Covid-19 maina dzīvi pasaulē un Latvijā

“Ieviestie ierobežojumi ir noveduši pie smagām sekām!” Sabiedrībā zināmi cilvēki pieprasa atbildes par Covid-19 testiem, vakcināciju un valsts atbildību 304

Vairāk nekā 150 personas – to vidū uzņēmēji, dažādu profesionālo jomu pārstāvji, juristi un tiesību eksperti, pedagogi, fiziskās un emocionālās veselības eksperti, mūziķi, aktieri un mākslinieki, sportisti parakstījušas vēstuli, kas nosūtīta Valsts prezidentam, Saeimas priekšsēdētājai, Saeimas deputātiem, tiesībsargam un Ministru prezidentam.

MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
8 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 65
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
10 stundas
Lasīt citas ziņas

Vēstulē izteikts aicinājums pārtraukt rīcību, kas vērsta uz sabiedrības sašķelšanos un vispusīgas informācijas nesniegšanu Covid-19 vakcinācijas jautājumos, kā arī par valsts pienākumu uzņemties atbildību gan par ilgstošu informācijas nesniegšanu attiecībā uz testu kļūdām, gan par vakcīnu nodarīto kaitējumu cilvēku veselībai vai dzīvībai.

Vēstuli parakstījušie aicina pārtraukt jebkādu rīcību, kas nostāda nevakcinētās personas mazāk aizsargātā stāvoklī, salīdzinot ar vakcinētām personām, to pamatojot ar ikvienas personas tiesībām izvēlēties kādu no trim Eiropas Komisijas noteiktajiem Covid-19 neesamības apliecinājumiem – testu, pārslimošanas faktu vai vakcīnāciju.

Ja testiem nevar uzticēties, tad cik pamatoti ir ieviestie ierobežojumi?

CITI ŠOBRĪD LASA

Atsaucoties uz spraigajām debatēm par atļauju skatītājiem klātienē vērot Pasaules hokeja čempionāta spēles, kas noslēdzās ar lēmumu Covid-19 negatīvi testētos izslēgt no iespējamo klātienes skatītāju loka, vēstulē tiek norādīts, ka no veselības ministra Daniela Pavļuta argumentācijas sabiedrība pirmo reizi uzzināja patiesību par testu kvalitāti.

Proti, testi negarantē, ka persona nav saslimusi ar Covid-19, bet testu neprecizitāte vispār var būt pat līdz 30%. Turklāt tieši veselības ministrs ir īpaši norādījis, ka testi Latvijā ir pārāk nekvalitatīvi, lai pēc tiem vispār vērtētu veselības stāvokli.

Vēstulē tiek uzsvērts: “Ja Covid-19 tests negarantē precizitāti un kļūdu robeža var būt līdz 30%, tad ir attiecīgi jālabo visa inficēšanas ar Covid-19 statistika un attiecīgi jālemj, vai Latvijā vispār pastāv valsts apdraudējums un nepieciešamība pārvarēt Covid-19 infekcijas izplatību, ieviešot būtiskus indivīda tiesības un brīvības ierobežojošus pasākumus.”

Vēstulē norādīts, ka ieviestie ierobežojumi ir noveduši pie smagām sekām – savlaicīgu ārstniecības pakalpojumu nesaņemšanas citu slimību gadījumā, depresijas izplatības sabiedrības, it sevišķi bērnu un jauniešu vidū, kas atstās neatgriezeniskas sekas turpmākajām paaudzēm, emocionāli un morāli sagrautām un šķirtām ģimenēm, būtiski pasliktinātiem sociālekonomiskiem rādītājiem, zaudētiem ieņēmumu avotiem, bezdarba pieauguma, ierobežotām tiesībām piedalīties sabiedriskā, sporta aktivitāšu un citu veselību veicinošu pasākumu kopumā, sabiedrības sašķeltības un neiecietības, kā arī citiem būtiskiem zaudējumiem visai Latvijas sabiedrībai kopumā.

