Foto – Dainis Bušmanis

Ģeniāls, bet līdz galam neizprasts – Blaumanis 0

Savu pēdējo darbu pabeidzis pirms vairāk nekā gadsimta, Rūdolfs Blaumanis joprojām ir viens no iemīļotākajiem latviešu autoriem. Aktualitāti Blaumanis nav zaudējis arī literatūrzinātnieku vidū, kuri atzīst, ka viņa daiļdarbu dziļākie slāņi aizvien pilnībā nav izprasti. 


Blaumanis, Ibsens, Strindbergs…

LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
Lasīt citas ziņas

Būtu melots, apgalvojot, ka Blaumanis maz pētīts. Izcilā rakstnieka lielākā pētniece un vairāku viņam veltītu grāmatu autore Līvija Volkova stāsta, ka darbs pie Blaumaņa literārā mantojuma sācies jau tūlīt pēc viņa aiziešanas 1908. gadā un turpinās mūsdienās – apzinot visus pabeigtos un nepabeigtos darbus, sastādot vairākus Kopotos rakstus un bibliogrāfiju. Piemēram, maz ticams, ka līdz šim neatklāts varētu būt palicis kāds Blaumaņa rakstīts daiļdarbs. Sevišķi daudz darīts, atklājot Blaumaņa daiļradi saistībā ar viņa biogrāfiju un dzimtajām mājām “Brakiem” Ērgļos. L. Volkova ir pārliecināta, ka drāmu “Indrāni” nav iespējams pilnībā izprast, ja tur nav būts. “Blaumaņa daiļradē viņa personība ir ļoti jūtama. Labvēlīgā, mīlestības pilnā attieksme pret apkārtējiem, līdzjūtība un spēja iedziļināties citu cilvēku likteņos ir viņam piemītošās īpašības, kas jaušamas arī darbos,” saka pētniece. Viņai žēl, ka, piemēram, citu darbu vidū ēnā palikušas Blaumaņa miniatūras, kas tik smalki ataino cilvēku iekšējos pārdzīvojumus.

Tajā pašā laikā par Blaumaņa daiļradi grūti runāt un to novērtēt plašākā, starptautiskā mērogā, jo šajā virzienā pētījumu maz. Aizvien nav līdz galam skaidrs, kā tā laika Eiropas literārie procesi, notikumi un lielākie autori atbalsojušies Blaumanī. Piemēram, literatūrzinātnieks, drāmas speciālists Benedikts Kalnačs ne mirkli nešaubās, ka meistarības ziņā Blaumani var likt līdzās gan norvēģu Ibsenam, gan zviedru Strindbergam. Visu trīs autoru darbi rakstīti tā laika valdošajā drāmas tradīcijā un rāda cilvēkus un viņu problēmas ikdienišķās dzīves situācijās lauku vidē. Viņam pašam gan daudz interesantāk šķiet izzināt, kā Blaumaņa darbos atklājas sava laika (19. un 20. gadsimta mijas) globālās sociālās un politiskās pārmaiņas. Kaut vai ņemot kā piemēru viņa labāko lugu “Ugunī” (1905), varot skaidri nolasīt, ka autors lieliski izjutis tuvojošās pārmaiņas, precīzi atspoguļojot disonansi starp ideoloģiski virzīto vācu kultūru un Krievijas administrāciju.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Blaumaņa darbos tiešā veidā nav viņa paša ideoloģijas. Svarīgos jautājumus viņš risina caur dzīves attēlojumu, tālaika sabiedrības vērojumu, tādējādi gan arī īstenojot vienu no pirmajiem latviešu nacionālās kultūras definēšanas mēģinājumiem pēc jaunlatviešu laika,” teic drāmas speciālists, piebilstot, ka arī šādā virzienā Blaumanis pagaidām nav pētīts.

