Einars Fogelis četrus gadus būs Starptautiskās Kamaniņu  sporta federācijas (FIL) prezidents.
Einars Fogelis četrus gadus būs Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) prezidents.
Foto: Paula Čurkste/LETA

Fogelis vēsta, ka ukraiņu kamaniņbraucēji no valsts neizbrauc 0

Gints Narogs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
Lasīt citas ziņas

 

Pagājušajā nedēļā Austrijā notika Starptautiskās Kamaniņu sporta federācijas (FIL) 70. kongress, kur par organizācijas prezidentu uz četriem gadiem tika pārvēlēts Einars Fogelis. Viņš bija vienīgais pretendents uz šo amatu, kuru veic kopš 2020. gada novembra.

CITI ŠOBRĪD LASA

Izaicinājumu Fogelim netrūks, gan rūpējoties par sporta veida attīstību, piemēram, cenšoties panākt sieviešu divnieku iekļaušanu olimpiskajā pro­grammā, gan lemjot par Krievijas sportistu statusu laikā, kad šī valsts turpina asiņainu karu Ukrainā.

 

Vienreiz jau apdedzinājās

FIL kongresā tika nobalsots par izmaiņām un papildinājumiem organizācijas statūtos, tajā mainot punktu par iespējamo rīcību ārkārtas jeb “force majeure” situācijās, piemēram, pandēmijas, katastrofu un kara gadījumā. FIL bija viena no pirmajām olimpisko sporta veidu organizācijām, kas pēc kara sākuma februārī Krievijas kamaniņu braukšanas federācijai piesprieda pagaidu diskvalifikāciju. Krievu puse vērsās FIL arbitrāžas tiesā un tā diskvalifikāciju atcēla, jo organizācijas statūti šādu soda mēru pret kādu no saviem biedriem nemaz neparedzēja. “Iepriekš statūtos FIL valdes pilnvaras lēmumu pieņemšanā šādos gadījumos nebija noteiktas, nu tas juridiski ir atrunāts. Šīs izmaiņas ļaus pieņemt attiecīgus lēmumus, kas būs ne tikai valdes, bet arī FIL Juridiskās un Ētikas komisiju ziņā,” sarunā ar “Latvijas Avīzi” norāda Fogelis.

Tas gan nenozīmē, ka Krievijai sankcijas atkal tūdaļ būs piemērotas, jo, vienreiz apdedzinoties, otrreiz karstu zupu strēbt neviens vairs negrib. FIL uzmanīgi sekošot līdzi tam, kādi būs lēmumi Starptautiskajā arbitrāžas tiesā (CAS) Lozannā, kur Krievija apstrīdējusi ļoti daudzu organizāciju pret sevi vērstās sankcijas. “Sankcijas ir komplicēts process, un juridiski nepamatoti lēmumi var būt ar smagām sekām. Ļoti cieši strādājam ar Starptautisko Olimpisko komiteju (SOK), sekojam līdzi tam, kas notiek citās organizācijās.

Gaidīsim lēmumus, kas nāks no CAS arbitrāžas tiesas, kur ir iesniegtas ap 50 lietām.

Tie (lēmumi) būs ļoti būtiski, lai tālāk precīzi koordinētu savu darbu,” bilst FIL prezidents, piebil­stot, ka līdz sezonas sākumam skaidrība par Krievijas statusu būšot. Vienotas nostājas sporta organizācijās nav – vieni ir pielaidīgāki, kā tenisā, citi stingri un nelokāmi, kā Eiropas futbolā. Arī kamaniņu sabiedrībā ir pretēji viedokļi. Kongresā pret grozījumiem statūtos bija viens biedrs, vēl seši atturējās, bet divas trešdaļas no 32 biedriem aizklātajā balsojumā izmaiņas atbalstīja. Skaidrs, ka pret bija Krievija, kuras pārstāvji arī piedalījās kongresā, jo pretējā gadījumā kongresa leģitimitāte būtu apšaubāma.

“Krievijai bija savi kandidāti uz FIL valdi un dažādām komisijām, taču neviens netika ievēlēts. Kongresā uzstājās arī Krievijas federācijas prezidente Natālija Garta, prezentēja federācijas paveikto un runāja par vienlīdzību un politisko neitralitāti sportā. Mēs gan labi saprotam, ka politiskā neitralitāte kara apstākļos darbojas pavisam citādi. Jo­projām turpinām monitorēt krievu atlētu un treneru publiskos izteikumus attiecībā pret karu, un jāteic, ka Ētikas komisijai darba netrūks.

Vardarbības un kara atbalstīšana tiks sodīta ar lielāko bardzību,” Fogelis uzsver, ka iespējamas individuālas sankcijas Krievijas agresijas atbalstītājiem, jo ir arī personas, kas saistītas ar Krievijas militārajām struktūrām.

 

Ukraiņi trenējas dzimtenē

Notiek darbs arī pie atbalsta sniegšanas karā cietušajai Ukrainas kamaniņu braukšanas saimei. “Viņu pārstāvji arī bija kongresā, lai gan ar viņiem esam nemitīgā kontaktā. Ukraiņu sportisti ir dzimtenē. Ir bijušas vairākas palīdzības akcijas, kurās arī sportisti, tajā skaitā no Latvijas, ir regulāri braukuši un veduši humānās kravas, veduši no Ukrainas ārā cilvēkus. Trīskārtējais olimpiskais čempions Fēlikss Lohs ir bijis ļoti ciešā sakabē ar šo procesu.