Vēstulē izteikts lūgums sniegt skaidrojumu par veselības ministra Daniela Pavļuta pausto saistībā ar Covid-19 testu neprecizitātēm, paskaidrojot, kā tas ir ietekmējis inficēšanas ar Covid-19 statistiku.

Sabiedrība tiek dalīta “pareizajos” un “nepareizajos” pilsoņos

Vēstulē norādīts, ka pretēji esošajam tiesiskajam regulējumam, kas skaidri nosaka, ka vakcinācija pret Covid-19 ir brīvprātīga un tiek respektētas ikviena cilvēka tiesības un izvēle nevakcinēties, Veselības ministrija un īpaši veselības ministrs masu saziņas līdzekļos galvenokārt uzsver nevakcinēto personu iespējamos ierobežojumus, nostādot tās pretstatā vakcinētajām personām kā vienīgo iespēju apkarot vīrusu, būt sociāli atbildīgam un saņemt privilēģijas jeb priekšrocības.

Šādi tiek apzināti izraisīta, uzturēta un veicināta sabiedrības sašķelšanās un cilvēku, kas vēlas izmantot savas tiesības nevakcinēties, nosodījums un psiholoģiskais spiediens uz viņiem. Vēstulē norādīts, ka arī no vairākām publikācijām masu saziņas līdzekļos izriet tendences padarīt vakcināciju par obligātu vai arī atbalstīt vismaz atsevišķu profesiju obligātās vakcinācijas nepieciešamību.

Savukārt, šādā veidā informācija tiek būtiski kropļota, bet sabiedrība tiek mērķtiecīgi iebiedēta.

“Uzticamību vakcīnām sabiedrībā ir jāveicina ar caurskatāmu un atklātu komunikāciju, nevis iebiedēšanu vai manipulējošu informācijas pasniegšanu tādā veidā, ka tiek uzsvērtas tikai vakcinācijas priekšrocības,” teikts vēstulē, kurā ietverts aicinājums komunikācijā ar sabiedrību precīzi norādīt, ka vakcinācija ir brīvprātīga un tiek respektētas ikviena cilvēka tiesības un izvēle nevakcinēties.

Kurš uzņemsies atbildību par vakcīnu drošību?

Saistībā ar vakcīnas drošību, blakus efektiem un valsts pienākumu atlīdzināt kaitējumu, ja tāds ir radies, vēstules autori vērš uzmanību, ka dokumentā, kuru parakstot pacients piekrīt Covid-19 vakcinācijai, nav norādīta informācija, ka vakcīna ir droša.

Tā vietā no pacienta puses tiek apliecināts, ka personai ir saprotama VISA (!!!) informācija par vakcīnu un ar vakcinācijas veikšanu saistītajiem riskiem un iespējamiem blakusparādībām.

Faktiski šāda veida piekrišanā, kas noslēgta starp valsti un patērētāju, ir iekļauti netaisnīgi noteikumi, kas ir atzīstami par spēkā neesošiem.

Vēstulē uzsvērts, ka valsts nevar sevi atbrīvot no pienākuma sniegt informāciju par visiem riskiem un blakus efektiem, kā arī no pienākuma uzņemties atbildību par veselības kaitējumu vai nāvi, ko var izraisīt vakcīna.

“Kamēr valstij nav pilnvērtīgas informācijas par vakcīnas drošumu un efektīva kompensācijas mehānisma par Covid-19 vakcinācijas nodarīto kaitējumu, valstij ir jābūt īpaši piesardzīgai jebkādu privilēģiju jeb priekšrocību radīšanā vakcinētajām personām kopsakarā ar nevakcinēto personu nostādīšanu nevienlīdzīgajā stāvoklī,” uzsvērts vēstulē.

