"RīgaTV 24" speciālizlaidums “Cīņa par Rīgu. Vēlēšanu nakts”

“Izcils materiāls, ar ko strādāt! Ienācējs Rīgā “no malas”.” Ko zinām par Mārtiņu Staķi? 5

Ināra Egle, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

“Mārtiņš Staķis ir izcils materiāls, ar ko strādāt,” teikuši vēlēšanu kampaņas rīkotāji, kuriem “Attīstībai/Par” uzticēja no līdz tam neievērota politiķa izveidot nākamo Rīgas domes priekšsēdētāju.

LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
Lasīt citas ziņas

Tēla veidotājiem darbs gāja no rokas, jo mēra kandidātam bija daudzi nepieciešamie dotumi – viņš nepiespiesti komunicēja un spēja saprasties ar dažādu aprindu cilvēkiem, labi izskatījās un sirsnīgi smaidīja, nāca no muzikālas četru bērnu ģimenes.

Līdz ieiešanai politikā bijis veiksmīgs uzņēmējs, kurš dzīvē jau kaut ko ir sasniedzis, ar skolas biedreni Ilzi Paideri-Staķi izveidojis arī laimīgu ģimeni, kurā aug divi dēli.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Priecājos, ka mēs uzlikām uz pareizo kārti, jo kampaņā Mārtiņš parādīja sevi kā izcilu kandidātu un ļoti izauga. Pirmajās diskusijās Vilnis Ķirsis un Oļegs Burovs varēja lielīties, cik daudz viņi zina par Rīgu, bet beigās Mārtiņš, manuprāt, nevienu jautājumu neatstāja bez atbildes,” “Latvijas Avīzei” sacīja “Attīstībai/Par” frakcijas vadītājs Daniels Pav­ļuts.

Pēc nominēšanas M. Staķis ir gājis uz Rīgas domi, ticies ar struktūrvienību vadītājiem un mērķtiecīgi centies iepazīties ar šo saimniecību.

Par mēra kandidātu bija jākļūst D. Pavļutam, ko viņš apstiprināja, atzīstot, ka M. Staķis bijis tikai “plāns B”. Taču valdībai tobrīd bija jāveic smagi uzdevumi, kuru dēļ frakcijas vadītājs nav varējis atstāt Saeimu.

“Mārtiņš ātri mācījās, patika cilvēkiem, moderns, gudrs, kristietis, kas vienlaikus ir atvērts dažādiem uzskatiem un brīnišķīgi iekļaujas liberālajā politiskajā organizācijā,” uzskaitīja D. Pavļuts, kurš ir “Kustības Par” priekšsēdētājs.

Pirms tam viņš nav pazinis M. Staķi un neatceras, kā viņš nokļuvis partijas veidotāju domubiedru grupā.

Politikā gājis, kad nostājies uz abām kājām

Foto: Ance Muižarāja/RīgaTv 24

Pēc desmit “Narvesen” veikalu ķēdē nostrādātajiem gadiem, kuros M. Staķis izauga līdz “Narvesen” mārketinga direktora amatam, viņš pievērsās kafijas biznesam – kļuva par “Illy” kafijas izplatītāju un “Innocent Cafe” īpašnieku.

Sabiedrisko attiecību speciālistam Gintam Knokam garšoja šī kafija, un viņš bieži apmeklēja M. Staķa kafejnīcu. Tā abi iepazinušies, vēlāk kopā trenējušies arī boksā.

G. ­Knoks atceras, ka M. Staķis tik daudz runājis par politiku, ka reiz viņam sacījis: “Tad ej politikā un dari.”

Kad sāka veidoties “Kustība Par”, G. Knoks uz vienu no pirmajām domubiedru sanāksmēm paaicinājis līdzi arī M. Staķi, kurš tagad “Latvijas Avīzei” apstiprināja, ka līdz tam nav pazinis ne Ilzi un Pēteri Viņķeļus, ne D. Pavļutu.

13. Saeimas vēlēšanās viņš ar savu aktivitāti jau bija nopelnījis augsto otro vietu Rīgas apgabala kandidātu sarakstā, bija nominēts arī kā aizsardzības ministra kandidāts.

M. Staķa ģimene ir saistīta ar Latvijas Zemnieku savienību (LZS), kurā darbojās politiķa māte – bijusī labklājības ministre Dagnija Staķe, kā arī brālis Andrejs.

