Latvijā
Kriminālziņas

Otrajā pasaules karā kritušā galvaskausu Valsts policijā sadauza ar āmuru un izmet4

Pirms diviem gadiem Valsts policijas centrālajā ēkā ar āmuru sadauzīts un atkritumu konteinerā izmests Otrā pasaules kara kaujās krituša karavīra galvaskauss.

Turklāt šis barbariskais akts, kurā juristi saskata Krimināllikumā minētās līķa apgānīšanas pazīmes, noticis pilnīgi oficiāli, ar Valsts policijas amatpersonas rīkojumu, piedaloties vēl diviem citiem policijas darbiniekiem.

Atrada pie “melnā arheologa”

Kā rāda kriminālprocesa materiāli, galvaskauss kopā ar lielu daudzumu citu priekšmetu 2016. gada 6. jūlijā izņemts kāda Alūksnes puses “melnā arheologa” – faktiski nelikumīgu izrakumu veicēja – dzīvesvietā. Kriminālprocesa dokumentos minēts, ka “racēja” dzīvesvietā tika veikta kratīšana, kuras ietvaros tika atrastas un izņemtas “dažāda veida senlietas, kā arī citas kriminālprocesā nozīmīgas mantas un priekšmeti, tai skaitā cilvēka galvaskauss, divas mapes ar topogrāfiskajām kartēm un trīs maisi ar metāla meklēšanas ierīču sastāvdaļām”.

Kā stāsta pats “racējs” Jurijs L., galvaskausu viņš atracis Alūksnes novada Atē (Ottē), kur 1944. gada vasarā notikušas niknas kaujas starp PSRS un Vācijas karaspēkiem. Jurijam L. nav bijis ne mazāko šaubu, ka šis ir tieši krituša karavīra galvaskauss, jo tas atrasts kādreizējos ierakumos. Turpat blakus bijušas arī kaskas un patronsomas atliekas, kas ļāvušas precīzi identificēt, kuras armijas rindās bijis kritušais kareivis. (“LA” šo piederību neminēs, lai neveicinātu notikušā izmantošanu politiskās interesēs.)

Kā apliecina kriminālprocesa materiāli, arī Valsts policijas darbiniekiem nav bijis nekādu šaubu, ka galvaskauss ir zemē nogulējis daudzus desmitus gadu. Ir tikusi veikta detalizēta tā apskate un konstatēts, ka “galvaskausam konstatēti vairāki bojājumi, kas radušies ilgstoša laika gaitā sadalīšanās rezultātā” un ka “nekādi mīkstie audi vai orgāni nav konstatēti”.

Var droši apgalvot, ka policijas darbinieki precīzi spējuši atšķirt galvaskausa dabiskos bojājumus no nesen veiktiem. Cita starpā apskates protokolā minēts, ka “galvaskausa pakauša daļā, kreisajā pusē konstatēts kaula bojājums, taisnas formas šķēluma veidā, aptuveni 4 cm garš, kas, iespējams, radies, cērtot ar asu priekšmetu. Pēc šķēluma ārējā izskata redzams, ka tas radies relatīvi nesen (iespējams, izdarīts ar lāpstas asmeni izrakšanas brīdī)”.

Nav vērtības…

Taču vairākus mēnešus pēc notikušās kratīšanas Valsts policijā ir oficiāli konstatēts, ka tās ieskatā “galvaskausam nav vērtības” un līdz ar to tas ir vienkārši iznīcināms.

“Ņemot vērā, ka izņemtajam galvaskausam nav pierādījumu nozīmes izmeklējamā kriminālprocesā, rīcība ar to lemjama Kriminālprocesa likuma 240. panta pirmās daļas 5. punkta nosacījumos atrunātajā kārtībā, izejot no tā, ka galvaskausam nav vērtības,” teikts Valsts policijas Galvenās kriminālpolicijas pārvaldes Kriminālizmeklēšanas pārvaldes 2. nodaļas vecākās inspektores, kapteines Diānas Rasļonokas 2016. gada 19. decembra “Lēmumā par rīcību ar lietiskajiem pierādījumiem un izņemtajiem priekšmetiem kriminālprocesā”.

Kriminālprocesa likuma 240. pants, uz ko atsaukusies policijas amatpersona, noteic, ka “konfiscēto mantu, kas sakarā ar izdarīto noziedzīgo nodarījumu nav atstājama personas īpašumā, nodod Valsts ieņēmumu dienestam, bet, ja tai nav vērtības, – iznīcina”. Tāpat saskaņā ar likumu jārīkojas ar “lietiskajiem pierādījumiem, dokumentiem, citiem izņemtajiem priekšmetiem un vērtībām”, ja “tiem nav vērtības”.

Pamatojoties uz šo normu un pašas izdarīto secinājumu, ka “galvaskausam nav vērtības”, vecākā inspektore D. Rasļonoka tai pašā 2016. gada 19. decembrī ir oficiāli nolēmusi, ka “izņemto priekšmetu – cilvēka galvaskausu, kas glabājās pie krimināllietas materiāliem” ir lietderīgi iznīcināt.

Akts par pierādījumu iznīcināšanu apliecina, ka galvaskauss ticis iznīcināts, sasitot to ar āmuru un izmetot atkritumos.
Akts par pierādījumu iznīcināšanu apliecina, ka galvaskauss ticis iznīcināts, sasitot to ar āmuru un izmetot atkritumos.