Visbeidzot vēstulē izteikts aicinājums atbildīgajām institūcijām un amatpersonām sniegt vispusīgu informāciju par vakcīnu, norādot, ka vakcīna neizslēdz saslimšanu ar Covid-19 un pašlaik nav precīzi zināma vakcīnu efektivitāte pret vīrusa paveidiem.

Tāpat informēt sabiedrību par to, ka nav zināms aizsardzības ilgums, nav informācijas par vakcīnas efektivitāti un revakcinācijas nepieciešamību, nav precīzu pētījumu, ka vakcīna samazina Covid-19 izplatību, bet vakcinēts cilvēks bez Covid-19 simptomiem var turpināt pārnēsāt vīrusu un apdraudēt citus cilvēkus, kuri vēl nav vakcinēti.

SAISTĪTIE RAKSTI

Starp vēstuli parakstījušajiem ir daudz sabiedrībā zināmu cilvēku, kuri pārstāv dažādas profesionālās jomas.

Tai skaitā, dzejnieks un mūziķis Valdis Atāls, mūziķi Jolanta Gulbe – Paškeviča un Deniss Paškevičs, Horens Stalbe, Andris Freidenfelds, Kristīne Kārkle Kalniņa un Marts Kristians Kalniņš, Sonora Vaice, Ainārs Rubiķis, aktieris Gundars Āboliņš, kino režisors Lauris Ābele, ainavu arhitekte Linda Zaļā, burvju māksliniece Dace, Enrico un Dante Pecolli, sportisti un olimpieši Ulla Zirne un Kristaps Neretnieks, veselības treneris Māris Žunda, uzņēmēji Jānis Jenzis, Artis Bandonis, Natālija Jansone, Lauris Aleksejevs, Ikars Keišs, Jānis Bruveris, Ansis Jurģis Stabingis, Inga Brikmane, Agita Putāne, Santa Meikulāne, Sintija Vaivode, Ģirts Muižnieks, Daiga Rudzāte, Linda Mūrniece, Ainars Ērglis, Una Meistare, Arturs Šveds, Līva Jaunozola, Mareks Nemme un Agnese Nemme, Ēriks Stendzenieks, Kaspars Vendelis un daudzi citi.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 65
13 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
9 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 146
6 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Ir tik riebīgi redzēt šādus rupjus cilvēkus!”: soctīklos nopeļ influenceri Elīnu Didrihsoni, kura publiski ignorē Covid-19 ierobežojumus 40
9 stundas
Lasīt citas ziņas
IE
Ināra Egle
Ziņas
Iebilst pret latgaliešu valodas uzspiešanu: unikālā ceļa zīme sašķeļ vietējo sabiedrību 122
5 stundas
LE
LETA
Ziņas
Covid-19 izplatības karte: kuros divos novados ir augstākais saslimstības līmenis?
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Leiena: Eiropas Savienībai ir laiks domāt par obligātu vakcināciju 125
4 stundas
LE
LETA
Ziņas
Ģenerālprokuratūra lūdz Saeimu izdot Ādamsonu kriminālvajāšanai 19
3 stundas
AK
Atis Klimovičs
Ziņas
Atis Klimovičs: Liela uzbrukuma gadījumā Kremlis var neizturēt milzīgo zārku skaitu
19:39
VS
Viesturs Sprūde
Ziņas
Jaunākā republika pasaulē – Barbadosa
19:16
GN
Gints Narogs
Ziņas
Par Rīgas “Dinamo” galveno treneri kļuvis 71 gadu vecais Vladimirs Krikunovs. Kas par viņu zināms?
18:51
LA
LA.LV
Stāsti
FOTO: Viņš nokļuva pasaules mediju uzmanības centrā, “izvēloties īsto brīdi”. Kas ir NATO rudais kaķis? 12
2 stundas
LE
LETA
Ziņas
Uz Valmieras šosejas notikusi autobusa un kravas auto sadursme, kurā iesaistīta NBS mašīna 17
