Kultūra

Labas lietas priekam un iedvesmai iesaka Vija Beinerte0

Foto: Polina Viljuna, Valts Kleins un publicitātes. Kolāža: Dina Antuma-Jansone

Dzīves gudrība

“Debesis ir tevī.” /Silēzijas Angels/

Grāmata

Foto: Anda Krauze

Ēnas pār Temzu

Viņam ir klusa sirds, mīlestība uz kartēm un ilgas pēc kaut mazuma patiesības un drošības. Viņš mēģina atminēt citus, lai izprastu sevi. Jo citi ir daļa no viņa pašportreta, kas top no tā, kā šie cilvēki viņu ir ieraudzījuši.

Jau pusaudža gados viņš ir atklājis, ka nekas nav tāds, kā izskatās. Tādēļ tagad no smilšu graudiņiem, nemarķētām atmiņu lauskām, aprautām frāzēm, tīši izplūdinātām laika robežām un pēkšņu nojausmu zibšņiem viņam ir jāsaliek topogrāfiskā karte.

Jāuzraksta stāsts par māti. Lai neapmaldītos. Lai ieraudzītu kopainu un sevi tajā.

Maikls Ondatje, “Ēnas pār Temzu”. No angļu valodas tulkojusi Māra Poļakova. Pagātne nekad nepaliek pagātnē.

Filma

Publicitātes foto

Misija

Deviņdesmit viena gada vecumā mūžībā apskaidrots leģendārais Ennio Morrikone – komponists, diriģents, aranžētājs un trompetists, kura kontā ir vairāk nekā simt skaņdarbu simfoniskajam orķestrim un mūzika vairāk nekā četrsimt kinofilmām.

Viena no tām ir režisora Rolana Žofē vizuāli hipnotiskā drāma “Misija” ar Robertu De Niro un Džeremiju Aironsu galvenajās lomās. Stāsts par izvēli un atbildību, mīlestību un sirdsapziņas brīnumaino varu.

Filma ir izpelnījusies veselu birumu nomināciju un balvu, starp kurām “Zelta palmas zars”, “Oskars” par labāko operatora darbu un “Zelta globuss” par labāko scenāriju un mūziku. Atrodama vietnes “YouTube” kanālā “History TV”.

Festivāls

Publicitātes foto

Ieraudzīt skaņu

Sestdien, 25. jūlijā, atklājot Cēsu Mākslas festivālu, Gaujas kreisajā krastā – posmā no Cēsu tilta līdz Žagarkalna kempinga pludmalei – muzicēs jauniešu koris “Kamēr” diriģenta Aivja Gretera vadībā. Programmā latviešu komponistu skaņdarbi.

Savukārt piektdien, 31. jūlijā, Cēsu Sv. Jāņa baznīcā “Paradīzes dziedājumus” atskaņos Latvijas Radio koris, ērģelniece Kristīne Adamaite un arfiste Jekaterina Suvorova. Pie diriģenta pults Sigvards Kļava. Programmā Antona Bruknera, Maijas Einfeldes, Tālivalža Ķeniņa un Santas Ratnieces opusi.

Bet Cēsu Laikmetīgās mākslas centrā no 25. jūlija līdz 28. augustam būs skatāma izstāde “Skaņa, ko redzam. Telpa, ko dzirdam”, kurā piedalīsies mākslinieki Kaspars Groševs, Pēteris Līdaka, Artūrs Punte, Jēkabs Voļtovskis, Krišs Salmanis, Kristaps Ģelzis un Ģirts Bišs. Izstādes scenogrāfiju veido Martins Vizbulis.

Vairāk par festivālu “Cēsis 2020” tā mājaslapā www.cesufestivals.com.

Koncerts

Foto: Andris Eglītis

Saullēkta mūzika

Visi, kas vēlas sagaidīt saullēktu, klausoties jūras šalkās, vēja čukstos un ērģeļu skaņās, aicināti otrdien, 28. jūlijā, pulksten 4 no rīta doties uz Dzintaru pludmali, kur muzicēs ērģelniece Iveta Apkalna.

Tiem, kas koncertu gribēs baudīt piekrastes smiltīs, ieteicams līdzi paņemt pledus.

Koncerta laikā atļauts fotografēt, peldēties un dzert tēju vai kafiju no sava termosa. Kulminācija paredzēta pulksten 5:15, kad putni pacelsies debesīs, dziedot slavu gaismai un priekam, un pirmie saules stari liks visam mirdzēt un trīsuļot sārtās, violetās un zelta šļakatās.

Izrāde

Foto: Valts Kleins

Kino un mēs

Pat sērga nespēs mūs apturēt! Tāds varētu būt kino, mākslas un mūzikas festivāla “RojaL” moto.

No ceturtdienas, 30. jūli- ja, līdz sestdienai, 1. augustam, tas atkal pulcinās interesentus piejūras pilsētiņā Rojā. Festivālu atklās Matīsa Kažas režijā tapusī izrāde “Kino un mēs”, ko varēs noskatīties Rojā uz lielajiem ekrāniem, bet tiešsaitē – arī visā Latvijā.

Izrādes dramaturģisko pamatu veido ainiņas no filmu uzņemšanas laukuma, mākslas padomju sēdēm un pat par jaunu izspēlētas epizodes no latviešu kino klasikas.

Lomās Andris Keišs, Egons Dombrovskis un Jānis Skutelis.

Mākslinieks Rūdolfs Baltiņš, kostīmu māksli-niece Līga Krāsone, skaņu režisors Jevgenijs Načiss. Pieskaņojoties jaunajiem apstākļiem, izrādes ekrāna versiju filmēs operators Aleksandrs Grebņevs.

Tepat Latvijā

Publicitātes foto

Veldzēties klusumā

Ja skumsti pēc apvāršņiem un ilgojies plašuma, iekāp automašīnā, autobusā vai vilcienā un dodies uz Ļaudonas pusi.

Aiviekstes gleznainie krasti, Krustkalnu rezervāta skatu tornis, putnu vērošanas tornis Eiduku purvā, Sāvienas baronu kapu dendroloģiskie stādījumi, Bringuļu ozols, Vēju priede, Teterakmens – te ir ko redzēt.

Ne velti šeit atrodas dabas parki “Aiviekstes paliene” un “Driksnas sils”, kā arī Krustkalnu un Teiču rezervāts, kur apzinātas 1170 tauriņu sugas, 152 putnu sugas, kā arī liela orhideju daudzveidība.

Tikai jāpatur prātā, ka rezervātu dabas taku apskatei iepriekš jāpiesakās.

Jaunums

Publicitātes foto

ValmontT

Ļauj savai ādai izmantot tās iekšējo spēku! Apvienojot labāko, ko sniedz daba un zinātne, selektīvās kosmētikas zīmols “Valmont” ir radījis jaunu sejas kopšanas līniju “Primary”.

Saistītie raksti

Pieci tajā iekļautie produkti ne vien pasargā, izlīdzina un piepilda ādu, liekot tai atgūt dabisko spēju atjaunoties, bet arī cīnās pret apsārtumu un sausumu – no maigas izsmidzināmas migliņas, kas bagātināta ar litiju, līdz zīdainas tekstūras krēmam, kam pamatā naktssveces eļļas un citu augu vasku maisījums.

Lieliska pretinde stresa un vides piesārņojuma ietekmei uz ādu, kas sejas kopšanas rituālam piešķir maģisku burvību.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.