Muzikālā Staķu ģimene, kurā ar mūziku saistīta arī māsa Marta un viņas vīrs Jānis Ozols, ir izveidojuši kori “Pa saulei”, kas savos pirmsākumos bija Latvijas Zemnieku savienības koris, daudzus gadus uzstājās arī LZS kongresos.

Taču M. Staķim nav bijusi doma stāties LZS, jo viņš redzējis, ka brālim Andrejam tur nebija nekādas politiskās izaugsmes iespējas. “Kustības Par” dibināšanā piedalījās arī Andrejs Staķis, kurš aizgāja no LZS.

“Es nevēlējos stāties nevienā no vecajām partijām, bet gan būt klāt pie jauna projekta radīšanas,” teica M. Staķis, kuru politika interesējusi vienmēr, bet bija nolēmis tajā iet tikai tad, kad būs dzīvē nostājies uz abām kājām.

Ja atskatās uz “Kustības Par” pirmo gadu, jāteic, ka pēc dibināšanas nesekoja liels uzrāviens.

Nav zināms, kā būtu, ja tā nevienotos ar “Latvijas attīstībai” startēt kopā – šim politiskajam spēkam bija finansējums un liela kampaņu rīkošanas pieredze.

Sāk ierādīt Staķim viņa vietu

Veidojot Staķi par nākamo Rīgas mēru, šķiet, nebija padomāts, kas notiks, kad viņš patiešām kļūs par Rīgas galvu, vai jaunajā koalīcijā viņam būs spēcīga atbalsta komanda.

Pēcvēlēšanu rītā “Attīstībai/Par” pamodās kā uzvarētāji, bet līdzās Staķim no 18 frakcijas jaunajiem domniekiem bija 11 “progresīvie”, kurus jau pirmajās dienās mēģināja nošķelt.

Tas nav noticis, taču koalīcijā ir vēl vairākas vājās vietas – pieredzējušie politiķi “Jaunajā Vienotībā”, kuriem vēl ir zobs uz bijušo partijas biedru Edvardu Smiltēnu, kas ievēlēts no NA un LRA saraksta. Pēc vēlēšanām sākās arī aizkulišu sarunas.

Bijušais domes izpilddirektors Juris Radze­vičs, kurš vadīs opozīcijā atstāto “Gods kalpot Rīgai” frakciju, saskaitījis, ka partneri jau vairākas reizes M. Staķi esot “uzmetuši” – piespieduši izveidot trīs vicemēra amatus divu vietā, pēc tam stājušies ceļā M. Staķa nodomam sadarboties ar opozīciju, noraidot amatu uzticēšanu tai.

“Jau pirmajās dienās Mārtiņam Staķim sāka ierādīt viņa vietu. Pie tik sadrumstalotas koalīcijas nav iespējams būt patstāvīgam,” “Latvijas Avīzei” pieļāva J. Radzevičs.

Veidot plašu koalīciju bijis apzināts M. Staķa lēmums. Tas pat neesot bijis viņš, bet gan Einārs Cilinskis (NA/LRA), kurš jau vasarā aicinājis iesaistīt opozīciju domes darbā.

Sākumā partneri piekrituši, taču, kad opozīcijai piedāvājums bija izteikts, sabiedrotie – vispirms jau “Jaunā Vienotība” – pārdomājuši.

M. Staķis ir visiem pieejams, bet vienlaikus nedaudz distancēts, tāpēc tas, ko viņš patiesībā domā, var arī palikt noslēpums.

Dažiem sabiedrotajiem negaidīts bija viņa “Progresīvo” kongresā teiktais: “Varbūt daži nākamie kolēģi ir politisko intrigu čempioni, bet viņu iemaņas uz mums nestrādā, jo mēs šo spēli nespēlējam.”

Kā vicemēri M. Staķim līdzās ir Vilnis Ķirsis (“JV”) un E. Smiltēns, kuriem ir daudz lielāka politiskā pieredze, viņi arī pieraduši dominēt.

Tomēr V. Ķirsis pirms sešiem gadiem kopā ar M. Staķi iestājās Zemessardzes Studentu bataljonā, pamatapmācību apgūstot vienā nodaļā, kurā ir tikai 12 cilvēki.

Ja esi ar kādu kopā pārvarējis grūtības un naktīs ierakumos sēdējis, tad veidojas lielāka uzticēšanās.

“Es neplānoju Mārtiņu apspēlēt, bet viņu atbalstīšu,” apgalvoja V. Ķirsis.

Arī E. Smiltēns sacīja, ka viņš ar M. Staķi labi saprototies.