 

Kad Blaumanis “pazūd” tulkojumā

Var uzskaitīt vēl virkni skatpunktu, no kuriem Blaumani varētu pētīt un pētīt. Turklāt to paveikt būtu jāuzņemas vietējiem pētniekiem, jo ārpus Baltijas starptautiskā mērogā ne lasītājos, ne teorētiķos sevišķu interesi Blaumanis diemžēl nav izraisījis. Vismaz pagaidām… L. Volkova pieļauj, ka viens no iemesliem ir tulkojumu kvalitāte. Reiz, kopīgi ar Maskavas muzejnieku lasot “Skroderdienu Silmačos” krieviskojumu, viņa atskārtusi, ka tulkojumā pazudusi Blaumaņa asprātīgā, dzirkstošā latviešu valoda, bez kuras ciemiņš lugu vairs nespējis “nolasīt” pilnībā. Acīmredzot, lai tulkotu Blaumani, tulkotājam jāpiemīt līdzīgam pasaules skatījumam uz dzīvi un savstarpējām attiecībām, secina pētniece, jo, piemēram, igauņu un lietuviešu kultūrā Blaumanis jau kopš 19. un 20. gadsimta mijas iedzīvojies veiksmīgi. “Blaumanim vienkārši līdz šim nav palaimējies ar tulkotājiem, kuri atrastos uz tāda paša intelektuālā un emocionālā viļņa,” teic literatūrzinātniece.

B. Kalnačs gan dziļi šaubās, ka pat tad, ja tiktu veikti vislabākie Blaumaņa tulkojumi, viņš šobrīd varētu ielauzties mūsdienu literatūras starptautiskajā apritē. Viņaprāt, kamēr Ibsenam jau dzīves laikā izdevās iegūt Eiropas mēroga atpazīstamību, Blaumanis sevišķi lielu publisku atzinību šobrīd nesajūt pat savā zemē.

Dažas rakstnieka lugas vēl viņa dzīves laikā piedzīvoja tikai pāris izrādes uz latviešu teātra skatuvēm. Pats Blaumanis savulaik gan arī labi sapratis, ka, rakstot vāciski, kā viņš to sākotnēji darīja, sasniegtu daudz lielāku lasītāju loku, taču būtu tikai viens starp daudzajiem, kuri raksta lielajās valodās. Tāpēc arī diezgan smagi izšķīries par labu latviešu kultūrai. “Es domāju, ka Blaumaņa darbi ir vērtība un tie aizvien uzrunā. Pat studenti ārvalstīs, kuriem lasīju latviešu literatūras kursu, Blaumani lasīja ar interesi. Savos it kā vienkāršajos tekstos viņš spējis ielikt arī šo dziļāko, simbolisko slāni,” teic literatūrpētnieks.

 

Vai vajag Nobela prēmiju?

“Ne vien Blaumanim nav palaimējies. Nevienam no latviešu lielajiem autoriem nav veicies iziet ārpus latviešu valodas, viņi visi ir palikuši saistīti ar šejienes vidi. Pat Rainis,” uzsver literatūrzinātnieks Raimonds Briedis. Viņš pieļauj – ja Rainis savulaik tomēr būtu saņēmis Nobela prēmiju, latviešu literatūrai, iespējams, būtu veicies daudz labāk. “Ir jābūt kādam autoram, kurš nonāk starptautiskas uzmanības centrā,” teic R. Briedis. Viņam gan nav saprotams, kāpēc Latvijas sabiedrība tik intensīvi meklē pierādījumus latviešu literatūras starptautiskajai atzinībai un nozīmībai, tajā pašā laikā nenovērtējot to, ka Blaumanis ar savu darbu divdesmit gadu laikā latviešu literatūru no ļoti ierobežotas tautas literatūras padarīja par modernu literatūru, un tas bija spējš lēciens. “Latviešu modernajai literatūrai šobrīd ir tikai 120 gadu, un tā radusies no diviem ar pusi miljoniem lielas tautas, taču par spīti tam šī patiešām nav tā vājākā literatūra,” uzver R. Briedis.

 

FAKTI PAR 
RŪDOLFU BLAUMANI

2004. gadā “Latvijas Avīzes” veiktajā aptaujā par 100 visu laiku ievērojamākajām Latvijas personībām Blaumanis ierindots trešajā vietā.

2006. gadā rīkotās “Visu laiku labākās latviešu literatūras” aptaujā Blaumaņa noveles ierindotas pirmajā vietā, bet “Skroderdienas Silmačos” – devītajā vietā.

Blaumaņa noveles un drāma “Indrāni” iekļautas Latvijas Kultūras kanonā.

Blaumaņa darbi tulkoti angļu, vācu, lietuviešu, somu, igauņu, čehu, zviedru, itāliešu, dāņu, poļu, ķīniešu, ukraiņu un krievu valodā.

Pēc Blaumaņa noveles motīviem tapusī Jāņa Kalniņa un Gunāra Pieša mākslas filma “Nāves ēnā” (1971) ir Latvijas kino zelta fonda darbs un iekļauta Latvijas Kultūras kanonā.