3 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Mēs esam diezgan slima populācija!” Zavadska skaidro, kāpēc Latvijā tik liels mirušo skaits no Covid-19 146
6 stundas
LE
LETA
Ziņas
Minhenē sprāgusi Otrā pasaules kara aviobumba. Sprādzienā vairāki ievainotie 6
3 stundas
LA
LA.LV
Veselam
“Kamēr daudzi nevakcinējas pret kovidu, HIV pacienti lūdzas, lai viņiem būtu šāda iespēja,” Ažiņa atklāj, vai būs pieejama arī vakcīna pret HIV 7
3 stundas
LE
LETA
Ziņas
Naktī uz ceturtdienu Latvijā sāksies ilgstoša snigšana 4
5 stundas
Inita Šteinberga
Praktiski
Kāpēc Ziemassvētku kaktusam lūst zariņi?
7 stundas
LE
LETA
Ziņas
Trešajā ceturksnī vidējā alga pirms nodokļu nomaksas pieaugusi līdz 1280 eiro 23
5 stundas
SV
Sandra Vensko
Ziņas
Sandra Vensko: Kad gads ierit Adventa zīmē, kultūras cilvēki izgaismojas spilgtāk 1
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Jolanta Derkevica-Pilskunga: “Uga Dumpis pamatīgi nodarbojas ar riska komunikāciju, bet netiek ņemts vērā!” 7
4 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Latvija būtu Krimas vietā,” Šadurskis pārliecināts, ja nebūtu iestājušies NATO, 2008. gadā Krievija “izspēlētu savu avantūru” Baltijā 84
7 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
“Svarīgi, ka arī visaugstākā līmeņa amatpersona tomēr tiek saukta pie atbildība,” Ašeradens atklāj, ka Rimšēviča lietā situācija ir mainījusies 15
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
VIDEO. “Es diezgan daudz paraudāju”: latviešu aktrise Daiga Gaismiņa-Šiliņa atzīstas, ka bērnu dēļ lējusi asaras 7
9 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Tas kaitē viņas locītavām…”: 95 gadus vecajai karalienei katru dienu vairs nav atļauta glāze sausā “Martini” 10
8 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
TESTS: Izvēlies lapsu un uzzini, cik patiesībā atbildīgs un uzticams tu esi! 5
9 stundas
MB
Madara Briede
Praktiski
Zvana nezināms vai privāts numurs: vai atbildēt ir droši? 2
8 stundas
PR
Praktiski.lv
Praktiski
Cepeškrāsnī gatavoti pildīti tomāti ar skābo krējumu un zaļumiem
8 stundas
DB
Dace Baltruma
Ziņas
Lasītāja: Plaisa starp “mēs” un “viņi” plešas platumā. Vai kāds parēķinājis, cik nonākuši kapu kalniņā tikai tādēļ, ka laikus netika pie ārsta? 45
13 stundas
LA
LA.LV
Ziņas
Urbanovičs: Mums jāgatavojas tam, kas varētu notikt, ja… 65
13 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
vārds ietekmē tavu dzīvi: šīs dienas gaviļnieki – Arnolds un Emanuels 1
9 stundas
EL
Egils Līcītis
Ziņas
“Atspiedis galvu rokās, valsts pirmā persona zūdījās pils kancelejas šefam – ak tu, tētīt, Andri, šie Saeimas pļāputašas!” Egila Līcīša feļetons 30
23 stundas
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
Bijušais Latvijas prezidents Guntis Ulmanis iekļuvis smagā autoavārijā 116
1 diena
KO
kokteilis.lv
Kokteilis
“Esmu brīvprātīgi izvēlējies nevakcinēties!”: pianists Vestards Šimkus paziņo, ka pārtrauc savu profesionālu darbību 343
1 diena
PR
Praktiski.lv
Praktiski
ļoti garšīgi pagatavot šampinjonus? 8
1 diena