“Mārtiņam, tāpat kā man, ir īstermiņa institucionālās atmiņas deficīts, kas nozīmē, ka viņš nav bijis šajā sistēmā un nedaudz distancēti skatās uz lietām. Taču viņš nav autoritārs cilvēks, ir orientēts uz rezultātu un redz trīs soļus uz priekšu,” teica E. Smiltēns.

Viss notiekot pats no sevis

Gada sākumā intervijā “Latvijas Avīzē” M. Staķis sacīja, ka Rīgai ir vajadzīgs nevis karjeras politiķis, bet gan cilvēks ar uzņēmējdarbības pieredzi, jo Rīga esot kā perspektīvs, bet diezgan nolaists uzņēmums.

Arī tagad viņš uzskata, ka ir svarīgi sakārtot kapitālsaimniecības un atgūt zaudēto investoru uzticību.

Pēc M. Staķa iesaistīšanās politikā pārmaiņas ir skārušas arī viņa biznesu – ir notikusi uzņēmumu reorganizācija, apvienojot vairākas SIA un izveidojot akciju sabiedrību “Infinity Coffe”, kur vadībā tagad ir viņa dzīvesbiedre. M. Staķis atstāja amatus uzņēmuma valdē, paliekot tikai kā akcionārs.

Kad sākās Covid-19 krīze, Saeima maijā lēma par pasākumiem tās seku pārvarēšanā.

Opozīcija bija ierosinājusi samazināt pievienotās vērtības nodokli līdz 5% arī viesmīlības un ēdināšanas nozarei, ko “Attīstībai/Par” neatbalstīja. “Latvijas Avīzes” rīcībā ir neoficiāla informācija, ka pēc šī balsojuma izskanējis aicinājums kafejnīcām atteikties no M. Staķa uzņēmuma piegādātās kafijas.

M. Staķis sacīja, ka aicinājumam neesot bijušas dzirdīgas ausis.

“Mēs neesam zaudējuši klientus šajā laikā. Ir tādi, kas pēc savas iniciatīvas nolēma aizvērt savu biznesu Covid laikā, bet ne tāpēc, ka vēlētos citu kafiju,” apgalvoja Staķis.

Kad viena pēc otras medijos parādījās intervijas ar M. Staķi, rakstītais pārsvarā radīja pozitīvu iespaidu.

Savas vājās vietas, kas saistītas ar dzīvi pirms politikas, viņš atklāja pats.

Piemēram, atceroties skolas gadus, M. Staķis intervijā “Ievai” atzina, ka tagad esot kauns, kā esot apcēlis klases biedru, “kura mamma bija cūkkope, un viņš nereti ne pārāk labi oda”.

SAISTĪTIE RAKSTI

Turpat politiķis teicis, ka viņam patīk ballītes un būt sabiedrībā, taču arī šī lapa būšot jāver ciet – priekšvēlēšanu laikā aizgājis uz klubu pie Arņa Bikšus, bet tad sapratis, ka cilvēki sekojot līdzi katram viņa solim.

Šajā intervijā viņš par karjeras veidošanu ir sacījis: “Viss notiek kaut kā pats no sevis. Mans ego neliek man vienmēr būt pirmajam. Es nekad nepiedalīšos sacensībā par lielāko māju, skaistāko jahtu. Man to nevajag. (..) Šobrīd man pilnīgi pietiek ar to, ka man ir dzīvoklis centrā un lauku māja, vairāk man neko nevajag.”

