Gumijas flīzes – labs un ekonomisks risinājums balkoniem, terasēm, lodžijām 1

Plašākās mājamatnieku aprindās par gumijas flīzēm nav pat dzirdēts.

Reklāma
Reklāma

Vietējā prece

Bundesvēra ģenerālinspektors brīdina par draudiem: “Krievijas armija orientējas Rietumu virzienā”
Veselam
Austrumu slimnīcā ar NBS helikopteru nogādāta gados jauna paciente kritiskā stāvoklī 29
TV24
“Ko viņi darīs pirmos mēnešus? Viņi dropēs!” Rajevs skeptiski vērtē Krievijas demobilizācijas plānu
Lasīt citas ziņas

EDI gumijas flīzes Līgatnes novadā ražo SIA “IDE ECO”, importējot jau iekrāsotas granulas, ko iegūst veco autoriepu pārstrādē. Tātad izmanto otrreizējās izejvielas, kas ļauj runāt par videi draudzīgu politiku, bet materiāla nosaukumā EDI savukārt ieslēpti trīs vārdi, kas atklāj uzņēmuma filozofiju – ērti, droši, izturīgi. Šķiet, par flīzēm to droši var apgalvot gan izskata, gan tehnisko parametru, gan montāžas aspektā.

Flīzes top vienā izmērā – 50 x 50 cm, taču dažādā biezumā (2–5 cm) un astoņās krāsās, starp kurām populārākās ir tumši sarkanā un sūnu zaļā. Svarīgi, ka pretstatā, piemēram, dažiem ķīniešu analogiem, kam krāsa tikai uzpūsta no ārpuses, gumijas granulas, no kā sastāv flīze, sākumā jau ir nokrāsotas un tikai tad sapresētas veidnē. Tas nozīmē, ka tonis ekspluatācijas gaitā ir noturīgs kaut vai iespējamā nodiluma dēļ (izturība gan esot augsta, tostarp pret mehāniskiem bojājumiem, jo solītais kalpošanas laiks ir 10 un vairāk gadu).

CITI ŠOBRĪD LASA

Flīzes ir pietiekami blīvas, tātad nosacīti smagas (850 kg/m3 atbilstīgi Eiropas standartam EN 1177), sala izturīgas (nemainās pēc 20 cikliem -20 °C) un vienlaikus elastīgas, triecienus absorbējošas un, pats galvenais, ūdenscaurlaidīgas. Tas savukārt nozīmē, ka porās mitrums nepaliek, lietus ātri notek vai sasūcas gruntī. Starp citu, šim nolūkam flīzēm apakšā izpresēti pat speciāli kanāli, lai žūšanas process norit raitāk un vienmērīgāk. Šo īpašību dēļ materiāls kļūst sevišķi pievilcīgs izmantošanai atklātā vidē. Piemēram, ar gumijas flīzēm izklāj dzīvokļa balkonu, izliekot tās uz daudzcietušās betona virsmas, bet stūrus un margu profilu vietas piegriež ar smalkzobu figūrzāģi. Apakšā izrullē ruberoīdu hidroizolācijai, lai pasargātu betonu no turpmākas erozijas, jo nelīdzenumos vienalga veidotos peļķes, ziemā turpinot posta darbus. Raupjās virsmas un pietiekamā svara dēļ norobežotajā plaknē klājums turas nevainojami, arī pamatnes negludumi it kā paši no sevis izzuduši. Tātad nav nepieciešama nekāda sagatavošana, vienīgais nosacījums – lai apakšā paliek slīpums, kur ūdenim notecēt.

Vai vēl gribat balkona vai lodžijas grīdu ar keramikas flīzēm izlīmēt? Palīgmateriāli, instrumenti, nesalīdzināmi vairāk laika un darba, kas tomēr prasa vismaz minimālas iemaņas…

Izmantošanas amplitūda

Balkoni, lodžijas, terases, siltumnīcas ir vienkāršākie objekti. Gan ražotājam, gan tirgotājiem, protams, interesantāki ir lielāki pasūtījumi: bērnu rotaļu un sporta laukumi, māju pagalmu platības, dārza celiņi un atpūtas vietas. Sporta, aerobikas un trenažieru zāles, teritorijas pie baseiniem vai pat skeitparki jau ir drusku no citas operas, taču visus šos potenciālos objektus vieno ideja – drošība. Piezemējoties uz gumijas flīzēm, kas absorbē triecienu, ir mazāk iespēju gūt sāpīgas traumas, tālab, piemēram, zem bērnu šūpolēm tās ir īstajā vietā. Protams, ja laukuma ierobežošanai izmantotas gumijas, nevis betona vai koka apmales!

Īsāk sakot, privātmājā gumijas flīzes der visur, kur parasti izmanto bruģi, tostarp piebraucamajam ceļam līdz garāžas durvīm un pat tālāk iekšpusē, kur mašīna nakšņo. Arī pamatni sagatavo gluži tāpat – noblīvēta grunts, šķembas, smiltis. Toties ieklāšana daudz vienkāršāka – sākot no 30 mm biezuma, flīzes stiprina ar speciālām plastmasas savienojuma tapām, kas ietilpst komplektā (četrām flīzēm jeb vienam kvadrātmetram paredzētas 12 tapas, vietas tām jau iestrādātas!), papildus nepieciešamas vēl uzbraukšanas flīzes, kam viena mala nošķelta 45° leņķī, un apmales. Protams, tas viss kaut ko maksā, turklāt cena atkarīga ne tikai no flīzes biezuma, bet arī krāsas. Visplānākās, kas der vienīgi montāžai uz jau esoša cieta pamata (balkonam vai lodžijai), iekļaujas 20–25 eiro amplitūdā par kvadrātmetru, un lētākās, protams, ir melnās, bet 3 cm biezās maksā vidēji 30 eiro. Tās piemērotas pagalma platībām un dārza celiņiem, pat braukšanai ar vieglāku automašīnu. Bērnu rotaļlaukumam toties nepieciešamas vis­elastīgākās, kas vislabāk amortizē triecienus, proti, visbiezākās, un tad jau veidojas gauži nopietnas summas…

Reklāma
Reklāma

Iespējams, cena arī ir galvenais iemesls, kāpēc gumijas flīzes vēl nav kļuvušas populāras. Ļaudis iemācījušies skaitīt naudu, uzreiz redzams, ka bruģis izmaksā lētāk! Lielāka drošība, mazāka slīdamība daudziem interesentiem pagaidām nav izšķirīgais arguments.

Prece patiešām šķiet laba – vizuāli pievilcīga, patīkama lietošanā, ērta kopšanā. Izskata atjaunošanai pietiek ar birsti vai putekļu sūcēju, ārā der pat ūdens vai gaisa strūkla, ziemā – klasiskā koka vai plastmasas sniega lāpsta. Ja nejauši gadās kādu flīzi mehāniski samaitāt, to viegli nomainīt pret jaunu, neizjaucot visu laukumu.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.