Izmeta atkritumu konteinerā

Jau nākamajā dienā Valsts policijas amatpersonas Otrajā pasaules karā kritušā karavīra galvaskausu arī ir iznīcinājušas, turklāt, kā apliecina oficiālais “Akts par lietisko pierādījumu iznīcināšanu”, ko līdz ar D. Rasļonoku parakstījušas vēl divas policijas amatpersonas, tas noticis īpaši brutālā, zaimojošā veidā.

“Līdz ar to Valsts policijas ēkā: Rīgā, Čiekurkalna 1. līnijā 1 k. 4. O. Kozirevas un J. Virziņa klātbūtnē cilvēka galvaskauss tika iznīcināts, sasitot to ar āmuru un izmetot atkritumu konteinerā,” notikušais aprakstīts oficiālajā aktā.

Abas personas, kas piedalījušās kritušā karavīra mirstīgo atlieku iznīcināšanā un izmešanā Valsts policijas centrālās ēkas “miskastē”, tāpat ir bijuši Valsts policijas darbinieki – spriežot pēc publiski pieejamiem datiem, vecākā inspektore Olga Kozireva un amatu pērn pametušais galvenais inspektors Jānis Virziņš.

No kriminālprocesa materiāliem izriet, ka nekas par notikušo “nevērtīgā galvaskausa” iznīcināšanu nav bijis sakāms arī prokuratūrai, jo dokumentos īpaši norādīts, ka “lēmuma kopija nosūtīta zināšanai uzraugošajam prokuroram”.

Pašlaik Valsts policijas vadība mēģina šo lietu noklusēt. Vairāku dienu laikā Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis nevēlējās atbildēt uz viņam uzdotajiem jautājumiem, savukārt Valsts policijas preses pārstāve norādīja, ka bez oficiāla iesnieguma nekādas atbildes nesniegšot.

Arī jaunais iekšlietu ministrs Sandis Ģirģens un Iekšlietu ministrijas preses pārstāvji, kam tika lūgts nodrošināt informācijas sniegšanu, nekādas atbildes uz uzdotajiem jautājumiem sniegt nevēlējās.

Juristi: tā ir mirstīgo atlieku apgānīšana

Šai noklusēšanai varētu būt arī ļoti konkrēti iemesli, kas saistīti gan ar iespējamu starptautisku rezonansi sakarā ar Otrajā pasaules karā krituša karavīra mirstīgo atlieku apgānīšanu “valstiskā līmenī”, gan ar aptaujāto juristu norādi, ka šajā gadījumā Valsts policijai vajadzētu sākt kriminālprocesu par līķa apgānīšanu, ko sankcionējušas un veikušas pašas policijas amatpersonas.

Cilvēka galvaskauss neapšaubāmi ir cilvēka mirstīgo atlieku sastāvdaļa, un Krimināllikuma 228. pants “Kapa un līķa apgānīšana” noteic, ka “par kapa, apbedījuma urnas, apbedīta vai neapbedīta līķa apgānīšanu soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz vienam gadam vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu”.

Kā zināms “LA”, attiecīgs iesniegums ar lūgumu sākt kriminālprocesu jau ir nosūtīts LR Ģenerālprokuratūrai. Oficiāli skaidrojumi pieprasīti arī Valsts policijas priekšniekam I. Ķuzim un LR Ģenerālprokuratūrai, kuras pārstāvis – uzraugošais prokurors – nav reaģējis uz notikušo barbarisko aktu.

Liek sākt dienesta pārbaudi

Jau pēc šī raksta publikācijas “Latvijas Avīzē” piektdien tika saņemta VP priekšnieka Inta Ķuža šāda atbilde: “Iepazīstoties ar publikācijā minētajiem faktiem par kādā kriminālprocesā izņemto galvaskausa iznīcināšanu, esmu uzdevis Valsts policijas Iekšējās kontroles dienestam uzsākt dienesta pārbaudi, kuras laikā noskaidrot patiesos apstākļus publikācijā aprakstītajai situācijai un policistu faktisko darbību atbilstību valstī pastāvošajam normatīvajam regulējumam un ētiskajiem principiem.”

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Latvijā
Premjera partija tiek pie sava zemākā reitinga šogad
16 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Levits darbojas tik pasīvi, lai nesašūpotu valdību. Profesore Kreituse par prezidenta darbu gada griezumā 10
17 stundas
LE
LETA
Latvijā
ASV ziņojumā secināts, ka Latvija pilnībā neizpilda minimālos standartus cilvēktirdzniecības izskaušanā 2
18 stundas

Lasītākie

JR
Jānis Riekstiņš
Latvijā
Viņš ne tikai piedalījās, bet arī teorētiski pamatoja visnežēlīgākās represijas. Kādu cilvēku uz Latviju atsūtīja Staļins? 2
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Esmu priecīgs, ka esmu dzīvs!” Pasaules apceļotājs Kārlis pabeidzis divus gadus ilgo ceļojumu pāri Klusajam okeānam
Intervija 3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latvietis Ivo Puriņš iekļūst “Ekstrasensu cīņās” un atklāj patiesību par šovu
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: pašvaldība teic, ka nav saņēmuši iedzīvotāju sūdzības
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Iekšlietu ministrija steidzami lūdz atrast 10 miljonus eiro glābēju vajadzībām, citādi nāksies aizvērt vairākus depo
3 stundas