Latvijā

Juris Lorencs: Futbols ir spogulis3

Russia’s football fans leader Alexander Shprygin holds a flag as he leaves with others fans the international airport Sheremetevo near Moscow late on June 18, 2016. A group of 20 Russian football fans was driven from a holding centre to Nice airport to be flown back to Moscow on June 18. The group are being expelled from France after violent clashes with England fans before last weekend’s Euro 2016 game between Russia and England in Marseille. Foto – AFP/LETA

Atzīšos – man patīk futbols. Bērnības vasarās es gandrīz katru brīvu brīdi pavadīju netālajā skolas sporta laukumā, un arī patlaban televīzijā sekoju notikumiem pasaules futbolā. Tomēr mani nesaista klubu sacensības. Tur visu izšķir lielā nauda, un es labi saprotu, ka astronomiskās futbolistu cenas un viņu honorāri salasās arī no tiem centiem, ko cilvēki maksā par makdonalda burgeru vai kolas pudeli.

Cita lieta ir kontinentu un pasaules čempionāti. Manuprāt, tie līdzinās savdabīgam sabiedrības portretam, pat socioloģiskam pētījumam, kas atspoguļo valstī pastāvošo saimniecisko rocību un garīgo gaisotni. Tieši valsts izlases spēle uzskatāmi parāda tautas (vai bijušo koloniju iedzīvotāju, kā Francijas un jaunās kontinenta čempiones Portugāles gadījumā) raksturu un mentalitāti.

2016. gada Eiropas čempionāts sagādāja trīs pārsteigumus – Krieviju, Velsu un Islandi. Lielā Krievija (145 miljoni iedzīvotāju), kas turklāt gatavojas rīkot nākamo pasaules čempionātu, piedzīvoja apkaunojošu (0:3) zaudējumu mazajai Velsai (3 miljoni) un nespēja izkļūt no savas grupas. Jau vēlāk šo valsti satrauca vēsts, ka futbolisti Pāvels Mamajevs un Aleksandrs Kokorins izlases izgāšanos nosvinējuši kādā Montekarlo naktsklubā, kur nopirkuši 500 pudeles šampanieša (to kopējā vērtība – 250 000 eiro) un pacienājuši pārējos kluba viesus. Vēlāk gan parādījās cita ziņa, ka šampanietis esot izmaksājis vien 50 000 eiro un futbolistu vārdā to it kā uzsaucis kāds nepazīstams svešinieks no Krievijas, tā sakot – “no mūsu galdiņa jūsējam”. Bet lietas būtību tas nemaina, un to jau sāk apzināties arī paši krievi. Internetā zem petīcijas ar prasību pilnībā izformēt valsts futbola izlasi un ietaupīto naudu piešķirt jaunatnes sportam jau parakstījušies 800 000 cilvēku. Nākas vien konstatēt faktu, ka Krievijas izlase šodien ir neadekvāti dārgi pārvērtēta, vāja, plātīga, turklāt tās fani ir izteikti agresīvi. Tieši tāda, kāda ir pati valsts.

Tikmēr Islandes futbolistus mājās sagaidīja ar neviltotu sajūsmu. Valsts galvaspilsētā Reikjavīkā viņus sveica 55 000 cilvēku liels pūlis – katrs sestais valsts iedzīvotājs. Kā izskaidrot šo Islandes fenomenu? Kā valsts ar nieka 330 000 iedzīvotājiem, kas turklāt atrodas tuvu polārajam lokam, spēja astotdaļfinālā sakaut futbola dzimteni Angliju? Internetā uzdūros viedoklim, ka ne jau slēgto futbola haļļu skaits un pat ne to pieejamība (sportot gribošiem jauniešiem tās esot par brīvu) esot izšķīris Islandes valsts izlases panākumus, bet gan šīs tautas raksturs un griba uzvarēt. Tā ir tā pati tauta, kas ar masu protestiem nesen piespieda atkāpties savu premjerministru pēc skandalozo “Panamas ofšoru” materiālu publikācijas.

Savulaik PSRS izlases triumfs 1960. gada Eiropas futbola čempionātā, kurā tā izcīnīja zelta medaļas, sakrita ar visaugstāko garīgo pacēlumu šīs valsts vēsturē. Vēl valdīja “Hruščova atkusnis”, no izsūtījumiem un nometnēm mājās atgriezās represētie, kompartijas 20. kongress bija nosodījis staļinismu, lidoja pirmais Zemes pavadonis. Nosacītā brīvības un pārmaiņu gaisotne, kas tobrīd valdīja Padomju Savienībā, atspoguļojās arī sportā.

Kas attiecas uz Latviju – diemžēl pēdējos gados mūsu futbolam nav īpašu panākumu. Tomēr, rēķinot izcīnīto olimpisko medaļu skaitu uz iedzīvotāju daudzumu, Latvijai nav par ko kaunēties – šajā ziņā esam sporta lielvalsts.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Lietuvas uzņēmums, ar kuru lauza līgumu, tomēr vēlreiz cer tikt pie iespējas remontēt Deglava tiltu
1 diena
AG
Andris Grīnbergs
Latvijā
“LA” aptauja: Vai ārkārtas situācijā, kad noteikti pulcēšanās ierobežojumi, ļaudis apmeklē baznīcu?
1 diena
IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Žēl, ka izlaiduma nebija, bet tagad visi ceļi vaļā! Topošie studenti dalās sapņos
1 diena

Lasītākie

LE
LETA
Veselam
Latvijā atklāts viens jauns Covid-19 inficēšanās gadījums
3 stundas
ZB
Zigmunds Bekmanis
Laukos
“Pilskalnes Siguldiņa”, moku kambaris, trušu pilsētiņa un citi apskates vērti objekti. Ziedošā Zemgale – apceļo piesardzīgi!
2 stundas
LE
LETA
Pasaulē
VIDEO. ASV aizturētā afroamerikāņa nāve izraisa vardarbīgus protestus, grautiņus, laupīšanas. Tiek iesaistīta nacionālā gvarde 1
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Traģiska sestdiena Liepājā. Avārijā gājusi bojā nepilngadīga jauniete
2 stundas
AL
Anda Līce
Latvijā
Anda Līce: Varbūt vienreizējās lietošanas masku vietā var lietot vairākās kārtās salocītu agroplēvi?
4 stundas