Latvijā
Politika

Amatpersonas apsver iespēju atjaunot Satversmes 81. pantu2

Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

“Šis ir pirmais šāda veida forums Latvijas valsts vēsturē,” pēc neklātienes tikšanās ar lēmējvaras, izpildvaras un tiesu varas augstākajām amatpersonām preses brīfingā pirmdien sacīja Valsts prezidents Egils Levits.

Viņš norādīja, ka šāda tikšanās bija nepieciešama, lai vienotos par pamatprincipiem, kā valsts funkcionē ārkārtējās situācijas apstākļos, visām varas institūcijām sadarbojoties. Tikšanās dalībnieki sagatavoja juridisku dokumentu, kas tiks publicēts “Latvijas Vēstnesī”.

Augstākās amatpersonas arī apsvērušas nepieciešamību rosināt diskusiju par Satversmes 81. panta atjaunošanu, kas savulaik ļāva Ministru kabinetam Saeimas sesiju starplaikā pieņemt noteikumus ar likuma spēku.

Valsts prezidenta E. Levita rīkotajā neklātienes forumā piedalījās Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece, Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, Satver­smes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele un Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs.

“Valsts pastāvēšana ir jāaizsargā jebkuros apstākļos – arī ārkārtējā situācijā visām valsts institūcijām savs darbs jāorganizē tā, lai aizsargātu savas valsts cilvēkus,” žurnālistiem sacīja E. Levits.

Viņš uzsvēra, ka tagad ārkārtējās situācijas pārvarēšanas pasākumus vada Ministru kabinets, kuram palīdz pārējās valsts institūcijas.

Visi konstitucionālie orgāni turpinot sadarbību, un arī Saeima var veikt savas funkcijas, nepieciešamības gadījumā tās īstenojot attālināti, kas būtu leģitīmi.

Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece aģentūrai LETA iepriekš sacīja, ka Saeimas prezidijs kopā ar administrāciju meklē risinājumus, kā to izdarīt tehniski. Valsts prezidents uzskata, ka ar šo tikšanos ir iedibināta jauna konstitucionālā prakse, kad tiekas visu varas atzaru augstākās amatpersonas.

Neklātienes tikšanās dalībnieki ir izvērtējuši arī iespēju atjaunot Satver­smes 81. pantu, kuru līdz 2007. gadam valdība varēja izmantot, “ja neatliekama vajadzība to prasīja”.

Šo pantu atcēla, jo Ministru kabinets, kura vadībā tolaik bija Tautas partija, pantu sāka pārāk bieži izmantot arī tad, kad nebija neatliekama vajadzība.

Taču E. Levits jau toreiz esot bijis pret šā panta atcelšanu, jo var pienākt situācija, kad ir šāda nepieciešamība. Jau ziņots, kas divas nedēļas līdz marta beigām Saeimas deputāti atradīsies pašizolācijā, jo neatkarīgajam koalīcijas deputātam Artusam Kaimiņam apstiprināja saslimšanu ar Covid-19. Tas nozīmē, ka deputāti nevar atrasties tuvāk par diviem metriem citām personām, ko Saeimas sēžu zālē nav iespējams nodrošināt.

Valsts prezidenta Egila Levita rīkotajā neklātienes forumā piedalījās Saeimas priekšsēdētāja, Ministru prezidents, Satversmes tiesas priekšsēdētāja un Augstākās tiesas priekšsēdētājs.
Foto: Ilmārs Znotiņš/Valsts prezidenta kanceleja

Satversmes 81. pantu var atjaunot, grozot pamatlikumu, ja tam piekrīt divas trešdaļas Saeimas vairākuma – koalīcijai tik daudz balsu nav.

“Jaunās Vienotības” frakcijas vadītājs Ainars Latkovskis atcerējās, ka 2006. gadā Tautas partijas vadītā valdība, kurā bija arī Zaļo un zemnieku savienība, šo pantu esot izmantojusi ļaunprātīgi, lai pieņemtu noteikumus ar likuma spēku, apejot Saeimas deputātus.

Kā zināms, vasarā ir ļoti ilgs sesiju starp­laiks, bet tā noticis arī ziemas un pavasara brīvdienās. Tagad A. Latkovskis atbalsta 81. panta atjaunošanu mūsdienīgā redakcijā, bet tas būtu iespējams tikai tad, kad Saeima atgriezīsies ierastajā darba režīmā. Tas arī prasīs laiku, jo Satver­smes grozījumi ir jāskata trīs lasījumos. Satversmes grozīšana ir iespējama tikai tad, ja to atbalsta arī kāda opozīcijas frakcija.

ZZS frakcijas vadītājs Uldis Augulis “LA” sacīja, ka ZZS jau piektdien prezidija un frakciju padomes sēdē ir piedāvājusi atjaunot 81. pantu, nezinot, ka Saeimas deputāti nevarēs kādu laiku pilnvērtīgi pildīt savus pienākumus klātienē.

Saistītie raksti
Taču Jaunās konservatīvās partijas pārstāvji esot iebilduši, jo šādu iespēju valdība varētu ne tā izmantot.

Šā panta atjaunošanu atbalstītu arī Viktors Valainis (ZZS), kurš atzina, ka frakcijā ir dažādi viedokļi, jo ir deputāti, kuri varbūt baidās, ka šādi valdība, apejot opozīciju, varētu pieņemt, piemēram, noteikumus ar likuma spēku par pašvaldību reformu. Taču, viņaprāt, šis nav tas laiks, kad parlamentāriešiem būtu jāskatās citam uz citu ar neuzticību, jo visiem kopā ir jāveic smagi uzdevumi.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.

Lasītākie

LL
LETA, LA.lv
Veselam
Faktiskais ar Covid-19 inficēto skaits Latvijā varētu būt lielāks par oficiāli reģistrēto
2 stundas
LA
LA.LV
Pasaulē
Pasauli aizkustina medmāsa, kura Beirūtas sprādziena laikā izglāba trīs jaundzimušos
6 stundas
GN
Gints Narogs
Sports
“Reti kura sasniedza 20 gadus, bet Rebeka tika vistālāk,” treneris pēc Kohas paziņojuma izvēlēties mīlestību velta mīļus atvadu vārdus
5 stundas
LE
LETA
Latvijā
Rīgā vairs nebūs bezmaksas sabiedriskā transporta nevienos svētkos šogad
3 stundas
SD
Sandra Dieziņa
Ekonomika
Postošais sprādziens Beirūtā radījis jautājumus par drošību Latvijas ostās
2 stundas