns”. Svinības pulcējās partneri, draugi un sabiedrībā zināmi cilvēki. Pasākuma laikā notika atskatīšanās uz spilgto “Andalūzijas Suns” vēsturi no pirmsākumiem 1995. gadā līdz mūsdienām. Vakara īpašais notikums – par godu 25 gadu jubilejai veltītās dokumentālās un vēsturiskās filmas pirmizrāde, kurā filmējušies tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā arhitekte Zaiga Gaile, pasākumu vadītājs Valters Krauze, žurnālists Andrejs Volmārs, šefpavārs Elmārs Tannis un citi.

Reklāma
Reklāma
Eksperts nāk klajā ar fatālu paredzējumu: Krievija izmantos kodolieročus neatkarīgi no tā, vai Rietumi apbruņos Ukrainu 69
TV24
Kāpēc mums ir tik mazas pensijas? Es neesmu vainīga, ka strādāju krievu laikā! Atbild VSAA 92
VIDEO. Putina ministri krīt ārkārtējā kaunā – vienkāršs Ziemeļkorejas ierēdnis viņus padzen no sēdvietām 65
Lasīt citas ziņas

Vakaru atklāja pasākuma vadītājs Valdis Melderis, kurš viesus šarmēja ar savu īpaši izvēlēto kostīmu un imidžu, atbilstoši 90ajiem gadiem. Viesi tika cienāti ar “Hendrick`s” džina kokteiļiem un “leģendārajiem”, iecienītajiem ēdieniem, kuri “Andalūzijas Suns” ēdienkartē ir atrodami jau vairāk kā 15 gadus un klientu vidū ir iemīļoti joprojām. Piemēram, tādi kā siltie vistas salāti, Chimi changas ar vistas fileju, Bufalo vistu spārniņi, gardā šokolādes siera kūka un citi gardumi. Arī viesmīļi tika ietērpti īpašos kostīmos – 90. gadu stila formās, kas tika nēsātas Augusta Sukuta laikā, kad “Andalūzijas Suns” bija smalks restorāns. Arī vakara mūzika bija 90. gadu stilā.

Viesu vidū bija manāmi tādi sabiedrībā zināmi cilvēki kā Andrejs Volmārs ar dēlu Niku, arhitekte Zaiga Gaile ar vīru uzņēmēju un bijušo politiķi Māri Gaili, režisors un Mākslas Akadēmijas profesors Viktors Jansons, šefpavārs Elmārs Tannis, uzņēmējs Čiris jeb Aivars Zvirbulis, žurnālistes Kristīne Komarovska un Karīna Rubene, bijusī kultūras ministre Žanete Jaunzeme-Grende ar vīru Ansi, arhitekte Evija Ķirsone – Slavinska ar vīru Oskaru.

CITI ŠOBRĪD LASA

Kā pasākuma atklāšanas uzrunā teica “Andalūzijas Suns” tagadējais saimnieks Māris Kreilis, šai vietai vienmēr ir bijusi īpaša aura: “Katrs, kas kādreiz ir vadījis “Andalūzijas Suni”, ir ielicis tajā savu artavu un pateicoties tam, šī vieta ir tāda, kāda ir. Sākot ar Augustu Sukutu, kurš 1995. gadā atklāja un izveidoja te, Berga Bazārā, restorānu un māksliniecisko bohēmu, turpinot ar Elmāru Tanni un kroga izveidi, kad SUNS kļuva iecienīts kā vieta ar garšīgiem Meksikas ēdieniem un vietu, kur iedzert glāzi alus. Līdz visbeidzot mūsdienām – kad “Andalūzijas Suns” ir tāds, kāds tas ir šobrīd: kafejnīca/bārs ar plašu ēdienkarti un džina kolekciju, kopējo atmosfēru, kas piemērota visām paaudzēm, un pat suņu ēdienkarti. Laiki ir mainījušies, taču mēs joprojām esam saglabājuši SUŅA pamatvērtības, kas manāmas arī interjerā – piemēram, sienu krāsas ir pietuvinātas Sukuta laika restorānam. Saglabājušās arī griestu lampas, daļa krēslu, servants un bāra lete. Tas viss, manuprāt, piešķir šai vietai īpašu auru, kas vieno visas paaudzes.”

“Andalūzijas Suns” ir viena no suņiem draudzīgākajām kafejnīcām Latvijā, piedāvājot pat četrkājainajiem mīluļiem īpaši veidotu ēdienkarti. Zīmīgi, ka jau 1995. gadā Augusts Sukuts restorānā ik pa laikam rīkoja suņiem un viņu saimniekiem pasākumus. 25 gadu jubilejas ietvaros, kafejnīca/bārs “Andalūzijas Suns” no 16. marta plāno arī labdarības un sociāli izglītojošo kampaņu, lai radītu Rīgas pilsētvidi suņiem vēl draudzīgāku – tiks uzstādītas suņu atkritumu urnas pilsētas parkos, kā arī “Andalūzijas Suns” kopā ar Berga Bazāra pārstāvjiem un sabiedrībā zināmiem cilvēkiem un viņu mīluļiem, uzsāks izglītojošu kampaņu par tīras un sakoptas vides atstāšanu aiz sava mīluļa. Viens no kampaņas vēstnešiem būs arī žurnāla “Astes” atzītais “Gada veterinārārsts 2019” Kristaps Reķis.

