Kultūra
Māksla

Gleznotāja Una Lekuze: “Glezna ir kā slepkavība.”0

Publciitātes foto

Gleznotāja Una Lekuze, kuras jaunākā izstāde “Lidojums nezināmajā” otrdien tiks atklāta galerijā “Antonija”, uzskata, ka mācīšanās process mākslā ir nebeidzams, bet par iedvesmu radošajā darbā var kalpot pilnīgi jebkas – arī ļoti šokējošas lietas, LA.lv uzzināja galerijā.

Līdzīgi kā renesanses laikmeta mākslinieki studēja cilvēka anatomiju, slepus pagrabos preparējot kapsētās nozagtus līķus,

arī Una Lekuze savā darbnīcā “preparē” vecmeistaru darbus,

nemitīgi atklājot tajos jaunas tehniskas un attiecīgajam laikam raksturīgās iezīmes.

Viņa gan vecmeistaru darbus nav zagusi, taču atzīst, ka reālajā līķu preparēšanā, cik pašai nācies ar to saskarties studiju procesā, nekā romantiska nav.

Tiesa, “nav noliedzams fakts, ka patiesa izpratne par cilvēka anatomiju ir gūstama tikai un vienīgi tādā ceļā,” uzsver māksliniece, kuras darbu centrā vienmēr ir cilvēks.

“Glezna savā ziņā ir kā neatrisināta slepkavība,” skaidro Una Lekuze,

“jo tajā ir gan motīvs, gan cilvēks, gan notikumu eskalācija, gan arī simboliskas norādes uz atrisinājumu. Šajā ziņā interesantākie ir tādi vecmeistaru darbi, kuros ir tik tikko jaušams simbolisms, kā rēbuss, kas jāatmin pašam skatītājam. Gluži kā tas ir Johannesa Vermēra un Gustava Klimta darbos.”

Izstāde “Lidojums nezināmajā” ir veidota, iedvesmojoties no jūgendstila arhitektūras un glezniecības.

Māksliniece atzīst, ka viņai būtu grūti nošķirt savu mākslu no Rīgas arhitektūras,

jo viņa pati dzīvo jūgendstila ēkā, un tas, protams, ietekmē arī jaunrades procesu: “Caur saviem darbiem mēģinu sniegt cilvēkiem kaut vai mirklīgu ilūziju par mieru un kārtību šajā haosa un steigas laikmetā, pretstatā agresīvajām koncepcijām mūsdienu mākslā.”

Mākslinieces jaunradi lielā mērā ir ietekmējusi arī tas, ka vēl pirms studiju uzsākšanas glezniecības jomā viņa grasījās studēt jurisprudenci Ķīnā.

“Atrodoties tajā vidē un mācoties ķīniešu valodu klātienē, jo īpaši rakstību, ir jādomā par vairākām lietām vienlaicīgi. Tāda pieeja refleksijai glezniecības procesā māca redzēt pasauli asociatīvi, caur ornamentu, sasaucoties arī ar jūgendstila mākslas pamatprincipiem,” skaidro māksliniece

Gleznotāja Una Lekuze strādā eļļas tehnikā, veidojot figurālas kompozīcijas, portretus, aktus, klusās dabas, ainavas. Īpaši studējusi un izcili apguvusi cilvēka plastisko anatomiju.

Saistītie raksti

Mākslinieces darbi ir izstādīti ne tikai Latvijā, bet arī Ukrainā, Hersonas mākslas muzeja latviešu mākslas kolekcijā, kā arī atrodas privātkolekcijās Norvēģijā, Zviedrijā, Francijā, Itālijā, Austrijā, Šveicē, ASV, Kanādā, Korejā un citviet pasaulē.

Una Lekuzes izstāde “Lidojums nezināmajā” tiks atklāta otrdien, 10. decembrī, plkst. 18, Klasiskās mākslas galerijā “Antonija” un būs apskatāma līdz 2020. gada 15. janvārim.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Atvērs mūsdienu krievu dzejas latviskojumu antoloģiju
5 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Dzirkstošā koncertā Agnese Egliņa apbur “Lielā dzintara” apmeklētājus
6 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Uz Rundāles muzeju, ielūkoties “galantā laikmeta” modes niansēs
23 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

ML
Māra Libeka
Latvijā
“Ar Šlesera ietekmi būs jātiek galā.” Saruna ar tieslietu ministru Jāni Bordānu
Intervija 6 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Kaimiņš aicinās “KPV LV” biedrus lemt par partijas pašlikvidēšanos
49 minūtes
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Doma laukumā kopā ar valsts amatpersonām piemin 1991.gada barikāžu gadadienu
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Sodīts 8.klases skolēns par braukšanu dzērumā un bez tiesībām
33 minūtes
IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
3 stundas