Kultūra
Literatūra

Ieskatīties dziļāk: atvērta Ditas Lūriņas grāmata0

Foto: Agnese Zeltiņa

11. decembra vakarā mākslas telpā Aminori ar aktrises Ditas Lūriņas dzejas lasījumiem un mūziku tika atvērta pirmā grāmata jaunajā sērijā “Dzejas teātris”, informēmākslas telpas pārstāve Baiba Bajindire.

Klajā nākušajā grāmatā “Ar vieglu skrāpējumu ādā” apkopota vairāk nekā 20 dažādu autoru dzeja, kas tuva Ditai Lūriņai. To papildina sarunas ar Ditu par dzeju un dzīvi, kā arī iespaidīgs melnbaltais fotostāsts naksnīgā teātrī, kas liek Dzejas teātrim atdzīvoties lasītāja acu priekšā.

Grāmatas atklāšanas pasākumā Dita Lūriņa viesus iepriecināja ar īstu Dzejas teātri – skanēja aktrises iemīļotā dzeja un dziesmas, mākslinieci uz klavierēm pavadīja Māris Žagars. Aizkustinošu pārsteigumu Ditai sagādāja mūziķi Daumants Kalniņš un Romāns Vendiņš ar spontānu muzikālo veltījumu.

Daumants un grupa Undertango bija Ditas jubilejas iestudējuma “Tango bez asinīm” lieliskā komanda. Pēdējā “Tango” izrāde izskanēja pavisam nesen.

Grāmatas redaktore Sandra Dambiniece un fotogrāfs Oļegs Zernovs pastāstīja par grāmatas tapšanu, atzinīgus vārdus idejai iedvesmot lasītāju pietuvoties dažādu laikmetu dzejai veltīja aktrise Ausma Kantāne, bet aktieris Mārtiņš Egliens uzsvēra Dzejas teātra sērijas lasītājam doto iespēju ieskatīties radošajā personībā dziļāk.

“Intervijas parasti notiek skrējienā”, viņš teica, “visbiežāk, kad aktierim ir kāds īpašs notikums, un tad tiek runāts vairāk par to. “Ar vieglu skrāpējumu ādā” ir iespēja ieskatīties Ditā dziļāk, brīdī, kad viņa ir apstājusies skrējienā.” Un tā ir – sarunas ar aktrisi grāmatā ir fascinējošas.

Teātris ir gaistoša māksla.

Dzejas teātra grāmata ir mēģinājums fiksēt mirkli, lai izbaudītu to ilgāk.

“Patiesība mums visiem ir pieejama,” saka Dita, “taču dzejnieks ļauj pārlēkt tūkstoš soļiem. Jo viņš tos ir jau nogājis. Viņš aizmet mūs tālāk. Un pēkšņi no sava ikdienības punkta vai no sava iestrēguma punkta… mums vienkārši ir biļete! Lūdzu! Lido pāri!”

Saistītie raksti

Izdevniecība Aminori uzsāka savu darbību ar grāmatu “Sarunas ar Juri Jurjānu” 2018. gada nogalē.

Apgāds turpina izdot oriģināla satura grāmatas – krustvārdu mīklu grāmata “Atmini Latviju”, Viktora Freiberga “Kinomāna slimības vēsture”, netradicionāls ceļvedis “Rīga no mākslinieka lidojuma” trīs valodās, grāmata bērniem “Dzejnieks un smarža”. Sagatavošanā nākamās grāmatas sērijā “Dzejas teātris”.

LA.lv
LA
LA.LV
Kultūra
Atvērs mūsdienu krievu dzejas latviskojumu antoloģiju
4 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
FOTO: Dzirkstošā koncertā Agnese Egliņa apbur “Lielā dzintara” apmeklētājus
4 stundas
LA
LA.LV
Kultūra
Uz Rundāles muzeju, ielūkoties “galantā laikmeta” modes niansēs
22 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IE
Ināra Egle
Latvijā
Koalīcija sašķēlusies – Rīga šonedēļ var palikt bez vadības
2 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO. Doma laukumā kopā ar valsts amatpersonām piemin 1991.gada barikāžu gadadienu
1 stunda
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Kāds būs laiks februārī? Jaunākā sinoptiķu prognoze
2 stundas
IB
Ivars Bušmanis
Ekonomika
VIDEO. Stūrēs uz digitalizāciju – LIAA maina darbības virzienu
50 minūtes
LE
LETA
Latvijā
Krāpnieks nopērk pārtiku par… suvenīra banknotēm
1 stunda