Vakara kulminācija bija 25 gadu jubilejai veltītās dokumentālās un vēsturiskās filmas par “Andalūzijas Suni” pirmizrāde, kurā piedalījušies vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki. Filmas ideja – atskatīties uz spilgto “Andalūzijas Suns” vēsturi, izzinot, kādi bija vēsturiskie pirmsākumi un kā tika veidots Berga Bazārs un “Andalūzijas Suns”, kā arī cik ļoti šīs vietas ir mainījušās līdz mūsdienām kopš 1995. gada. Kā stāsta filmas veidotājs un režisors no FILMDAY Jurģis Kreilis, tad filma esot īsts kultūrvēsturiskais mantojums: “Veidojot filmu, mēs zinājām, ka “Andalūzijas Suns” vēsture ir ļoti spilgta, taču, kad sākām intervēt tajā iesaistītos personāžus, sapratām, cik patiesībā tā ir bagātīga un nozīmīga mūsu Latvijas kultūras dzīvē. Lielākai daļai sabiedrības pat prātā neienāk tās mākslinieciskās performances, kas savulaik šeit notika! Pašos pirmsākumos, kad restorānu izveidoja Augusts Sukuts, te valdīja īsta bohēma, kas pulcēja arī tā laika inteliģenci. Piemēram, slavenais Paulu Koelju pats klātienē prezentēja grāmatu “Alķīmiķis” – starp klātesošajiem viesiem bija arī Imants Ziedonis. Tā kā Sukuts bija saistīts ar kino, tad šeit, protams, notika arī kino forums ”Arsenāls”, kas šai vietai piešķīra vēl īpašāku šarmu.”

Reklāma
Reklāma

Filmā izvietoti arī kultūrvēsturiski materiāli no Latvijas Televīzijas arhīva, tostarp kadri pirms kino un restorāna atvēršanas 1995. gadā. Laikam ejot, 1999. gadā beidzās Augusta Sukuta bohēma restorānā “Andalūzijas Suns” un par jauno īpašnieku kļuva šefpavārs Elmārs Tannis, kurš restorānu pārveidoja par krogu. Kopš 2010. gada SUNI joprojām veiksmīgi pārvalda Māris Kreilis, kurš 2014. gadā “Andalūzijas Sunī” veica kārtējo rekonstrukciju, vairāk atgriežoties pie sākotnējām vērtībām – interjers tika atsvaidzināts, pietuvinot pamattoņus vēsturiskajām tendencēm, kādas tās bija 1995. gadā. Tāpat arī koncepts tika mainīts – no kroga uz kafejnīca/bārs. Interesanti, ka 25 gadu pastāvēšanas laikā SUNS joprojām ir “dzīvs” un piepildīts ar viesiem ik dienas.

“Daudzi domā, ka man kā īpašniekam ir paveicies, jo “Andalūzijas Sunim” ir lieliska lokācija. Patiesībā tas ir katras dienas izaicinājums – darboties un attīstīties, lai cilvēki te joprojām gribētu nākt un viņiem te patiktu. Atceros, kad sāku šo biznesu, es izgāju cauri visiem posmiem un darīju visu – mazgāju traukus, braucu uz banketiem, taisīju kafijas… Tikai tā izdevās saprast, kāda ir šī patiesā SUŅA aura un būtība. Manuprāt, nozīme nav tikai vietai kā lokācijai, bet šai sinerģijai starp cilvēkiem – apmeklētājiem un darbiniekiem. Jo tieši tas veido kopējo atmosfēru. Un pie tā ir ļoti jāstrādā. Mans mērķis ir noteikti saglabāt arī nākotnē SUŅA pamatvērtības, lai tās veiksmīgi pārmantotu arī nākamās paaudzes.”

Kā atzina “Andalūzijas Suns” jubilejas svinību viesi, filma viņus esot patīkami pārsteigusi un to esot vērts redzēt ikvienam – aizraujoša, vietām ar izsmalcinātu humoru, vietām pat kādu asaru var nobirdināt. Arī kultūrvēsturiskie fakti spējot ieintriģēt ikvienu skatītāju. Vēsturiskās un dokumentālās filmas pirmizrāde publiskajā telpā būs skatāma jau šo svētdien pulksten 19.00 “Andalūzijas Suns” FaceBook lapā.

"Andalūzijas Suns" 25 gadu jubileja
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.