Pasaulē
Baltija

Igaunijā apstiprina jauno valdību0

Foto – AFP/LETA

Igaunijas prezidents Tomass Hendriks Ilvess apstiprinājis jauno Igaunijas valdību, kuru vadīs 34 gadus vecais Tāvi Reivass. Viņš premjerministra amatā aizstās Andrusu Ansipu, kurš valdību vadīja deviņus gadus – kopš 2005. gada.

Igaunijas jauno valdību veidos Reivasa pārstāvētā Reformu partija, kurai ar 34 deputātiem ir lielākā pārstāvniecība parlamentā, un līdz šim opozīcijā esošā Sociāldemokrātiskā partija, kura koalīcijā nomainīs Reformu partijas nu jau bijušo sabiedroto “Tēvzemes” un “Res publica” savienību. Tiesa, abu partiju veidotajai koalīcijai būs tikai 55 balsis Igaunijas parlamentā, kurā kopā ir 101 deputāta vieta. Reformu partiju valdībā pārstāvēs astoņi ministri, bet sociāldemokrātus – seši ministri.

Igaunijas Reformu partiju pārstāvošais Reivass kļūs par vienu no jaunākajiem kādas Eiropas valsts premjerministriem. Viņam ir piecu gadu pieredze darbam Igaunijas parlamentā, viņš bijis gan finanšu komitejas, gan Eiropas lietu komitejas priekšsēdētājs. Viņš arī bijis Ansipa padomnieks un Igaunijas sociālo lietu ministrs. Jaunajā valdībā amatus saglabājuši divi Ansipa bijušās valdības ministri – ārlietu ministrs Urmass Paets, kurš šajā amatā jau ir kopš 2005. gada, un pēdējo nepilnu piecu gadu Igaunijas finanšu ministrs Jirgens Ligi. Jāpiebilst, ka arī Paetam tika piedāvāts uzņemties premjerministra amatu, taču viņš no tā atteicās. Arī citi jaunās valdības ministri var lepoties ar pietiekamu pieredzes bagāžu darbā valdībā. Tāds ir arī Sociāldemokrātiskās partijas līderis un Igaunijas jaunais aizsardzības ministrs Svens Miksers, kurš šo amatu ieņēma 2002. un 2003. gadā toreizējā premjera un tagadējā Eiropas Savienības transporta komisāra Sīma Kallasa valdībā. Arī nākamajam ekonomikas ministram Urvem Palo ir liela pieredze Igaunijas politikā.

Sarunā ar Igaunijas medijiem Reivass atzinis, ka turpinās sava priekšgājēja Ansipa iesākto politisko kursu. “Ir nepieciešams saglabāt pēctecību. Pavisam noteikti neesmu no tiem cilvēkiem, kuri noliegs bijušās valdības paveikto. Iepriekšējā Igaunijas valdība parādīja, ka ir labi funkcionējoša, kas ielikusi labus pamatus, uz kuriem būvēt tālāko valsts attīstību,” laikrakstam “Postimees” sacīja Reivass. Viņš arī atzina, ka viņa priekšgājējs valdības vadītāja amatā un partijas biedrs Ansips solījis izlīdzēties ar padomu, ja būs nepieciešams. Reivass ir pārliecināts, ka viņam ne tikai izdosies novadīt valdību līdz nākamā gada martā gaidāmajām parlamenta vēlēšanām, bet arī iegūt tautas atbalstu, lai premjerministra darbu varētu turpināt arī pēc vēlēšanām.

34 gadus vecais Reivass nebūs jaunākais paša vadītās valdības loceklis. Tāds būs Igaunijas jaunais izglītības ministrs etniskais krievs Jevgeņijs Osinovskis, kurš 15. martā nosvinēja 28. dzimšanas dienu. Viņš pārstāv Sociāldemokrātisko partiju. Par vienu no Igaunijas politikas jaunajiem talantiem dēvētajam Osinovskim tiks uzticēts atbildīgais pienākums pārraudzīt izglītības reformu ieviešanu, kas nosaka, ka Igaunijas skolās 60 procenti mācību priekšmetu jāmāca valsts valodā. Pagājušā gada novembrī intervijā laikrakstam “Postimees” Osinovskis stāstīja, ka ir pateicīgs saviem vecākiem, kuri viņu jau no 1. klases sūtīja igauņu skolā, kaut ģimenē tika runāts krieviski. “Domāju, ka tas bija pareizs lēmums. Pagāja gan laiks, līdz mana igauņu valoda sāka izklausīties patiesi igauniska. Maziem bērniem igauņu valodas apguve ir ļoti grūta,” sacīja Osinovskis, kurš izpelnījies simpātijas igauņu vidū. 2007. gadā viņš Tartu universitātē pabeidza filozofijas studijas, bet 2010. gadā ieguva maģistra grādu Londonas ekonomikas un politikas zinātnes skolā. Viņam ir arī Varvikas universitātē iegūts maģistra grāds filozofijā. Osinovska noslēguma darbs bija veltīts Krievijas prezidenta Vladimira Putina izveidotās valsts iekārtas izpētei.

Atbildot uz raidsabiedrības “ERR” jautājumu par Krievijas celtajām iebildēm pret izglītības reformu, kas tagad viņam būs jāpārrauga, Osinovskis aizrādīja, ka Krievijai nav tiesību jaukties Igaunijas iekšējās lietās, jo “tas nepalīdz vietējiem iedzīvotājiem”. Tiesa, Igaunijas mediji informē, ka Osinovskis esot nonācis Igaunijas drošības dienestu redzeslokā, jo viņa tēvam Oļegam Osinovskim, kurš ir Igaunijas bagātākais cilvēks, ir ciešas saites ar Krievijas tranzītuzņēmumiem. Turklāt Osinovskis vecākais, iespējams, nelikumīgi finansējis dēla vēlēšanu kampaņu.

LA.lv
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.
LE
LETA
Pasaulē
Kaimiņos jauns miljonārs! Igaunijā lielākais loterijas laimests valsts vēsturē 1
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Virs Eiropas Savienības Vācijas karogs. Vācija pārņem ES prezidējošās valsts pienākumus
2 dienas
VS
Viesturs Sprūde
Pasaulē
VIDEO. Un vainīgs atkal ir “neviens”. Savādā radiācija Ziemeļeiropā 2
2 dienas

Lasītākie

ZD
Zigfrīds Dzedulis
Laukos
“Zemes cenas pieaug.” “Altum” vadītājs Bērziņš intervijā arī atklāj, ka koronavīruss nav mazinājis interesi par zemi
Intervija 2 stundas
LL
Lato Lapsa
Latvijā
Kā VID izbeidz no sabiedrības acīm slēpto kriminālprocesu pret “savu” degvielas zagli 5
7 stundas
LE
LETA
Veselam
Atgriežoties Latvijā no Čehijas un Monako, būs jāievēro pašizolācija
1 stunda
VB
Valdis Bērziņš
Pasaulē
“Tas ir liels skandāls, un es nezinu, kāpēc viņi klusē!” Kā apzaga Eiroparlamenta deputātu darba kabinetus
12 stundas
LE
LETA
Latvijā
VIDEO. Pārdaugavā izcēlies ugunsgrēks šautuvē. Evakuējušies seši cilvēki
3 stundas