 

BLAUMANIM VELTĪTO SARĪKOJUMU IZLASE

23. janvārī Rakstniecības un mūzikas muzejā notiks Blaumanim veltīts pasākums.

Martā grāmatu apgāds “Madris” laidīs klajā divas Blaumanim veltītas grāmatas: “Blaumanis tuvplānā” – autora dzīves un daiļrades hronoloģisku pārskatu un “Blaumaņu pavārgrāmata” – veltījumu Blaumaņa tēvam – muižas pavāram Matīsam.

No 14. līdz 16. martam Rīgā (ar izbraukumiem uz “Brakiem”) notiks Blaumaņa 150 gadu jubilejai veltīta starptautiska konference.

12. aprīlī Ērgļos un “Brakos” notiks bērnu un jauniešu vizuālo darbu konkursa “Blaumaņa brīnumzālītes” noslēguma pasākums.

7. decembrī Ērgļos un “Brakos” notiks R. Blaumaņa literārās prēmijas 9. konkursa noslēguma pasākums un grāmatas “Blaumaņa smaids” atvēršanas svētki.

 

Viedokļi

Kas jūs saista Rūdolfa Blaumaņa personībā un literārajā mantojumā?

Elmārs Seņkovs, teātra režisors, diezgan īsā laika periodā strādā jau pie trešā Blaumaņa lugu iestudējuma (7. februārī Valmieras teātrī pirmizrādi piedzīvos viņa iestudētā “Raudupiete”): “Kāpēc jāmeklē lugas ārpus Latvijas robežām, ja mums jau ir viens ģeniāls autors – Blaumanis? Uzskatu, ka Blaumani var turpināt pētīt, viņa darbos joprojām daudz kas ir neskaidrs. Tieši tas man arī patīk. Visvairāk mani uzrunā tās ārprātīgi cilvēciskās lietas, ko Blaumanis spējis atspoguļot un kas mūžīgi aktuālas. Viņa spēja atklāt tēlu tā visdažādākajās šķautnēs ir viņa lielākā vērtība, turklāt viņa darbos ir iekodēts latviskās identitātes kodols. Pirms esmu sācis iestudēt Blaumaņa darbus, tos nemēģinu interpretēt, bet vienkārši lasu, analizēju, izprotu, konsultējos ar viņa daiļrades zinātājiem, lasu pētījumus, taču tikai brīdī, kad sāku tos atdzīvināt uz skatuves, sākas tas lielākais piedzīvojums! Blaumaņa lugas tā īsti var izprast, kad esi ar tām strādājis divus vai trīs mēnešus. Vai pat vairāk.”

