Pasaulē
Eiropa

Helsinkos cels memoriālu Ziemas kara varoņiem4

Publicitātes foto, Somijas Izglītības un kultūras ministrija.

Somija valsts dibināšanas simtgadi 2017. gadā atzīmēs ar pieminekļa atklāšanu 1939. – 1940. gada Somijas – PSRS Ziemas kara varoņiem. 13. martā Helsinkos likts memoriāla pamatakmens, vēsta Somijas mediji. Tas būs pirmais nacionāla mēroga piemineklis Ziemas karam.

Iniciatīva par memoriāla izveidi nāca no organizācijas “Ziemas kara savienība”, kas kopā ar Somijas Izglītības un kultūras ministriju, premjerministra biroju, Aizsardzības ministriju, Helsinku pilsētas pašvaldību, Somijas monētu kaltuvi “Mint of Finland” un kara veterānu organizācijām ietilpst Ziemas kara memoriāla organizācijas komitejā. Projekta patrons ir agrākais Somijas prezidents Marti Ahtisāri.

Konkursā par labāko pieminekļa metu starp 258 pretendentiem pirms diviem gadiem uzvarēja mākslinieks Peka Kauhanens. Viņa piedāvājums ar devīzi “Gaismu nesošais” atzīts par pārdomas rosinošu un neparastu tāda veida kara memoriāliem. Monuments ir kā neapbruņota somu karavīra tēls, kuru izcaurumojušas lodes un šķembas. Diennakts tumšajā laikā to paredzēts izgaismot no iekšpuses. Pieminekļa filozofiskais vēstījums ir “tumsa, ko uzvarējusi gaisma”. Karavīra figūra atradīsies uz sfēras, kuras iekšienē izvietoti 105 fotoattēli – par katru Ziemas kara dienu viens. Tie rādīs gan kara ainas, gan aizmugurē un civiliedzīvotāju dzīvē notiekošo.

Piemineklis atradīsies Helsinku centrā, Kasarmitori jeb Kazarmu laukumā, iepretim 19. gadsimtā būvētajam kazarmu korpusam, ko mūsdienās izmanto Somijas Aizsardzības ministrija.

Monumenta pamatakmens likšanai 13. marts tika izvēlēts, jo tā bija Ziemas kara pamiera noslēgšanas 75 gadadienā. Pateicoties sīkstajai pretestībai, PSRS šajā karā neizdevās salauzt somus un valsts saglabāja savu neatkarību. Šī kara laikā dzīvības zaudēja 27 tūkstoši somu.

Valstī jau pastāv memoriāli un piemiņas vietas atsevišķām kaujām un cīņu epizodēm, taču no visnacionāla piemiņas monumenta izveides somu politiķi līdz šim bija vairījušies. Tiek uzsvērts, ka piemineklī nav nekādas norādes uz kara laika simboliku, gluži vienkārši ir jau pagājis pietiekoši ilgs laiks un Ziemas karš ir ļoti svarīgs notikums Somijas vēsturē.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Eiropas Komisija apstiprina pretvīrusa medikamenta izmantošanu Covid-19 pacientu ārstēšanā
20 stundas
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
“Tas ir liels skandāls, un es nezinu, kāpēc viņi klusē!” Kā apzaga Eiroparlamenta deputātu darba kabinetus
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
“Golos”: Krievijā referendumā par konstitūcijas grozījumiem notikusi krāpšanās 1
1 diena

Lasītākie

JR
Jānis Riekstiņš
Latvijā
Viņš ne tikai piedalījās, bet arī teorētiski pamatoja visnežēlīgākās represijas. Kādu cilvēku uz Latviju atsūtīja Staļins? 3
3 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
“Esmu priecīgs, ka esmu dzīvs!” Pasaules apceļotājs Kārlis pabeidzis divus gadus ilgo ceļojumu pāri Klusajam okeānam
Intervija 3 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Latvietis Ivo Puriņš iekļūst “Ekstrasensu cīņās” un atklāj patiesību par šovu
3 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
VIDEO. Silakrogā mītošie kaķi vairojas, dzemdē, ir izkropļoti un iet bojā: pašvaldība teic, ka nav saņēmuši iedzīvotāju sūdzības
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
Iekšlietu ministrija steidzami lūdz atrast 10 miljonus eiro glābēju vajadzībām, citādi nāksies aizvērt vairākus depo
3 stundas