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
“Katru reizi, kad prezidents atver muti, tauta par viņu ņirgājas.” Liepnieks skarbi par Levita darbu
10 stundas
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
5 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
12 stundas
Lasīt citas ziņas
LA
Latvijas Avīze
Ziņas
Ventspils valstspilsētas pašvaldības iestāde “Ventspils domes administrācija” – kā jaunie nosaukumi jauc prātu un rada liekus apgrūtinājumus
20 minūtes
VB
Valdis Bērziņš
Ziņas
Tiesas prāvā lepojās ar sarīkoto asinspirti! Masu slepkava Norvēģijā grib pirmstermiņa atbrīvošanu
1 stunda
IS
Ilmārs Stūriška
Ziņas
Slēpotājiem nesaskaņas pirms olimpiskajām spēlēm, iesaistīta pat policija 2
45 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Karantīnā vairs nebūs jāsēž! Jauna kārtība, kas jādara, ja esi nonācis kontaktā ar kovida slimnieku 54
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zīle ievēlēts par Eiropas Parlamenta viceprezidentu
20:51
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Grūti izmērīt Putinam temperatūru, vai vāji aizplīvurotā uzbrukuma ofensīva nav tikai operetes uzvedums, blefs un iluminācija. Egila Līcīša feļetons
20:30
LA
LA.LV
Kokteilis
Šo dienu vajadzētu pavadīt tev labvēlīgu cilvēku kompānijā! Horoskopi 19.janvārim
20:28
LE
LETA
Ziņas
Ar acetonu nodzēsa mirušo vārdus. Lietuvas katoļu baznīcas uzņēmums atkārtoti pārdevis kremētu cilvēku zārkus 1
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Mīļotā dēļ atdeva uzkrājumus, aizņēmās naudu no draugiem, pārdeva ģimenes īpašumus! Rēzeknietis pēc pāris randiņiem izkrāpj 20 000 eiro
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Zīle ievēlēts par Eiropas Parlamenta viceprezidentu
6 minūtes
LE
LETA
Ziņas
Ar skaistām auduma maskām veikalā vairs neielaidīs! Atklāj, kā turpmāk drīkstēs atrasties publiskās vietās
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Holivudas kino zvaigzne Džons Malkovičs kāps uz Dailes teātra skatuves
4 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
Grūti izmērīt Putinam temperatūru, vai vāji aizplīvurotā uzbrukuma ofensīva nav tikai operetes uzvedums, blefs un iluminācija. Egila Līcīša feļetons
15 minūtes
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvietis norīs un nomaksās.” Diskusija par to, cik ilgi latvieši spēj ciest un panest?
6 stundas
MN
Māris Niklass
Ziņas
Māris Niklass: Kas mūs kā “homo sovieticus” noveda līdz barikādēm?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz laiku darba devējam ļaus nodarbināt darbinieku bez obligātās veselības pārbaudes veikšanas
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tad jau laikam kaut ko izdarījām pareizi!” Una Ulme stāsta par veiksmīgu darbošanos uzņēmējdarbībā
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Tieslietu ministrs rosina par rupju kārtības traucēšanu ar nepatiesu ziņu izplatīšanu sodīt ar dažiem gadiem cietumā
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. Laima Vaikule pastāsta, kur Rīgā viņa strādāja tad, kad vēl nebija populāra dziedātāja
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Rindā uz Lielbritānijas troni esmu sestais! Princis Harijs pieprasa diennakts apsardzi, jo esot norūpējies par savu drošību
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Tas vienkārši daudziem cilvēkiem būs nepanesami!” Deputāts par to, ka šī ir lielākā enerģētikas krīze, kādu Latvija ir piedzīvojusi
8 stundas
GN
Gunārs Nāgels
Ziņas
Gunārs Nāgels: Uzreiz jāprasa, kā paredzēts īstenot iespējamo obligāto vakcināciju? 113
13 stundas
LE
LETA
Ziņas
FOTO. Vētras postījumi Latvijā: daudzviet lūzuši koki, ēkām norauti jumti, traucēta satiksme un apskādēta Doma baznīca 27
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Stāvoklis ir smags. Viņš ir reanimācijā”: brāļi pastāsta, kāds ir šefpavāra Mārtiņa Rītiņa veselības stāvoklis 22
12 stundas
IK
Ilze Kuzmina
Ziņas
Skolotāja patika vai nepatika pret skolēnu, atzīmju dāvināšana, subjektīvs redzējums… Vai realitātē vienoti vērtēšanas kritēriji vispār iespējami? 33
11 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
VIDEO. Apledojis ceļš sagādā grūtības alnim nostāvēt kājās 8
7 stundas
AK
Aiva Kalve
Praktiski
Pārklāj podiņu, kur iesētas sēkliņas – mini siltumnīca gatava! Plus vēl 8 lieliski veidi, kā izmantot pārtikas plēvi
7 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Cik ilgi Latvijā būs derīgs vakcinācijas sertifikāts? Izmaiņas stāsies spēkā jau 15.februārī 81
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es zinu, ka viņš ir mans radinieks, bet man nav tās tuvības sajūtas ar viņu…”: dziedātāja Aminata atklāti par to, kā ģimenē augusi bez tēva
1 diena
DJ
Diāna Jance
Ziņas
“Mani biedē, ka šajā robotu, telefonu laikmetā pazūd un izslīd mūsu cilvēcīgās attiecības.” Saruna ar mākslinieci Andu Munkevicu 6
14 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: izvēlies visskaistāko guļamistabu un uzzini, ko tas liecina par tavu personību
12 stundas