Kultūra
Mūzika un deja

Ieskandinās Latvijā vienīgo Vīnes koncertflīģeli0

Publicitātes foto

Valsts svētkos, 4. maijā plkst. 19, atpūtas komplekss “Zeit” Līgatnē piedāvās pirmo klasiskās mūzikas koncertu, kurā pianists Jānis Karpovičs ieskandinās Vīnes klavierbūvētāja Jozefa Vopaterni ap 1910. gadu būvēto kabineta flīģeli, vēsta Latvijas Radio3 Klasika.

Jānis Karpovičs stāsta, ka šis instruments ir gan jauns, gan vecs. Jauns, – jo “Zeit” to iegādājies nesen, bet vecs, jo būvēts 20. gadsimta sākumā, pirms vairāk nekā simt gadiem.

Koncertu vadīs šī instrumenta restaurētājs Jānis Kalniņš, bet skaņdarbu izvēli noteicis pats instruments ar t.s. Vīnes mehāniku.

Savdabīgā mehānika un no tās izrietošās rezonatora konstrukcijas īpatnības Vīnes flīģeļiem piešķir ļoti atšķirīgu skanējumu no ikdienā lietotajiem instrumentiem ar angļu vai Erāra mehāniku, stāsta pianists Jānis Karpovičs raidījumā.

Augšējie reģistri šiem instrumentiem ir klusi, bet to kompensē skanīgie basi, kā arī iespēja panākt daudz straujāku skanējumu. Pianists stāsta, ka nepieciešams laiks, lai pierastu pie instrumenta pēc mūsdienu koncertflīģeļiem.

Diemžēl šo mehāniku pārtrauca ražot pēc Pirmā pasaules kara, un šobrīd šis instruments ir vienīgais publiskiem koncertiem pieejamais flīģelis ar Vīnes mehāniku, uzsver Jānis Karpovičs.

Flīģeli 2016. gadā restaurējis Jānis Kalniņš savā Ugāles ērģeļbūves darbnīcā.

Kalniņa vadībā uzbūvētas turpat 40 jaunas ērģeles Latvijā un ārzemēs, arī restaurētas daudzas ērģeles. Pēdējos desmit gados meistars īpaši pievērsies vēsturisko klavieru restaurācijai.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.