Zigmunds Skujiņš, rakstnieks (Blaumanis ir galvenais tēls Z. Skujiņa romānā “Siržu zagļa uznāciens”, 2001): “Latviešu literatūrā Blaumanis ienāca ar vācu kultūras un literatūras smadzenēm. Nekas tāds iepriekš nebija bijis! Viņa mūžs nebija viegls, jo jau sākumā viņš saņēma bargu kritiku. Bet arī tagad situācija nav daudz labāka, jo sabiedrībā viņš dzīvs joprojām galvenokārt ar “Skroderdienām Silmačos”. Neviens jau vairs negrib lasīt “Nāves ēnā” vai “Purva bridēju”, jo liekas, ka mēs paši nemitīgi brienam purvu. Taču pats galvenais ir tas, ka Blaumanis nekad nepazaudēja savu latvietību un uz latviešu sadzīvi varēja paskatīties no eiropeiski izglītota inteliģenta pozīcijas.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Veselam
“Tas ir īpatnējs stāvoklis!” Rācenis par asins recekļu simptomiem pēc vakcinācijas un to, cik šādi gadījumi varētu būt Latvijā 96
18 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
16 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
LA.LV
Ziņas
“Vakcinācijas birojs tiks likvidēts!” Deputāts Riekstiņš par to, kas bija aplami un vai šādu biroju vispār vajadzēja 61
11 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
6 stundas
LE
LETA
Kokteilis
BBC saņēmusi Lielbritānijas vēsturē lielāko sūdzību skaitu par princim Filipam veltītajām pārraidēm 4
8 stundas
LE
LETA
Veselam
Nedēļas nogalē septiņu pilsētu vakcinācijas centros ar “AstraZeneca” varēs vakcinēties ikviens iedzīvotājs 36
12 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
23:09
SK
Skaties.lv
Stāsti
VIDEO. Kaimiņi no elles? Jūrmalniece spiesta dzīvot atkritumu kalnos pašas sētā 2
22:13
IE
Ināra Egle
Ziņas
Jaunais Augšdaugavas novads: kuriem būs jāsadzīvo, starp kuriem paredzama sāncensība
21:00
LE
LETA
Ziņas
“Liels šoks!” LFF prezidents Ļašenko par Bezzubova nežēlīgo slepkavību 11
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tarmo, uzdod jautājumu!” Parlamenta deputāts Igaunijā tiešsaistes sēdes laikā atrodas gultā, kūpina elektronisko pīpi un klausās skaļi mūziku 10
13 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Jautājums ir par farmaceitisko firmu “milžu cīņām”!” Profesors Kalviņš par atteikšanos vai neatteikšanos no vakcīnām blakņu dēļ 25
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Cik tūkstošus pagājušajā gadā dividendēs no “Infinity Coffe” saņēma Rīgas mērs Staķis? 14
12 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Britu karaliskajā ģimenē gaidāmas izmaiņas: kādā gadījumā princis Čārlzs varētu nekļūt par karali? 5
16 stundas
SK
Skaties.lv
Stāsti
“Dvēsele teica, ka nevajag šeit dzīvot!” Postošs ugunsgrēks laupa vairākiem cilvēkiem mājas
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Dziedātāja Elīna Gluzunova soctīklos ievieto jutekliskus foto pēc krūšu operācijas: fani metas kritizēt, bet vīrieši lūdz pēc papildus bildēm 33
15 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Vai par atteikšanos vakcinēties pret Covid-19 drīkst atlaist no darba? Komentē zvērināts advokāts 60
14 stundas
LE
LETA
Ziņas
Motokluba bijušajam prezidentam par dalību karadarbībā Doņeckā lūdz piemērot brīvības atņemšanu. Uz cik gadiem? 8
11 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Plānās pankūkas ar citrona miziņu: aromātiskas gardēžu vakariņas
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
Pavasaris atgriežas! Cik silts laiks gaidāms nedēļas nogalē? 1
12 stundas
LE
LETA
Ziņas
Arī Purvciemā naktī nodedzināts “BMW X5”. Policija atklāj, vai ir saistība ar futbola aģenta slepkavību 9
15 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Mums jau tādu cūku kūti pārdeva!” – Magone taisnojas par bardaku un netīrību savas mājas pagalmā 42
17 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Valsts eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga saņem vakcīnas pret Covid-19 otro devu 39
14 stundas
LA
LA.LV
Veselam
Viena veida vakcīna uz mūžu? Vai cilvēks varēs revakcinēties ar citu Covid-19 vakcīnu, skaidro infektoloģe 28
21 stundas
LE
LETA
Ziņas
“Nav neiespējami, ka premjers varētu padzīt vēl vienu veselības ministru.” Politologs skaidro, ar ko riskē Pavļuts 60
20 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Pusgads bez taustāmiem rezultātiem: vai Pāvela Rebenoka slepkavība tā arī paliks neatklāta? Atbild Ralfs Nemiro 15
16 stundas
LL
LETA, LA.lv
Ziņas
Uzbrukumā futbola aģentam izmantotā automašīna atrasta sadedzināta Mežaparkā 27
18 stundas
AG
Andris Grīnbergs
Ziņas
APTAUJA. Kur, jūsuprāt, valstij ņemt papildu naudu, lai palielinātu algas mediķiem, skolotājiem, policistiem? 25
17 stundas
ML
Māra Lapsa
Praktiski
Skapis nav atmiņu klade: 7 padomi, kā ieviest kārtību
13 stundas
MA
Māris Antonevičs
Stāsti
“Nenoliegšu, reizēm vajadzīga drosme…” IDB priekšnieks par amatpersonu noziegumiem, politisko spiedienu, policijas vardarbības problēmu 12
21 stundas
LA
LA.LV
Kokteilis
FOTO. Kurš turpmāk vadīs „Preses klubu”? Saruna ar Aivi Ceriņu 47
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
FOTO. Markus Riva Havaju salās nofotografējas džungļos, bet attēlā visa uzmanība pievērsta viņa kājām 32
1 diena
ML
Māra Libeka
Veselam
Vakcinācijas biroja maks kļūs liesāks. Par cik eiro saruks Juhņēvičas alga? 53
1 diena