Ukraina ir pieņēmusi lēmumu, ka viņi pagaidām no valsts neizbrauks. Lielākā daļa sportistu, arī tie, kas startēja Pekinas olimpiskajās spēlēs, atrodas Ļvivā. Viena daļa ir armijas dienestā, paralēli treniņiem pilda konkrētus pienākumus. Mums ir izveidotas vairākas programmas, ar kurām varēsim palīdzēt, kad sāksies sezona.

SAISTĪTIE RAKSTI

Piemēram, Murjāņi gatavi jebkurā laikā uzņemt ukraiņu jaunos sportistus. Tāpat ir atbalsta fonds, kurā nāk privātie un organizāciju līdzekļi, kurus Ukrainas kamaniņu federācija varēs izmantot konkrētiem sportistu atbalsta mērķiem,” teic Fogelis, kurš ie­skicē arī FIL tuvākos mērķus sporta jomā. “Mēs vēlamies paplašināt savu darbību ne tikai attiecībā uz spices sportu, bet arī aktivitātēm masu kamaniņu braukšanā dabiskajās trasēs.

Tā ir populāra nodarbe Skandināvijas un Alpu kalnu valstīs. No savas puses esam izdarījuši visu, lai jau 2026. gada olimpiskajās spēlēs piedalītos sieviešu divnieki, tāpēc gaidām tālāko informāciju no SOK. Strādājam pie kamanu tehniskajiem jautājumiem, kurus mainot, kamanas teorētiski paliks nedaudz vieglāk vadāmas un vieglāk apgūstamas, arī drošākas, taču nedaudz lēnākas. Attīstoties tehnoloģijām, kamanu ātrumi ir pieauguši un vecajās trasēs vairs nav droši.”

Ukraiņu partizānu darbība iedzinusi krievos bailes – atzīst Slaidiņš
Vai Krievijas armija ir gana spēcīga, lai stātos pretī NATO armijai? Atbild NBS kapteinis
Fani uzslavē dziedātāju Adeli, kas pārtrauca koncertu, lai palīdzētu grūtībās nonākušam fanam
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
VIDEO. Sieviete slimnīcā slepus ienes rumu, lai dalītos pēdējā dzērienā ar savu mirstošo tēvu
Lasīt citas ziņas
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
NATO spēku uzņemšanai būvēs jaunu poligonu “Zalves” – Aizkraukles un Jēkabpils novados
Čirjevskis: “Food Union” sarāvis pēdējās saites ar Krievijas tirgu
Jautājam lasītājiem: Kāda ir autoceļu kvalitāte jūspusē? Vai esat pamanījuši ceļu remontus?
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
22:46
Nodrošināt Latvijas mediju nepārtrauktu darbību šobrīd ir valstiski svarīgi
22:15
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
21:35
Tie nav viegli darbiņi! Prinča Viljama un Keitas Midltones trim bērniem mājās ir savi pienākumi
Pussolītis ceļā uz uzticēšanos jeb pret ko protestē putnu draugi?
Dimanta: optimistiski pateicām, ka varam uzņemt 30 000 bēgļu. Neko mēs nevaram!
Pasteidzies par 20 eiro uzbraukt augšā: Eifeļa tornim gaidāma pārkrāsošana
Godinās pirmā prezidenta Čakstes veikumu ar piemiņas vietu uz AB dambja
Eirozonas inflācijai – sasniegti jauni antirekordi
Atliek minēt, kāpēc sirmgalvim tāds naids pret ukraiņiem, ka gandrīz nonāk cietumā
Krievu mediji: Laima Vaikule nekrietni izmanto savu valsti un nemaksā Latvijai nodokļus
VIDEO. Linda Mūrniece: “Beidzot man ir kārtīgs, stabils vīrietis, kurš nemēģina ievākties manā dzīvoklī vai aizņemties mašīnu…”
Dziedātājas Samantas Tīnas dzīvē noticis bēdīgs notikums
Sākotnēji brīvprātīgi: 2023. gadā profesionālajai armijai varētu piepulcēties ap 1000 jauniesaukto
“Baltijas valstīm vismazāk ir vajadzīgi kājinieki.” Rajevs atklāj, kas mums trūkst, bet ir primāri nepieciešams
Valdība pieļauj, ka pedagogus apmierinās ap 900 eiro mēnesī?
Īpašumu nepērkam vienam gadam: jāuzmanās no negodīgu mākleru slazdiem
VIDEO. Aleksandrs Lukašenko pie sevis ciemos uzaicinājis gubernatorus: viesi spiesti vakariņot pie galda, uz kura atrodas… suns
Darbu plānošana pēc Austrumu horoskopa no 21. līdz 26.jūnijam
Emīls, Egita un Monvīds – šīs dienas gaviļnieki. Kā vārds ietekmē tavu dzīvi?
Megana Mārkla pēc viesošanās Londonā gaužām neapmierināta ar 96 gadus vecās karalienes Elizabetes II “uzvedību”
VIDEO, FOTO. “Tu esi mans varonis!”: Holivudas aktieris Bens Stillers devies uz Ukrainu, lai satiktu tur Zelenski
Mūsējie uzvar īpašā auto rallijā Dānijā
Tukuma pusē teju par 40% varētu pieaugt siltumenerģijas apgādes pakalpojumu tarifs